Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2007
W trosce o ogród
Regularne koszenie trawnika stopniowo eliminuje chwasty, bo tylko trawy są odporne na cięcie (fot. Robert Bosch)Powodów, dla których warto mieć ogród jest wiele, pod jednym wszak warunkiem: musi być zadbany. Nie wszyscy jednak lubią poświęcać na to cały swój wolny czas. I tu z pomocą przychodzi technika. Gdyby nie urządzenia,...
Regularne koszenie trawnika stopniowo eliminuje chwasty, bo tylko trawy są odporne na cięcie (fot. Robert Bosch)

Powodów, dla których warto mieć ogród jest wiele, pod jednym wszak warunkiem: musi być zadbany. Nie wszyscy jednak lubią poświęcać na to cały swój wolny czas. I tu z pomocą przychodzi technika. Gdyby nie urządzenia, z których warto wtedy skorzystać, ciągłemu koszeniu, grabieniu, przycinaniu, napowietrzaniu czy nawadnianiu nie byłoby końca. Pozostaje jedynie kwestia, na co i ile możemy naprawdę wydać.

 

Porządkowanie ogrodu jest niebywale czaso- i pracochłonne, dlatego chętnie sięgamy po pomoc, szczególnie w tych cięższych pracach. Oferta rynkowa obejmuje maszyny do pielęgnacji, do których zaliczane są kosiarki, podkaszarki, kosy mechaniczne, piły łańcuchowe czy rozdrabniacze gałęzi. Do maszyn uprawowych zaliczane są glebogryzarki i aeratory, a w grupie urządzeń nawadniających znajdziemy zraszacze oraz osprzęt instalacyjny.

Sposób na ładną murawę

Założenie trawnika przy domu wydaje się proste – wystarczy przekopać glebę, wyrównać i udeptać teren oraz wysiać nasiona. Niestety, nie ma nic bardziej mylącego. Od przygotowania gruntu, na którym wysiejemy trawę, zależy bowiem efektywność późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zatroszczymy się o to, by gleba zatrzymywała wodę, nawet regularnie podlewana murawa wyschnie. Jeśli zaś nie rozluźnimy zwięzłej gliny, po ulewnym deszczu, w wodzie zgnije każda trawa.

 

Na początku konieczne jest przekopanie gleby, głównie po to, by powstały w niej przestrzenie, które zostaną wypełnione przez niezbędne dla roślin powietrze i wodę. Na niewielkich działkach można to wykonać szpadlem, na rozległych – warto zamówić przeoranie terenu glebogryzarką. Przekopaną lub zaoraną glebę trzeba jeszcze wyrównać. Na koniec podłoże trzeba udeptać lub uwałować i obficie podlać, aby gleba osiadła.

 

Trawniki dekoracyjne, np. dywanowe, wymagają bardzo intensywnej pielęgnacji, a jakiekolwiek zaniedbanie może zniweczyć wieloletnią pracę. Mieszanki nasion stosowane do zakładania trawników parkowych i łąkowych mają inny skład niż te na trawniki dekoracyjne. Oprócz tego, że są mniej wymagające pod względem warunków glebowych i klimatycznych, można je rzadziej kosić.

Pielęgnacja trawnika

Systematyczne koszenie trawy, dzięki któremu trawnik jest utrzymany w idealnym stanie, pochłania sporo czasu i wysiłku. Tu nie poradzimy sobie bez odpowiedniej maszyny. Do wyboru mamy kosiarki rotacyjne i bębnowe, podkaszarki oraz wykaszarki, na dużych powierzchniach zaś wydajne kosiarki traktorowe.

 

Maszynę trzeba dobrać do wielkości trawnika i częstotliwości koszenia. Na mały przydomowy trawnik o powierzchni do 500 m2 wystarczy kosiarka z napędem elektrycznym, na większej powierzchni wydajniejsza będzie kosiarka z napędem spalinowym. Tę ostatnią warto wybrać, jeśli trawnik ma przynajmniej 1500 m2 lub jeśli teren jest pofalowany.

 

To, jak często trzeba kosić trawę zależy przede wszystkim od intensywności jej wzrostu – wiosną i jesienią, czyli w okresach, kiedy rośnie szybko, robimy to raz w tygodniu, latem – co 2-3 tygodnie. Trawę, nie wyższą niż 10 cm, przycina się na wysokość 4-5 cm. Jeśli rośliny wyrosły wyżej, koszenie przeprowadza się dwuetapowo – najpierw przy najwyższym ustawieniu kosiarki, po 2-3 dniach na wymaganą wysokość.

 

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele rodzajów kosiarek. Najpopularniejsze są rotacyjne, dostępne w wielu modelach wyposażonych w silnik elektryczny lub spalinowy. Niektóre kosiarki mogą być zasilane z akumulatora, a to uniezależnia użytkownika od ciągłego dostępu do sieci elektrycznej. Elementem roboczym w kosiarkach rotacyjnych jest nóż stalowy osadzony bezpośrednio na wale silnika, pracujący w odpowiednio ukształtowanym korpusie wyposażonym w koła jezdne. Mogą być one napędzane przez przekładnię, co znacznie zmniejsza wysiłek potrzebny do przemieszczania kosiarki. Na rynku są też kosiarki bezpodwoziowe unoszone na poduszce powietrznej.

 

Inne kosiarki – bębnowe mają napęd elektryczny. Przeznaczone są do pielęgnacji szczególnie wymagających trawników znajdujących się na bardzo równej powierzchni. Cięcie trawy przez taką kosiarkę następuje pomiędzy obrotowym bębnem nożowym a ostrzem stałym. Dzięki temu nie ma poszarpanych wierzchołków źdźbeł, a to zapobiega ich żółknięciu i zwiększa odporność na choroby. Kosiarka bębnowa umożliwia również niskie cięcie – na wysokość 15-20 mm.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: W trosce o ogród
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje