Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2006
Sztuka składania
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa). Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa).
Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).

Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi w umiejętnym dobraniu poszczególnych części.

 

Składowe elementy okien to ramy (nazywane też profilami), szyby, uszczelki, okucia oraz akcesoria dodatkowe. Rozważmy na jakie właściwości poszczególnych części tej układanki należy zwrócić uwagę.

 

Profile okienne

 

Gdy wiele lat temu na rynku pojawiły się ramy z PVC, okna z takimi profilami lawinowo zastąpiły stare okna drewniane. Lawinowo, bo nie tylko montowano je w nowo budowanych domach, ale przede wszystkim wymieniano je w już istniejących. Użytkownicy plastikowych okien byli dumni z ich parametrów, bo właśnie wraz z pojawieniem się okien z PVC w powszechnym użyciu znalazły się takie pojęcia, jak izolacyjność cieplna, współczynnik U (wtedy jeszcze k), izolacyjność akustyczna, rozszczelnianie itp. Dosyć szybko producenci tradycyjnych profili drewnianych dostosowali swoje wyroby do wymaganych parametrów i zaoferowali nowoczesne okna z naturalnego materiału. A potem pojawiły się jeszcze profile z włókna szklanego oraz aluminium. Wybór najodpowiedniejszego materiału zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są z pewnością możliwości finansowe oraz wymagania użytkowników wobec okien. Dopiero wówczas jest sens porównywania parametrów technicznych, a także wad i zalet każdego z dostępnych profili.

 

Ramy z PVC.

 

Nadal są najbardziej popularne, co wynika z ich niskiej ceny i z faktu, iż poza myciem nie wymagają innej konserwacji.
Ramy okien plastikowych wykonuje się z wielokomorowych profili, wzmacnianych kształtownikami stalowymi (ocynkowanymi), a czasem aluminiowymi

 

Kiedyś w profilu były trzy komory, dzisiaj ich liczba dochodzi do ośmiu. Ramy z profili trzykomorowych są najtańsze, gdyż mają najniższą izolacyjność akustyczną i cieplną. Dzisiaj produkuje się więcej profili pięciokomorowych, które parametrami dorównują ramom drewnianym, a są od nich nieco tańsze. Profile siedmio- lub ośmiokomorowe, profile wzmocnione kształtownikiem z włókna szklanego, wypełnione pianką poliuretanową mają lepsze parametry termoizolacyjne (U = 0,95-1,21 W/(m2K)), ale nie są już konkurencyjne pod względem cenowym. I co ciekawe, pogarszają się wówczas inne cechy profilu – duża liczba komór oznacza brak miejsca na kształtowniki wzmacniające, mniejsza jest sztywność oraz wytrzymałość ramy okiennej.

 

W zasadzie profil okienny można nazwać systemem, w którego skład wchodzą nie tylko elementy skrzydła i ościeżnicy, ale też profile słupków, ślemion, szprosów, ław podokiennych, listew maskujących itp. Wykonywane są z wysokoudarowego PVC z dodatkiem stabilizatorów, których zadaniem jest zabezpieczanie ram przed starzeniem i utratą koloru.

Tadeusz Lipski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Sztuka składania
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny