Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2008
Podgrzewacze wody
Dostarczenie do kranów ciepłej wody użytkowej to jeden z najważniejszych warunków normalnego funkcjonowania domu. Do tego woda powinna być zawsze ciepła i płynąć z odpowiednim ciśnieniem. Aby tak się stało, należy odpowiednio dobrać podgrzewacz.
Podgrzewacze wody 
 (fot. Junkers)

Na początku należy dokonać dwóch podstawowych wyborów. Po pierwsze, zdecydować, czy podgrzewacz na gaz, czy na prąd? Produkowane są również podgrzewacze na paliwa stałe lub na olej opałowy. Nie są jednak zbyt popularne, ponieważ ich użytkowanie sprawia dużo trudności. Gdy paliwo (gaz lub energia elektryczna) zostanie wybrane, pozostaje jeszcze jedno: przepływowy czy pojemnościowy?

 

Wybierając paliwo, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • dostęp do sieci gazowej,
  • sposób ogrzewania domu,
  • rozmieszczenie punktów poboru wody (zlewozmywaków, umywalek, toalet) względem siebie,
  • odległości punktów poboru wody od podgrzewacza.
W pewnych sytuacjach podgrzewacz okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Dzieje się tak, gdy:
  • przybory sanitarne w łazience i toalecie podłączone są do zasobnika c.w.u. współpracującego z kotłem centralnego ogrzewania, a kuchnia jest usytuowana daleko od kotłowni. Jeśli woda płynęłaby do kuchni długimi przewodami od odległego kotła, z kranu leciałaby najczęściej już dużo chłodniejsza Prostszym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie niezależnego podgrzewacza w kuchni;

     

  • do domu nie jest doprowadzona sieć gazowa, a zamiast kotła elektrycznego każde pomieszczenie ogrzewane jest indywidualnie prądem, do podgrzewania wody najlepszy będzie podgrzewacz elektryczny;

Podgrzewacze przepływowe

To urządzenia szybko działające, które ogrzewają wodę w trakcie jej poboru, to znaczy uruchamiają się w momencie odkręcenia kranu i wyłączają, gdy woda zostanie zakręcona. W pewnych sytuacjach za ich zastosowaniem przemawia fakt, że zużywają tylko tyle energii lub gazu, ile potrzeba do ogrzania pobieranej wody. Nie ma w nich warunków do namnażania się szkodliwych mikroorganizmów, ponieważ nie magazynują wody. Jednocześnie zajmują mało miejsca.

 

Z drugiej jednak strony urządzenia te mają niską wydajność, gdy podłączony jest do nich więcej niż jeden punkt poboru wody. Aby z kranu od razu popłynęła ciepła woda, podgrzewacz musi znajdować się jak najbliżej kranu. Im dalej zamontowany jest podgrzewacz, tym dłużej będzie spływała zimna woda z rur. Dlatego najlepiej, gdy odległość między podgrzewaczem a kranem jest nie większa niż 6 m. Dotyczy to również podgrzewaczy pojemnościowych. W domu, w którym mieszka kilka osób, nie sprawdzi się jeden podgrzewacz przepływowy, ponieważ nie dostarczy wystarczającej ilości ciepłej wody. Można w takiej sytuacji zdecydować się na kilka mniejszych niezależnych podgrzewaczy, ale związane jest to z dużymi kosztami inwestycji.

 

Kolejnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania podgrzewacza przepływowego jest zapewnienie określonego minimalnego ciśnienia wody w instalacji. Jeśli ciśnienie będzie mniejsze, urządzenie się nie uruchomi. Wartość ta nie jest jednakowa dla wszystkich modeli. Przed zakupem należy sprawdzić, jakie najniższe ciśnienie występuje w domowej instalacji, a jakiego wymaga wybrany podgrzewacz. W urządzeniach dostępnych na rynku zastosowano różne rozwiązania regulacji temperatury wody i to od nich zależy w dużym stopniu komfort użytkowania. W przepływowych stosowana jest regulacja na dwa sposoby:
  • hydrauliczna – stopniowanie tej regulacji zależy od typu podgrzewacza. W elektrycznych podgrzewaczach może to być jednostopniowa lub skokowa regulacja mocy – dwu- lub trójstopniowa. Jeśli regulacja jest dwustopniowa, do podgrzania wody przy małym poborze podgrzewacz pracuje z wykorzystaniem tylko połowy mocy. Całą moc włącza, gdy pobór jest duży. W podgrzewaczach gazowych sterowanie hydrauliczne daje płynną regulację mocy zależną od poboru wody.
Zaletą tych urządzeń jest ich niska cena, jednak często okazują się niewystarczające – temperatura wypływającej wody zależy od wielkości strumienia i od mocy urządzenia, a mała moc to słabsze nagrzanie wody. Rozwiązaniem może być zakup podgrzewacza o większej mocy, dobrze jest wtedy zamontować przy nim baterię termostatyczną – zabezpieczy ona przed oparzeniem, gdy niespodziewanie popłynie z kranu zbyt gorąca woda. Podgrzewacze z hydrauliczną regulacją temperatury, które obsługują kilka punktów poboru, pracują z maksymalną wydajnością i ciśnieniem tylko wtedy, gdy z ciepłej wody korzysta jedna osoba. Jednak zależy to od ich mocy i strumienia przepływu.
  • elektroniczna – dzięki niej można precyzyjnie zaprogramować temperaturę wypływającej wody, niezależnie od mocy urządzenia. Podgrzewacze z taką regulacją są droższe, ale za to zapewniają oszczędność nawet 20% kosztów przygotowania c.w.u.. Taka regulacja daje wysoki komfort korzystania z wody.

 

Katarzyna Głowacz

Pełna wersja artykułu: Podgrzewacze wody

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny