Komin ceramiczny czy stalowy?

Komin ceramiczny czy stalowy?
PYTANIE CZYTELNIKA Zastanawiam się nad wyborem projektu domu. Nie wiem jeszcze, czy zdecyduję się na kominek w salonie, ale nawet jeśli tak, to nie planuję nim dogrzewać domu. Mój dom chcę ogrzewać piecem gazowym lub węglowym. Zastanawiam się też nad nowymi rozwiązaniami – słyszałem wiele dobrego o piecach turbo. W związku z tym nie mam pewności, czy lepszy będzie komin ceramiczny, czy stalowy?
Komin ceramiczny czy stalowy?
 (fot. Wienerberger)

REDAKCJA Gdy decyzję o wyborze rodzaju komina podejmuje się przed rozpoczęciem budowy domu, można szczegółowo zaplanować: ile pomieszczeń i jaką metodą chce się ogrzewać, czy chce się mieć kominek i w jakiej odległości od planowanych kanałów kominowych. A jeśli do ogrzewania ma służyć kocioł turbo, jak potocznie nazywa się kotły z zamkniętą komorą spalania, nie trzeba budować tradycyjnego komina do odprowadzania spalin. Oto jakie są wtedy możliwości i w czym można wybierać.

 

Od kiedy w krajach rozwiniętych zaczęto dbać o środowisko i oszczędzać energię, bardzo wyraźnie unowocześniły się sposoby ogrzewania domów. Jeszcze niedawno do pieców lub kotłów wystarczały zwykłe kominy z cegły – do obecnie produkowanych urządzeń grzewczych kominy takie nie są już odpowiednie. Wynika to z odmiennego przebiegu spalania w nowoczesnych kotłach: w porównaniu z dawniejszymi objętość spalin jest mniejsza, a ich temperatura – niższa.

 

Ta niższa temperatura powoduje wykraplanie się w spalinach pary wodnej; powstała w wyniku skraplania woda rozpuszcza produkty spalania i w ten sposób powstaje żrący kondensat, który niszczy murowany przewód kominowy. Dlatego do nowoczesnych urządzeń grzewczych trzeba stosować kwasoodporne kominy stalowe lub kominy z prefabrykatów ceramicznych.

Kominy stalowe

Do odprowadzania spalin z domowych urządzeń grzewczych można stosować stalowe kominy dwuścienne, stalowe wkłady kominowe oraz systemy powietrzno- -spalinowe.

 

Kominy dwuścienne oraz stalowe wkłady kominowe przeznaczone są do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych. Produkowane są z nierdzewnej stali kwasoodpornej. Są odporne na temperaturę 400°–450°C.

 

Systemy powietrzno-spalinowe, czyli zastępujące komin rury do odprowadzania spalin i doprowadzania powietrza do spalania, współpracują z kotłami z zamkniętą komorą spalania i ich szczególną odmianą – kotłami kondensacyjnymi. Rury odprowadzające spaliny produkowane są ze stali kwasoodpornej, rury do zasysania powietrza – ze stali nierdzewnej. Stalowe wkłady kominowe

 

Stosuje się je do kominów murowanych. Główne elementy takiego wkładu to wyczystka z odskraplaczem i zamknięciem, trójnik, rury proste, płyta dachowa oraz parasol. Rury spawane są techniką plazmową, co gwarantuje całkowitą szczelność. Dostępne są stalowe wkłady kominowe sztywne – do kominów prostych i elastyczne – do kominów z krzywiznami i załamaniami.

 

Jeśli montujemy wkład kominowy na etapie budowy domu, nie musimy wprowadzać stalowych rur przez komin, tylko montujemy je sukcesywnie od dołu.

 

Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe, a po jakimś czasie chcemy go zmienić na kocioł gazowy lub olejowy, montaż musi być przeprowadzony od wylotu komina. Montaż wkładu kominowego polega wtedy na umieszczeniu trójnika, wyczystki i odskraplacza w dolnej części szybu kominowego, skąd trójnik będzie można połączyć z kotłem. Od strony wylotu komina montuje się następnie pozostałą część wkładu stalowego – do liny przywiązuje rurę metrowej długości, wpuszcza ją do szybu, aż zostanie nad wylotem sam kielich, i wsuwa weń kolejną rurę.

