Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Wybór projektu

Ograniczając powierzchnię domu, a tym samym koszt jego budowy, powinniśmy rezygnować z pomieszczeń dodatkowych, jak np. pokój gościnny czy gabinet - nigdy z gospodarczych. Piętrowy czy parterowy? A może z piwnicą? To, czy dom może być parterowy, czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki. Dom parterowy o prostej konstrukcji...

Ograniczając powierzchnię domu, a tym samym koszt jego budowy, powinniśmy rezygnować z pomieszczeń dodatkowych, jak np. pokój gościnny czy gabinet - nigdy z gospodarczych.

Piętrowy czy parterowy? A może z piwnicą?

To, czy dom może być parterowy, czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki. Dom parterowy o prostej konstrukcji jest najwygodniejszy, łatwy w budowie i pasuje do każdego otoczenia. Jest jednak najbardziej wymagający pod względem wielkości i proporcji działki. Do postawienia domu parterowego o powierzchni 150 m2, potrzebna jest większa działka niż do zbudowania piętrowego domu tej samej wielkości – w parterowym wszystkie pomieszczenia trzeba zmieścić na jednym poziomie, podczas gdy w piętrowym rozkłada się je na dwie kondygnacje. Dom piętrowy pozwala wyraźnie oddzielić część dzienną od nocnej, ale jest niechętnie wybierany przez inwestorów ze względu na złe skojarzenia z polską „kostką” z minionych lat. Jednak jeżeli ma kształt zbliżony do sześcianu, jest potencjalnie najbardziej energooszczędny – ma mało ścian zewnętrznych w stosunku do wielkości wnętrza. Dom z użytkowym poddaszem to najbardziej obecnie popularny rodzaj domu jednorodzinnego – łączy zalety, ale i wady domu parterowego oraz piętrowego. O możliwości budowy piwnicy decydują rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej. Dom podpiwniczony to dzisiaj rzadkość, gdyż jego całkowity koszt może być wyższy o ponad 30 proc. od takiego samego domu bez piwnicy. Dlatego wielu inwestorów woli postawić niepodpiwniczony, ale o 1/3 większy.

Jak oszacować optymalną powierzchnię naszego domu?

W Polsce najczęściej budowane są domy o powierzchni użytkowej 150 m2 (z wyjątkiem woj. mazowieckiego, gdzie średnia to 180 m2). W takim budynku może wygodnie mieszkać 4-5-osobowa rodzina. Projektując powierzchnię domu warto założyć sobie tę wielkość jako graniczną – a jeżeli ma w nim mieszkać więcej niż 5 osób, na każdą kolejną dodać 15 m2 – i podzielić między kuchnię, 2-3 łazienki, pokój dzienny, sypialnie – w zależności od potrzeb – gabinet, pracownię itd.
Trzeba pamiętać, że standardem są dzisiaj garderoby i spiżarki, a brak piwnic wymusza konieczność umieszczania na parterze pomieszczeń gospodarczych i technicznych (kotłowni). Komunikacja – czyli korytarze, hol, schody – nie powinny zajmować więcej niż 10-15 proc. powierzchni ogólnej bez garażu.
Warto pamiętać, że im większy dom, tym większe koszty – nie tylko budowy, ale też eksploatacji. Na podstawie powierzchni domu, można oszacować jego przybliżony koszt. Przyjmuje się, że 1 m2 domu to 1500-3000 zł.

Dom z poddaszem użytkowym?

Za domem półtorakondygnacyjnym z użytkowym poddaszem przemawia funkcjonalny podział na strefy: dzienną – na parterze i nocną – na poddaszu. Stosunkowo mały rzut parteru pozwala zmieścić go na niewielkiej działce. Ciekawa jest też bryła z atrakcyjnym dachem. Minusem są skosy w pomieszczeniach na poddaszu, schody wewnętrzne, bardzo trudna – często niemożliwa – rozbudowa i wysokie koszty dachu (duże, skomplikowane połacie z oknami dachowymi). Ten typ domu nie wydaje się najlepszy, ale jest najczęściej wybierany przez budujących, którzy nie mogą postawić budynku parterowego, a za wszelką cenę chcą uniknąć piętrowego. Uwaga! Najczęstszym błędem inwestorów jest przerabianie na siłę atrakcyjnego projektu domu parterowego, na niewłaściwy projekt półtorakondygnacyjny.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Wybór projektu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA