Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Ogrzewanie
Grzejnik rurowy często jest elementem wystroju łazienki. Niestety na takich rurkach łatwo gromadzi sie kurz. (fot. ZEHNDER) Grzejnik konwektorowy – polecany do przestronnych wnętrz – nie sprawdzi się w domu alergika. (fot. VNH FABRYKA GRZEJNIKÓW)Energia jest coraz droższa, więc doborowi źródła ciepła i urządzeń grzewczych poświęcamy dużo czasu i uwagi. Dla wszystkich alergików równie ważną kwestią powinien...
Grzejnik rurowy często jest elementem wystroju łazienki. Niestety na takich rurkach łatwo gromadzi sie kurz. (fot. ZEHNDER)
Grzejnik konwektorowy – polecany do przestronnych wnętrz – nie sprawdzi się w domu alergika. (fot. VNH FABRYKA GRZEJNIKÓW)

Energia jest coraz droższa, więc doborowi źródła ciepła i urządzeń grzewczych poświęcamy dużo czasu i uwagi. Dla wszystkich alergików równie ważną kwestią powinien być wybór sposobu rozprowadzania ciepła, wiąże się on bowiem bezpośrednio z unoszeniem kurzu i pyłków w domu.

 

W Polsce najbardziej typowe jest ogrzewanie, w którym czynnikiem grzewczym jest woda. Od pewnego czasu dość popularne jest też rozprowadzanie ciepła za pośrednictwem powietrza. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się systemy centralnego ogrzewania, czyli takiego, w którym jest jedno źródło ciepła dla wszystkich pomieszczeń. Ogrzewanie miejscowe, czyli oddzielne do każdego pokoju, najczęściej występuje wtedy, gdy źródłem energii jest prąd elektryczny. Miejscowym źródłem ciepła może być też kominek, jeśli wytworzone w nim powietrze nie jest rozprowadzane do innych pomieszczeń niż to, w którym stoi.

Ogrzewanie grzejnikowe

W grzejnikach centralnego ogrzewania krąży ciepła woda przygotowana w kotle albo w kominku, kolektorze słonecznym czy pompie ciepła. W miejscowo stosowanych grzejnikach elektrycznych również może być woda lub olej albo inny materiał dobrze kumulujący ciepło. Grzejniki mogą oddawać ciepło przez:
  • konwekcję – polegającą na podgrzewaniu powietrza opływającego grzejnik. Ciepłe powietrze unosi się, a na jego miejsce napływa od dołu zimne. W tak ogrzewanym pomieszczeniu najcieplej jest pod sufitem, a najchłodniej przy podłodze. Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję są wydajne (mogą być mniejsze), niestety krążące powietrze unosi ze sobą kurz;
  • promieniowanie – ciepło jest pochłaniane przez sufit, podłogę i meble, a następnie równomiernie jest oddawane do wnętrza. W tym rodzaju ogrzewania nie ma intensywnego ruchu powietrza i dlatego jest ono odpowiednie w domach, w których są alergicy.
Ogrzewanie przez promieniowanie jest cechą systemów niskotemperaturowych, jak ogrzewanie podłogowe (temperatura na powierzchni podłogi wynosi ok. 24°C). Im mniej grzejnik będzie miał zakamarków, tym mniej osiądzie na nim kurzu i brudu, łatwo więc będzie go utrzymywać w czystości. W domu można zamontować grzejniki:
  • członowe – zbudowane z połączonych ze sobą elementów (żeberek). Mogą być żeliwne, aluminiowe lub stalowe;
  • płytowe – zbudowane z jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych, między którymi zwykle przyspawane jest dodatkowe ożebrowanie (zwane konwektorami) zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Grzejniki kilkupłytowe z ożebrowaniem są trudne do czyszczenia;
  • konwektorowe – w dolnej części blaszanej obudowy, które mają jeden lub kilka wymienników w postaci miedzianych albo stalowych rurek z blachami zwiększającymi wymianę ciepła. Grzejnikom konwektorowym trzeba zapewnić swobodny napływ zimnego powietrza od dołu i wypływ ciepłego do góry, przez co wzniecają kurz.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ogrzewanie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny