Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Przyjazne pomieszczenia
Własny dom możemy tak zbudować, wyposażyć oraz użytkować, by móc powiedzieć, że jest on przyjazny dla mieszkańców. Na taki komfort zasługują zresztą nie tylko alergicy. Oto ściągawka, w jaki sposób możemy to osiągnąć... Niezależnie od przeznaczenia pomieszczeń, są pewne zasady, które uczynią z nich przyjazne otoczenie. Ściany zalecane...

Własny dom możemy tak zbudować, wyposażyć oraz użytkować, by móc powiedzieć, że jest on przyjazny dla mieszkańców. Na taki komfort zasługują zresztą nie tylko alergicy. Oto ściągawka, w jaki sposób możemy to osiągnąć...

 

Niezależnie od przeznaczenia pomieszczeń, są pewne zasady, które uczynią z nich przyjazne otoczenie. Ściany zalecane są gładkie, gipsowane, malowane farbami akrylowymi wodorozcieńczalnymi lub pokryte zmywalnymi tapetami papierowymi (winylowe nie są polecane ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu). Tapety powinny być gładkie.

 

Okna mogą być zarówno drewniane, jak i z PVC – materiał, z którego wykonane są profile, nie ma dla alergika znaczenia. Najważniejsze, żeby były zamontowane nawiewniki okienne, bo to zapewni prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej.

 

Podłoga powinna być gładka i dać się zmywać na mokro. Wymagania te będą spełniały podłogi drewniane lub korkowe, polakierowane wodnym lakierem, fabrycznie wykończone i gotowe do ułożenia panele drewniane lub laminowane, a także wykładziny winylowe i linoleum. Należy unikać wykładzin (szczególnie trwale przymocowanych do podłogi) i dużych dywanów.

 

Oświetlenie, a ściślej oprawy, powinno dać się łatwo myć. Dlatego trzeba unikać abażurów z materiałów i innych surowców, na których będzie łatwo osadzał się kurz i będą trudne do czyszczenia (np. różne plecionki). Wentylacja mechaniczna może się okazać niewystarczająca do efektywnej wymiany powietrza w domu. W przypadku alergii na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, wentylację grawitacyjną być może trzeba będzie zastąpić mechanicznym system wentylacyjnym albo klimatyzacją.

 

Sprzątanie całego domu musi być systematyczne i dokładne.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Przyjazne pomieszczenia
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA