Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2007
Dom w tydzień, miesiąc lub kwartał
Każdy inwestor chciałby jak najszybciej postawić dom. Korzystając z kompletnego systemu budowy domu nie trzeba nieustannie dostarczać materiałów. Jedynym minusem takich rozwiązań jest wyższy koszt pracy wyspecjalizowanej ekipy, chociaż finalny efekt pozbawiony będzie błędów wykonawczych. A to jest warte każdej ceny. Zazdrość bierze, gdy widzimy (na filmach) bądź słyszymy, że w...

Każdy inwestor chciałby jak najszybciej postawić dom. Korzystając z kompletnego systemu budowy domu nie trzeba nieustannie dostarczać materiałów. Jedynym minusem takich rozwiązań jest wyższy koszt pracy wyspecjalizowanej ekipy, chociaż finalny efekt pozbawiony będzie błędów wykonawczych. A to jest warte każdej ceny.

 

Zazdrość bierze, gdy widzimy (na filmach) bądź słyszymy, że w Ameryce w tydzień rozbiera się stary dom, stawia nowy i jeszcze go wykańcza. Trzeba im przyznać, że do perfekcji doprowadzili budowy domów z gotowych, wielkowymiarowych elementów o konstrukcji szkieletowej. Ale i w Polsce idziemy w dobrym kierunku. Niektóre technologie – bo szkieletowa nie jest wcale jedyną i najszybszą – pozwalają na zmontowanie domu również w kilka dni.

 

Szukając innych niż tradycyjne rozwiązań budowy domu inwestor musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, co chce przez to uzyskać. Nie ma bowiem wątpliwości, że niektóre technologie, głównie ze względu na łatwość postawienia domu, a niekiedy też na tempo budowy, dla wielu inwestorów mogą być atrakcyjne.

 

Trzeba przy tym pamiętać, że mniej popularne i stosowane od niedawna rozwiązania nie są znane szerokiej rzeszy wykonawców. Istnieje zatem ryzyko, że podczas budowy zostaną popełnione błędy, z których wiele ujawni się po jakimś czasie. Z kolei zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy zwiększa koszt inwestycji. Te „nietradycyjne” sposoby budowania można podzielić na dwie zasadnicze grupy: wykorzystujące różne materiały jako tzw. szalunek tracony oraz stawiane z elementów prefabrykowanych.

Szkieletowe domy drewniane

Domy w technologii szkieletu drewnianego coraz rzadziej są konstruowane od podstaw na placu budowy. Upowszechniło się składanie ich z dużych, przygotowanych w fabryce elementów konstrukcyjnych. Prefabrykowane domy szkieletowe można zamówić u producenta na podstawie indywidualnego projektu. Elementy prefabrykowane dostarczane są na plac budowy jako części ścian ze słupkami i pokryciem z płyt OSB, które mocuje się do ułożonej na fundamencie podwaliny. Jako prefabrykaty dostarczane są również elementy stropowe oraz więźba dachowa. Przy użyciu dźwigu montaż trwa zwykle 2-3 dni, a po tygodniu dom jest już pokryty dachem. Największą korzyścią budowy „szkieletowca” z elementów prefabrykowanych jest istotne zmniejszenie prawdopodobieństwa popełnienia błędów wykonawczych. Trzeba jednak pamiętać, że prawidłowo zmontowana konstrukcja to dopiero połowa sukcesu. Istotne jest również późniejsze ocieplenie i ułożenie paroizolacji, właściwie wykonana elewacja i osadzenie okien. Największym wrogiem drewnianych konstrukcji jest wilgoć, która w krótkim czasie może doprowadzić do poważnych zniszczeń we wnętrzu.

Domy z bali

Ściany zewnętrzne buduje się z bali drewnianych prostokątnych o gr.: 28, 34, 45, 72, 92, 125, 150, 220 mm lub okrągłych o średnicach 18, 22, 25 i 30 cm.

 

Bale są impregnowane wstępnie preparatem ognioochronnym i grzybobójczym. Do ścian od wewnątrz montuje się kolejne warstwy: izolację wiatrochronną, specjalną konstrukcję drewnianą, która stanowi stelaż dla ocieplenia z wełny mineralnej, paroizolację. Ściany wewnętrzne wykończone są boazerią drewnianą. Izolację ścian stanowi najczęściej wełna mineralna. Grubość warstwy izolacji zależy od grubości bala.

 

Budynki mieszkalne budowane z bali o grubości: 72 oraz 92 mm muszą być izolowane wełną mineralną grubości 100-150 mm. Ocieplane są również dach i podłoga.

Cezary Jankowski, Aleksander Rembisz

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dom w tydzień, miesiąc lub kwartał
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny