Nawiewnik (na górze)
i kratka wentylacyjna z wentylatorem
wyciągającym
(na dole) (fot. Hardi)
Tak wygląda przepływ powietrza wentylacyjnego w domuJakie domy teraz budujemy? Szczelne i dobrze
ocieplone. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Ale dom to nie hermetyczna puszka
– musi do niego wpływać świeże powietrze. Jak o to nie
zadbamy, samopoczucie mieszkańców będzie złe, na...
Nawiewnik (na górze)
i kratka wentylacyjna z wentylatorem
wyciągającym
(na dole) (fot. Hardi)
Tak wygląda przepływ powietrza wentylacyjnego w domu
Jakie domy teraz budujemy? Szczelne i dobrze
ocieplone. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Ale dom to nie hermetyczna puszka
– musi do niego wpływać świeże powietrze. Jak o to nie
zadbamy, samopoczucie mieszkańców będzie złe, na ścianach pojawi się grzyb... Żeby temu zapobiec należy zapewnić sprawnie działającą wentylację. Jakie mamy możliwości wyboru i co zrobić, żeby nie płacić
za nią zbyt dużo?
Na problem prawidłowej wentylacji w domu zwrócono uwagę niedawno. Kiedyś nikt się nad tym nie zastanawiał – okna były nieszczelne, zimą powietrze wpływało do środka w ilościach niekontrolowanych. Teraz budujemy domy energooszczędne, coraz więcej styropianu wkładamy w ściany, a wełny na dach, montujemy szczelne okna, które nie wpuszczają do środka zimnego powietrza. A my przecież oddychamy, gotujemy, prasujemy... Wytwarzamy dwutlenek węgla, wilgoć, zanieczyszczenia. To wszystko trzeba z domu usunąć.
Po co komu
wentylacja?
Wentylacja to wymiana powietrza w domu – zanieczyszczonego i zużytego na świeże powietrze zewnętrzne. Dzięki temu do pomieszczeń dopływa powietrze czyste, niezbędne do oddychania, potrzebne do procesów spalania, jakie zachodzą np. w kotłach grzewczych. Dzięki wentylacji usuwamy nadmiar wilgoci, mikroorganizmy, związki chemiczne i dym papierosowy. Przy źle działającej wentylacji proces spalania w kotle nie zachodzi prawidłowo i powstaje zabójczy tlenek węgla. On zresztą znajduje się także w dymie papierosowym, a oprócz niego wiele innych, szkodliwych związków. Również meble i wykładziny z tworzyw sztucznych wydzielają trujące aldehydy i formaldehyd, w powietrzu unosi się kurz, roztocza, pyły, zarodniki rakotwórczej pleśni, bakterie i wirusy. Rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii sprzyja duża wilgotność, a ona jest także skutkiem niewłaściwej wentylacji.
Jakie są efekty niesprawnej wentylacji? W powietrzu wyczuwa się wilgoć – szczególnie w spiżarni lub łazience pranie schnie bardzo powoli i często „łapie” nieprzyjemny zapach. Zimą okna są ciągle zaparowane. Następuje odwrócenie ciągu – powietrze z kanałów wentylacyjnych cofa się do pomieszczeń, zamiast z nich wylatywać na zewnątrz. Ale najgorszym chyba skutkiem jest wyhodowany na ścianach grzyb.
Ile powietrza
świeżego
Najważniejsze jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczenia, w którym zamontowany jest kocioł lub podgrzewacz z otwartą komorą spalania. Oprócz tego trzeba dostarczyć tyle świeżego powietrza, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Należy przyjąć albo 30 m3/h na każdą osobę mieszkającą w pokoju albo jedną wymianę powietrza na godzinę. Z tych dwóch wartości trzeba po prostu wybrać większą. I tak np. do 2-osobowej sypialni o powierzchni 20 m2 i wys. 2,5 m należy dostarczyć nie 50 m3/h powietrza, jak wynikałoby z obliczenia kubatury tego pomieszczenia, ale 60 m3/h, gdyż tyle potrzebują dwie śpiące w nim osoby.
Dodatkowo uwzględniamy wymagane ilości powietrza usuwanego z łazienki, toalety, kuchni itp. Pomieszczenia te (w czasie użytkowania) wymagają bardzo intensynwj wentylacji, i tak z łazienki należy odprowadzić min. 50 m3/h, z toalety 30 m3/h, garderoby lub spiżarni 15 m3/h. Z pokoju mieszkalnego, który jest oddzielony od kuchni, łazienki lub wc więcej niż dwojgiem drzwi odprowadzamy min. 30 m3/h. Także kuchnia ma swoje wymagania w zależności od rodzaju zamontowanej w niej kuchenki.
Dom parterowy o powierzchni 120 m2, w którym mieszkają 3 osoby, z łazienką, toaletą, garderobą, spiżarnią i kuchnią z oknem wyposażoną w kuchenkę gazową, wymaga dostarczenia min. 300 m3/h. Jak widać, są to ilości ogromne. I wcale nie jest prosto (i tanio!) doprowadzić tyle powietrza.
Skąd świeże
powietrze
Im bardziej szczelny dom, tym większe są wydatki, które trzeba ponieść, żeby wentylacja działała prawidłowo. Mamy do wyboru dwa warianty: tanią wentylację grawitacyjną i wysokie koszty ogrzewania albo wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, dużo droższą w montażu, ale tańszą w eksploatacji. Tańszą i – przede wszystkim – bardziej komfortową.