Ogród zimowy - najbardziej brakuje elektrycznej markizy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogród zimowy - najbardziej brakuje elektrycznej markizy

W ogrodzie zimowym lubię siedzieć w zimie. Przyjemnie jest również wczesną wiosną i późną jesienią. Najbardziej brakuje nad szklanym dachem elektrycznej markizy - mówi Ewelina, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogród zimowy użytkuje od 2010 r.

Ogród zimowy:

 • Ogrzewany, na planie kwadratu, powierzchnia 15,25 m2.
 • Profile - aluminiowe z przekładkami termicznymi, pomalowane lakierem proszkowym na kolor brązowy (jak drewniane ramy okien).
 • Szyby - antywłamaniowe.
 • Instalacje - wodne ogrzewanie na gaz z sieci, wentylacja grawitacyjna.

Wystawa: północna.

Ogród zimowy
Konstrukcja stoi na wysokim fundamencie.

Decyzja: Celowo wybraliśmy z mężem projekt domu z ogrodem zimowym. Ustawiliśmy budynek na działce w taki sposób, żeby z salonu, ogrodu zimowego i tarasu oraz z sypialni małżeńskiej na poddaszu rozciągała się panorama na całą działkę. To nic, że wymienione pomieszczenia są od północy. Dzięki temu mniej się nagrzewają. Dla nas to zaleta. Cały budynek wyposażyliśmy w okna z drewnianymi ramami i antywłamaniowymi szybami ze współczynnikiem U=1. Takie same szyby zastosowaliśmy w aluminiowym szkielecie cieplarni. Zdecydowaliśmy się na użycie aluminium. To materiał trwalszy od drewna, nie potrzebujący konserwacji.

Ogród zimowy od wewnątrz
Przeszklona konstrukcja daje widok na ogród. Zasłony chronią wnętrze przed słońcem.
Drzwi łączące oranżerię z jadalnią
Drzwi łączące oranżerię z jadalnią, posadzka z ogrzewaniem podłogowym i duży grzejnik na ścianie.

Ogród zimowy - rady i przestrogi:

 • W ogrodzie zimowym lubię siedzieć w zimie, zgodnie z jego nazwą, stawiam tu choinkę na Boże Narodzenie. Przyjemnie jest również wczesną wiosną i późną jesienią, cenię rozproszone światło i ciepło oraz widok na cały ogród. Oranżeria ma ogrzewanie podłogowe i potężny kaloryfer na ścianie między nią a jadalnią. Oba obiegi grzewcze hydraulicy połączyli z wodną instalacją c.o. na gaz z sieci, do sterowania temperaturą założyli tu oddzielny automatyczny regulator. To bardzo wygodne.

  Tylko w okresie silnych mrozów odgradzam to wnętrze od reszty parteru, zamykając dwuskrzydłowe przeszklone drzwi. Wtedy temperatura spada w niej do 16°C. Zdecydowałam się na antywłamaniowe szyby ze względu na bezpieczeństwo - nie można ich zbić, lecz można, oczywiście, uszkodzić. Aby na szklany dach nie spadały czapy śniegu dekarze zamocowali na nim płotki przeciwśnieżne. Obecnie dodałabym do szkła powłokę antyrefleksyjną i samoczyszczącą.
Oranżeria od strony ogrodu
Oranżeria od strony ogrodu
 • Budując kolejny dom, znowu postawiłabym ogród zimowy, tyle że jeszcze większy i z uchylnymi oknami w dachu lub w ścianach. Nie zmieniłabym usytuowania względem stron świata, ponieważ trudno mi sobie wyobrazić, jak bardzo nagrzewają się cieplarnie skierowane na południe. Jedne drzwi od strony tarasu nie pozwalają na uwolnienie zgromadzonego ciepła, dlatego w sąsiedniej jadalni założyłam klimatyzator, a w samej oranżerii zaciągam wtedy zasłony od strony zachodniej. Najbardziej brakuje nad szklanym dachem elektrycznej markizy, sterowanej pilotem. Zamierzam ją zamówić.

  Trochę ekwilibrystyki od pań sprzątających wymaga umycie przeszkleń na ukośnej długiej połaci. Na zewnątrz robią to przynajmniej 2 razy w roku, używają drabiny, teleskopowych myjek i ściągaczek. Od wewnątrz częściej - ze względu na ślady po owadach.

Ogród zimowy - koszty:

 • ogród zimowy z montażem - 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje