Zanim zaczniesz planowanie ogrodu odpowiedz na 5 kluczowych pytań

Zanim zaczniesz planowanie ogrodu odpowiedz na 5 kluczowych pytań

Nim rozpoczniesz planowanie ogrodu odpowiedz sobie na kilka pytań. Odpowiedzi będą pomocne zarówno dla Ciebie (jeśli zdecydujesz się na samodzielną pracę), jak i dla architekta krajobrazu (jeśli wybierzesz specjalistę do pomocy). Rozwiń poniższe zagadnienia, by jak najlepiej poznać swoje oczekiwania.

1) Opisz charakterystykę terenu

Opisz charakterystykę terenu i okolicy działki. Przygotuj plan i mapy geodezyjne i zorientuj je zgodnie ze stronami świata. Sprawdź, jaki kształt i rozmiar ma działka, wymierz odległości i rozplanuj główne elementy. Określ skąd wieje wiatr i jak teren jest nasłoneczniony w ciągu dnia.

2) Kto będzie użytkował ogród?

Zastanów się, dla kogo urządzasz ogród? To ważne, by spełniał oczekiwania wszystkich użytkowników - zarówno osób dorosłych, także seniorów, dzieci, jak i zwierząt domowych, bo przecież i one będą korzystać z ogrodu.

Malowanie budki lęgowej dla jerzyków

Rob in Wood do malowania daszku budki lęgowej zastosuje Impregnat ochrono-dekoracyjny ogrodowy marki Vidaron.

3) Jak będziesz spędzał czas w ogrodzie?

Jak spędzasz czas wolny? Lubisz leniuchować leżąc na hamaku w cieniu drzew, czy wolisz aktywnie bawić się z dziećmi? Potrzebujesz oddzielnego miejsca na grill i altanę, a może oczko wodne? Chcesz uprawiać rośliny jadalne, czy ogród ma mieć tylko charakter ozdobny? Podziel działkę na strefy, dostosowane do przeznaczenia. Szybko zobaczysz, że nie jest łatwo stworzyć ogród posiadający wszystkie zaplanowane elementy - skup się na priorytetach!

4) Określ, jakie lubisz rośliny

Jakie lubisz rośliny? Wolisz dekoracyjne liście, a może zimozielone iglaki? A może chcesz posadzić egzotyczne kwiaty? Pamiętaj, że rośliny wymagają pielęgnacji, dlatego zastanów się dobrze, ilu domowników będzie Ci w tym pomagać. Poszukaj w internecie i ilustrowanych poradnikach gotowych rozwiązań, ciekawych materiałów i przedmiotów. Spisz wszystkie pomysły, które Cię inspirują.

Rośliny w ogrodzie
Rośliny sadzi się prawie na samym końcu, by nie uszkodzić ich podczas prac ziemnych. By tworzyły barwne plamy, a ich pielęgnacja była łatwiejsza sadzi się je w większych grupach, łącząc ze sobą gatunki o odmiany o podobnej sile wzrostu i wymaganiach. Korzystnie wygląda zestawienie roślin o odmiennym kształcie, pokroju i barwie. Z tyłu rabaty sadzi się wysokie kwiaty, z przodu niskie, po to by niepotrzebnie się nie zacieniały, a ich uroda była lepiej wyeksponowana. (fot. Floradania)

5) Pamiętaj o finansach!

Pamiętaj o finansach! Im większa działka, tym większe koszty założenia ogrodu, a im większy ogród, tym znacznie droższa pielęgnacja. W razie potrzeby rozplanuj realizację projektu na etapy. Choć potrwa to kilka lat, to koszty rozłożysz na lata.

Paweł Romanowski
fot. otwierająca: highwaystarz - Fotolia

Paweł Romanowski
Paweł Romanowski

Ogrodnik z wykształcenia i zamiłowania, redaktor portali ogrodniczych z wieloletnim stażem. Autor artykułów poradnikowych, w których w przystępny i inspirujący sposób dzieli się z Czytelnikami swoim praktycznym doświadczeniem i pasją do ogrodnictwa. Szczególnie bliskie są mu tematy związane z ziołami i ekologicznymi metodami uprawy roślin. Poza pracą, w wolnych chwilach uwielbia spędzać czas na łonie przyrody, pielęgnując swój mały zielony ogródek.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz