Dobre okna drewniane powinny być trwałe, niezawodne i energooszczędne. Czym jeszcze warto się kierować, dokonując wyboru?
Dlaczego drewniane?
(fot. Okno Drew)
Na to pytanie zwykle pada odpowiedź – „Bo wolę drewno i już”. W istocie, nie ma różnic w cechach fizycznych okien drewnianych i plastikowych. Ciepłochronność i izolacja akustyczna są podobne. Wyglądają podobnie. Ramy z tworzywa PVC podobno się wypalają w słońcu i odbarwiają, ale to nieprawda. Ramy z drewna podobno się wypaczają, ale to też nieprawda, bo to nie jest drewno lite, lecz klejone z warstw. Drewniane są 30–50% droższe i co kilka lat wypada je pomalować.
Wybierając okna drewniane, sądzimy często, że o ich jakości i właściwościach decyduje przede wszystkim gatunek drewna, z którego są wykonane. Tak naprawdę ważna jest też konstrukcja profili, a także technologia produkcji, staranność wykonania, dobór markowych szyb, okuć, uszczelek i wreszcie – poprawny montaż w otworach okiennych.
Okna powinny chronić przed hałasem dobiegającym z zewnątrz domu oraz zabezpieczać przed zimnem, zapewniając jednocześnie stały dopływ świeżego powietrza. Powinny być wygodne w użytkowaniu i oczywiście – dostosowane do konkretnych wymagań mieszkańców domu.
Wybieramy
Jakie drewno? Wybierając okna, trzeba zdecydować, z jakiego drewna będą jego ramy. Najpopularniejsze i najtańsze jest drewno sosnowe, ale do wyrobu stolarki stosuje się też inne gatunki:
Sosna. Drewno sosnowe jest trwałe, wytrzymałe, sprężyste i proste w obróbce. Łatwo je impregnować i malować, jest też odporne na działanie wilgoci. Okna z drewna sosnowego są tańsze niż z drewna modrzewiowego, meranti i dębu.
Dąb. Drewno dębu jest najlepszym surowcem budowlanym spośród rodzimych drzew liściastych. Jest bardzo twarde, ciężkie, wytrzymałe, odporne na wilgoć i ścieranie, ale jednocześnie dużo droższe od innych rodzajów drewna stosowanych do produkcji profili okiennych.
Meranti. Drzewo znane jako meranti to odmiana sosny pochodzącej z krajów tropikalnych. Z wyglądu przypomina mahoń, jest jednak od niego znacznie tańsze. Ma dobre właściwości izolacyjne i dobrze tłumi dźwięki.
Mahoń. Jest trwały i zarazem łatwy w obróbce – nie paczy się, dobrze znosi klejenie i malowanie. Okna z drewna mahoniowego są dużo droższe niż z sosnowego.
Jakie profile?
Najlepsze są jednoramowe klejone trójwarstwowo. Większość obecnie produkowanych okien drewnianych ma profile klejone z trzech warstw drewna, ułożonych słojami w różnych kierunkach. Taki układ warstw zapobiega paczeniu się ram okiennych w trakcie użytkowania, ponieważ naprężenia wewnętrzne w drewnie wzajemnie się znoszą. Mimo zmian wilgotności drewna profil pozostaje prosty i sztywny.
Standardowo do produkcji okien stosuje się profile jednoramowe, a wśród nich dostępne są również profile energooszczędne.
Jednoramowa. Najbardziej popularna konstrukcja: każde skrzydło składa się z pojedynczej ramy oszklonej szybami zespolonymi.
Zespolona. Konstrukcja powszechnie stosowana 30–40 lat temu, znana jako tzw. okno szwedzkie. Skrzydło zewnętrzne jest zawieszone na wewnętrznym, są trwale zespolone śrubami, dzięki czemu otwierają się razem. Obecnie produkowane okna tej konstrukcji nie odbiegają jakością od jednoramowych.
Skrzynkowa. Stara, tradycyjna konstrukcja, obecnie stosowana głównie w renowacjach zabytków oraz domach stylizowanych na dworki. Oba skrzydła wewnętrzne otwierają się do środka.