Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2006
Komin stalowy czy ceramiczny?
Komin ceramiczny (fot. Schiedel), komin ceramiczny "w częściach" (fot. Marywil) Wsuwanie giętkiego przewodu (fot. Poujoulat) Elementy komina stalowego (fot. Lumo) Kominek musi być podłączony do kanału, którym będzie odprowadzany dym (fot. Spiroflex) Pytanie Czytelnika Pytanie Czytelnika Gdy budowałem swój dom, w odniesieniu do ogrzewania błędnie zinterpretowałem pojęcie nowoczesności. Otóż we wszystkich pokojach (czterech), kuchni oraz w łazienkach...
Komin ceramiczny (fot. Schiedel), komin ceramiczny "w częściach" (fot. Marywil)
Wsuwanie giętkiego przewodu (fot. Poujoulat)
Elementy komina stalowego (fot. Lumo)
Kominek musi być podłączony do kanału, którym będzie odprowadzany dym (fot. Spiroflex)

Pytanie Czytelnika

Pytanie Czytelnika Gdy budowałem swój dom, w odniesieniu do ogrzewania błędnie zinterpretowałem pojęcie nowoczesności. Otóż we wszystkich pokojach (czterech), kuchni oraz w łazienkach (dwóch) zainstalowałem elektryczne ogrzewanie podłogowe. Pozostałe pomieszczenia (korytarze i pomieszczenie gospodarcze) dogrzewane były grzejnikami na prąd. Architekt zapewniał mnie, że mój dom dobrze utrzymuje ciepło, więc na ogrzewanie będę zużywał mało energii. Po dwóch sezonach mam dość – rachunki za prąd są porażające. Zdecydowałem się na zmianę systemu ogrzewania – kupuję kocioł na gaz i zakładam c.o., a przy okazji chcę zamontować kominek. Największym „bólem” tego przedsięwzięcia jest konieczność wybudowania komina. Dodam, że dom ma tylko jedną kondygnację. Jaki komin będzie lepszy – ceramiczny czy stalowy?

Oba rozwiązania są poprawne, a decyzję o wyborze którejś z koncepcji najlepiej uzależnić od konkretnej sytuacji. Komin ceramiczny rozwiązuje sprawę jednoczesnego podłączenia kotła i kominka. Komin stalowy łatwiej będzie zamontować dla kotła, natomiast dla kominka trzeba będzie znaleźć w domu kanał, którym będzie usuwany dym. Może się okazać, że niewykorzystane kanały wentylacyjne są tak usytuowane w stosunku do planowanego miejsca wybudowania kominka, że niemożliwe będzie jego podłączenie (po prostu ten element nie został uwzględniony w projekcie).

Redakcja

Komin ceramiczny

 

Wykorzystanie do budowy komina prefabrykowanych elementów ceramicznych znacznie upraszcza stawianie konstrukcji jedno- i wielokanałowych – spalinowych oraz wentylacyjnych. Kominy takie można wznosić nie tylko w trakcie budowy domu, ale również później oraz przy pracach modernizacyjnych. Nie wymagają one oddzielnego fundamentowania i mogą być oparte również na stropie. Dużą zaletą tych kominów jest to, że są dostępne w prefabrykatach do łatwego montażu.

 

Komin z prefabrykatów może zostać dostawiony do ściany zewnętrznej bądź wewnętrznej, a komin z ociepleniem (z wełny mineralnej otulającej wkład wewnętrzny) można zamontować na zewnątrz budynku jako wolno stojący. Ceramiczne, wewnętrzne elementy takich kominów wykonane są z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej i dlatego mogą one współpracować z kotłami olejowymi oraz gazowymi – są bardzo odporne na niszczące działanie kondensatu. Na zewnętrzną obudowę producenci prefabrykatów kominowych oferują elementy z betonu lekkiego lub ceramiki.

 

Komin ceramiczny może być jednokanałowy do odprowadzenia spalin lub mieć konstrukcję uwzględniająca również kanał wentylacyjny. To drugie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy komin ma współpracować z kominkiem lub kotłem umieszczonym w oddzielnej kotłowni.

 

Przy montażu komina prefabrykowanego, najpierw łączy się (na zaprawę lub kit kwasoodporny) elementy wkładu wewnętrznego, następnie gdy jest to przewidziane wkłada się ocieplenie, a na końcu montuje się segmenty obudowy zewnętrznej. Taki komin najlepiej kupić z systemowym trójnikiem przyłączeniowym do połączenia kanału z kotłem oraz z wyczystką (najniższa część komina, którą trzeba czyścić ze zbierającego się tam kondensatu, będącego produktem ubocznym spalania).

 

Jeżeli taki komin będzie umieszczony we wnętrzu domu, a jego ceramiczny wygląd nie będzie pasował do wystroju, można go zamaskować płytami gipsowo-kartonowymi lub otynkować. Część wystającą ponad dach również można otynkować, jednak trwalsze będzie obłożenie jej, np. płytkami klinkierowymi. Jeżeli do obmurowania komina użyje się cegieł, będzie konieczne wykonanie dla nich oparcia na dachu (to się może wiązać z koniecznością zdjęcia fragmentu pokrycia). Taką płytę podpórkową również można kupić jako element prefabrykowany, tak samo jak czapy osłaniające wierzch komina.

 

Komin stalowy

 

W tym przypadku dostępne są dwa rozwiązania – wkład stalowy, który można umieścić w istniejącym kominie murowanym lub kanale wentylacyjnym, oraz konstrukcja samodzielna w kilku wariantach. Elementy komina mające kontakt ze spalinami wykonane są ze stali kwasoodpornej. Zależnie od tego, czy komin ma odprowadzać spaliny z kotłów gazowych, czy też będzie współpracował z kotłem na paliwo stałe, przewody mają różną grubość ścianek i produkowane są z odmiennych gatunków stali. W większości stalowych systemów kominowych temperatura spalin może dochodzić do 600°C.

 

Wkład kominowy może być sztywny - wtedy rurę wstawia się w istniejący komin, o ile jest on prosty i bez żadnych załamań, lub elastyczny - można rurę wpuścić również do kanału o większych krzywiznach (takimi giętkimi przewodami można połączyć kominek z kanałem dymowym).

 

Samodzielny komin stalowy to najczęściej jednokanałowa konstrukcja przystosowana do odprowadzania produktów spalania z kotłów gazowych, olejowych, na paliwa stałe lub z kominków opalanych drewnem. Jest przystosowany do montażu wewnątrz lub na zewnątrz domu. Ma niewielki (w porównaniu z ceramicznym) ciężar, dlatego nie wymaga specjalnego oparcia w postaci fundamentu - wystarcza konsola wsporcza lub stojak.

 

Kominy jednościenne są w zasadzie podobne do sztywnych wkładów kominowych, różni je jedynie sposób oparcia i zamocowania. Komin wyposażony jest w uchwyty mocujące, podparcia (konsola lub stojak) oraz obudowę części naddachowej. Poszczególne odcinki rur łączy się kielichowo lub za pomocą obejmy zaciskowej. Komin jednościenny może być montowany wyłącznie wewnątrz domu. Taką konstrukcję dla bezpieczeństwa osłania się izolacją cieplną (najlepsze są do tego specjalne kształtki ze sprasowanej wełny mineralnej) i np. ekranem z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych bądź obmurowuje bloczkami betonu komórkowego. Można go również pozostawić bez osłon, jako element dekoracyjny wnętrza – w ten sposób prowadzone są najczęściej rury dymowe z ustawionego pośrodku pomieszczenia kominka. Nieosłonięte rury zwiększają, oczywiście, efektywność ogrzewania, ale trzeba pamiętać w tym przypadku o bezpieczeństwie – przynajmniej 30 cm musi dzielić przewód kominowy od wszelkich palnych elementów wyposażenia domu oraz konstrukcyjnych.

 

Kominy dwuścienne przystosowane są do montażu na zewnątrz domu. A zawdzięczają to swojej budowie – wewnętrzna rura spalinowa, izolacja cieplna i druga rura ze stali nierdzewnej lub aluminiowej. Taki komin jest wygodny, gdy kocioł ma stanąć w miejscu uniemożliwiającym podłączenie go do istniejącego kanału kominowego lub wentylacyjnego. Ale to, oczywiście, nie jedyny argument za decyzją o takim kominie – jest on na tyle atrakcyjny, że można z niego uczynić element architektoniczny bryły budynku. Kominy dwuścienne mocuje się do ściany obejmami zaciskowymi i opiera na konsoli wsporczej. Jest on również wyposażony w wyczystkę oraz system odprowadzenia kondensatu. Na szczycie takiego komina znajduje się tzw. ustnik, który powinno się przykryć daszkiem przeciwdeszczowym, a najlepiej obrotową nasadą poprawiającą ciąg kominowy.

 

Kominy powietrzno-spalinowe również mają bardzo ciekawą budowę. A to dlatego, że oprócz odprowadzania spalin, również doprowadzają powietrze potrzebne do pracy kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz kondensacyjnych. Najkrócej taką budowę można określić „rura w rurze” – spaliny odprowadzane są rurą wewnętrzną, natomiast w przestrzeni między rurami przemieszcza się świeże powietrze do palnika kotła. Rurę powietrzną przed zasysaniem spalin zabezpiecza na wylocie specjalna nasada. Przewody powietrzno-spalinowe mogą być wyprowadzone ponad dach lub przez ścianę domu (z zewnątrz jest widoczny tylko niewielki otwór zasłonięty kratką). To drugie rozwiązanie jest wygodne, gdy nie chcemy tradycyjnie wyglądającego komina. Ale, oczywiście, przewód powietrzno-spalinowy można wstawić także w tradycyjny komin wielokanałowy lub też zamontować oddzielnie.

 

Zaletą przewodów powietrzno-spalinowych współpracujących z kotłami o zamkniętej komorze spalania jest całkowite oddzielenie procesu spalania od powietrza wewnątrz domu. To oznacza, że nie ma potrzeby instalowania w kotłowni dodatkowych nawiewników, nie ma też niebezpieczeństwa przedostania się spalin do pomieszczeń, a wstępne podgrzanie przez spaliny pobieranego powietrza zwiększa sprawność samego kotła. Możliwość takiego rozwiązania ogranicza długość przewodów i powstawanie zbyt dużych oporów przepływu. Tę długość – w zależności od rodzaju, mocy oraz wydajności zamontowanego wentylatora nadmuchowego – określa producent kotła.

 

Podsumowanie

 

Kominy stalowe i ceramiczne mają porównywalne walory użytkowe - stal kwasoodporna, kamionka kwasoodporna i ceramika szamotowa są w równym stopniu niewrażliwe na agresywne spaliny nowoczesnych kotłów. Z oczywistych powodów te rozwiązania różnią się sposobem wykonania komina, przy czym w tej materii komin stalowy (lub wkład) wyraźnie wygrywa z cięższym ceramicznym. Ale nie każdemu podoba się industrialna estetyka stali i pozostaje wtedy tradycyjnie prezentujący się komin ceramiczny.

 

Komin nie należy jednak do tych elementów domu, które montuje się dla urody. Musi on przede wszystkim spełniać stawiane mu wymagania - skutecznie i sprawnie odprowadzać produkty spalania. A to, jaki to ma być system kominowy - ze stali czy z ceramiki - szczególnie, gdy ma być instalowany w domu już istniejącym, powinno wynikać z warunków technicznych. Wiadomo, że najlepiej znaleźć najkorzystniejszy kompromis między jak najmniejszą „dewastacją" domu a skutecznością danego rozwiązania.

Redakcja

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje