Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy keramzytobetonowe

Jak wybrać dobry system kominowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-07-04

Na domy z tradycyjnymi kominami z cegły decyduje się coraz mniej ludzi, jeśli chodzi o współczesne budownictwo. Obecnie stawia się na systemy kominowe z ceramiki, które zostały przystosowane do nowoczesnych urządzeń grzewczych. Mimo wszystko, każde rozwiązanie musi spełniać pewne wymagania narzucone w warunkach technicznych. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając systemy kominowe do swojego domu?

Wybór systemu kominowego a kwestie prawne

Prawidłowo funkcjonujący system kominowy musi zapewnić odpowiedni ciąg oraz być dopasowany do pieca i paliwa. Ponadto powinien być wykonany z materiałów zapewniających bezpieczne użytkowanie.

Zarówno budowa, jak i montaż systemu kominowego muszą być zgodne z prawem budowlanym. Kominek najczęściej pełni funkcję dekoracyjną, ale czasem również i grzewczą. Okazuje się, że na montaż kominka można pozwolić sobie nie tylko w przypadku nowego domu, ale też w domach już wybudowanych.

Podczas spalania się opału w kominku, wydziela się dym, dlatego konieczne jest odprowadzanie go na zewnątrz budynku. Dlaczego trzeba posiadać komin, którego wymiary są ściśle regulowane przez prawo. Ważny jest rodzaj paleniska. Przewód kominowy musi mieć 200 mm w przypadku kominków otwartych i zamkniętych, z możliwością pracy przy otwartych drzwiczkach.

W celu dokładnego wyliczenia średnicy komina, trzeba zapoznać się z treścią normy PN-EN 13384-1, a w szczególności odnieść się do części odwołującej się do kominów. Kolejną ważną rzeczą jest wysokość komina, która liczona jest od wpięcia do czopucha. Zakłada się, że wraz ze wzrostem wysokości komina, zwiększa się ciąg.

Trzeba też zwrócić uwagę na szczelność komina i odpowiednią izolację cieplną. System kominowy musi być również odporny na działanie wysokich temperatur i na pożar sadzy.

Na jakie systemy kominowe warto się zdecydować?

Najpopularniejsze są ceramiczne systemy kominowe. Zwykle są w zestawie składającym się z materiałów ognioodpornych i kwasoodpornych czy z kształtkami umożliwiającymi podłączenie kotła i wykonanie wyczystki.

Na ogół w komplecie znajdują się również drzwiczki rewizyjne, czapka kominowa, płyta wierzchnia, daszek lub ustnik, kratka wentylacyjna, odstojnik kondensatu z odpływem skroplin oraz elementy mocujące i montażowe.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy producent posiada własne zestawy kompletowe w związku z tym w/w elementy niekoniecznie mogą znaleźć się w zakupionym zestawie.

Aby dopasować przekrój przewodu, należy obliczyć go na podstawie mocy i rodzaju kotła. Powierzchnia wewnętrzna przewodu powinna być gładka i nie powinno być w nim żadnego przewężenia na całej jego długości. Do każdego przewodu można podłączyć wyłącznie jedno urządzenie.

Wyjątkiem są urządzenia z zamkniętą komorą spalania, wyposażone w specjalne zabezpieczenie, chroniące przed zanikiem ciągu kominowego.

źródło i zdjęcia: Uciechowski

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum