Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2007
Schody w domu
Schody wewnętrzne mają przede wszystkim znaczenie funkcjonalne, ale też coraz częściej ozdobne. Jakie są rodzaje schodów? Najczęściej wykonywane są schody płytowe betonowe o biegach prostych lub zabiegowe. Popularne są też policzkowe schody drewniane oraz schody kręte złożone z gotowych segmentów. Kształt i konstrukcja schodów jest...

Schody wewnętrzne mają przede wszystkim znaczenie funkcjonalne, ale też coraz częściej ozdobne.

Jakie są rodzaje schodów?

Najczęściej wykonywane są schody płytowe betonowe o biegach prostych lub zabiegowe. Popularne są też policzkowe schody drewniane oraz schody kręte złożone z gotowych segmentów. Kształt i konstrukcja schodów jest zawsze określona w projekcie domu. Zdarza się jednak, że inwestor chce zmienić ich bieg, kształt lub wygląd. Jest to możliwe, ale niewykonalne na własną rękę. Trzeba się z tym zwrócić do projektanta, który sprawdzi, czy nowy kształt schodów lub zmiana ich wymiarów nie spowoduje potrzeby dokonania zmian konstrukcji stropu i czy na całej długości biegu zapewniona zostanie dostateczna wysokość przejścia, na przykład pod skosami dachu. Wybierając rodzaj schodów trzeba uwzględnić wygodę poruszania się po nich, co może mieć zasadnicze znaczenie dla osób starszych. Najwygodniejsze są schody proste, ale jednocześnie zajmują najwięcej miejsca. Można je zastąpić schodami zabiegowymi, których konstrukcja pozwoli zaoszczędzić powierzchnię na obu łączonych poziomach.

Kiedy najlepiej wykonać schody na poddasze?

Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na fundamencie lub podciągu na niższej kondygnacji. Schody wykonuje się po zalaniu stropu, ale muszą być z niego wyprowadzone pręty zbrojeniowe do połączenia ze zbrojeniem płyty schodowej. Murowanie ścian wyższych kondygnacji można rozpocząć wtedy, gdy świeżo wylany strop będzie miał dostateczną wytrzymałość. W tym czasie można zrobić deskowanie schodów i po uzbrojeniu ułożyć w nim mieszankę betonową. Można oczywiście przełożyć wykonanie schodów na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi. Jeśli schody będą zabiegowe, tymczasowa pochylnia może jednak okazać się zbyt stroma, co grozi upadkiem, a prowizoryczne schody zbyt pracochłonne w wykonaniu. Warto zrobić schody od razu, co rozwiąże problem komunikacji między kondygnacjami podczas dalszych robót, a niewykończoną powierzchnię – nawet w przypadku jej uszkodzenia – łatwo jest później naprawić.

 

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Schody w domu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje