Zanim woda popłynie z kranu, potrzebny jest projekt i przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Nieco trudniej, ale taniej jest, gdy wodę czerpie się z własnej studni. Ekonomiczną i ekologiczną alternatywą dla szamba jest własna oczyszczalnia ścieków.
Czy konieczny jest projekt instalacji wodociągowej?
W domach jednorodzinnych nie ma formalnego wymogu sporządzania szczegółowego projektu instalacji wodociągowej. Najlepiej jednak instalację wodną rozprowadzić na podstawie projektu, w którym określa się: trasę, średnice, materiał i rodzaj rur, miejsce zamontowania zaworów, wodomierza i urządzenia hydroforowego (jeśli są potrzebne). Najczęściej projektuje się jednocześnie instalację wodną i kanalizacyjną.
Podczas montażu instalacji bez projektu może zdarzyć się bowiem tak, że wykonawca będzie namawiał nas do zrobienia instalacji w technologii, do której ma niezbędne oprzyrządowanie i doświadczenie, a nie w takiej, która dla naszego domu jest najlepsza. Warto zatem powierzyć zaprojektowanie instalacji sanitarnych uprawnionemu projektantowi, a wykonawcy – jego skrupulatną realizację.
Kiedy najlepiej wykonać instalację ciepłej i zimnej wody?
Instalacje te powinno się wykonać przed ułożeniem tynków i podkładów podłogowych. Już na etapie wznoszenia konstrukcji domu warto przewidzieć miejsca w stropach i w ścianach nośnych, którędy będą przechodzić rury i wstawić tam kawałki styropianu, które znacznie łatwiej będzie później usunąć niż kuć otwory przez konstrukcję budynku.
Schemat podłączenia domowej instalacji wodnej do sieci wodociągowej
W domach niepodpiwniczonych trzeba pamiętać o wprowadzeniu do budynku (na etapie robót fundamentowych) rury doprowadzającej wodę ze studni lub wodociągu albo ułożeniu rury osłonowej o większej średnicy, która później posłuży do wprowadzenia rury wodociągowej.
Kiedy powinno się wykonać podłączenie do sieci wodociągowej?
Rura wodociągowa doprowadzająca wodę z sieci do domu powinna znajdować się głębiej niż strefa przemarzania gruntu (najczęściej 1,2–1,5 m). Dlatego też warto wprowadzić ją do budynku już podczas wykonywania fundamentów. Jeśli zamierzamy doprowadzić wodę również do garażu czy zraszaczy ogrodowych,
musimy także zamontować równoległą rurę do zasilania tych urządzeń. Nie trzeba podłączać ich od razu do sieci – wystarczy umieścić pod fundamentem odcinek wyprowadzony z jednej strony ponad poziom przyszłej podłogi, a na zewnątrz pozostawić zwój rury w bezpiecznej odległości od domu.