 

Czynności te powtarza się aż do ukazania się w dolnej części szybu końcówki pierwszej rury, którą następnie montuje się do trójnika. Rurę wystającą z komina przycina się do takiej wysokości, aby można było do niej przymocować płytę dachową i przykręcić ją do korony komina.

 

Olimia Wolf

Pełna wersja artykułu: Komin ceramiczny czy stalowy?

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kolorowe szaty domu
Elewacja powinna chronić budynek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Duże znaczenie ma dla nas też jej wygląd, ale nie warto go przedkładać nad walory użytkowe!
Kolorowe szaty domu
Podgrzewacze wody
Dostarczenie do kranów ciepłej wody użytkowej to jeden z najważniejszych warunków normalnego funkcjonowania domu. Do tego woda powinna być zawsze ciepła i płynąć z odpowiednim ciśnieniem. Aby tak się stało, należy odpowiednio dobrać podgrzewacz.
Podgrzewacze wody
Kotły gazowe i olejowe
Jeśli dom można podłączyć do sieci gazowej, wybór kotła na gaz ziemny jest oczywisty. Jeśli sieci gazowej nie ma, ale będzie w niedalekiej przyszłości, warto tymczasowo zamontować kocioł na gaz płynny. Po podłączeniu domu do gazu ziemnego, w kotle wystarczy wymienić jedynie dysze palnika. Jeśli na czas „przejściowy” wybierzemy olej opałowy, zazwyczaj trzeba będzie wymienić cały kocioł.
Kotły gazowe i olejowe
Ciepło od słońca
Kiedy dom jest naprawdę energooszczędny? Wtedy, gdy korzystamy z alternatywnych, ekologicznych źródeł ciepła. Wykorzystujemy wówczas do ogrzewania naturalne ciepło pochodzące z przyrody. A takim właśnie jest ciepło promieniowania słonecznego, z którego możemy korzystać za darmo dzięki kolektorom słonecznym.
Ciepło od słońca
Instalacja elektryczna
Domowa instalacja elektryczna to nie tylko funkcjonalne rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z urządzeń elektrycznych.
Instalacja elektryczna
Instalacja wodna i kanalizacyjna
Zanim woda popłynie z kranu, potrzebny jest projekt i przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Nieco trudniej, ale taniej jest, gdy wodę czerpie się z własnej studni. Ekonomiczną i ekologiczną alternatywą dla szamba jest własna oczyszczalnia ścieków.
Instalacja wodna i kanalizacyjna
Odkurzanie centralne
Odkurzacz centralny to już standard w większości nowych domów. Nic dziwnego, bo zapewnia skuteczne i mniej męczące odkurzanie. A koszty wyposażenia domu w taką instalację są coraz mniejsze.
Odkurzanie centralne
Wentylacja i klimatyzacja
Świeże powietrze w domu to nie luksus, lecz warunek zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli dodatkowo latem jest odpowiednio ochłodzone – czyni upały znośniejszymi.
Wentylacja i klimatyzacja
Mikrokosmos
Słychać tu nieprzerwany ptasi świergot, a z zielonkawego stawu dochodzi plusk karasi. Po ścieżce dostojnie przechadza się kaczka. Obok niej, w wysokiej trawie leniwie wygrzewa się... kot. Istny raj dla mieszczucha. Tym cenniejszy, że zbudowany niemal własnymi rękami
Mikrokosmos
Przy domowym ognisku
Zwracają na siebie uwagę nawet wtedy, kiedy nie pali się w nich ogień. Kominki, kozy czy piece muszą więc pasować do wystroju pomieszczenia. Mało tego, ich styl często określa charakter całego wnętrza.
Przy domowym ognisku
Podpatrując naturę
Pojemność cieplna, przewodnictwo wody i kapilary wykorzystywane są od setek milionów lat przez istoty żywe, między innymi do regulacji temperatury. To właśnie dzięki naczyniom włosowatym woda może bez przeszkód docierać do poszczególnych komórek organizmu. Coraz popularniejsze maty kapilarne wzorowane są na rozwiązaniach podpatrzonych w naturze, a wielu specjalistów uznaje to rozwiązanie za jeden z najlepszych systemów ogrzewania i... chłodzenia, który może współpracować zarówno z pompą ciepła, jak i kotłem niskotemperaturowym.
Podpatrując naturę
Strzał w dziesiątkę
Wielu inwestorów zakłada, że pompa ciepła to urządzenie przeznaczone do montowania w domach nowych, wznoszonych z nowoczes­nych, energooszczędnych materiałów. Okazuje się jednak, że instalacje tego rodzaju mogą doskonale sprawdzać się również w budynkach, które wzniesiono jeszcze w XIX wieku.
Strzał w dziesiątkę
Anatomia koszmaru
Pod koniec 2005 roku państwo Anna i Jan Jarzębinowscy zaciągnęli kredyt „na całe życie”, aby kupić dom oraz działkę w miejscowości leżącej w pobliżu Bydgoszczy. Byli szczęśliwi i nawet nie podejrzewali, że zaczyna się dla nich jeden z najbardziej nerwowych okresów w życiu. W błogiej nieświadomości pozostawali również sprzedająca nieruchomość – Arleta Szuba oraz jej rodzice Danuta i Ryszard Ashke. Jednak już wkrótce urzędnicy pokazali im, jak może wyglądać piekło.
Anatomia koszmaru
Basen przydomowy
Lato w pełni... Słońce, woda, kąpiele... a dlaczego by nie we własnym basenie?
Basen przydomowy
Okna drewniane
Dobre okna drewniane powinny być trwałe, niezawodne i energooszczędne. Czym jeszcze warto się kierować, dokonując wyboru?
Okna drewniane
Ogrodowe nawierzchnie
Funkcjonalnie rozplanowane i solidnie wykonane ścieżki i podjazdy nie tylko ułatwiają komunikację, ale stanowią istotny element ogrodowej architektury.
Ogrodowe nawierzchnie
Oświetlenie zewnętrzne
Dobrze oświetlona przestrzeń wokół domu zapewnia bez­pieczeństwo, bo odstrasza złodziei, a gra świateł rozświe­t­lająca ogród podkreśla najatrakcyjniejsze jego elementy.
Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie wewnętrzne
Żeby funkcjonalnie rozmieścić oświetlenie, trzeba jeszcze przed otynkowaniem ścian i ułożeniem instalacji zaplanować urządzenie wszystkich pomieszczeń i ustawienie mebli, by wiadomo było, jak poprowadzić przewody elektryczne do lamp sufitowych i kinkietów.
Oświetlenie wewnętrzne
Wewnętrzna instalacja elektryczna
Nawet najbardziej nowoczesny dom nie będzie komfortowy, jeżeli nie zadbamy o prawidłowo wykonaną instalację elektryczną. Wygodę użytkowania zapewnią odpowiednio rozmieszczone gniazda i łączniki oraz możliwość uruchomienia różnych urządzeń jednocześnie bez ryzyka „wywalania” korków.
Wewnętrzna instalacja elektryczna
Elektryczne kotły i piece akumulacyjne
Kotły i piece wykorzys­tujące energię elektrycz­ną do ogrzewania – pod względem kosztów eks­ploatacji taki pomysł wydaje się nieuzasadniony. Jednak jeśli instalacja jest dobrze zaprojektowana i połączenie różnych źródeł ciepła jest odpo­wiednio skalkulowane, kocioł elektryczny, jako dodatkowe źródło ciepła, może okazać się korzystnym rozwiązaniem.
Elektryczne kotły i piece akumulacyjne
Kotły na paliwo stałe
Przejście z kotła gazowego na ten na paliwo stałe bywa trudne – brak odpowiednich pomieszczeń na kotłownię, konieczność zmiany instalacji zamkniętej na otwartą. Ale rachunek ekonomiczny jest jednoznaczny – z kotłem na paliwo stałe ogrzewanie jest tańsze.
Kotły na paliwo stałe
Kotły na paliwo stałe
Przejście z kotła gazowego na ten na paliwo stałe bywa trudne – brak odpowiednich pomieszczeń na kotłownię, konieczność zmiany instalacji zamkniętej na otwartą. Ale rachunek ekonomiczny jest jednoznaczny – z kotłem na paliwo stałe ogrzewanie jest tańsze.
Kotły na paliwo stałe
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz