Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Bukszpan to krzew, który jest popularny w naszej części Europy i stanowi ozdobę wielu ogródków oraz ogrodów przydomowych. Może jednak stać się ofiarą niebezpiecznego szkodnika nazywanego ćmą bukszpanową lub ćmą azjatycką. Owad ten jest w stanie w krótkim czasie doprowadzić krzewy do ruiny, a jeśli w odpowiednim czasie ich nie uratujemy, trzeba je będzie spisać na straty.

Streszczenie artykułu
Bukszpan to popularny krzew w Europie, często uprawiany w ogrodach. Niestety, jest narażony na ataki ćmy bukszpanowej, znaną również jako ćma azjatycka. Ten szkodnik potrafi w krótkim czasie zniszczyć krzewy, a jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone, mogą zostać całkowicie zrujnowane. Ćma bukszpanowa to owad o rozpiętości skrzydeł około 40 mm. Jej skrzydła są białe z brązową obwódką. Istnieją też odmiany ćmy o jasnobrązowych skrzydłach z metalicznym połyskiem i fioletowym odcieniem. Najbardziej aktywny okres ćmy bukszpanowej przypada od kwietnia do października. W tym czasie warto regularnie kontrolować bukszpany, zwłaszcza wnętrza krzewów, gdzie żerują larwy. Aby zwalczyć ćmę bukszpanową, można zastosować kilka domowych sposobów. Mieszanka wody z płynem do naczyń, która po przelaniu do spryskiwacza i nałożeniu na roślinę powoduje spadanie larw z krzewu po kilku godzinach. Kolejnym sposobem jest preparat przygotowany z pół litra wody, czterech łyżek octu i trzech łyżek oleju rzepakowego. Po przelaniu do spryskiwacza i opryskaniu bukszpanu, larwy powinny spaść na ziemię w ciągu kilku godzin. Można też użyć mieszanki pół litra wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Niektórzy dodają do niej również płyn do naczyń. Po opryskaniu krzewu preparatem, larwy powinny spaść na ziemię. Ważne jest, aby zastosować te środki profilaktycznie już w kwietniu, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się ćmy. Jeśli jednak zauważymy larwy na krzewie, warto działać szybko, ponieważ młodsze larwy są bardziej podatne na działanie oprysków.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Paradoksalnie szkodnik ten prezentuje się bardzo dobrze. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi mniej więcej 40 mm, są one białe i mają brązową obwódkę na brzegach.

O wiele rzadziej można się spotkać z ćmą, której skrzydła są jasnobrązowe i wyróżniają się metalicznym połyskiem o fioletowym odcieniu z półksiężycowymi plamkami.

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Okres od kwietnia do października to czas, kiedy ćma bukszpanowa zaczyna swoje loty. Warto wówczas kontrolować bukszpany nawet raz w tygodniu, przeglądając ze szczególną uwagą wnętrza krzewów, gdzie funkcjonują żarłoczne larwy.

Larwa ćmy bukszpanowej
Larwa ćmy bukszpanowej (fot. Pixabay.com)

Czy płyn do naczyń to skuteczny sposób na ćmę bukszpanową?

Jednym z domowych sposobów walki z ćmą bukszpanową jest stosowanie płynu do naczyń. Jest to środek, który znajduje się w każdym domu, dlatego warto rozpocząć walkę ze szkodnikiem od niego.

Wystarczy wymieszać wodę z płynem do naczyń, tak aby bardzo się pieniła, a następnie przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i spryskać całą roślinę. Po kilku godzinach larwy powinny spaść z krzewu.

Czy ocet pomoże na ćmę bukszpanową?

Ocet jest kolejnym produktem, który zazwyczaj mamy w domu i kolejnym sposobem na radzenie sobie z ćmą bukszpanową.

Preparat na bazie octu przygotowuje się mieszając ze sobą pół litra wody, cztery łyżki octu oraz trzy łyżki oleju rzepakowego. Składniki z domowej spiżarki należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i opryskać preparatem cały bukszpan. W rezultacie atakujące krzew larwy powinny po kilku godzinach spaść na ziemię.

Czy soda oczyszczona działa na ćmę bukszpanową?

Jeśli dwa poprzednie sposoby nie zadziałały w stu procentach, dobrym rozwiązaniem może okazać się soda oczyszczona.

Preparat przygotowuje się mieszając ze sobą pół litra wody i łyżeczkę sody oczyszczonej. Niektórzy zalecają, aby do tej mikstury dodać również nieco płynu do naczyń, ponieważ może on unieruchomić larwy ćmy.

Preparat należy przelać do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać krzew, skupiając się przede wszystkim na jego wnętrzu. W rezultacie larwy powinny spaść na ziemię po kilku godzinach.

Bukszpan w doniczkach
Bukszpan w doniczkach (fot. Pixabay.com)

Ćma bukszpanowa - kiedy oprysk?

Bukszpany są narażone na atak ze strony ćmy bukszpanowej od kwietnia do października, a w związku z tym warto zapobiegliwie spryskać je już w kwietniu. Dzięki temu możemy zniwelować szansę na pojawienie się ćmy w najbliższym czasie.

Jeśli nie zdecydujemy się na profilaktyczne działania, a na krzewie pojawią się larwy ćmy, należy działać zdecydowanie i jak najszybciej. Ta konieczność wynika z faktu, że im larwa jest mniejsza, tym bardziej podatna jest na działanie oprysków, co umożliwia szybsze jej wyeliminowanie.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co to jest ćma bukszpanowa?

    Ćma bukszpanowa to szkodnik, który atakuje bukszpany, powodując ich usychanie i brązowienie.
  • Jakie są objawy ataku ćmy bukszpanowej?

    Objawy ataku ćmy bukszpanowej to przede wszystkim brązowienie liści i ich opadanie, a także pojawienie się na nich sznurków przędzy, wewnątrz których znajdują się larwy.
  • Jakie są domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej?

    Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej to m.in. usuwanie i niszczenie zainfekowanych roślin, zastosowanie preparatów biobójczych lub zastosowanie naturalnych środków, takich jak olejki eteryczne z drzewa herbacianego, tymianku czy lawendy.
  • Jakie preparaty biobójcze mogą być stosowane przeciwko ćmie bukszpanowej?

    Przeciwko ćmie bukszpanowej mogą być stosowane preparaty na bazie Bacillus thuringiensis var. kurstaki, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
  • Jakie są naturalne środki na ćmę bukszpanową?

    Naturalne środki na ćmę bukszpanową to olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, tymianku czy lawendy, które są szkodliwe dla larw, ale bezpieczne dla roślin.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

demo
20-05-2024 10:10
Dnia 17.05.2024 o 21:30, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Adam: Uzylem Lapinox do pozbycia sie larw cmy bukszpanowej i nie bylo zadnego efektu.Ten preparat ekologiczny jest slaby i szkoda na niego pieniedzy.Tanszy i bardziej efektywny jest Mospilan 20 ktory ...
retrofood
17-05-2024 23:51
2 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  Tanszy i bardziej efektywny jest Mospilan 20 ktory uzylem i wreszcie pozbylem sie ćmy.    Tyle, że trzeba być dokładnym i "zaglądać" rozpylaczem do wnętrza krzewu. Inaczej też nie zadziała. Albo zadziała częściowo.
Zdaniem Czytelnika
17-05-2024 21:30
Komentarz dodany przez Adam: Uzylem Lapinox do pozbycia sie larw cmy bukszpanowej i nie bylo zadnego efektu.Ten preparat ekologiczny jest slaby i szkoda na niego pieniedzy.Tanszy i bardziej efektywny jest Mospilan 20 ktory uzylem i wreszcie pozbylem sie ćmy.Wiadomo bede tez co jakis czas pryskal ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz