Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Lekarz o alergii
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o alergiach, alergenach i alergikach. Nawet w reklamach telewizyjnych akcentuje się potrzeby osób uczulonych na różne substancje. Nie można jednak poddawać się psychozie strachu. Mamy dzisiaj wiedzę i takie możliwości wyboru rzeczy związanych z naszym życiem, że alergii nie trzeba się bać, po prostu trzeba...

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o alergiach, alergenach i alergikach. Nawet w reklamach telewizyjnych akcentuje się potrzeby osób uczulonych na różne substancje. Nie można jednak poddawać się psychozie strachu. Mamy dzisiaj wiedzę i takie możliwości wyboru rzeczy związanych z naszym życiem, że alergii nie trzeba się bać, po prostu trzeba nauczyć się z nią żyć.

Alergia... astma... atopia...?

Najbardziej obrazowo i w dużym skrócie można powiedzieć, że alergen to substancja (związek) przez organizm rozpoznawana jako „obca”, na którą nie jesteśmy odporni. Organizm nie umie jej wykorzystać, więc broni się przed nią. To wywołuje nieprawidłową reakcję nazywaną alergią. Alergenem może być prawie każda substancja, także leki. Uczulić można się na wszystko i w każdej chwili, bo alergia to rzecz nabyta, nie wrodzona (chociaż można mieć do niej wrodzone skłonności). Rozpoznano już tysiące najczęstszych alergenów, a ich lista jest wciąż otwarta.

 

W zależności od drogi wnikania do organizmu wyróżnia się alergeny:
  • wziewne – zdecydowanie najczęstsze, wdychane z powietrzem (pyłki, kurz domowy, naskórek zwierząt, opary);
  • pokarmowe – przyjmowane doustnie (mleko krowie, pszenica, jaja, ryby, seler, orzechy);
  • kontaktowe – po styczności ze skórą (tkaniny, kosmetyki, środki czyszczące i piorące, metale, materiały budowlane);
  • wstrzyknięte bezpośrednio do tkanek, przy czym wyróżniamy jatrogenne – wprowadzane do organizmu przez lekarza niezależnie od drogi podania (leki) lub jady owadów i węży wprowadzone pod skórę, które mogą powodować szereg objawów: od obrzęku w miejscu ugryzienia po gwałtowną reakcję całego organizmu (wstrząs anafilaktyczny).
Jak widać alergeny są wszechobecne. Z istnienia większości nawet nie zdajemy sobie sprawy, o reszcie nie chcemy pamiętać. A nasza niewiedza i zaniechanie są ich główną bronią.

 

Alergeny mogą powodować różne objawy chorobowe:
  • zapalenie spojówek, katar, obrzęk śluzówek;
  • astmę – najczęstszą postać alergii. Charakteryzuje się ona objawami ze strony układu oddechowego: dusznością, kaszlem, świszczącym oddechem, uczuciem ucisku w klatce piersiowej;
  • upośledzenie funkcji układu trawiennego, najczęściej przez biegunki i wymioty;
  • wypryski, pokrzywki, krosty i bąble, egzemy, obrzęki podskórne, świąd;
  • wstrząs anafilaktyczny – obrzęk wewnętrzny, najczęściej oskrzeli, połączony z nagłym spadkiem ciśnienia krwi (najbardziej znane są przypadki po spożyciu orzeszków ziemnych, owoców morza lub ryb, po ukąszeniu pszczół). Takie objawy bezpośrednio zagrażają życiu!
Nasilenie objawów oraz czas ich trwania zależą w dużej mierze od stężenia alergenu w otaczającym nas środowisku. Atopia (alergia atopowa, z greckiego atopos – niezwykły, dziwny) oznacza występującą u niektórych osób skłonność do chorobowego reagowania na doskonale tolerowane przez innych substancje naturalne – wdychane lub spożywane.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Lekarz o alergii
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA