Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Bukszpan to krzew, który jest popularny w naszej części Europy i stanowi ozdobę wielu ogródków oraz ogrodów przydomowych. Może jednak stać się ofiarą niebezpiecznego szkodnika nazywanego ćmą bukszpanową lub ćmą azjatycką. Owad ten jest w stanie w krótkim czasie doprowadzić krzewy do ruiny, a jeśli w odpowiednim czasie ich nie uratujemy, trzeba je będzie spisać na straty.

aktualizacja: 2022-09-15 10:22:30

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Paradoksalnie szkodnik ten prezentuje się bardzo dobrze. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi mniej więcej 40 mm, są one białe i mają brązową obwódkę na brzegach.

O wiele rzadziej można się spotkać z ćmą, której skrzydła są jasnobrązowe i wyróżniają się metalicznym połyskiem o fioletowym odcieniu z półksiężycowymi plamkami.

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Okres od kwietnia do października to czas, kiedy ćma bukszpanowa zaczyna swoje loty. Warto wówczas kontrolować bukszpany nawet raz w tygodniu, przeglądając ze szczególną uwagą wnętrza krzewów, gdzie funkcjonują żarłoczne larwy.

Larwa ćmy bukszpanowej
Larwa ćmy bukszpanowej (fot. Pixabay.com)

Czy płyn do naczyń to skuteczny sposób na ćmę bukszpanową?

Jednym z domowych sposobów walki z ćmą bukszpanową jest stosowanie płynu do naczyń. Jest to środek, który znajduje się w każdym domu, dlatego warto rozpocząć walkę ze szkodnikiem od niego.

Wystarczy wymieszać wodę z płynem do naczyń, tak aby bardzo się pieniła, a następnie przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i spryskać całą roślinę. Po kilku godzinach larwy powinny spaść z krzewu.

Czy ocet pomoże na ćmę bukszpanową?

Ocet jest kolejnym produktem, który zazwyczaj mamy w domu i kolejnym sposobem na radzenie sobie z ćmą bukszpanową.

Preparat na bazie octu przygotowuje się mieszając ze sobą pół litra wody, cztery łyżki octu oraz trzy łyżki oleju rzepakowego. Składniki z domowej spiżarki należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i opryskać preparatem cały bukszpan. W rezultacie atakujące krzew larwy powinny po kilku godzinach spaść na ziemię.

Czy soda oczyszczona działa na ćmę bukszpanową?

Jeśli dwa poprzednie sposoby nie zadziałały w stu procentach, dobrym rozwiązaniem może okazać się soda oczyszczona.

Preparat przygotowuje się mieszając ze sobą pół litra wody i łyżeczkę sody oczyszczonej. Niektórzy zalecają, aby do tej mikstury dodać również nieco płynu do naczyń, ponieważ może on unieruchomić larwy ćmy.

Preparat należy przelać do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać krzew, skupiając się przede wszystkim na jego wnętrzu. W rezultacie larwy powinny spaść na ziemię po kilku godzinach.

Bukszpan w doniczkach
Bukszpan w doniczkach (fot. Pixabay.com)

Ćma bukszpanowa - kiedy oprysk?

Bukszpany są narażone na atak ze strony ćmy bukszpanowej od kwietnia do października, a w związku z tym warto zapobiegliwie spryskać je już w kwietniu. Dzięki temu możemy zniwelować szansę na pojawienie się ćmy w najbliższym czasie.

Jeśli nie zdecydujemy się na profilaktyczne działania, a na krzewie pojawią się larwy ćmy, należy działać zdecydowanie i jak najszybciej. Konieczność ta wynika z tego, że im mniejsza jest larwa, tym mniej odporna jest na działanie oprysków i można ją szybciej zlikwidować.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!