Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Najważniejsze jest bezpieczeństwo - Stropy
Strop ma znaczenie konstrukcyjne, izolacyjne i funkcjonalne. Usztywnia budynek, utrudnia przepływ hałasów i ciepła między piętrami. W pojęciu domowników funkcjonuje jako sufit albo podłoga i jest darzony absolutnym zaufaniem. Wybór najbardziej odpowiedniej konstrukcji stropowej dla naszego domu jest kompromisem między jego właściwościami użytkowymi, łatwością wykonania oraz kosztami. Niemniej można się pokusić o wskazanie preferowanych rozwiązań dla...

Strop ma znaczenie konstrukcyjne, izolacyjne i funkcjonalne. Usztywnia budynek, utrudnia przepływ hałasów i ciepła między piętrami. W pojęciu domowników funkcjonuje jako sufit albo podłoga i jest darzony absolutnym zaufaniem.

 

Wybór najbardziej odpowiedniej konstrukcji stropowej dla naszego domu jest kompromisem między jego właściwościami użytkowymi, łatwością wykonania oraz kosztami. Niemniej można się pokusić o wskazanie preferowanych rozwiązań dla różnych projektów budynków. Przede wszystkim, na całej powierzchni kondygnacji nie trzeba układać tego samego rodzaju stropu. Można zastosować rozwiązanie mieszane, gdzie np. część powierzchni stropowej układa się jako strop gęstożebrowy, a część jako płytowy.

 

Technologia wykonania stropu rzutuje bezpośrednio na koszty materiałów podstawowych i pomocniczych, robocizny oraz użytego sprzętu. Przy doborze stropu musimy więc brać pod uwagę:
  • gęstość i rodzaj niezbędnych podpór montażowych;
  • konieczność wykonania pełnego lub częściowego deskowania;
  • konieczność wykonania zbrojenia głównego i pomocniczego;
  • sposób transportowania materiałów;
  • ilość i sposób przygotowania mieszanki betonowej;
  • przestój technologiczny związany z koniecznością stwardnienia betonu.

Gdzie jaki strop?

Strop gęstożebrowy na belkach prefabrykowanych – to standardowe rozwiązanie w budynkach o regularnych kształtach i rozpiętości podpór do 7 m. Przy doborze odmiany tego stropu warto brać pod uwagę rozstawienie belek (przy większych odległościach łatwiej zmieścić między nimi np. komin). Miejsca ustawienia ciężkich ścianek działowych przebiegających wzdłuż belek powinny być wcześniej ustalone.

 

Strop z płyt kanałowych – zalecany w domach o prostych kształtach i rozpiętości podpór poniżej 6 m. Szerokość i długość pasma stropu powinna odpowiadać wymiarom modułowym płyt. Pozwala na dowolne ustawianie ścianek działowych.

 

Strop płytowy monolityczny – układany jest głównie przy dużych rozpiętościach i nieregularnym kształcie. Zwiększoną wytrzymałość potrzebną pod obciążenia skupione łatwo uzyskać układając dodatkowe pręty zbrojeniowe.

 

Strop drewniany – w domach murowanych może być układany nad ostatnią kondygnacją, gdy poddasze nie będzie wykorzystywane na cele mieszkalne.

Ile to kosztuje?

Orientacyjny koszt ułożenia stropu niezależnie, od jego rodzaju, wynosi przeciętnie100-120 zł/m2. Istotny udział mają tu koszty robocizny i materiałów pomocniczych – głównie deskowania i podpór – które mogą kształtować się bardzo różnie, zależnie od lokalnego rynku pracy, zakupu lub wypożyczenia deskowań. Większość elementów stropowych wykonywana jest w lokalnych wytwórniach, tak więc i koszt materiałów podstawowych może dość znacznie się różnić. Warto też zwrócić uwagę na to, aby wykorzystać do budowy stropu możliwie dużo elementów prefabrykowanych, co gwarantuje ich jakość i pozwala na uniknięcie poważniejszych błędów. Nie warto też oszczędzać na betonie – samodzielne przygotowanie jest nieco tańsze, ale nie gwarantuje dobrej jakości. Do tego długo trwa rozprowadzenie betonu (np. rozwożenie taczkami), co utrudnia lub wręcz uniemożliwia dobre połączenie kolejnych porcji betonu.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Najważniejsze jest bezpieczeństwo - Stropy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje