Cicho jak w domu

Cicho jak w domu
Dźwięki powietrzne najskuteczniej izoluje się układając materiał tłumiący na ścianach i sufitach pomieszczeń, w których są wytwarzane. Lekkie ściany szkieletowe to dobre rozwiązanie do wydzielenia pomieszczeń na piętrach (rys. Ursa). Schemat ściany gipsowo kartonowej o dobrej izolacyjności akustycznej.W domu tzw. cichym hałas powstający wewnątrz budynku słyszy się wyraźniej niż w blokach stojących w pobliżu ruchliwych...
Dźwięki powietrzne najskuteczniej izoluje się układając materiał tłumiący na ścianach i sufitach pomieszczeń, w których są wytwarzane.
Lekkie ściany szkieletowe to dobre rozwiązanie do wydzielenia pomieszczeń na piętrach (rys. Ursa).
Schemat ściany gipsowo kartonowej o dobrej izolacyjności akustycznej.

W domu tzw. cichym hałas powstający wewnątrz budynku słyszy się wyraźniej niż w blokach stojących w pobliżu ruchliwych tras komunikacyjnych. Po prostu poziom tzw. tła akustycznego jest wtedy na niskim poziomie i nawet niezbyt głośno słuchana muzyka czy dźwięki z komputera, albo zabawa klockami mogą być uciążliwe dla innych mieszkańców. Wtedy zaczynamy doceniać dobrą izolacyjność akustyczną ścian działowych oraz stropów.

Zazwyczaj nie przywiązujemy dużej wagi do izolacyjności akustycznej tych przegród. Stawiamy raczej na ich wytrzymałość i koszt wykonania. Jednak warto zainteresować się tym tematem, tym bardziej jeśli mieszkają z nami dzieci.

 

Akustyczna izolacyjność przegród

 

Ściany działowe mają za zadanie tłumienie głównie dźwięków powietrznych, czyli pochodzących z radia, telewizora, rozmów itp.. Hałasy te będą mniejsze, gdy do budowy ścian zostaną zastosowane właściwe materiały. Do osiągnięcia tych samych wyników czasami wystarczy przegroda grubości 10 cm, a w innym przypadku będzie potrzebna ściana grubości 40 cm. Decydujący wpływ ma na to ciężar przegrody oraz struktura materiału, z którego jest wykonana.

 

Duża masa przegrody – to właściwie rozwiązanie najlepsze i najtańsze. Powinno się je stosować wszędzie, gdzie jest to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że 1 m2 niewykończonej ściany działowej (bez tynku) powinien ważyć około 200 kg. Przy wysokości kondygnacji 2,5 m daje to już 500 kg/m.b., a to dla stropu już spory ciężar. Z tego powodu ściany działowe o dużej masie projektuje się głównie na kondygnacjach posadowionych bezpośrednio na gruncie (piwnicach lub przyziemiach).

 

Włóknista struktura materiału – to również bardzo dobre rozwiązanie, a przy tym lekkie. Szkieletowe ściany działowe, wypełnione wełną skalną lub szklaną, pod względem izolacyjności akustycznej dorównują ścianom murowanym, ale tylko wtedy, gdy mają podwójny (rozdzielony) szkielet konstrukcyjny lub są obustronnie pokryte dwiema warstwami płyt gipsowo-kartonowych (wskaźnik RA1=46 dB), gdzie RA1 określa właściwości akustyczne wewnętrznych przegród budowlanych. Przy łącznej grubości zaledwie 12,5 lub 15 cm ich masa wynosi 55-62 kg/m2. Oznacza to, że są przynajmniej 4-krotnie lżejsze od otynkowanych ścian murowanych. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie stosuje się je do wydzielania pomieszczeń nad piwnicą i na piętrach.

 

Szczeliny i drążenia – w cegłach oraz pustakach to kolejny istotny czynnik mający wpływ na izolacyjność akustyczną. Szczególnie ważny jest kształt otworów oraz ich układ w przegrodzie. Najbardziej korzystne są szczeliny prostokątne ustawione prostopadle do płaszczyzny ściany. Im więcej ich będzie w jednym rzędzie, tym lepiej. Niekorzystne, bo pogarszające właściwości akustyczne przegrody, są drążenia o układzie skośnym lub zaokrąglonym.

 

Wielowarstwowość przegród zwykle powoduje znaczną poprawę izolacyjności akustycznej, jednak za cenę zwiększenia grubości i ciężaru ściany. Wykonując lub projektując taką przegrodę należy stosować ściany różnej grubości i, najlepiej, o odmiennej budowie.

 

Dzięki temu, tłumione będą dźwięki z różnych zakresów częstotliwości. Pomiędzy ścianami powinna być zachowana odległość co najmniej 4 cm (zwykle 5 cm). Przestrzeń pomiędzy nimi może nie być wypełniona.

 

Wykonanie

 

Nawet najlepiej dobrana lub zaprojektowana ściana działowa nie gwarantuje ciszy w domu. i Musi być jeszcze starannie wykonana. Błędy popełnione w trakcie jej wznoszenia lub wykończenia mogą spowodować znaczne obniżenie zakładanej izolacyjności akustycznej. Wszelkie niedoróbki szczególnie dotkliwie odczuwa się w lekkich ścianach szkieletowych.

6Do izolacji dźwięków uderzeniowych niezbędne jest wykonanie na stropie tzw. podłogi pływającej.

Ściany murowane powinny być przede wszystkim otynkowane. Ściany z pustaków najlepiej byłoby pokryć tradycyjnym tynkiem cementowym grubości 1,5-2,5 cm (jest ciężki i ma dużą sztywność), a z elementów pełnych – tynkiem cementowo-wapiennym (wygodniejszy w użyciu). Jeśli się chce uzyskać powierzchnię bardzo gładką, tynki można dodatkowo pokryć 2-3-mm warstwą gładzi gipsowej. Należy jednak pamiętać, że chropowata lub nierówna faktura tynku np. strukturalnego przyczynia się do polepszenia właściwości akustycznych. Podobnie jest w nietynkowanych ścianach klinkierowych lub wapienno-piaskowych (szczególnie z cegieł łupanych lub młotkowanych).

 

Niezależnie od rodzaju przegród, wszystkie warstwy podłogowe powinny być dylatowane, czyli oddzielone od ścian za pomocą tzw. taśmy brzegowej grubości 0,5-2 cm. Można ją wykonać z pasów pianki polietylenowej, wełny mineralnej, styropianu elastycznego, korka itp. Dzięki temu dźwięki oraz drgania nie będą się przenosiły z podłóg na ściany, a jest to szczególnie ważne dla przegród ustawionych na stropach międzykondygnacyjnych.

 

Ściany na stelażu – przede wszystkim na całym obwodzie muszą być oddzielone od ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie i stropów za pomocą elastycznego materiału grubości około 5 mm, np. z pianki polietylenowej, filcu, gumy, korka. Pozostawienie jakiejkolwiek przerwy oznacza powstanie mostka akustycznego. Poza tym między płytami okładzinowymi (gipsowo-kartonowymi, sklejkowymi, winylowymi, boazeryjnymi itp.) a elementami konstrukcyjnymi budynku musi być pozostawiona szczelina dylatacyjna szerokości 1,5-2 cm. Dzięki tym zabiegom boczne przenoszenie dźwięków będzie ograniczone do minimum.

 

Stelaż konstrukcyjny – niezależnie: drewniany czy z profili blaszanych – powinien być mocowany do podłoża (ścian, stropów) w sposób elastyczny, czyli przy zastosowaniu podkładek sprężystych lub kołków nylonowych.

 

Sztywne płyty wełny mineralnej powinny być przynajmniej o 1 cm szersze od przerwy między słupkami stelażu (mierzonej w świetle). Wtedy będzie pewność, że materiał izolacyjny z czasem nie opadnie i nie powstanie mostek akustyczny. Czasami stosowane miękkie maty należy zawieszać na wkrętach przechodzących przez słupki. To rozwiązanie jest tańsze, ale gorsze, bo nie zapewnia skutecznej izolacji w dłuższym czasie.

 

Trzeba też zadbać, aby grubość warstwy wełny mineralnej była przynajmniej o 1 cm mniejsza od konstrukcyjnej szerokości profili nośnych. Materiał izolacyjny powinien być tak ułożony, żeby z jednej strony przylegał ściśle do okładziny ściennej, a z drugiej był od niej odsunięty właśnie o 1 cm. Zachowanie takiej niewielkiej szczeliny powietrznej poprawia bowiem izolacyjność akustyczną lekkich ścian szkieletowych.

 

Stropy międzypiętrowe

 

O izolacyjności akustycznej stropów przyszły użytkownik zwykle niewiele wie i dlatego najczęściej nie stawia żadnych wymagań w tym zakresie.i Jednak najgorsze jest to, że zdarzają się jeszcze projekty, w których izolacja akustyczna stropu w ogóle jest pominięta. A trzeba pamiętać, że jej wykonanie w trakcie budowy domu nie jest zbyt skomplikowane ani kosztowne. Wymaga jedynie dużej staranności. Natomiast ewentualne układanie lub naprawa źle wykonanej izolacji w budynku już zamieszkałym zawsze jest procesem drogim i powodującym wiele kłopotów technicznych oraz organizacyjnych. Dawniej brak odrębnej izolacji akustycznej był o tyle zrozumiały, że w domach jednorodzinnych królowały stropy ceramiczne (głównie Kleina).

 

Był to rodzaj stropu warstwowego o stosunkowo dużej masie, złożony z materiałów o zróżnicowanej charakterystyce akustycznej. Nic dziwnego, że dość dobrze tłumił dźwięki zarówno powietrzne, jak i uderzeniowe, czyli powodujące drgania konstrukcji w wyniku stukania młotkiem, chodzenia, odbijania piłki itp. Nikt się zatem nie zastanawiał nad poprawą jego izolacyjności akustycznej. Takich stropów właściwie już się nie wykonuje, ponieważ są zbyt pracochłonne. Teraz na budowach domów jednorodzinnych dominują częściowo prefabrykowane stropy gęstożebrowe oraz żelbetowe – monolityczne lub kanałowe – a rzadko także drewniane. Są łatwiejsze do wykonania, ale wszystkie wymagają zaprojektowania odpowiedniej izolacji akustycznej.

 

Masa albo izolacja

 

Strop musi tłumić dźwięki zarówno powietrzne, jak i uderzeniowe. Jednak hałasy te są wywoływane w różny sposób i dlatego wymagają zastosowania odmiennych materiałów ograniczających ich poziom do uznawanego za dopuszczalny. Znowu najlepsze okazują się: duży ciężar przegrody oraz elastyczność materiału izolacyjnego.

 

Duża masa stropu – to właściwie najlepsze i najtańsze rozwiązanie, które w wystarczającym stopniu zapewnia właściwe tłumienie dźwięków powietrznych. Obowiązuje zasada taka sama jak dla ścian działowych. Dlatego żelbetowe stropy monolityczne lub z płyt prefabrykowanych (nawet kanałowych) są pod tym względem najlepsze. Stropy gęstożebrowe wykazują izolacyjność gorszą. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zastosowanie pustaków keramzytobetonowych jest korzystniejsze niż ceramicznych czy styropianowych.

 

Z dbałości o akustyczną izolacyjność stropu powinno się wybierać pustaki ze szczelinami prostokątnymi ustawionymi prostopadle do płaszczyzny sufitu, a unikać pustek o kształtach nieregularnych, wielokątnych lub prostokątnych, umiejscowionych równolegle do podłogi.

Materiały włókniste lub sprężyste to rozwiązania podstawowe dla ochrony pomieszczeń od dźwięków uderzeniowych. Zastosowane w warstwach podłogowych zwykle poprawiają izolacyjność stropu w stosunku do dźwięków zarówno powietrznych, jak i uderzeniowych, natomiast w suficie podwieszonym – tylko do powietrznych.

 

Najlepszymi wyrobami do tego celu są wełna skalna (grubości 40 mm o gęstości 80 kg/m3), styropian elastyczny (grubości 33/30 mm), płyta pilśniowa miękka (grubości 25 mm), pianka polietylenowa (grubości 15 mm), a także filc, korek i wykładziny dywanowe.

 

Materiały te mogą być stosowane w różnych konstrukcjach podłogowych. Najlepsze, bo zapewniające wzrost izolacyjności w stosunku do obu rodzajów dźwięków, są tzw. podłogi pływające. Składają się one z warstw: akustycznej (zwykle ze styropianu elastycznego lub wełny skalnej), przeciwwilgociowej (najczęściej z folii budowlanej), dociążającej (ze szlichty betonowej, suchego jastrychu, płyt wiórowych itp.) i wierzchniej, którą może być klepka, panele podłogowe, wykładzina dywanowa itp.

 

Nieco gorsze wyniki daje zastosowanie tzw. lekkiej konstrukcji podłogowej, zbudowanej z warstwy izolacji akustycznej (zazwyczaj pianki polietylenowej lub płyty pilśniowej miękkiej) oraz warstwy posadzkowej, czasami ułożonej na dodatkowym podkładzie (np. z desek). Konstrukcja ta nieznacznie wpływa na zmianę izolacyjność stropu w stosunku do dźwięków powietrznych, ale powoduje wzrost izolacyjności w stosunku do uderzeniowych. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie tylko wykładziny dywanowej, która w niewielkim stopniu może wpłynąć na wzrost izolacyjności stropu w stosunku do dźwięków uderzeniowych (najwyżej o 2 dB), a czasami może spowodować obniżenie izolacyjności w stosunku do dźwięków powietrznych (zależy to od jej rodzaju i sposobu ułożenia). Jednak wykładziny dywanowe warto układać szczególnie w pomieszczeniach o dużej kubaturze, ponieważ wyraźnie wpływają na zmniejszenie tzw. pogłosu.

 

Szczegóły wykonawcze

 

Podczas układania izolacji akustycznej na stropach należy dopilnować, żeby roboty były wykonywane bardzo starannie. Pozostawienie bowiem jakiejkolwiek szczeliny między płytami izolacyjnymi lub na łączeniu taśmy brzegowej spowoduje powstanie mostka akustycznego. W rezultacie, izolacyjność akustyczna stropu może się od zakładanej różnić nawet o kilka decybeli. A to bardzo dużo, ponieważ wzrost hałasu o 3 dB zwykle jest odbierany jako jego podwojenie.

 

Podłoga na stropie drewnianym to pod względem zapewnienia dobrej izolacyjności akustycznej wyzwanie największe. Konstrukcja stropu drewnianego jest bardzo lekka, a to nie sprzyja tłumieniu dźwięków. Ułożenie materiału izolacyjnego (głównie wełny skalnej grubości co najmniej 5 cm, zwykle 10 cm i więcej) pomiędzy belkami poprawia wprawdzie izolacyjność od dźwięków powietrznych, ale nie uderzeniowych. Z tego powodu najlepsze wyniki uzyskuje się stosując zarówno podłogę pływającą, jak i sufit podwieszony.

 

Zasady wykonywania podłogi z suchym jastrychem są takie same jak dla stropów masywnych, z tym że podłożem jest zwykle frezowana płyta OSB grubości 25 mm, przybita do belek stropowych – najlepiej na podkładkach z gumy lub pianki polietylenowej (taśmy brzegowej).

 

Natomiast, ideą sufitu podwieszonego jest, żeby swobodnie wisiał i w żadnym miejscu nie dotykał ani ścian, ani belek stropowych. Można to uzyskać montując stelaż na specjalnych wieszakach metalowych. Na suficie powinna być ułożona warstwa wełny mineralnej izolująca belki stropowe, ale przestrzeń między nimi nie powinna być całkowicie wypełniona. Ze względów akustycznych korzystne jest pozostawienie szczeliny powietrznej szerokości 5-10 cm.

 

Podłoga pływająca jest konstrukcją bardzo podobną do ściany trójwarstwowej.i W obu przypadkach występuje warstwa nośna (strop lub ściana), izolacyjna (akustyczna lub cieplna) oraz osłonowa (posadzka na odpowiednim podłożu lub ściana elewacyjna), a każdy gwóźdź, śruba lub kołek mocujący materiał izolacyjny jest mostkiem akustycznym albo cieplnym. Podłoga z suchym jastrychem to właściwie odmiana podłogi pływającej, której ułożenie nie wymaga prowadzenia robót mokrych, ponieważ zamiast szlichty cementowej układa się płyty wiórowe lub specjalne gipsowo-włóknowe. Prace przygotowawcze i układanie izolacji niczym się nie różną od już opisanych.

 

Można tylko zrezygnować z układania folii budowlanej.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Budujemy schody wewnętrzne
Schody to ważny element domu. Muszą być wygodne i bezpieczne, bo korzystamy z nich przynajmniej kilka razy dziennie. Trzeba je bardzo dokładnie zaprojektować i wykonać. Kiedy najlepiej wykonać schody na poddasze? Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na...
Budujemy schody wewnętrzne
Ścianki szczytowe i kolankowe
Jaką wysokość może mieć ścianka kolankowa? Wysokość ścianki kolankowej zależy przede wszystkim od przeznaczenia poddasza, wpływa bowiem na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Projektant musi też uwzględnić szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci dachowej. Poddasze nieużytkowe przeznaczamy zazwyczaj na rzadziej wykorzystywane pomieszczenia gospodarcze, dlatego wysokość ścianki kolankowej zwykle nie...
Ścianki szczytowe i kolankowe
Strop nad parterem
Przechadzka pod gotowym stropem działa na wyobraźnię i już widzimy wykończone wnętrze parteru. Jednak tylko wtedy będziemy czuć się bezpiecznie, gdy przenoszący duże obciążenia strop będzie dobrze zaprojektowany i wykonany. Jak wykonać strop na belkach stalowych? Główne elementy stropu to dwuteowe belki stalowe, najczęściej wysokości 14-20 cm. Są ciężkie - metr bieżący...
Strop nad parterem
Praktyczna "wyprawka"
Żaluzja wewnątrz szyby zespolonej (fot. Fakro) Żaluzje poziome mogą być dokładnie wpasowa ne w szybę; na zdjęciu żaluzja drewniana (fot. Vox Industrie) Wertikale mogą być istotnym elementem wystroju wnętrza (fot. Adams)Wszyscy kochamy słońce, również wtedy, gdy zagląda radośnie do naszego domu. Jednak nadmiar jego promieni i płynącego z nimi światła...
Praktyczna "wyprawka"
Dach na tip-top
Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne (fot. Klöber) Wentylowane wykończenie kalenicy sprzyja przewietrzaniu powierzchni pod pokryciem (fot. Lafarge Dachy (Braas)Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomy-śleć o elementach umożliwiających...
Dach na tip-top
Przetrwa(ły)ją wieki
Dachówki mogą mieć nie tylko różne kolory – mogą też być cieniowane (fot. FCB). Przygotowanie dachu pod dachówki (fot. Paroc Polska).Zaczęło się od karpiówki, potem były holenderki, marsylki, romańskie... To nie nazwy odmian rogacizny czy też cukierków – to tylko najstarsze typy dachówek ceramicznych. I nie był to chyba zły wynalazek – karpiówkę szacuje się...
Przetrwa(ły)ją wieki
Wanna czy prysznic?
Wanna narożna może być wpuszczona w podłogę (fot. Ravak). Wanna wolno stojąca wymaga odpowiedniej baterii (fot. Armatura Kraków). W tej kabinie tafle szkła hartowanego są mocowane punktowo (fot. Hüppe). Ta luksusowa kabina ma w wyposażeniu m.in. GSM, radio i oświetlenie (fot. Pamos).Pytanie Czytelnika Gdy architekt zadał nam pytanie, jak ma być wyposażona łazienka naszego przyszłego domu – nasza...
Wanna czy prysznic?
Olej to paliwo!
Kiedy do sieci gazowej daleko, a warunki zabudowy wykluczają ogrzewanie domu przy pomocy paliwa stałego, można zamontować kocioł na olej opałowy. Kotły olejowe są wygodne i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki, co oznacza dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz...
Olej to paliwo!
Prosto ze słońca
Paliwo do kolektorów to jedna z niewielu rzeczy, którą możemy dostać za darmo. Płatność obowiązuje nas tylko raz – podczas zakupu i montażu urządzenia. Kolektory słoneczne używane są najczęściej do podgrzewania c.w.u – rzadziej do wspomagania centralnego ogrzewania. W polskiej strefie klimatycznej oparcie systemu grzewczego jedynie na takim rozwiązaniu jest niewystarczające, ponieważ nie pozwala pokryć...
Prosto ze słońca
Rynny metalowe czy z PVC?
Rynny miedziane są trwałe, ale nie powinno się ich łączyć z innym metalami (fot. Lindab). Wykonywane na budowie rynny charakteryzuje mocowanie niewidoczne z dołu (fot. DTC). Kolor orynnowania warto dopasować do koloru pokrycia dachowego, a nawet do elementów elewacji (fot. Gamrat).Pytanie Czytelnika Jestem na etapie studiowania ofert cenowych rynien z PVC i metalowych – projekt pozostawia bowiem dowolność...
Rynny metalowe czy z PVC?
Taras
Warstwy betonowego tarasu naziemnego Dylatacja tarasu: a) ocieplonego Dylatacja tarasu: b) nieocieplonegoTrudności związane z prawidłowym wybudowaniem tarasu często są bagatelizowane, co sprawia, że już po kilku latach może nadawać się on do remontu. Najczęściej wykonywane są tarasy betonowe, ale też ich uszkodzenia są najpoważniejsze. Mamy szczęście, jeśli reperacja może ograniczyć się do usunięcia miejscowych...
Taras
Zielony salon
Duże przeszklenia łączą oranżerię z ogrodem (fot. Kwadrum) Zaleca się, aby wysokość ogrodu zimowego nie sięgała wyżej niż do drugiej kondygnacji (fot. Solarlux)Ogród zimowy najczęściej jest traktowany jako „zielony salon”. Budując go możemy jednak nie tylko powiększyć swoją przestrzeń życiową, ale też docieplić dom. Ogród zimowy można dobudować niemal do każdego domu....
Zielony salon
Kąpiel przez cały rok
W tym basenie da się popływać (fot. Basen Pool Świta). Nawet basen z elementów stalowych może mieć ładny kształt (fot. Stefpol). Z basenu trzeba wyjść – schody są ładniejsze od drabinek (fot. Instal Basen).Możliwość zażywania kąpieli we własnym ogrodzie i to przez cały rok to nie lada atrakcja. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Musimy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie... Tradycyjny basen, nawet...
Kąpiel przez cały rok
Odzyskujemy ciepło
Zasada działania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła Budowa centrali z odzyskiem ciepła z wymiennikiem krzyżowym (fot. Elektra)Analizując problem wentylacji stajemy często przed wyborem: albo dobrej jakości powietrze i wysokie koszty ogrzewania, albo niższe koszty ogrzewania i mniej świeżego powietrza w domu. A przecież można mieć i jedno i drugie. Trzeba tylko zastosować wentylację z...
Odzyskujemy ciepło
Garażu - otwórz się!
Zamykanie i otwieranie nie wymaga siły, ale jeszcze wygodniejsza jest brama z napędem (fot. Firma WIŚNIOWSKI). Gdy są nierozsunięte do końca, powstają drzwi serwisowe (fot.Siebau).O wyborze bramy garażowej mogą przesądzić przeznaczone na nią fundusze. Być może decyzję zdeterminują określone warunki jej funkcjonowania lub architektura domu, albo najważniejsza okaże się po prostu wygoda użytkowania… Producenci oferują rozwiązania od tanich...
Garażu - otwórz się!
Energooszczędna i sprawna
Przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej w domu jednorodzinnym Zasada działania wentylacji grawitacyjnej. Nawiewnik zapewnia wentylację pomieszczenia (fot. Brevis) Higrosterowany nawiewnik i kratka wywiewna (www.aereco.com.pl)Głównym celem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Proces wentylacji to również konieczność ciągłego podgrzewania powietrza w pomieszczeniach. A to oznacza duże koszty. Czy można pogodzić potrzebę wentylowania pomieszczeń z ideą energooszczędności? Do czego potrzebna w...
Energooszczędna i sprawna
A gdzie odkurzacz?
W mieszkaniu widoczny jest tylko wąż ssący i gniazda (fot. Beam). Nawet do wyczyszczenia klawiatury komputerowej dobierzemy odpowiednią końcówkę (fot. Aertecnica).Dzięki centralnemu odkurzaczowi domownicy zyskują spokój, zaś alergicy – mniejsze zagrożenie alergenami. Dlaczego? Przeczytajcie. Sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku....
A gdzie odkurzacz?
Dwa w jednym
Niezbyt urodziwe „tyły kominka” można zupełnie ukryć i zamaskować płaską ścianą (fot. Austroflamm). Kominek w prawie tradycyjnym klimacie (fot. Jotul).W kominku możemy rozpalić dla przyjemności i delektować się ciepłem bijącym bezpośrednio od płomienia. Niestety, większość ciepła, bo aż 80-90% ucieka przez komin! To podstawowa wada kominków tradycyjnych, czyli z otwartą komorą spalania. Kominek jest tanim źródłem ciepła, ponieważ można palić...
Dwa w jednym
Poddasze z oknami
Szpaleta nie ogranicza strumienia światła (fot. Roto) Okno obrotowe jest bardzo popularne; w tym miejscu "wchodzenie" skrzydła do pomieszczenia nie przeszkadza (fot. Velux) Okno wysokoosiowe (Roto) Otwierany na bok wyłaz dachowy ma okucia, które muszą utrzymać okno w pełnym otwaciu (fot. Roto Frank) Wyżej umieszczone okna otwiera się drążkiem (fot. Velux) Świetlik rurowy doprowadza światło...
Poddasze z oknami
Dom będzie "oddychał"
Gonty (fot. Roof Reed) Wióry (fot. Spinpol)Jeszcze do niedawna dachy kryte gontami czy strzechą uchodziły za symbol ubóstwa. Dzisiaj naturalne materiały to szczyt elegancji i modny powrót do tradycyjnych rozwiązań. A eksperci od tworzenia standardów tzw. sztuki budowlanej sprawili, że są one dodatkowo trwałe, chociaż wymagają szczególnych środków bezpieczeństwa. Zapewne obawa przez łatwopalnością w pewnym momencie spowodowała zdecydowane odejście od naturalnych...
Dom będzie "oddychał"
Na płaskim wygrają z dachówką
Rozgrzewanie papy zgrzewalnej (fot. Bauder) Wielowarstwowa budowa współczesnej papy Papy wcale nie muszą być czarne (fot. Icopal)Lekkie, nieskomplikowane w układaniu, łatwe w transporcie, na każdy dach, odporne na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu i na dodatek w przystępnej cenie. To nie litania dobrych życzeń, to tylko skrócona charakterystyka nowoczesnych materiałów bitumicznych przeznaczonych...
Na płaskim wygrają z dachówką
Dachy z blachy
Dachy pokryte ocynkowaną blachą mają jednolitą kolorystykę (fot. Lindab) Można sobie "wybrać dach" niemal w dowolnym kolorze (fot. Huta Mikołaj) Produkcja arkuszy blachy powlekanej imitującej tłoczeniem dachówki ceramiczne (fot. Huta Mikołaj) Producenci dachówek metalowych z posypką ceramiczną często zalecają układanie ich od góry (fot. AHI Roofing)Współczesne pokrycia dachowe z blachy są znakomitym przykładem wykorzystania nowoczesnych...
Dachy z blachy
Ścieki dobrze oczyszczone
Typowo ułożony drenaż rozsączający (fot. Nevexpol). Schemat oczyszczalni ze złożem biologicznym: z lewej – osadnik gnilny, z prawej – zloże biolo- giczne (fot. Ekofinn-Pol).Na terenach, gdzie nie ma kanalizacji zbiorczej, właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie rozwiązać problem utylizacji ścieków. Chociaż szamba są nadal powszechnie stosowane, coraz większą popularność zyskują przydomowe oczyszczalnie. Zanim zdecydujesz, jaka... W...
Ścieki dobrze oczyszczone
Oczyszczalnia czy szambo?
Instalacja kanalizacyjna rozdzielna. Szambo z nadstawką o pojemności 3m3 wykonane z polietylenu (fot. Wobet-Hydret).Ponieważ wciąż większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana, często trudnym problemem do rozstrzygnięcia przez inwestorów jest sposób usuwania ścieków z domu i posesji. Żeby dobrze „ugryźć” ten temat, trzeba pamiętać, że w pojęciu „ścieki” mieszczą się: woda zużyta lub...
Oczyszczalnia czy szambo?
Sztuka składania
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa). Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Sztuka składania
Parametr prawdę ci powie
Duża powierzchnia okien to potencjalnie słaby punkt w naszym bilansie strat ciepła, dlatego ważna jest ich dobra termoizolacyjność (fot. Tarkett).Okno nie tylko musi być ładne i funkcjonalne, musi też być odpowiednim buforem dla ciepła, hałasu i... intruza. O tym, czy wybrane przez nas okno spełnia te wymagania, zadecyduje kilka jego istotnych właściwości. Okno jest bowiem specyficzną...
Parametr prawdę ci powie
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
Najnowsze wydanie