Rodzaje balustrad i zasady montażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rodzaje balustrad i zasady montażu

Balustrada, złożona z wygodnego pochwytu oraz wypełnienia, to element wpływający na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania schodów.

Według przepisów, balustrada nie może mieć mniej niż 90 cm wysokości. Jeśli w domu mieszkają dzieci, a wypełnienie balustrady stanowią tralki drewniane lub słupki stalowe, odległość między nimi nie powinna przekraczać 12 cm. Takie założenie, podjęte nawet wbrew upodobaniom, będzie na długie lata źródłem spokoju dla domowników. Warto też zadbać, by ewentualne poziome elementy balustrady nie tworzyły wygodnej drabinki - dzieciaki tylko czekają na takie okazje!

Równie ważna jest solidność i stabilność całej konstrukcji, a jeśli balustrada ma wypełnienie kurtynowe (z paneli szklanych czy aluminiowych) - również skuteczne mocowanie jego elementów do poręczy. Wygodę i bezpieczeństwo schodów podniesie dodatkowy pochwyt na wysokości ok. 75 cm, mocowany po wewnętrznej stronie balustrady; skorzystają z niego maluchy, ale także starsze, przygarbione i mniej sprawne osoby. W zakresie kształtów, kolorów i materiałów wybór jest dziś olbrzymi, choć są oczywiście zestawienia uznawane za bardziej lub mniej harmonijne.

Warto zadbać, by ewentualne poziome elementy balustrady nie tworzyły wygodnej drabinki – dzieciaki tylko czekają na takie okazje!
Schody żelbetowe można zwieńczyć dowolnie; zwykle balustradę dobiera się do wykończenia biegu. Może być ona zatem drewniana, stalowa, stalowa z drewnianym pochwytem, kurtynowa, a nawet pełna - zbudowana ze ścianki gipsowo-kartonowej. Pionowe elementy konstrukcyjne balustrady mocuje się albo do stopnic, albo z boku schodów, do ich policzka, co zwiększa użytkową szerokość biegu.

Do schodów drewnianych doskonale pasują balustrady tralkowe z tego samego materiału. Mogą być wypełnione prostymi słupkami o kwadratowym przekroju, ale także bardziej wymyślne: obłe, frezowane, toczone w formy graniaste czy żłobione w gzymsiki. Zarówno schody żelbetowe, jak i drewniane łączy się czasem z żelazną balustradą kutą; efekt może być bardzo stylowy.

Schody o stopniach szklanych doskonale komponują się z nowoczesnymi balustradami o formie relingów, z pochwytem ze stalowej rurki i wypełnieniem z cienkich stalowych linek. Jeśli na schody przeznaczono bardzo niewiele miejsca, a ich bieg "wciśnięty" jest pomiędzy dwie ściany, może pojawić się problem ze zmieszczeniem poręczy. Receptą na to jest umieszczenie pochwytu w głębokiej podłużnej bruździe; należy ją jednak zaplanować i wymierzyć przed budową ścian.

Redakcja BD
fot. Quercopinus

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje