Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Wentylacja i klimatyzacja
Rekuperator pozwala odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza. (fot. ELEKTRA) Nawiewniki można umieścić w ścianie, ale warto kupić okno z wbudowanym w ramą urządzeniem. (fot. BREVIS)We własnym domu można oddychać naprawdę czystym powietrzem. Aby odpowiednio zadbać o jego jakość nie są potrzebne specjalne zabiegi – czasem wystarczy niewielkie urządzenie przenośne albo usprawnienie wentylacji. Powietrze, którym...
Rekuperator pozwala odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza. (fot. ELEKTRA)
Nawiewniki można umieścić w ścianie, ale warto kupić okno z wbudowanym w ramą urządzeniem. (fot. BREVIS)

We własnym domu można oddychać naprawdę czystym powietrzem. Aby odpowiednio zadbać o jego jakość nie są potrzebne specjalne zabiegi – czasem wystarczy niewielkie urządzenie przenośne albo usprawnienie wentylacji.

 

Powietrze, którym oddychamy najczęściej jest zanieczyszczone, również biologicznie, zawiera bowiem bakterie, wirusy, drobiny kurzu, pyłki traw i kwiatów. Stężenie zanieczyszczeń wzrasta, jeśli w domu utrzymuje się wilgoć, ponieważ wówczas pojawiają się grzyby i pleśnie. Zawilgocenie budynku zwykle związane jest z wadliwie zaprojektowanymi lub wykonanymi izolacjami albo z niesprawną lub źle działającą wentylacją, np. w łazienkach czy piwnicach. Pleśnie i grzyby mogą zadomowić się też w urządzeniach zawierających wodę (nawilżaczach, klimatyzatorach), wykładzinach podłogowych, dywanach i meblach. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy pleśnie i grzyby pojawią się w przewodach wentylacyjnych, ponieważ stamtąd będą się rozprzestrzeniały po całym domu.

 

Zanieczyszczone powietrze często wywołuje reakcje alergiczne, włącznie z astmą, a także infekcje, uszkodzenie wątroby, układu nerwowego, systemu immunologicznego. Mogą też wystąpić objawy doraźne, takie jak kichanie, kaszel, płytki oddech, zawroty głowy, gorączka, kłopoty trawienne. Dlatego, oprócz przeciwdziałania zawilgoceniu, niezwykle ważne jest oczyszczanie powietrza i zapewnienie sprawnej wentylacji, dzięki której szybko można się pozbyć zanieczyszczeń.

Naturalnie

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) polega na tym, że zimne, świeże powietrze przedostaje się do budynku przez rozszczelnione okna lub nawiewniki, a po ogrzaniu i wymieszaniu z tym, które znajduje się wewnątrz – jako lżejsze – unosi się do góry i wydostaje przez wyprowadzone ponad dach kominy wentylacyjne. Do skutecznej wentylacji grawitacyjnej, oprócz nawiewu i wywiewu powietrza, niezbędny jest jego swobodny przepływ między pokojami a pomieszczeniami (np. kuchnią, łazienką), w których powinny znajdować się kratki wentylacyjne. Efektywność wentylacji grawitacyjnej zależy od różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Dobrze, jeśli wynosi przynajmniej 8°C. Najskuteczniejsza jest więc w zimie, najgorsza – latem.

 

Jakość powietrza w budynku wentylowanym grawitacyjnie jest taka sama, jak tego, które jest na zewnątrz. Można ją poprawić, stosując urządzenia oczyszczające, a także nawilżacze i osuszacze.

Mechanicznie

Wymiana powietrza nie musi zależeć od warunków atmosferycznych – przepływ można wymusić wentylatorem. Dzięki temu wydajność wentylacji mechanicznej dostosowuje się do potrzeb mieszkańców. Regulacja systemu może być też automatyczna.

 

Najprostszym rozwiązaniem jest wentylacja wywiewna polegająca na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. Wówczas powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach lub drzwiach albo przez nawiewniki – podobnie jak w wentylacji naturalnej. Zanieczyszczone jest mechanicznie wyrzucane z domu na zewnątrz.

 

Lepszym rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza odbywa się dzięki wentylatorowi.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Wentylacja i klimatyzacja
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje