W jaki sposób należy konserwować tarasy z drewna i z kompozytu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
W jaki sposób należy konserwować tarasy z drewna i z kompozytu?

Zaczynamy zawsze od usunięcia brudu. Przy myciu tarasu z drewna trzeba pamiętać, aby unikać popularnych detergentów o powierzchniowo czynnym działaniu. Powodują matowienie i uszkodzenie powłoki, która może się złuszczyć. Właściwym wyborem są środki myjące oraz odszarzacze do drewna.

Nie zapominajmy o corocznej impregnacji. Do pracy przystępujemy w suchy dzień - bez silnego słońca i wiatru. Optymalne warunki to mniej niż 25°C, wilgotność ok. 60% oraz cień.

Olej tarasowy chroni deski od wewnątrz, podkreśla strukturę. Zabezpiecza drewno w porach i pozwala mu oddychać. Tworzy powłokę hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody. W przypadku gatunków iglastych, nie chroni jednak przed działaniem drobnoustrojów.

Lazura olejna zawiera biocydy, które chronią drewno właśnie przed działaniem grzybów, zgnilizną i pleśnią. Filtr UV zawarty w kolorowych pigmentach zabezpiecza barwę desek. Stosując oleje i lazury bezbarwne, pielęgnujemy drewno, ale nie chronimy go przed szarzeniem.

Bieżąca pielęgnacja tarasu kompozytowego sprowadza się do zamiatania piachu oraz mycia. Szkodzi mu rozgrzany tłuszcz, wylane wino i kawa. Dlatego do usuwania mocnych zabrudzeń warto zaopatrzyć się w specjalny środek pielęgnujący. Powierzchni najbardziej zagraża przesuwanie ciężkich przedmiotów o ostrych krawędziach.

Łukasz Walczak
ekspert JAF Polska
fot. Jaf Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje