Dobudowa jednobiegowych schodów zewnętrznych i tarasu za 30 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dobudowa jednobiegowych schodów zewnętrznych i tarasu za 30 000 zł

Najnowsze schody i taras dają nam najwięcej komfortu wypoczynkowego i widokowego. Jako jedyne mają oświetlenie w każdej podstopnicy - zamontowaliśmy tam po dwie lampki LED - mówią Ania i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy zewnętrzne schody dobudowali w 2016 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 170 m2, 4 kondygnacje.

Schody:

 • Wcześniej były przy wejściu i przy bocznym tarasie; 3 lata temu dodano przy wyjściu z kuchni jednobiegowe o szerokości 120 cm i taras o wymiarach 3,5 x 4,5 m.
 • Konstrukcja - żelbetowa, w stemplowanym szalunku.
 • Stopnie - 11 szt., wysokość 18 cm, głębokość 30 cm. Wykończone mrozoodpornym i antypoślizgowym gresem.
 • Balustrada - o wysokości 100 cm, ze stali.
 • Oświetlenie - w podstopnicach lampki LED.
 • Lokalizacja - z tyłu budynku, w centralnym miejscu, przy kuchni; od wschodu.

Decyzja: Rafał - W 2002 r. remontowaliśmy dom, w którym wcześniej mieszkali moi rodzice. Wtedy zmodernizowaliśmy schody wejściowe - zbudowaliśmy większy daszek z blachodachówką i wykończyliśmy gresem betonowe stopnie. Zależało nam, żeby daszek osłaniał podest na ganku i połowę biegu schodów, i żeby całość ozdabiała skromną frontową elewację. Przy salonie, na podniesionym parterze, rodzice zbudowali balkon bez zejścia do ogrodu. Równolegle z modernizacją ganku wydłużyliśmy go i dodaliśmy schody. Korzystaliśmy z nich przez 14 lat.

Ponieważ nie mieliśmy stąd centralnego widoku na zieleń, w 2016 r. wykonaliśmy przy kuchni kolejny taras z jednobiegowymi schodami. Najważniejsze było solidnie powiązanie żelbetowej konstrukcji z budynkiem i wyposażenie traktu w instalację elektryczną. Udało mi się nawet kupić od producenta końcówkę identycznego, jak na pozostałych schodach i tarasach, zielonego gresu.

Schody zewnętrzne wyposażone w oświetlenie LED w podstopnicach
Najnowsze schody ogrodowe wyposażono w oświetlenie LED w podstopnicach. Wszystkie schody mają stalowe balustrady z wybrzuszeniem.

Dobudowa schodów zewnętrznych i tarasu - rady i przestrogi:

 • Ania: Najnowsze schody i taras dają nam najwięcej komfortu wypoczynkowego i widokowego. Jako jedyne mają oświetlenie w każdej podstopnicy - zamontowaliśmy tam po dwie lampki LED. Same kinkiety na tarasach nie wystarczają do oświetlenia biegów. Już podczas pierwszego remontu do zabezpieczenia istniejących i dobudowanych schodów zaproponowałam balustrady kute ze stali.

  To był mój projekt - zależało mi na lekkiej i niezbyt ozdobnej formie z tradycyjną szyszką, koniecznie z wybrzuszeniem dla optycznego poszerzenia biegów. Balustrady bardzo się udały, ich styl pasuje do architektury domu. Od razu wykluczyłam konstrukcje z drewna, starą przy głównym wejściu rozebraliśmy, bo wyglądała ciężko i jej pielęgnacja była kłopotliwa. Podczas budowy ostatnich schodów i tarasu poprosiłam ślusarza o dorobienie do nich identycznych balustrad.

 • Nawet dobrej jakości mrozoodporny i antypoślizgowy gres ma wady. Po pierwsze, w fakturze naszego zbiera się brud. Po drugie - nie ma szansy na długotrwałe przyklejenie go do lanej, żelbetowej konstrukcji. Chociaż ekipa remontowa używała najlepszych materiałów hydroizolacyjnych i montażowych, przez mikroszczeliny w fugach do niżej położonych warstw przedostaje się woda i płytki odpadają.

  Fugi w najnowszych schodach ogrodowych rozszczelniły się już po pierwszej zimie. Na wszystkich podestach-tarasach obserwujemy drobne pękanie płytek, mimo zapewnienia dylatacji w zalecanych miejscach, m.in. przy ścianie budynku. U nas fachowiec musi co 3-4 lata przykleić kilka odkruszonych kafelków, albo wymienić pęknięte - dlatego warto zrobić odpowiedni zapas. Pod innymi względami gres jest bardzo funkcjonalny. Wygodnie się go zamiata i myje, można go dobrać do kolorystyki domu, nawet mokry wygląda estetycznie.

Dobudowa schodów zewnętrznych i tarasu - koszty:

 • najnowsze schody i taras z markizą (z wymianą zwykłego okna na tarasowe) 30 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje