Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2007
Płaszcz czy DGP?
Tak działa system DGP z wentylatorem, a tak system z konwekcyjnym przepływem gorącego powietrzaKupiliśmy działkę na Mazurach i zamierzamy zbudować na niej mały całoroczny dom, w którym chcielibyśmy zamieszkać, kiedy przejdziemy na emeryturę. Na pewno w salonie postawimy kominek. Zastanawiamy się nad takim systemem grzewczym, który wykorzystywałby ciepło z kominka (kuzyn ma...
Tak działa system DGP z wentylatorem,
a tak system z konwekcyjnym przepływem gorącego powietrza

Kupiliśmy działkę na Mazurach i zamierzamy zbudować na niej mały całoroczny dom, w którym chcielibyśmy zamieszkać, kiedy przejdziemy na emeryturę. Na pewno w salonie postawimy kominek. Zastanawiamy się nad takim systemem grzewczym, który wykorzystywałby ciepło z kominka (kuzyn ma tartak z atrakcyjnymi cenami drewna). Wiem, ze do wyboru są dwa rozwiązania: kominek z DGP lub z płaszczem wodnym. Które rozwiązanie jest lepsze, tańsze i bardziej funkcjonalne. Czy prawdą jest, ze system ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym może zaopatrywać dom również w c.w.u.? I w jaki sposób w takim razie grzać wodę latem?

 

Redakcja: Współczesne kominki to już nie tylko ozdoba wnętrza ale wydajne źródło ciepła. Pod warunkiem, że umiejętnie wykorzystamy jego „moc grzewczą”. Ale niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym czy system z DGP, ogrzewanie kominkowe nie może być jedynym źródłem ciepła. Utrzymanie bowiem pożądanej temperatury w czasie silnych mrozów, czy podczas nieobecności domowników może być niemożliwe. Dlatego konieczne jest zamontowanie ogrzewania wspomagającego, np. grzejników elektrycznych.

Ogrzewanie powietrzem

DGP to skrót od systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza, który pozwala na ogrzanie domu powietrzem. Dzieje się tak za pośrednictwem kanałów doprowadzających powietrze do sąsiadujących z kominkiem pomieszczeń. Między korpusem wkładu kominkowego a jego obudową jest przestrzeń, przez którą przepływa powietrze. Jeżeli w kominku się pali, to zimne powietrze nagrzewa się, unosi ku górze i wpada do kanałów grzewczych w ścianach lub w stropie. Kanały te to rury z aluminium lub z ocynkowanej blachy stalowej zaizolowane termicznie wełną mineralną. W prostych systemach DGP powietrze jest rozprowadzane w sposób grawitacyjny przez konwekcję – unoszenie się ogrzanego powietrza do góry. Ograniczeniem jest tu jednak odległość, ponieważ ciepło jest rozprowadzane najdalej 3 m od kominka i najwyżej do 2-3 pomieszczeń. Dlatego system ten sprawdza się tylko w niewielkich domach, w większych, rozłożystych budynkach konieczne jest zamontowanie wentylatora, który wymusi przepływ gorącego powietrza. Umożliwi on ogrzanie pomieszczeń oddalonych od kominka nawet o 10 m. Taki system doskonale więc sprawdzi się w domach o dużej powierzchni, nawet do 200 m2.

 

Do rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniach stosuje się anemostaty – umożliwiające regulację strumienia przepływu ciepłego powietrza. Dodatkowo, jak w każdym kominku, i w tym przypadku można regulować intensywność procesu spalania drewna za pomocą przesłony doprowadzającej powietrze do komory spalania.

 

Minusem ogrzewania domu kominkiem z systemem DGP jest fakt, że najlepiej zdecydować się na nie na etapie projektowania domu. W budynku już zamieszkałym konieczne będzie kucie ścian i budowanie kanałów grzewczych. Może okazać się to dość uciążliwe, ale nie jest niemożliwe. Warto jednak uświadomić sobie co nas czeka, jeśli nie pomyślimy o DGP odpowiednio wcześnie. Dla odmiany niewątpliwą zaletą systemu z konwekcyjnym przepływem gorącego powietrza jest fakt, że nie wymaga on zasilania energią elektryczną, tak jak kominek z płaszczem wodnym i żadne przerwy w dostawie prądu nie mają wpływu na jego pracę. Poza tym system ten jest stosunkowo tani i niezbyt skomplikowany w montażu.

Ogrzewanie wodą

Alternatywą dla kominka z dystrybucją gorącego powietrza jest wkład z płaszczem wodnym. Działa dokładnie tak samo jak kocioł grzewczy na paliwo stałe, ma jedynie ładniejszą „obudowę”. Nośnikiem ciepła jest woda, którą można podłączyć do instalacji c.o., i w ten sposób, grzejnikami ogrzewać dom. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym zewnętrznie nie różni od innych modeli. Tajemnica jego działania tkwi w budowie korpusu – ma on dwie ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Płaszcz wodny otula

 

cały korpus i odbiera ciepło z paleniska, ogrzewając w ten sposób wodę znajdującą się w nim. Gorąca woda kierowana jest do instalacji, a potem do grzejników. A jeżeli w górnej części korpusu zostanie dodatkowo zamontowana specjalna wężownica, którą będzie przepływać woda, kominek ogrzeje jeszcze wodę do mycia, czyli uzyskamy c.w.u.. Ale poza sezonem grzewczym konieczne będzie podgrzewanie jej przez inne źródła ciepła, np. wbudowane w zasobnik grzałki elektryczne. Krążenie wody w instalacji wymuszają pompy obiegowe, dlatego taki kominek wymaga podłączenia do energii elektrycznej.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Płaszcz czy DGP?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny