Czy gres to dobry wybór na podłogę? Opinie o podłodze z gresu
Czy gres to dobry wybór na podłogę? Opinie o podłodze z gresu
Aneta i Marek wybrali do wykończenia posadzki płyt z szkliwionego gresu w jasnym kolorze. Dzielą się swoimi doświadczeniami. Jeśli zastanawiasz się, czy gres jest dobry na podłogę, poznaj opinie właścicieli domów, którzy zastosowali ten materiał.
Gres to znany od lat materiał wykończeniowy na podłogi wewnętrzne i zewnętrzne. Uważany za jeden z najbardziej trwałych. Czy warto wybrać gres na podłogę w domu lub mieszkaniu? Tak! Gres ma wiele zalet.
Zalety gresu
Najważniejsze to to, że płyty z gresu są trwałe, odporne na ścieranie, środki chemiczne, wilgoć. I co ważne przy wyborze materiałów wykończeniowych na posadzki w domu, łatwo je utrzymywać czyste. Ponadto płyty gresowe dobrze przewodzą ciepło, więc nadają się na ogrzewanie podłogowe.
Płyty Stargres z linii STAR cechuje je odporności na mróz, ścieranie i łatwości czyszczenia, wyróżniają się również wszechstronnością zastosowania, fot. STARGRES
Na podłogi w salonie polecane są wersje gresu o co najmniej średniej klasie ścieralności i wyglądzie pasującym do obranego wystroju. Płytki gresowe o podłużnym kształcie optycznie wydłużają wnętrze, a takie o fakturze imitującej drewno zapewniają wrażenie przytulności. Natomiast duże płyty gresowe, kwadratowe i polerowane nadają wnętrzu elegancji.
Jak układać gres na podłodze?
Wykończenie posadzki gresem to inwestycja ponadczasowa. Płyty gresowe przykleja się elastyczną zaprawą. Trzeba nią przykryć całe podłoże (czasem także spód płytki) przy pomocy pacy zębatej. Podłoże (tzw. podkład) musi być suche, równe, odpylone. Po 24 godzinach można wykończyć fugi (elastyczną zaprawą).
Podłoga z gresu szkliwionego: opinie inwestorów
Aneta i Marek zdecydowali się na wykończenie posadzki w domu płytami szkliwionego gresu, o wymiarach 60 x 80 cm, o fakturze drobnoziarnistej i matowej. Kupili gres o najwyższej klasie ścieralności.
- Nasz wystrój wnętrz na parterze domu hołdował stylistyce lat 90. ub.w. Ściany w salonie zostały wykończone tynkiem strukturalnym i pomalowane farbą w kolorze pomarańczowym, natomiast posadzka płytami gresu w odcieniu zielonym i melanżowym oraz parkietem z jesionu. Kolorystyka była energetyczna, lecz zdecydowanie za ciemna w niedużych pomieszczeniach na najniższej kondygnacji. Po kilkunastu latach, postanowiliśmy zrobić remont i zmienić wystrój podłogi. W strefie dziennej na parterze, w zasadzie wszystko jest nowe - podłoga, meble, oświetlenie. Najbardziej widoczną zmianą jest jednolita, jasna posadzka z gresu.
Chcesz mieć gres na podłodze? Oto rady i przestrogi inwestorów
Nowa posadzka z gresu to strzał w dziesiątkę, warto było przeczekać długi, brudny remont. Uzyskaliśmy jasne, przytulne tło mebli i bibelotów z podróży, co istotne - bez podziałów zmniejszających reprezentacyjną przestrzeń. Kolejnym udanym zabiegiem było wyprostowanie słupa, który wcześniej stał ukośnie, wzdłuż linii oddzielającej parkiet i gres, wprowadzając niepotrzebny optyczny chaos. Teraz trochę żałujemy, że nie zdecydowaliśmy się na rozszerzenie prac dotyczących posadzki na najniższej kondygnacji.
Ze względu na wyższy koszt i wydłużenie prac (najpierw przeprowadziliśmy modernizację na pierwszym i drugim piętrze w domu, czuliśmy się zatem już zmęczeni), zrezygnowaliśmy z kucia podkładu i ułożenia wodnego ogrzewania podłogowego w salonie i jadalni. Uznaliśmy, że musi wystarczyć instalacja wykonana na etapie stawiania segmentu - w wiatrołapie, holu, kuchni, łazienkach. Tymczasem przydałoby się więcej podłogówki, ze względu na plany wymiany kotła gazowego na odmianę kondensacyjną. Poza tym mielibyśmy ciepłą podłogę na całym parterze, gres świetnie przewodzi ciepło, w dotyku jest spora różnica między tym podgrzewanym i zimnym.
Radzimy wybrać na podłogi płyty gresowe o dobrych parametrach użyteczności. Będą trwalsze, odporne na uszkodzenia, jak nasze. Starannie dobraliśmy odcień gresu, fakturę, rozmiar płyt, ponadto klasę ścieralności (jest najwyższa) i antypoślizgowości (R9). Na podłodze z gresu nie widzimy żadnych uszkodzeń, chociaż biegnie po nich intensywnie wykorzystywany trakt komunikacyjny na linii dom-taras-ogród. Upadają też ciężkie przedmioty, wylewają soki itp. Dlatego do ewentualnych napraw, kupiliśmy zapas materiału (dwie paczki gresu), warto o tym pamiętać.
Nowe jasne płyty gresu ułożono na całym parterze, wykorzystano nowoczesne zaprawy, fot. archiwum prywatne
Matowa, drobnoziarnista powierzchnia płytek gresowych nie jest śliska - zadbaliśmy o to, bo często odwiedzają nas seniorzy, wnuczęta. Kolejna zaleta gresu na podłodze to łatwa obsługa - szybko się ją odkurza, myje (mopem i ciepłą wodą z delikatnym detergentem, albo parownicą). Na matowej powierzchni gresu po myciu nie uwypuklają się smugi, jak w przypadku faktury polerowanej. Najbardziej jednak cieszymy się z efektu estetycznego, czyli jasnej i jednorodnej posadzki gresowej w domu.
Remont podłogi i wybór gresu
- Przed montażem gresu na podłodze, zamówiliśmy duży kontener na odpady. Wykonawcy wypełnili go w trakcie kilku dni starymi kaflami, zużytym parkietem. Starannie oczyścili odsłonięty podkład z poprzedniego kleju, fugi. Potem gdzieniegdzie wykorzystali zaprawę samopoziomującą, w celu uzyskania równej powierzchni jastrychu. Przy realizacji ozdobnego wierzchu, stosowali nowoczesne preparaty, o to poprosiliśmy. Płyty gresowe przytwierdziliśmy elastyczną zaprawą klejową, a 5 mm fugi wypełnili zaprawą przeznaczoną na ogrzewanie podłogowe, w identycznym odcieniu, jak gres. Koszt gresu wyniósł: 125 zł/m2.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.