Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Ogrzewanie
Grzejnik rurowy często jest elementem wystroju łazienki. Niestety na takich rurkach łatwo gromadzi sie kurz. (fot. ZEHNDER) Grzejnik konwektorowy – polecany do przestronnych wnętrz – nie sprawdzi się w domu alergika. (fot. VNH FABRYKA GRZEJNIKÓW)Energia jest coraz droższa, więc doborowi źródła ciepła i urządzeń grzewczych poświęcamy dużo czasu i uwagi. Dla wszystkich alergików równie ważną kwestią powinien...
Grzejnik rurowy często jest elementem wystroju łazienki. Niestety na takich rurkach łatwo gromadzi sie kurz. (fot. ZEHNDER)
Grzejnik konwektorowy – polecany do przestronnych wnętrz – nie sprawdzi się w domu alergika. (fot. VNH FABRYKA GRZEJNIKÓW)

Energia jest coraz droższa, więc doborowi źródła ciepła i urządzeń grzewczych poświęcamy dużo czasu i uwagi. Dla wszystkich alergików równie ważną kwestią powinien być wybór sposobu rozprowadzania ciepła, wiąże się on bowiem bezpośrednio z unoszeniem kurzu i pyłków w domu.

 

W Polsce najbardziej typowe jest ogrzewanie, w którym czynnikiem grzewczym jest woda. Od pewnego czasu dość popularne jest też rozprowadzanie ciepła za pośrednictwem powietrza. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się systemy centralnego ogrzewania, czyli takiego, w którym jest jedno źródło ciepła dla wszystkich pomieszczeń. Ogrzewanie miejscowe, czyli oddzielne do każdego pokoju, najczęściej występuje wtedy, gdy źródłem energii jest prąd elektryczny. Miejscowym źródłem ciepła może być też kominek, jeśli wytworzone w nim powietrze nie jest rozprowadzane do innych pomieszczeń niż to, w którym stoi.

Ogrzewanie grzejnikowe

W grzejnikach centralnego ogrzewania krąży ciepła woda przygotowana w kotle albo w kominku, kolektorze słonecznym czy pompie ciepła. W miejscowo stosowanych grzejnikach elektrycznych również może być woda lub olej albo inny materiał dobrze kumulujący ciepło. Grzejniki mogą oddawać ciepło przez:
  • konwekcję – polegającą na podgrzewaniu powietrza opływającego grzejnik. Ciepłe powietrze unosi się, a na jego miejsce napływa od dołu zimne. W tak ogrzewanym pomieszczeniu najcieplej jest pod sufitem, a najchłodniej przy podłodze. Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję są wydajne (mogą być mniejsze), niestety krążące powietrze unosi ze sobą kurz;
  • promieniowanie – ciepło jest pochłaniane przez sufit, podłogę i meble, a następnie równomiernie jest oddawane do wnętrza. W tym rodzaju ogrzewania nie ma intensywnego ruchu powietrza i dlatego jest ono odpowiednie w domach, w których są alergicy.
Ogrzewanie przez promieniowanie jest cechą systemów niskotemperaturowych, jak ogrzewanie podłogowe (temperatura na powierzchni podłogi wynosi ok. 24°C). Im mniej grzejnik będzie miał zakamarków, tym mniej osiądzie na nim kurzu i brudu, łatwo więc będzie go utrzymywać w czystości. W domu można zamontować grzejniki:
  • członowe – zbudowane z połączonych ze sobą elementów (żeberek). Mogą być żeliwne, aluminiowe lub stalowe;
  • płytowe – zbudowane z jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych, między którymi zwykle przyspawane jest dodatkowe ożebrowanie (zwane konwektorami) zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Grzejniki kilkupłytowe z ożebrowaniem są trudne do czyszczenia;
  • konwektorowe – w dolnej części blaszanej obudowy, które mają jeden lub kilka wymienników w postaci miedzianych albo stalowych rurek z blachami zwiększającymi wymianę ciepła. Grzejnikom konwektorowym trzeba zapewnić swobodny napływ zimnego powietrza od dołu i wypływ ciepłego do góry, przez co wzniecają kurz.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ogrzewanie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA