Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2007
Ścianki kolankowe i szczytowe
Ścianki kolankowe mają znaczenie konstrukcyjne, a szczytowe jedynie osłaniają wnętrze poddasza. Jedne i drugie trzeba prawidłowo wykonać. Kiedy wzmacniamy ściankę kolankową? Słupek ścianki kolankowej w ścianie jednowarstwowej Praktycznie zawsze, ponieważ ścianki kolankowe przenoszą ciężar dachu na budynek i stanowią...

Ścianki kolankowe mają znaczenie konstrukcyjne, a szczytowe jedynie osłaniają wnętrze poddasza. Jedne i drugie trzeba prawidłowo wykonać.

Kiedy wzmacniamy ściankę kolankową?

Praktycznie zawsze, ponieważ ścianki kolankowe przenoszą ciężar dachu na budynek i stanowią bezpośrednie podparcie więźby dachowej. Zwiększenie wytrzymałości ścianek można uzyskać przez wbudowanie żelbetowych słupów lub utworzenie żelbetowego wieńca. Pierwszy sposób stosuje się zwykle wtedy, gdy wysokość ścianki kolankowej nie przekracza 1,5 m. Ściankę kolankową muruje się z 30-centymetrowej szerokości przerwami na słupy żelbetowe rozstawione co około 1,5 m. Słupy muszą być zakotwione w wieńcu stropowym, a ich zbrojenie (4 pręty średnicy 12 mm ze strzemionami poprzecznymi) łączy się ze zbrojeniem wieńca. Deskowanie w postaci dwóch tarcz zbitych z desek mocuje się po obu stronach ściany i wypełnia betonem. Na wierzchu słupów osadza się kotwy do zamocowania murłaty, czyli belki, na której oprze się konstrukcja dachowa.

 

Zamiast słupów, wzmocnieniem ścianki kolankowej może być wieniec wykonany na całym obwodzie budynku lub jedynie zakotwiony w ścianach szczytowych na głębokość co najmniej 2 m z każdej strony. Zbrojenie tego wieńca wykonuje się podobnie jak wieńca stropowego (4 pręty średnicy 12 mm ze strzemionami co 30 cm), a beton wylewa w deskowaniu przymocowanym do ściany. Tu również nie można zapomnieć o zabetonowaniu kotew mocujących murłatę.

Ścianka kolankowa wysoka czy niska?

Od ścianki kolankowej zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu. Im wyższa, tym więcej przestrzeni pozostaje pod dachem. Na poddaszu nieużytkowym wystarczy ścianka kolankowa o wysokości do 70 cm. Jeżeli poddasze jest użytkowe, ścianka kolankowa zwykle jest wyższa i ma wysokość 80-110 cm (na poziomie parapetu okiennego). Łatwiej wtedy ustawić niskie sprzęty, a także tak umieścić okna połaciowe lub lukarny, by wygodniej było z nich korzystać. Ścianka kolankowa wysokości 140-150 cm daje jeszcze większe możliwości: można przy niej postawić stół lub szafki i wygodniej się pod nią chodzi (już w odległości 50 cm od ścianki). Wykonanie tak wysokiej ścianki jest skomplikowane – jest ona dość cienka i wiotka, zwłaszcza jej fragmenty między oknami. Lepiej jest wymurować ściankę aż do górnego poziomu okien – 200-210 cm nad podłogą. Pamiętajmy jednak, że im wyższa ścianka kolankowa, tym gorzej wygląda elewacja budynku. Przy projektowaniu ścianki kolankowej architekt musi uwzględnić szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci dachowej.

Z czego zbudować attykę?

Jeżeli dach nie ma wystającego okapu, ścianę szczytową mnożna zakończyć attyką. Takie rozwiązanie stosuje się też w domach z dachami płaskimi wykonanymi jako dach odwrócony, na którego powierzchni urządza się taras pokryty płytami kamiennymi lub roślinnością (tzw. zielone dachy). Wystające ponad dach ścianki attyki powinny być ocieplone. Zapobiegnie to powstawaniu pionowego mostka cieplnego na styku attyki ze ścianą zewnętrzną. Jednocześnie materiał użyty do budowy musi być mrozoodporny i mało nasiąkliwy – ta część domu jest szczególnie narażona na zawilgocenie. Konstrukcję attyki najlepiej wykonać z bloczków betonowych lub betonu wylewanego na budowie w deskowaniu, a następnie ocieplić ją po bokach i od góry.

 

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ścianki kolankowe i szczytowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny