Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Jak, z czego i za ile? - murowane ściany zewnętrzne
Dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia to główne decyzje związane z budową ścian zewnętrznych. Przy doborze technologii i materiałów na ściany murowane cena nie ma dużego znaczenia, bo w ogólnym koszcie całości domu, różnice będą niewielkie. Zastanawiając się nad technologią stawiania ścian zewnętrznych, tak jak przy każdej decyzji budowlanej, koncentrujemy się na porównywaniu cen. Doradzamy...

Dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia to główne decyzje związane z budową ścian zewnętrznych. Przy doborze technologii i materiałów na ściany murowane cena nie ma dużego znaczenia, bo w ogólnym koszcie całości domu, różnice będą niewielkie.

 

Zastanawiając się nad technologią stawiania ścian zewnętrznych, tak jak przy każdej decyzji budowlanej, koncentrujemy się na porównywaniu cen. Doradzamy jednak w pierwszym rzędzie wziąć pod uwagę... doświadczenie naszej ekipy budowlanej. Jeżeli znaleźliśmy dobrych wykonawców, stawiajmy ściany w takiej technologii, w jakiej zwykle pracują poleceni budowlańcy. Ceny ścian różnią się tak niewiele, że praktycznie nie stanowią istotnego kryterium wyboru. Mało tego – jak bardzo byśmy się nie starali osiągnąć oszczędności, prawdopodobnie nie zyskamy więcej niż kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe?

Stać nas na każdą

Po pierwszych kalkulacjach najczęściej jesteśmy przekonani, że koszty kształtuje rodzaj ściany w zależności od tego, czy jest ona jedno-, dwu- czy trójwarstwowa. Tymczasem różnice w cenie owszem są wyraźne, ale tylko podczas kupowania materiału do wymurowania ściany. I tak na przykład, w przypadku domu o powierzchni użytkowej 150 m2 i powierzchni ścian zewnętrznych ok. 230 m2 elementy konstrukcyjne na przegrodę jednowarstwową będą kosztowały 23-27 tys. zł. Warto rozważyć kupno materiału od producentów oferujących rozwiązania systemowe (np. Ytong, Porotherm) – wytwarzają oni wszystkie niezbędne elementy jak nadproża, zaprawę itd. Jeżeli wybierzemy ścianę dwu-, lub trójwarstwową, za materiał na warstwę konstrukcyjną zapłacimy 11-15 tys. zł.

 

W ścianie jednowarstwowej płacimy za konstrukcję i wykończenie jej tynkiem. Na koszt ściany dwuwarstwowej składa się warstwa konstrukcyjna, ocieplenie i tynk. Natomiast na koszt ściany trójwarstwowej składa się warstwa konstrukcyjna, ocieplenie, warstwa elewacyjna i tynk (jedynie ściany osłonowej z cegły klinkierowej nie trzeba tynkować).

 

Przez to ostateczne koszty wszystkich rodzajów ścian zewnętrznych – w przykładowym domu wielkości 150 m2 – wyrównują się do średniego poziomu 38 tys. zł (woj. mazowieckie). Odchylenia od tej średniej ceny wynoszą dla różnych technologii zaledwie 4-6 tys. zł – czyli jedynie 1-1,5 proc. całkowitych kosztów budowy domu.

 

Wyraźnie odbija od tej średniej przypadek ściany z klinkierem. W naszym przykładowym domu ściana trójwarstwowa ocieplona wełną mineralną z warstwą elewacyjną z cegły klinkierowej może być wydatkiem sięgającym nawet 58 tys. zł, gdy tymczasem taka sama ściana z warstwą elewacyjną z pustaków ceramicznych i tynku cementowo-wapiennego to koszt 44 tys. zł.

Sucho, cicho – jak w domu

Wiadomo, że ściana powinna chronić przed wiatrem, hałasem, nieodpowiednią temperaturą (gorąco, zimno), opadami i wilgocią, a jednocześnie umożliwiać utrzymanie w domu zdrowego mikroklimatu. Stąd też podstawowe właściwości ścian, które należy porównać przed kupieniem materiałów do ich budowy: izolacyjność termiczna i akustyczna, akumulacyjność cieplna, nasiąkliwość.

 

Izolacyjność termiczna powinna, oczywiście, być jak najlepsza – współczynnik U gotowej ściany nie może przekraczać 0,3 W/(m2K). Dobrze, jeżeli taką wartość mają materiały do wznoszenia ścian jednowarstwowych (dla których dopuszczalny normą budowlaną jest współczynnik U do 0,5 W/(m2K). Ściany dwu- i trójwarstwowe zawsze wymagają ocieplenia, dlatego materiał na warstwę konstrukcyjną nie wpływa znacząco na ich ciepłochronność i lepiej pogrubić izolację cieplną niż murować grubszą ścianę dla uzyskania U mniejszego niż 0,3. Izolacyjność akustyczna powinna być tym wyższa, im dom jest bardziej narażony na hałas. Budując w środku miasta warto wybrać materiały o dużej masie, jak silikaty, a na spokojnej wsi lekkie (np. beton komórkowy), który słabiej izoluje hałasy. Dobrze jeżeli materiał ma dużą zdolność akumulowania ciepła. Pozwala to na nagrzewanie się ściany podczas ciepłego dnia, i oddawanie nagromadzonego ciepła, kiedy temperatura spada. Ściany z dobrą akumulacyjnością zapewniają największą stabilizację temperatury w domach – budynek nagrzany w ciągu dnia, powoli będzie wychładzał się nocą. Dzięki temu zostanie zachowany odpowiedni komfort cieplny. Jeżeli chodzi o nasiąkliwość, to jedynie materiały użyte do budowy ściany poniżej poziomu gruntu powinny charakteryzować się niską nasiąkliwością..

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Jak, z czego i za ile? - murowane ściany zewnętrzne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA