Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Bukszpan to krzew, który jest popularny w naszej części Europy i stanowi ozdobę wielu ogródków oraz ogrodów przydomowych. Może jednak stać się ofiarą niebezpiecznego szkodnika nazywanego ćmą bukszpanową lub ćmą azjatycką. Owad ten jest w stanie w krótkim czasie doprowadzić krzewy do ruiny, a jeśli w odpowiednim czasie ich nie uratujemy, trzeba je będzie spisać na straty.

aktualizacja: 2024-04-19 06:46:59
Streszczenie artykułu
Bukszpan to popularny krzew w Europie, często uprawiany w ogrodach. Niestety, jest narażony na ataki ćmy bukszpanowej, znaną również jako ćma azjatycka. Ten szkodnik potrafi w krótkim czasie zniszczyć krzewy, a jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone, mogą zostać całkowicie zrujnowane. Ćma bukszpanowa to owad o rozpiętości skrzydeł około 40 mm. Jej skrzydła są białe z brązową obwódką. Istnieją też odmiany ćmy o jasnobrązowych skrzydłach z metalicznym połyskiem i fioletowym odcieniem. Najbardziej aktywny okres ćmy bukszpanowej przypada od kwietnia do października. W tym czasie warto regularnie kontrolować bukszpany, zwłaszcza wnętrza krzewów, gdzie żerują larwy. Aby zwalczyć ćmę bukszpanową, można zastosować kilka domowych sposobów. Mieszanka wody z płynem do naczyń, która po przelaniu do spryskiwacza i nałożeniu na roślinę powoduje spadanie larw z krzewu po kilku godzinach. Kolejnym sposobem jest preparat przygotowany z pół litra wody, czterech łyżek octu i trzech łyżek oleju rzepakowego. Po przelaniu do spryskiwacza i opryskaniu bukszpanu, larwy powinny spaść na ziemię w ciągu kilku godzin. Można też użyć mieszanki pół litra wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Niektórzy dodają do niej również płyn do naczyń. Po opryskaniu krzewu preparatem, larwy powinny spaść na ziemię. Ważne jest, aby zastosować te środki profilaktycznie już w kwietniu, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się ćmy. Jeśli jednak zauważymy larwy na krzewie, warto działać szybko, ponieważ młodsze larwy są bardziej podatne na działanie oprysków.
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jak wygląda ćma bukszpanowa?
 • Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?
 • Czy płyn do naczyń to skuteczny sposób na ćmę bukszpanową?
 • Czy ocet pomoże na ćmę bukszpanową?
 • Czy soda oczyszczona działa na ćmę bukszpanową?
 • Ćma bukszpanowa - kiedy oprysk?

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Paradoksalnie szkodnik ten prezentuje się bardzo dobrze. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi mniej więcej 40 mm, są one białe i mają brązową obwódkę na brzegach.

O wiele rzadziej można się spotkać z ćmą, której skrzydła są jasnobrązowe i wyróżniają się metalicznym połyskiem o fioletowym odcieniu z półksiężycowymi plamkami.

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Okres od kwietnia do października to czas, kiedy ćma bukszpanowa zaczyna swoje loty. Warto wówczas kontrolować bukszpany nawet raz w tygodniu, przeglądając ze szczególną uwagą wnętrza krzewów, gdzie funkcjonują żarłoczne larwy.

Larwa ćmy bukszpanowej
Larwa ćmy bukszpanowej (fot. Pixabay.com)

Czy płyn do naczyń to skuteczny sposób na ćmę bukszpanową?

Jednym z domowych sposobów walki z ćmą bukszpanową jest stosowanie płynu do naczyń. Jest to środek, który znajduje się w każdym domu, dlatego warto rozpocząć walkę ze szkodnikiem od niego.

Wystarczy wymieszać wodę z płynem do naczyń, tak aby bardzo się pieniła, a następnie przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i spryskać całą roślinę. Po kilku godzinach larwy powinny spaść z krzewu.

Czy ocet pomoże na ćmę bukszpanową?

Ocet jest kolejnym produktem, który zazwyczaj mamy w domu i kolejnym sposobem na radzenie sobie z ćmą bukszpanową.

Preparat na bazie octu przygotowuje się mieszając ze sobą pół litra wody, cztery łyżki octu oraz trzy łyżki oleju rzepakowego. Składniki z domowej spiżarki należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i opryskać preparatem cały bukszpan. W rezultacie atakujące krzew larwy powinny po kilku godzinach spaść na ziemię.

Czy soda oczyszczona działa na ćmę bukszpanową?

Jeśli dwa poprzednie sposoby nie zadziałały w stu procentach, dobrym rozwiązaniem może okazać się soda oczyszczona.

Preparat przygotowuje się mieszając ze sobą pół litra wody i łyżeczkę sody oczyszczonej. Niektórzy zalecają, aby do tej mikstury dodać również nieco płynu do naczyń, ponieważ może on unieruchomić larwy ćmy.

Preparat należy przelać do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać krzew, skupiając się przede wszystkim na jego wnętrzu. W rezultacie larwy powinny spaść na ziemię po kilku godzinach.

Bukszpan w doniczkach
Bukszpan w doniczkach (fot. Pixabay.com)

Ćma bukszpanowa - kiedy oprysk?

Bukszpany są narażone na atak ze strony ćmy bukszpanowej od kwietnia do października, a w związku z tym warto zapobiegliwie spryskać je już w kwietniu. Dzięki temu możemy zniwelować szansę na pojawienie się ćmy w najbliższym czasie.

Jeśli nie zdecydujemy się na profilaktyczne działania, a na krzewie pojawią się larwy ćmy, należy działać zdecydowanie i jak najszybciej. Ta konieczność wynika z faktu, że im larwa jest mniejsza, tym bardziej podatna jest na działanie oprysków, co umożliwia szybsze jej wyeliminowanie.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co to jest ćma bukszpanowa?

  Ćma bukszpanowa to szkodnik, który atakuje bukszpany, powodując ich usychanie i brązowienie.
 • Jakie są objawy ataku ćmy bukszpanowej?

  Objawy ataku ćmy bukszpanowej to przede wszystkim brązowienie liści i ich opadanie, a także pojawienie się na nich sznurków przędzy, wewnątrz których znajdują się larwy.
 • Jakie są domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej?

  Domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej to m.in. usuwanie i niszczenie zainfekowanych roślin, zastosowanie preparatów biobójczych lub zastosowanie naturalnych środków, takich jak olejki eteryczne z drzewa herbacianego, tymianku czy lawendy.
 • Jakie preparaty biobójcze mogą być stosowane przeciwko ćmie bukszpanowej?

  Przeciwko ćmie bukszpanowej mogą być stosowane preparaty na bazie Bacillus thuringiensis var. kurstaki, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
 • Jakie są naturalne środki na ćmę bukszpanową?

  Naturalne środki na ćmę bukszpanową to olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, tymianku czy lawendy, które są szkodliwe dla larw, ale bezpieczne dla roślin.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

20 May 2024, 10:10

Dnia 17.05.2024 o 21:30, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Adam: Uzylem Lapinox do pozbycia sie larw cmy bukszpanowej i nie bylo zadnego efektu.Ten preparat ekologiczny jest slaby i szkoda na niego pieniedzy.Tanszy i bardziej efektywny jest Mospilan 20 ktory ...

17 May 2024, 23:51

2 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  Tanszy i bardziej efektywny jest Mospilan 20 ktory uzylem i wreszcie pozbylem sie ćmy.    Tyle, że trzeba być dokładnym i "zaglądać" rozpylaczem do wnętrza krzewu. Inaczej też nie zadziała. Albo zadziała częściowo.

17 May 2024, 21:30

Komentarz dodany przez Adam: Uzylem Lapinox do pozbycia sie larw cmy bukszpanowej i nie bylo zadnego efektu.Ten preparat ekologiczny jest slaby i szkoda na niego pieniedzy.Tanszy i bardziej efektywny jest Mospilan 20 ktory uzylem i wreszcie pozbylem sie ćmy.Wiadomo bede tez co jakis czas pryskal ...

09 May 2023, 17:11

Komentarz dodany przez Rumian: Na pierwszym zdjęciu jest ćma bukszpanowa tyle że usiadła na świerku

26 Apr 2023, 15:31

Komentarz dodany przez Maksymilian: @Robin czy ćma bukszpanowa żeruje tylko na bukszpanie? Na podstawie zdjęcia ćmy wnioskujesz o niewiedzy autora? :D

26 Apr 2023, 11:16

Na ćmę bukszpanową najlepiej stosować preparat o działaniu systemicznym np. LEPINOX lub ewentualnie Polysect.   Domowe sposoby pomogą roślinie tyle co kadzidło umarłemu. Bo na to świństwo nawet polecane preparaty o działaniu kontaktowym typu Mospilan, nie za bardzo ...

26 Apr 2023, 09:10

Komentarz dodany przez Robin: Zdjęcie startowe, to nie jest bukszpan. Jest opis ćmy bukszpanowe, ale jej zdjęcia już brak. Autor jest jedynie teoretykiem zagadnienia. Warto odbyć praktykę aby być specjalistą w dziedzinie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!