Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2007
Przydomowy basen
Basen to nie tylko atrakcja w ogrodzie. Starannie i estetycznie wykonany dodaje prestiżu oraz zapewnia relaks i komfort. Miejsce, w którym wybudujemy basen musi być starannie wybrane. Przede wszystkim musi go być odpowiednio dużo (poza niecką potrzeba też miejsca na obrzeże, a jeśli basen będzie miał rynnę przelewową, także na zbiornik...

Basen to nie tylko atrakcja w ogrodzie. Starannie i estetycznie wykonany dodaje prestiżu oraz zapewnia relaks i komfort.

 

Miejsce, w którym wybudujemy basen musi być starannie wybrane. Przede wszystkim musi go być odpowiednio dużo (poza niecką potrzeba też miejsca na obrzeże, a jeśli basen będzie miał rynnę przelewową, także na zbiornik przelewowy), poza tym być dobrze nasłonecznione oraz z dala od drzew i krzewów, tak by nie zaciemniały niecki i nie zasypywały wody liśćmi.
A od czego zależeć będzie cena basenu? Najprostszy, naziemny basen, nadający się do rekreacji można mieć już za kilkanaście tysięcy złotych. Solidny basen z niecką wkopaną w ziemię może kosztować aż kilkaset tysięcy złotych. Na cenę wpływa wiele czynników – rodzaj basenu, jego wielkość, miejsce usytuowania i przeznaczenie (rekreacja, pływanie). Doliczyć trzeba jeszcze koszt przygotowania miejsca pod nieckę i zakup instalacji basenowej. Przygotowanie dołu i osadzenie niecki to koszt 5-10 tys. zł, a zależy to od: sposobu kopania (ręcznie lub koparką), sposobu izolacji, a także miejsca usytuowania basenu i warunków hydrogeologicznych gruntu. Trzeba też będzie wykończyć nawierzchnię wokół basenu – możliwości materiałowe są różne, dlatego takie przedsięwzięcie będzie mniej lub bardziej kosztowne. Można skorzystać z oferty firmy basenowej i kupić specjalnie produkowane do tego celu płytki lub kostki (nawet 10 tys. zł). Taniej będzie kupić kostkę granitową, drewnianą czy ułożyć antypoślizgowe, mrozoodporne płytki ceramiczne. Jeśli basen ma być użytkowany całorocznie, trzeba będzie podgrzewać w nim wodę i wykonać zadaszenie. Taka inwestycja jest wówczas, niestety, dwukrotnie droższa. Kolejnego wyboru trzeba dokonać określając sposób odprowadzania wody – za pomocą skimera lub rynny przelewowej. Pierwsze rozwiązanie jest wybierane częściej, ponieważ jest tańsze. Poza tym zajmuje mniej miejsca i nie potrzebuje zbiornika przelewowego.

 

Koszty budowy basenu można rozłożyć w czasie, odkładając na później montaż takich elementów, jak maszyny pływackie, urządzenia do masażu, podgrzewania wody, prysznice strumieniowe, zadaszenie i trampoliny. Niższe dzięki temu będą koszty początkowe i co najważniejsze – unikniemy późniejszych rozkopów wokół basenu. O ile niektóre urządzenia można zamontować w każdej chwili, to standardowe wyposażenie (filtr, skimer, dysze napływowe czy pompa) trzeba obowiązkowo kupić od razu. Dlatego przed zakupem warto się poważnie zastanowić i wybrać te dla nas najlepsze. Późniejsza ich wymiana będzie oznaczała naruszenie basenu. Jeśli chcemy, aby dno basenu było podświetlone, trzeba się na to zdecydować już na etapie wyboru podstawowej instalacji.

 

Planując basen w ogrodzie pamiętajmy nie tylko o koszcie jego budowy. Uwzględnić trzeba też koszty eksploatacyjne. Wpływają na nie cena energii elektrycznej (zużywana jest do filtrowania, ogrzewania, podświetlania wody w basenie), koszty oczyszczania basenu (chemikalia do uzdatniania wody) oraz koszty uzupełniania wody. Dobierając wielkość basenu pod uwagę należy wziąć rzeczywiste potrzeby osób, które będą z niego korzystały. Każda nadwyżka będzie kosztować.

Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Przydomowy basen
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje