Garażu - otwórz się!

Garażu - otwórz się!
Zamykanie i otwieranie nie wymaga siły, ale jeszcze wygodniejsza jest brama z napędem (fot. Firma WIŚNIOWSKI). Gdy są nierozsunięte do końca, powstają drzwi serwisowe (fot.Siebau).O wyborze bramy garażowej mogą przesądzić przeznaczone na nią fundusze. Być może decyzję zdeterminują określone warunki jej funkcjonowania lub architektura domu, albo najważniejsza okaże się po prostu wygoda użytkowania… Producenci oferują rozwiązania od tanich...
Zamykanie i otwieranie nie wymaga siły, ale jeszcze wygodniejsza jest brama z napędem (fot. Firma WIŚNIOWSKI).
Gdy są nierozsunięte do końca, powstają drzwi serwisowe (fot.Siebau).

O wyborze bramy garażowej mogą przesądzić przeznaczone na nią fundusze. Być może decyzję zdeterminują określone warunki jej funkcjonowania lub architektura domu, albo najważniejsza okaże się po prostu wygoda użytkowania…

Producenci oferują rozwiązania od tanich i najprostszych, po bramy wyposażone w wymyślne układy mechaniczne, „nafaszerowane” elektrycznością i elektroniką. Decyzja powinna być jednak przemyślana i adekwatna do potrzeb. Dobrze jest dokonać wyboru wrót wspólnie z architektem, na etapie projektowania domu, by uwzględnić również obowiązujące nas przepisy administracyjne. Najtaniej będzie kosztowała brama uchylna, najdrożej rolowana, zaś dopłacimy do każdej bramy o wymiarach niestandardowych.

 

Na boki, ale w nowym wydaniu

 

Z różnych powodów tradycyjne dwuskrzydłowe bramy rozwierane nieprędko zostaną całkowicie zastąpione przez nowe technologie. Są proste w wykonaniu, zatem ich cena nie jest wysoka. Do obsługi nie wymagają skomplikowanych mechanizmów oraz automatyki, chociaż niektórzy producenci oferują do nich siłowniki o napędzie elektrycznym, by użytkownik nie musiał mocować się z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł bramy. To taki ukłon w stronę nowocześniejszych rozwiązań, który być może zaważy (obok ceny) na wyborze takiego modelu. Tym bardziej, że używane do produkcji bram materiały czynią z nich dzisiaj całkiem estetyczny element wykończenia garażu i domu. Największą wadą bram rozwieranych jest to, iż do otwarcia skrzydeł potrzeba dużo miejsca, a tego akurat często brakuje w przydomowej przestrzeni. Poza tym trzeba zimą pamiętać o starannym odśnieżeniu takiego „placu”, gdyż w przeciwnym przypadku zaryjemy bramą w zaspie.

 

Skrzydła bram rozwieranych w większości przypadków nie przypominają tych z dawnych lat. Na pewno są lżejsze i wyposażone w bardziej niezawodne okucia (jedno skrzydło ma zamek, a drugie rygiel góra-dół). Ich konstrukcja oparta jest na ramach ze stalowych profili, a na poszycie zewnętrzne stosuje się blachę stalową (ocynkowaną lub powlekaną, profilowaną) a także panele z PVC i drewna. Skrzydła mogą być pełne lub przeszklone, nieocieplone lub z izolacją cieplną z wełny mineralnej bądź styropianu. Wraz ze wzrostem powierzchni brama wymaga proporcjonalnie większej siły przy otwieraniu i zamykaniu – całkiem duże (np. przemysłowe) muszą być mechanicznie wspomagane podczas tych czynności, ale w domu jednorodzinnym nie będzie to konieczne.

 

Do góry, ale bez wysiłku

 

Brama uchylna nasuwa skojarzenie kompromisu pomiędzy tradycją a współczesnością. Sztywną płytę połączono tu z nowoczesnym mechanizmem, który przesuwa ją pionowo na rolkach po ościeżnicy, następnie nadaje jej położenie poziome, równoległe do sufitu garażu. Mechanizmy oraz precyzyjne wyważenie bramy umożliwiają ręczną obsługę z minimalnym tylko wysiłkiem. To, oczywiście, jest nieco droższe rozwiązanie w porównaniu z bramą rozwieraną.

 

Brama uchylna, chociaż sprawia wrażenie masywnej, jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale również bezpieczna dla użytkownika. Ciężar skrzydła jest zrównoważony sprężynami, a prowadnice i rolki teflonowe zapewniają lekkie i ciche poruszanie się. Po otworzeniu brama utrzymuje się w bezpiecznej, nieruchomej pozycji. Po opuszczeniu skrzydło zamykane jest na klucz, co uruchamia system ryglowania (jedno-, dwu-, trzy- a nawet czteropunktowy). Nie zaszkodzi upewnić się, czy producent zaopatrzył bramę w zabezpieczenie przed pęknięciem mechanizmu i opadnięciem skrzydła, jak również w amortyzujący układ unieruchamiający otwartą bramę, co zapobiega samoczynnemu jej zamykaniu.

 

Ościeżnice oraz konstrukcja skrzydła takiej bramy wykonane są z kształtowników stalowych, zabezpieczonych antykorozyjnie przez cynkowanie. Ramę usztywniają poziome płaskowniki. Wypełnienie to ocynkowana blacha stalowa lub drewno. Blacha malowana jest fabrycznie farbą proszkową, najczęściej na kolor biały lub brązowy, ale za dopłatą można zamówić inny kolor zgodny z paletą barw wzornika RAL. Niektórzy producenci oferują więcej tzw. kolorów standardowych, a więc czasami za zieloną czy szarą bramę nie trzeba dopłacać.

 

Wypełnienia mogą mieć różne kolory, ale również różny materiał i fakturę. Blacha stalowa może mieć wzory pionowe i poziome, wytłoczone kasetony lub jodełkę. Wypełnienie drewnem będzie różnić się w zależności od gatunku (najpopularniejsza jest sosna kanadyjska, świerk skandynawski, zdarza się sekwoja). Bramy drewniane wymagają zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych. Może to być lakier transparentny, który nie zakryje słojów drewna lub farba nadająca określony kolor. Amatorzy „systemu gospodarczego” mogą kupić bramę z pustą ramą i wypełnić ją poszyciem własnego projektu. Skrzydła mogą być pełne lub częściowo przeszklone płytami z akrylu lub poliwęglanu – takie świetliki nie zmniejszają bezpieczeństwa antywłamaniowego, gdyż są odporne na uderzenia. W skrzydle bramy uchylnej mogą być wykonane tzw. drzwi serwisowe, które umożliwiają wejście do garażu bez konieczności otwierania całej bramy.

 

W tym rozwiązaniu producenci również oferują wersje bram z ocieplonym skrzydłem i bez izolacji termicznej. Podczas otwierania i zamykania skrzydło uchylne wysuwa się do przodu, o czym szczególnie trzeba pamiętać, gdy przed garażem nie ma za dużo miejsca. Trzeba pozostawić przed bramą co najmniej 1 do 2 metrów (w zależności od wysokości skrzydła). Bramy uchylne są dostępne praktycznie w dowolnym wymiarze (za wymiar pozakatalogowy – dopłata) i mogą być montowane zarówno w świetle otworu, jak i za nim od strony pomieszczenia.

Przy obsłudze ręcznej ciężąr skrzydeł równo- ważą sprężyny skrętne (fot. Demit).

Brama segmentowa, czyli oszczędność przestrzeni

 

I tak jest naprawdę – podczas otwierania brama segmentowa nie potrzebuje dodatkowego miejsca. Porusza się w świetle otworu i można w tym czasie niemal jej dotykać zderzakiem. To samo dotyczy maksymalnego wykorzystania powierzchni garażu. Bramy segmentowe montuje się wewnątrz pomieszczenia, bezpośrednio za otworem wjazdowym. Ze względu na kierunek otwierania są oferowane w dwóch wersjach – jako segmentowe górne i segmentowe boczne.

 

Bramy segmentowe są też nazywane sekcyjnymi, gdyż skrzydło składa się z dwuściennych segmentów (sekcji) połączonych specjalnymi zawiasami. Bramy segmentowe wyposażane są w zewnętrzny i wewnętrzny uchwyt z tworzywa, specjalny zamek z jednostronną wkładką bębenkową oraz zapadki ryglujące zapewniające bezpieczeństwo (tak człowiekowi, jak i mechanizmowi) podczas ich użytkowania.

 

Bramy segmentowe górne otwierają się pionowo do góry i od posadzki do sufitu poruszają po szynach. Podniesiona brama „układa się” pod sufitem. Specjalnie dobrane sprężyny skrętne równoważą ciężar skrzydła – jego podnoszenie i opuszczanie wymaga użycia minimalnej siły. Standardowo bramy wyposażone są w dwie takie sprężyny, których wytrzymałość została obliczona na 20 000-25 000 cykli otwierania/zamykania – to gwarantuje kilka lat bezawaryjnej pracy. Ciche i niezawodne działanie mechanizmu zapewniają łożyskowane rolki z tworzyw sztucznych zamontowane na ruchomych zawiasach. Dolny segment w tym rozwiązaniu standardowo wyposażony jest w zamaskowane szczeliny wentylacyjne i uszczelkę progową.

 

Brama segmentowa boczna nie ma szyn podsufitowych, a mechanizm znajduje się na jednej ze ścian garażu. Ruch segmentów w bok (a nie do góry) powoduje, że praca skrzydła nie wymaga żadnego mechanizmu wspomagającego otwieranie. Po otwarciu „przytula się” ono do jednej ze ścian bocznych garażu. Brama od góry i od dołu wyposażona jest w rolki. Dolne poruszają się w prowadnicy w podłodze. Pionowe segmenty, gdy są częściowo otwarte, pełnią funkcję drzwi serwisowych. Bramy segmentowe boczne pasują do każdego kształtu garażu i do każdego rozwiązania nadproża, również łukowego. Mogą być montowane w garażach z nadprożem lub bez (wówczas układ jezdny maskowany jest płytą). Maksymalna szerokość wjazdu może wynieść nawet 12 m

 

Bramy segmentowe są zdecydowanie szczelniejsze od uchylnych, dlatego znakomicie sprawdzają się w garażach ogrzewanych. Przestrzeń między ściankami wypełniana jest pianką poliuretanową. Grubość pianki ma maksymalnie 42 mm i to wystarcza do uzyskania dobrej izolacyjności termicznej i akustycznej takiej konstrukcji. Na całym obwodzie bramy mocowana jest uszczelka, która nie dopuszcza do wnikania wilgoci i pyłów do wnętrza garażu.

 

Jeśli chodzi materiały, z których są wykonywane te bramy, to najczęściej spotyka się segmenty z paneli stalowych wypełnionych pianką poliuretanową lub wersje z panelami wykonanymi z drewna (w różnych gatunkach). Bramy segmentowe boczne na ogół produkowane są z litego drewna lub profili aluminiowych. W panelach mogą być uwzględnione przeszklenia. Taką bramę można wyposażyć w automatykę ze zdalnym sterowaniem.

 

Stalowe powierzchnie paneli można pokryć warstwą farby poliestrowej w dowolnym kolorze z palety RAL i wytłoczyć w nich różne wzory, np. pionowe lub poziome listwy, kasetony, jodełkę. Katalogi producentów zawierają dzisiaj sporą ofertę tzw. standardowych wymiarów, kolorów i wzorów – za bramę na indywidualne zamówienie trzeba dopłacić.

 

Rolowane, czyli wariant najdroższy

 

I właśnie dlatego decyzja o zakupie tego typu bramy powinna być podejmowana w sytuacjach szczególnych, na przykład gdy względy architektoniczne uniemożliwiają zastosowanie innego rozwiązania. Bramy rolowane działają podobnie, jak roleta okienna: płaszcz bramy nawijany jest na osłonięty (lub bezskrzynkowy) wał napędowy umieszczony nad nadprożem. Elementami mechanizmu są również dwie szyny prowadzące, po których na rolkach przesuwa się skrzydło. Skrzydło wykonane jest ze stosunkowo wąskich dwuściennych profili stalowych lub aluminiowych, połączonych ze sobą na pełne bądź perforowane zaczepy. Wypełnieniem jest pianka poliuretanowa, co zwiększa wytrzymałość skrzydła, usztywnia je i zapewnia izolację cieplną. W prowadnicach stosuje się uszczelnienie szczotkowe, które dodatkowo izoluje wnętrze przed kurzem i wycisza mechanizm. Dolny element (jak w bramie segmentowej górnej) powinien być zakończony dobrze przylegającą do podłogi gumową uszczelką. Bramy rolowane wyposażone są standardowo w siłownik elektryczny. Oczywiście, ich konstrukcja umożliwia również ręczną obsługę korbą – w przypadku braku prądu. Napęd można wzbogacić o zestaw zdalnego sterowania obsługiwany ze skrzynki sterowniczej lub pilotem.

 

Skrzydło rolowane ma zainstalowaną blokadę uniemożliwiającą podważenie. Może to być blokada z silnikiem lub blokada mechaniczna w rodzaju zapadki segmentowej czy zamka z wkładką bębenkową klasy C. Bramy mogą być montowane na zewnątrz przed otworem lub od wewnątrz. W obu przypadkach garaż musi mieć tak wysokie nadproże, by zmieściła się na nim kaseta z mechanizmem rolującym.

Ten rodzaj bram jest najdroższy i najczęściej o ich zastosowaniu decydują priorytety architektoniczne (fot. Wimont).

Napędy i zabezpieczenia

 

Bramy mogą być otwieranie ręcznie lub przy pomocy zdalnie obsługiwanych napędów. Zdalne sterowanie pilotem umożliwia uruchomienie bramy z odległości około 30 m bez potrzeby wysiadania z samochodu.

 

Systemy zabezpieczeń powodują automatyczne zatrzymanie i cofnięcie bramy przy napotkaniu na przeszkodę.

 

Mechanizm ręczny uruchamiany jest za pomocą linki, a sprężyny odciążające powodują, że poruszanie skrzydłem bramy nie wymaga dużego wysiłku. Zawsze można zmienić taki system otwierania, gdyż właściwie do każdej bramy da się dopasować elektryczny napęd otwierający. Takie mechanizmy napędowe pozwalają na sterowanie ruchem skrzydła za pomocą przycisków umieszczonych na panelu lub pilotem. Napędy są najczęściej traktowane jako oddzielny zestaw. Oczywiście producenci określonych rodzajów skrzydeł preferują konkretne rozwiązania.

 

Napęd bramy garażowej to: głowica z silnikiem zasilanym napięciem 12 lub 24 V, transformatorem i centralą sterującą, szyna jezdna, łańcuch, element przeniesienia napędu i cięgło łączące system napędowy z bramą. Szyna, długości 250-400 cm, mocowana jest do sufitu (prowadnica górna), a na niej – w pewnej odległości za skrzydłem bramy – umieszcza się głowicę. Do zamocowania napędu niezbędny jest więc garaż o odpowiedniej długości, a także nadproże o wysokości umożliwiającej montaż głowicy napędu (30-35 cm). Napęd standardowy można poszerzyć o funkcję delikatnego startu i domknięcia bramy – po uruchomieniu skrzydło rusza wolno, następnie przyspiesza, by na końcu płynnie zwolnić i cicho, delikatnie domknąć się. Sposób łączenia mechanizmu napędowego z bramą powinien być w instrukcji szczegółowo opisany przez producenta. To oczywiste, że automatyczne otwieranie bramy garażowej będzie wymagało doprowadzenia do silnika przewodu zasilającego, a także ułożenia przewodów koniecznych do sterowania bramą.

 

Wybór właściwego modelu napędu (o odpowiedniej mocy) należy dostosować do powierzchni bramy oraz częstotliwości jej otwierania.

 

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób zamykania naszej bramy garażowej, koniecznie musimy cały mechanizm wyposażyć w wielosprężynowy układ zabezpieczający przed ewentualnym samoczynnym opadaniem bramy i mechanizm reagujący blokadą przy ewentualnym napotkaniu na przeszkodę. Najczęściej jest to listwa pneumatyczna umieszczona u dołu skrzydła – dotknięcie listwą przeszkody to sygnał do natychmiastowego wyłączenia napędu. Innym, nowocześniejszym rozwiązaniem, może być zainstalowanie fotokomórki na podczerwień – silnik wyłączy się, gdy nastąpi przecięcie promieni przez przeszkodę.

 

Mechanizm zamykający bramę to rygiel połączony popychaczami z obrotowym uchwytem pozwalającym na ręczne otwieranie i zamykanie skrzydła. Obrót uchwytu wprawia w ruch popychacz, który w zależności od kierunku obrotu odryglowuje lub zaryglowuje bramę. Zamek blokuje możliwość obrotu uchwytu. W bramach otwieranych elektronicznie rygle są uruchamiane silniczkiem.

Karol Gawron

Pozostałe artykuły z tego numeru
Budujemy schody wewnętrzne
Schody to ważny element domu. Muszą być wygodne i bezpieczne, bo korzystamy z nich przynajmniej kilka razy dziennie. Trzeba je bardzo dokładnie zaprojektować i wykonać. Kiedy najlepiej wykonać schody na poddasze? Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na...
Budujemy schody wewnętrzne
Ścianki szczytowe i kolankowe
Jaką wysokość może mieć ścianka kolankowa? Wysokość ścianki kolankowej zależy przede wszystkim od przeznaczenia poddasza, wpływa bowiem na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Projektant musi też uwzględnić szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci dachowej. Poddasze nieużytkowe przeznaczamy zazwyczaj na rzadziej wykorzystywane pomieszczenia gospodarcze, dlatego wysokość ścianki kolankowej zwykle nie...
Ścianki szczytowe i kolankowe
Strop nad parterem
Przechadzka pod gotowym stropem działa na wyobraźnię i już widzimy wykończone wnętrze parteru. Jednak tylko wtedy będziemy czuć się bezpiecznie, gdy przenoszący duże obciążenia strop będzie dobrze zaprojektowany i wykonany. Jak wykonać strop na belkach stalowych? Główne elementy stropu to dwuteowe belki stalowe, najczęściej wysokości 14-20 cm. Są ciężkie - metr bieżący...
Strop nad parterem
Praktyczna "wyprawka"
Żaluzja wewnątrz szyby zespolonej (fot. Fakro) Żaluzje poziome mogą być dokładnie wpasowa ne w szybę; na zdjęciu żaluzja drewniana (fot. Vox Industrie) Wertikale mogą być istotnym elementem wystroju wnętrza (fot. Adams)Wszyscy kochamy słońce, również wtedy, gdy zagląda radośnie do naszego domu. Jednak nadmiar jego promieni i płynącego z nimi światła...
Praktyczna "wyprawka"
Dach na tip-top
Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne (fot. Klöber) Wentylowane wykończenie kalenicy sprzyja przewietrzaniu powierzchni pod pokryciem (fot. Lafarge Dachy (Braas)Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomy-śleć o elementach umożliwiających...
Dach na tip-top
Przetrwa(ły)ją wieki
Dachówki mogą mieć nie tylko różne kolory – mogą też być cieniowane (fot. FCB). Przygotowanie dachu pod dachówki (fot. Paroc Polska).Zaczęło się od karpiówki, potem były holenderki, marsylki, romańskie... To nie nazwy odmian rogacizny czy też cukierków – to tylko najstarsze typy dachówek ceramicznych. I nie był to chyba zły wynalazek – karpiówkę szacuje się...
Przetrwa(ły)ją wieki
Wanna czy prysznic?
Wanna narożna może być wpuszczona w podłogę (fot. Ravak). Wanna wolno stojąca wymaga odpowiedniej baterii (fot. Armatura Kraków). W tej kabinie tafle szkła hartowanego są mocowane punktowo (fot. Hüppe). Ta luksusowa kabina ma w wyposażeniu m.in. GSM, radio i oświetlenie (fot. Pamos).Pytanie Czytelnika Gdy architekt zadał nam pytanie, jak ma być wyposażona łazienka naszego przyszłego domu – nasza...
Wanna czy prysznic?
Olej to paliwo!
Kiedy do sieci gazowej daleko, a warunki zabudowy wykluczają ogrzewanie domu przy pomocy paliwa stałego, można zamontować kocioł na olej opałowy. Kotły olejowe są wygodne i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki, co oznacza dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz...
Olej to paliwo!
Prosto ze słońca
Paliwo do kolektorów to jedna z niewielu rzeczy, którą możemy dostać za darmo. Płatność obowiązuje nas tylko raz – podczas zakupu i montażu urządzenia. Kolektory słoneczne używane są najczęściej do podgrzewania c.w.u – rzadziej do wspomagania centralnego ogrzewania. W polskiej strefie klimatycznej oparcie systemu grzewczego jedynie na takim rozwiązaniu jest niewystarczające, ponieważ nie pozwala pokryć...
Prosto ze słońca
Rynny metalowe czy z PVC?
Rynny miedziane są trwałe, ale nie powinno się ich łączyć z innym metalami (fot. Lindab). Wykonywane na budowie rynny charakteryzuje mocowanie niewidoczne z dołu (fot. DTC). Kolor orynnowania warto dopasować do koloru pokrycia dachowego, a nawet do elementów elewacji (fot. Gamrat).Pytanie Czytelnika Jestem na etapie studiowania ofert cenowych rynien z PVC i metalowych – projekt pozostawia bowiem dowolność...
Rynny metalowe czy z PVC?
Taras
Warstwy betonowego tarasu naziemnego Dylatacja tarasu: a) ocieplonego Dylatacja tarasu: b) nieocieplonegoTrudności związane z prawidłowym wybudowaniem tarasu często są bagatelizowane, co sprawia, że już po kilku latach może nadawać się on do remontu. Najczęściej wykonywane są tarasy betonowe, ale też ich uszkodzenia są najpoważniejsze. Mamy szczęście, jeśli reperacja może ograniczyć się do usunięcia miejscowych...
Taras
Zielony salon
Duże przeszklenia łączą oranżerię z ogrodem (fot. Kwadrum) Zaleca się, aby wysokość ogrodu zimowego nie sięgała wyżej niż do drugiej kondygnacji (fot. Solarlux)Ogród zimowy najczęściej jest traktowany jako „zielony salon”. Budując go możemy jednak nie tylko powiększyć swoją przestrzeń życiową, ale też docieplić dom. Ogród zimowy można dobudować niemal do każdego domu....
Zielony salon
Kąpiel przez cały rok
W tym basenie da się popływać (fot. Basen Pool Świta). Nawet basen z elementów stalowych może mieć ładny kształt (fot. Stefpol). Z basenu trzeba wyjść – schody są ładniejsze od drabinek (fot. Instal Basen).Możliwość zażywania kąpieli we własnym ogrodzie i to przez cały rok to nie lada atrakcja. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Musimy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie... Tradycyjny basen, nawet...
Kąpiel przez cały rok
Odzyskujemy ciepło
Zasada działania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła Budowa centrali z odzyskiem ciepła z wymiennikiem krzyżowym (fot. Elektra)Analizując problem wentylacji stajemy często przed wyborem: albo dobrej jakości powietrze i wysokie koszty ogrzewania, albo niższe koszty ogrzewania i mniej świeżego powietrza w domu. A przecież można mieć i jedno i drugie. Trzeba tylko zastosować wentylację z...
Odzyskujemy ciepło
Energooszczędna i sprawna
Przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej w domu jednorodzinnym Zasada działania wentylacji grawitacyjnej. Nawiewnik zapewnia wentylację pomieszczenia (fot. Brevis) Higrosterowany nawiewnik i kratka wywiewna (www.aereco.com.pl)Głównym celem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Proces wentylacji to również konieczność ciągłego podgrzewania powietrza w pomieszczeniach. A to oznacza duże koszty. Czy można pogodzić potrzebę wentylowania pomieszczeń z ideą energooszczędności? Do czego potrzebna w...
Energooszczędna i sprawna
A gdzie odkurzacz?
W mieszkaniu widoczny jest tylko wąż ssący i gniazda (fot. Beam). Nawet do wyczyszczenia klawiatury komputerowej dobierzemy odpowiednią końcówkę (fot. Aertecnica).Dzięki centralnemu odkurzaczowi domownicy zyskują spokój, zaś alergicy – mniejsze zagrożenie alergenami. Dlaczego? Przeczytajcie. Sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku....
A gdzie odkurzacz?
Dwa w jednym
Niezbyt urodziwe „tyły kominka” można zupełnie ukryć i zamaskować płaską ścianą (fot. Austroflamm). Kominek w prawie tradycyjnym klimacie (fot. Jotul).W kominku możemy rozpalić dla przyjemności i delektować się ciepłem bijącym bezpośrednio od płomienia. Niestety, większość ciepła, bo aż 80-90% ucieka przez komin! To podstawowa wada kominków tradycyjnych, czyli z otwartą komorą spalania. Kominek jest tanim źródłem ciepła, ponieważ można palić...
Dwa w jednym
Poddasze z oknami
Szpaleta nie ogranicza strumienia światła (fot. Roto) Okno obrotowe jest bardzo popularne; w tym miejscu "wchodzenie" skrzydła do pomieszczenia nie przeszkadza (fot. Velux) Okno wysokoosiowe (Roto) Otwierany na bok wyłaz dachowy ma okucia, które muszą utrzymać okno w pełnym otwaciu (fot. Roto Frank) Wyżej umieszczone okna otwiera się drążkiem (fot. Velux) Świetlik rurowy doprowadza światło...
Poddasze z oknami
Dom będzie "oddychał"
Gonty (fot. Roof Reed) Wióry (fot. Spinpol)Jeszcze do niedawna dachy kryte gontami czy strzechą uchodziły za symbol ubóstwa. Dzisiaj naturalne materiały to szczyt elegancji i modny powrót do tradycyjnych rozwiązań. A eksperci od tworzenia standardów tzw. sztuki budowlanej sprawili, że są one dodatkowo trwałe, chociaż wymagają szczególnych środków bezpieczeństwa. Zapewne obawa przez łatwopalnością w pewnym momencie spowodowała zdecydowane odejście od naturalnych...
Dom będzie "oddychał"
Cicho jak w domu
Dźwięki powietrzne najskuteczniej izoluje się układając materiał tłumiący na ścianach i sufitach pomieszczeń, w których są wytwarzane. Lekkie ściany szkieletowe to dobre rozwiązanie do wydzielenia pomieszczeń na piętrach (rys. Ursa). Schemat ściany gipsowo kartonowej o dobrej izolacyjności akustycznej.W domu tzw. cichym hałas powstający wewnątrz budynku słyszy się wyraźniej niż w blokach stojących w pobliżu ruchliwych...
Cicho jak w domu
Na płaskim wygrają z dachówką
Rozgrzewanie papy zgrzewalnej (fot. Bauder) Wielowarstwowa budowa współczesnej papy Papy wcale nie muszą być czarne (fot. Icopal)Lekkie, nieskomplikowane w układaniu, łatwe w transporcie, na każdy dach, odporne na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu i na dodatek w przystępnej cenie. To nie litania dobrych życzeń, to tylko skrócona charakterystyka nowoczesnych materiałów bitumicznych przeznaczonych...
Na płaskim wygrają z dachówką
Dachy z blachy
Dachy pokryte ocynkowaną blachą mają jednolitą kolorystykę (fot. Lindab) Można sobie "wybrać dach" niemal w dowolnym kolorze (fot. Huta Mikołaj) Produkcja arkuszy blachy powlekanej imitującej tłoczeniem dachówki ceramiczne (fot. Huta Mikołaj) Producenci dachówek metalowych z posypką ceramiczną często zalecają układanie ich od góry (fot. AHI Roofing)Współczesne pokrycia dachowe z blachy są znakomitym przykładem wykorzystania nowoczesnych...
Dachy z blachy
Ścieki dobrze oczyszczone
Typowo ułożony drenaż rozsączający (fot. Nevexpol). Schemat oczyszczalni ze złożem biologicznym: z lewej – osadnik gnilny, z prawej – zloże biolo- giczne (fot. Ekofinn-Pol).Na terenach, gdzie nie ma kanalizacji zbiorczej, właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie rozwiązać problem utylizacji ścieków. Chociaż szamba są nadal powszechnie stosowane, coraz większą popularność zyskują przydomowe oczyszczalnie. Zanim zdecydujesz, jaka... W...
Ścieki dobrze oczyszczone
Oczyszczalnia czy szambo?
Instalacja kanalizacyjna rozdzielna. Szambo z nadstawką o pojemności 3m3 wykonane z polietylenu (fot. Wobet-Hydret).Ponieważ wciąż większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana, często trudnym problemem do rozstrzygnięcia przez inwestorów jest sposób usuwania ścieków z domu i posesji. Żeby dobrze „ugryźć” ten temat, trzeba pamiętać, że w pojęciu „ścieki” mieszczą się: woda zużyta lub...
Oczyszczalnia czy szambo?
Sztuka składania
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa). Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Sztuka składania
Parametr prawdę ci powie
Duża powierzchnia okien to potencjalnie słaby punkt w naszym bilansie strat ciepła, dlatego ważna jest ich dobra termoizolacyjność (fot. Tarkett).Okno nie tylko musi być ładne i funkcjonalne, musi też być odpowiednim buforem dla ciepła, hałasu i... intruza. O tym, czy wybrane przez nas okno spełnia te wymagania, zadecyduje kilka jego istotnych właściwości. Okno jest bowiem specyficzną...
Parametr prawdę ci powie
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz