Jeśli dom można podłączyć do sieci gazowej, wybór kotła na gaz ziemny jest oczywisty. Jeśli sieci gazowej nie ma, ale będzie w niedalekiej przyszłości, warto tymczasowo zamontować kocioł na gaz płynny. Po podłączeniu domu do gazu ziemnego, w kotle wystarczy wymienić jedynie dysze palnika. Jeśli na czas „przejściowy” wybierzemy olej opałowy, zazwyczaj trzeba będzie wymienić cały kocioł.
Na początek
(fot. Junkers)
Wybór kotła oraz sposobu prowadzenia instalacji zależy od rodzaju paliwa, którym będzie ogrzewany dom. Powinniśmy się też upewnić, że wybrany kocioł będzie dobrze współpracował z planowaną instalacją grzewczą. Jeżeli do ogrzewania będzie używany gaz ziemny, płynny lub olej – najczęściej instaluje się centralne ogrzewanie wodne z grzejnikami lub wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Decyzję o wyborze paliwa, kotła i całej instalacji należy podjąć jeszcze przed zleceniem wykonania projektu, ponieważ usytuowanie urządzeń grzewczych: kotła, grzejników, zbiornika na paliwo i składu opału musi być w nim uwzględnione. Późniejsza zmiana sposobu ogrzewania na przykład z ogrzewania elektrycznego na centralne ogrzewanie wodne, jest możliwa, ale też bardzo kłopotliwa i kosztowna, może oznaczać konieczność przeprowadzenia poważniejszych przeróbek budowlanych, kucia ścian i podłóg.
Oprócz wyboru paliwa ważna jest funkcja, jaką kocioł ma pełnić. Czy ma to być kocioł jednofunkcyjny, do którego podłączymy zbiornik, czy kocioł dwufunkcyjny, w którym będziemy podgrzewać wodę przepływowo.
W tej drugiej sytuacji oprócz zapotrzebowania budynku na ciepło, ważna jest również potrzebna ilość c.w.u.
Nie bez znaczenia dla wyboru jest także miejsce, w którym można zamontować kocioł, typ urządzenia, rodzaj komory spalania, a także dostępność serwisu oraz gwarancja producenta.
Zanim zdecydujemy się na konkretny model kotła, warto poprosić o jego wycenę (razem z osprzętem i automatyką) przynajmniej kilka firm i porównać oferty, bo ceny podobnych rozwiązań mogą znacznie się różnić. Po dokonaniu wyboru warto też sprawdzić, co oferuje i gdzie się mieści najbliższy punkt serwisowy.
Wielu producentów kotłów wymaga, aby pierwsze uruchomienie kotła wykonała autoryzowana firma instalacyjna. Jeśli montaż nie zostanie wykonany zgodnie z wymaganiami producenta, można stracić gwarancję. Trzeba również pamiętać o tym, że każdy kocioł wymaga okresowych przeglądów i konserwacji: to warunek by dobrze działał przez długie lata.
Gaz czy olej?
Gaz ziemny
Zaletą gazu, oprócz stosunkowo niskich cen, jest to, że nie trzeba go magazynować i płacić za napełnienie całego zbiornika już w momencie dostawy. Warunkiem jest jednak możliwość podłączenia do sieci gazowej. Rachunki płaci się średnio co 2 miesiące za tyle gazu, ile się zużyło.