Okna z aluminiową ramą są uważane za nie-
zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa).
Szybę antywłamaniową nie tak łatwo
rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia
poszczególnych elementów okna potrzeba
dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo
wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie-
zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa).
Szybę antywłamaniową nie tak łatwo
rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).
Do wytworzenia
poszczególnych elementów okna potrzeba
dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo
wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi w umiejętnym dobraniu poszczególnych części.
Składowe elementy okien to ramy (nazywane też profilami), szyby, uszczelki, okucia oraz akcesoria dodatkowe. Rozważmy na jakie właściwości poszczególnych części tej układanki należy zwrócić uwagę.
Profile okienne
Gdy wiele lat temu na rynku pojawiły się ramy z PVC, okna z takimi profilami lawinowo zastąpiły stare okna drewniane. Lawinowo, bo nie tylko montowano je w nowo budowanych domach, ale przede wszystkim wymieniano je w już istniejących. Użytkownicy plastikowych okien byli dumni z ich parametrów, bo właśnie wraz z pojawieniem się okien z PVC w powszechnym użyciu znalazły się takie pojęcia, jak izolacyjność cieplna, współczynnik U (wtedy jeszcze k), izolacyjność akustyczna, rozszczelnianie itp. Dosyć szybko producenci tradycyjnych profili drewnianych dostosowali swoje wyroby do wymaganych parametrów i zaoferowali nowoczesne okna z naturalnego materiału. A potem pojawiły się jeszcze profile z włókna szklanego oraz aluminium. Wybór najodpowiedniejszego materiału zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są z pewnością możliwości finansowe oraz wymagania użytkowników wobec okien. Dopiero wówczas jest sens porównywania parametrów technicznych, a także wad i zalet każdego z dostępnych profili.
Ramy z PVC.
Nadal są najbardziej popularne, co wynika z ich niskiej ceny i z faktu, iż poza myciem nie wymagają innej konserwacji.
Ramy okien plastikowych wykonuje się z wielokomorowych profili, wzmacnianych kształtownikami stalowymi (ocynkowanymi), a czasem aluminiowymi
Kiedyś w profilu były trzy komory, dzisiaj ich liczba dochodzi do ośmiu. Ramy z profili trzykomorowych są najtańsze, gdyż mają najniższą izolacyjność akustyczną i cieplną. Dzisiaj produkuje się więcej profili pięciokomorowych, które parametrami dorównują ramom drewnianym, a są od nich nieco tańsze. Profile siedmio- lub ośmiokomorowe, profile wzmocnione kształtownikiem z włókna szklanego, wypełnione pianką poliuretanową mają lepsze parametry termoizolacyjne (U = 0,95-1,21 W/(m2K)), ale nie są już konkurencyjne pod względem cenowym. I co ciekawe, pogarszają się wówczas inne cechy profilu – duża liczba komór oznacza brak miejsca na kształtowniki wzmacniające, mniejsza jest sztywność oraz wytrzymałość ramy okiennej.
W zasadzie profil okienny można nazwać systemem, w którego skład wchodzą nie tylko elementy skrzydła i ościeżnicy, ale też profile słupków, ślemion, szprosów, ław podokiennych, listew maskujących itp. Wykonywane są z wysokoudarowego PVC z dodatkiem stabilizatorów, których zadaniem jest zabezpieczanie ram przed starzeniem i utratą koloru.