Jak obudować studnię?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak obudować studnię?

Estetycznie wykonana obudowa studni jest kropką nad "i" aranżacji przydomowego ogrodu. Zobacz, na jaki materiał zdecydować się w przypadku konkretnych rodzajów studni? Ile to kosztuje?

Rodzaje obudowy studni

Wybierając rodzaj obudowy studni, możemy zdecydować się na zakup gotowego systemu, wykonać ją na zamówienie lub samodzielnie. Do obudowy studni wykorzystuje się drewno, cegłę pełną lub klinkierową, kamień naturalny lub sztuczny. 

Dobór materiału jest zależny m.in. od rodzaju studni, jaką mamy w ogrodzie. W przypadku studni kopanej najczęściej stosuje się obudowę drewnianą. Należy pamiętać, że wszystkie elementy muszą być dokładnie zaimpregnowane. Dzięki temu drewno jest dobrze zabezpieczone przed wilgocią i odporne na wahania temperatur. Tego typu obudowę warto dodatkowo pomalować, np. lakierobejcą czy farbą do drewna. 

Obudowa z kamienia sprawdzi się zarówno do studni wierconej, jak i i kopanej. Kamienie mogą być okładziną dla wmurowanych betonowych kręgów, ale muszą mieć niewielkie rozmiary. Większe kamienie układamy na wcześniej przygotowaną zaprawę murarską.

W przypadku studni głębinowej stosuje się gotowe obudowy wyposażone w systemy napowietrzające wodę.

Wyróżniamy obudowy studni:

  • w formie doziemnej, gdy zapotrzebowanie na wydobywaną wodę nie przekracza 6 m3/h, a poziom lustra wody jest mniejszy niż 6 m,
  • w formie naziemnej, kiedy poziom lustra wody jest większy niż 6 m.
Obudowa studni z kamienia naturalnego.
Obudowa studni może być wykonana z kamienia naturalnego, fot. stock.adobe.com.

Przy obudowie, dla której konieczny będzie montaż pompy głębinowej i całego osprzętu najczęściej wykorzystuje się betonowe okrągłe cembrowiny, gdzie ostatni okrąg wystaje ponad ziemię. 

Jak obudować studnię?

Gdy zdecydujemy się na dekoracyjny kamień do obudowy studni i wybierzemy niewielki rozmiar materiału, wystarczy zastosować specjalny klej do tego typu powierzchni. Zwróćmy uwagę na to, aby był on przeznaczony do użytku na zewnątrz - wtedy obudowa wytrzyma niekorzystne warunki atmosferyczne i będzie odporna na wilgoć.

Drewnianą obudowę możemy kupić jako gotową formę, którą wystarczy zamocować do studni. 

Nie musimy mieć studni, z której czerpiemy wodę, aby podnieść walory estetyczne posesji. Równie dobrze możemy zdecydować się na studnię ozdobną z drewna, w której:

  • ukryjemy przyłącze wody,
  • zmieścimy węża ogrodowego,
  • będziemy przechowywać narzędzia.

Studnia o takim charakterze może być również miejscem na wyeksponowanie okazałych kwiatów i pnączy.

Łatwym sposobem na obudowę studni jest zdecydowanie się na drewnianą sześciokątną formę, która powstaje w kilka godzin i nie potrzeba do jej wykonania specjalistycznych narzędzi, o ile deski zostały już wcześniej pocięte na odpowiednie wymiary. Pamiętajmy, żeby zabezpieczyć drewno przed kontaktem z gruntem. W tym celu niezbędne będzie wykonanie wylewki betonowej.

Obudowa studni z drewna.
Obudowa studni drewnianej w formie sześciokąta, fot. pixabay.com.

Ile kosztuje obudowa studni?

Ostateczny koszt obudowy studni jest zależny od rodzaju materiału, cennika producenta lub usługodawcy, doboru akcesoriów - np. żeliwnej pompy lub ozdobnej pompy ze stojakiem.

Orientacyjne ceny obudowy:

  • drewnianej - ok. 1100-1500 zł,
  • studni głębinowej - ok. 1600-1700 zł,
  • studni głębinowej wodomierzowej - ok. 900 zł. 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje