Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2007
Rynny metalowe czy plastikowe?
Czy to prawda, że rynny plastikowe nie są trwałe – pękają i rozchodzą się w miejscach łączenia? Jakie orynnowanie jest najlepsze w domu jednorodzinnym? Redakcja: W większości domów jednorodzinnych montuje się rynny i to nie tylko na dachach stromych, ale również na krawędziach balkonów i tarasów. Nie ma większego znaczenia z...

Czy to prawda, że rynny plastikowe nie są trwałe – pękają i rozchodzą się w miejscach łączenia? Jakie orynnowanie jest najlepsze w domu jednorodzinnym?

 

Redakcja: W większości domów jednorodzinnych montuje się rynny i to nie tylko na dachach stromych, ale również na krawędziach balkonów i tarasów. Nie ma większego znaczenia z jakiego materiału będą elementy orynnowania. Stosowana obecnie technologia produkcji rynien plastikowych zapewnia im trwałość porównywalną z metalowymi, o wyborze więc przesądzać będzie raczej zasobność inwestorskiego portfela. Trwałość systemu odprowadzającego wodę z dachu zależy ostatecznie od jakości użytych materiałów oraz od tego czy zostaną poprawnie zamontowane.

 

Producenci oferują zazwyczaj wiele elementów do odprowadzania wody z dachu i nazywa się je wówczas systemem rynnowym. W skład każdego takiego systemu wchodzi pełen zestaw materiałów do zmontowania kompletnego orynnowania na dachach o różnym kształcie. Podstawowe elementy to m.in. odcinki rynien, narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, rury spustowe i uchwyty do ich mocowania. Asortyment ten uzupełniają siatki ochronne zapobiegające gromadzeniu się w rynnach liści oraz tzw. rewizje i wyloty rur spustowych, montowane zależnie od sposobu odprowadzenia wody deszczowej.

Z dobrego materiału

Materiał z jakiego produkuje się poszczególne części systemów orynnowania musi być wysokiej jakości. Od tego bowiem zależy trwałość i niezawodność rynien, rur spustowych i innych niezbędnych elementów odprowadzających wodę z dachu. Od lat produkowane są rynny metalowe. Wciąż udoskonalana jest technika ich wykańczania, barwienia i zabezpieczania przed korozją. Dużą popularnością od kilkunastu lat cieszą się też rynny plastikowe.

 

Do produkcji rynien z tworzywa wykorzystywany jest polichlorek winylu barwiony w masie na różne kolory. Niestety, PVC jest dość wrażliwe na zmiany temperatury – w wysokiej temperaturze mięknie, a w mroźne dni staje się kruche i podatne na uszkodzenia. Dlatego rynny plastikowe będą bardziej podatne na uszkodzenia i odkształcenia na dachach mocno nasłonecznionych, zwłaszcza gdy są w ciemnych kolorach (takie szybciej się nagrzewają) oraz tam, gdzie duże opady śniegu sprzyjają ich nadmiernemu obciążeniu. Są za to odporne na uszkodzenia powierzchniowe, gdyż wszelkie zarysowania nie wpływają na ich trwałość i estetykę – na materiale barwionym w masie trudno zauważyć ślady uszkodzeń.

 

Rynny metalowe powlekane produkowane są z blach stalowych ocynkowanych lub aluminiowych, które pokrywa się powłoką dekoracyjno-ochronną. Rynny metalowe wykazują w zmiennych warunkach atmosferycznych wysoką stabilność wymiarową (nie wydłużają się zbytnio), ale powłoki, którymi się je zabezpiecza łatwo mogą ulec uszkodzeniu przy nieostrożnym montażu lub np. podczas ocierania się o nie gałęzi. Dlatego takie orynnowanie może okazać się mniej trwałe na dachach domów usytuowanych w terenie zalesionym, gdyż często trzeba usuwać z jego wnętrza liście, gałązki, szyszki czy igliwie.

 

Rynny miedziane i tytanowo-cynkowe zwykle wybierane są do domów wykańczanych znacznie powyżej standardu; ich powierzchnia może być fabrycznie patynowana. Najczęściej jednak montuje się je w obiektach zabytkowych poddawanych renowacji. Takie rynny – choć dość drogie – są bardzo trwałe.

O ładnym kształcie

Rynny mogą mieć różne przekroje, które decydują nie tylko o ich wyglądzie, ale i o wytrzymałości oraz przepustowości wody. Najpopularniejsze są rynny półokrągłe i półeliptyczne, bo mają dużą przepustowość, dzięki czemu sprawdzają się na dużych dachach. Ich zaletą jest również to, że są bardzo wytrzymałe na obciążenia mechaniczne. Ponadto są łatwe w utrzymaniu w czystości, bo brud jest sukcesywnie wymywany przez wodę i nie osadza się w żadnych narożnikach.

 

Z kolei rynny trapezowe, prostokątne lub w kształcie gzymsu mają zazwyczaj niewielką wysokość, nadają się więc raczej na małe dachy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są przystosowane do montowania na hakach wewnętrznych, niewidocznych od zewnątrz.

 

Rury spustowe mają najczęściej przekrój okrągły lub kwadratowy, rzadziej oferowane są rury prostokątne. Rury o przekroju okrągłym pasują do rynien o przekroju półokrągłym i półeliptycznym. Te, o przekroju prostokątnym lub kwadratowym, przeznaczone są do pozostałych typów rynien.

Monika Karda

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rynny metalowe czy plastikowe?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje