Kąpiel przez cały rok

Kąpiel przez cały rok

W tym basenie da się popływać (fot. Basen Pool Świta). Nawet basen z elementów stalowych może mieć ładny kształt (fot. Stefpol). Z basenu trzeba wyjść – schody są ładniejsze od drabinek (fot. Instal Basen).Możliwość zażywania kąpieli we własnym ogrodzie i to przez cały rok to nie lada atrakcja. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Musimy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie... Tradycyjny basen, nawet...

W tym basenie da się popływać (fot. Basen Pool Świta).
Nawet basen z elementów stalowych może mieć ładny kształt (fot. Stefpol).
Z basenu trzeba wyjść – schody są ładniejsze od drabinek (fot. Instal Basen).

Możliwość zażywania kąpieli we własnym ogrodzie i to przez cały rok to nie lada atrakcja. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Musimy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie...

Tradycyjny basen, nawet z podgrzewaną wodą i przykryciem, nie umożliwi kąpieli zimą. Ale od czego są wanny SPA? Z kolei, w takiej wannie nie da się pływać, ale można zażywać dobrodziejstw hydromasażu i nie tylko... Możemy kupić gotową nieckę basenu lub zlecić jej wybudowanie. Wymaga to zaangażowania wyspecjalizowanej ekipy, bowiem basen musi być odporny na mróz i całkowicie szczelny. Zajmijmy się więc łatwiejszymi rozwiązaniami.

 

Gdzie umieścić basen?

 

Najlepiej, jeśli miejsce dla basenu pomoże wybrać specjalista. Trzeba bowiem uwzględnić m.in. nośność gruntu, poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby.

 

Basen nie powinien znaleźć się z dala od domu, gdyż wymaga doprowadzenia wody i instalacji elektrycznej. Wybierzmy miejsce zaciszne, nasłonecznione, położone z dala od wysokich krzewów i drzew, których liście lub igły mogłyby zanieczyszczać wodę. Również ich korzenie będą przeszkodą we wkopaniu basenu. I tu praktyczna uwaga – jeśli na działce mamy np. brzozy, ich korzenie sięgają nawet na kilkanaście metrów od drzewa, są bardzo grube i trudne do usunięcia. Może się więc okazać, że trzeba będzie zrezygnować z wkopywanego basenu na rzecz innego rozwiązania. W wybranym miejscu nie powinno też być instalacji podziemnych. Głębokość posadowienia niecki wynosi przynajmniej 1,5 m, zaś instalacje są prowadzone płycej.

 

Kształt basenu może być geometryczny lub nieregularny. Jednak wszelkie udziwnienia znacznie zwiększają koszty wykonania i utrudniają pływanie. Teren wokół basenu powinien być wyłożony trwałą nawierzchnią. Zapobiegnie to wnoszeniu do wody piasku i zanieczyszczeń.

 

Duży czy mały?

 

Większość basenów budowanych w przydomowych ogrodach ma długość 4-6 m i szerokość 6-12 m. Wystarcza to w zupełności do rekreacyjnej rodzinnej kąpieli. Jeżeli nie chcemy pływać „na poważnie”, to długość basenu nie musi przekraczać 8 m. Szerokość warto dopasować do przewidywanej liczby osób korzystających z kąpieli w tym samym czasie. Może wynosić od 2,5 m – jeden tor pływacki, do 8,5 m – np. cztery tory.

 

Do kąpieli rekreacyjnej wystarcza głębokość 1,5 m. Umożliwia ona nawet płaskie skoki do wody i nawroty podwodne. Jeżeli basen ma być wyposażony w trampolinę, głębsza jego część powinna mieć głębokość minimum 2,3 m.

 

Planując wielkość basenu musimy pomyśleć o kosztach budowy i eksploatacji – basen o wymiarach 5x10 m jest prawie o 50% droższy w eksploatacji od tego o wymiarach 4x8 m. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niecka może być całkowicie lub tylko częściowo zagłębiona w gruncie albo wolno stojąca. A sposób posadowienia ma niebagatelny udział w kosztach przedsięwzięcia.

 

Niecka z fabryki

 

W handlu dostępne są gotowe niecki basenowe o różnych kształtach, wykonane z różnych materiałów. Wielkość niecki, do niedawna będąca trudną do pokonania – ze względów transportowych – barierą, teraz nie jest już problemem. Można bowiem kupić nieckę składaną, którą montuje się w docelowym miejscu. Różnorodność zastosowanych do ich produkcji materiałów ma również wpływ na sposób montażu niecek.

 

Stalowe – w kształcie kwadratu, koła, owalu lub ósemki. Elementy są skręcane, albo ściany układa się z szerokich pasów blachy, a dno wylewa z betonu. Baseny kwadratowe i okrągłe nie wymagają podparcia, natomiast te o innych kształtach usztywnia się murowanymi ściankami, postawionymi wzdłuż dłuższych boków niecki. Wnętrze wykłada się gotowym wkładem z folii winylowej.

 

Aluminiowe wykładane folią – panelową konstrukcję ustawia się na betonowym dnie i uszczelnia grubą folią.

 

Z żywicy – poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym lub epoksydowej. Niecka jest montowana z kilku elementów w docelowym miejscu. Jeśli basen nie będzie bardzo duży, można kupić gotową formę. Najczęściej spotykane wymiary to: 3×3; 8×3,6; 5×10; 6×12 m. Żywica daje możliwość uzyskania dowolnego kształtu niecki, w tym o zmiennej głębokości i z wyprofilowanymi schodami oraz siedziskami.

 

Z akrylu – całe niecki – w przypadku basenów o mniejszych wymiarach oraz elementy składające się na większe baseny montuje u klienta już w wykopie.

 

Z folii zbrojonej – musi to być specjalna, gruba i odporna na promienie UV folia basenowa. Niekiedy jest zabezpieczona środkami przeciwgrzybicznymi i antybakteryjnymi. Folię montuje się na stelażu, najczęściej z rurek stalowych. Baseny z folii ustawia się na powierzchni.

 

Prywatne baseny to najczęściej baseny skimerowe – pokazujemy schemat instalacji.
Pokrywa jest nieodzownym wyposażeniem SPA ustawionego na zewnątrz (fot. Alutherm).

Jak wejść do wody?

 

Najpowszechniejsze są drabinki. W przypadku basenów stojących na powierzchni muszą mieć dwa biegi stopni (żeby wejść na szczyt basenu i zejść z drugiej strony do wody). Ilość stopni zależy od głębokości basenu. Drabinka uchylna umożliwi dokładne przykrycie tafli wody np. folią bąbelkową czy plandeką.

 

Droższe, ale bardziej efektowne, są schody. Niecki z żywic mogą mieć stopnie już wyprofilowane. Można też domontować gotowe schody do istniejącej niecki. Szczególnie atrakcyjne są półokrągłe schody, zwane rzymskimi. Mogą być wykonane z akrylu lub żelkotu. Schody nie mogą być śliskie, trzeba je więc wyłożyć materiałem przeciwpoślizgowym i zaopatrzyć w specjalne nakładki na krawędziach.

 

Woda – ważna sprawa

 

Ze względu na technologię obiegu wody, baseny dzieli się na: skimerowe i z rynną przelewową. W basenie skimerowym lustro wody znajduje się ok. 15 cm poniżej obrzeża. Woda z powierzchni jest odprowadzana przez urządzenie przelewowe – skimer, z dna zaś przez spust denny. Po przefiltrowaniu i ogrzaniu wraca do basenu przez wlotowe dysze ścienne. W basenie z rynną przelewową lustro wody znajduje się na wysokości obrzeża. Nadmiar wody jest odprowadzany przez rynny – korytka połączone z rurą zbiorczą – do zbiornika przelewowego. Stąd, po przefiltrowaniu, jest ona przez dysze denne kierowana z powrotem do basenu. W domach jednorodzinnych instaluje się najczęściej baseny skimerowe . Jednak baseny z rynną przelewową zapewniają bardziej ekonomiczny obieg wody.

 

Systematyczne czyszczenie wody jest konieczne, w przeciwnym bowiem razie rozwiną się w niej glony i zagnieżdżą bakterie. Powinno się dobrać urządzenia pozwalające w ciągu doby na cztero- lub sześciokrotną wymianę wody w basenie.

 

Do basenów przydomowych przeznaczone są pompy ze zblokowanym filtrem wstępnym, na którym osadzają się grubsze zanieczyszczenia: liście, szyszki, patyki itp. Następnie pompa tłoczy wodę do filtra piaskowego, a z niego z powrotem do basenu, za pośrednictwem ściennych dysz wlotowych. Wygodniejsze są zestawy filtracyjne, umieszczone na wspólnej płycie, złożone z pompy i filtra.

 

Woda musi być uzdatniana mechanicznie i chemicznie. Filtry mechaniczne zatrzymują osady i zanieczyszczenia. Manometr wskazuje stopień zanieczyszczenia filtra. Gdy zostanie przekroczona określona wartość, należy filtr przepłukać. Do małych basenów są też przeznaczone wymienne wkłady filtracyjne z siatki stalowej, poliestrowej lub polietylenowej. Niestety, trzeba je często wymieniać.

 

W basenach przydomowych najczęściej się stosuje dezynfekcję chlorem łączoną (chlor i ozon, chlor i promienie UV) lub – rzadziej – bezchlorową (promieniami UV, ozonem, bromem, jodem, tlenem aktywnym). By zapewnić niezmienne stężenie preparatów, muszą być one dodawane w sposób ciągły. Dozowanie może być ręczne lub automatyczne. Inną metodą jest wytwarzanie chloru przez elektrolizę soli kuchennej (NaCl). „Osolona” woda przepływa przez urządzenie, w którym są zainstalowane elektrody. Tam, na skutek rozkładu soli, wytwarza się chlor. Jest to metoda tańsza niż ciągłe dozowanie związków chloru.

 

Bardzo ważne jest również utrzymywanie właściwego, zasadowego odczynu pH wody – ok. 7,2-7,6. Niższa wartość może powodować podrażnienia oczu i skóry oraz rdzewienie konstrukcji metalowych, przy wyższej wytrącają się związki wapnia. Do kontrolowania właściwości chemicznych i jakości wody służą testery, pozwalające mierzyć zawartość wolnego chloru i wartość pH.

 

Ciepła kąpiel

 

Jeżeli chcemy przedłużyć sezon korzystania z basenu, woda musi być podgrzewana. Najczęściej stosuje się w tym celu przepływowe grzałki elektryczne, wyposażone w termostat, pozwalający na ustawienie temperatury w przedziale 10-55°C, zabezpieczający jednocześnie grzałkę przed przegrzaniem i wyłączający ją przy braku wody. Moc grzałki – najczęściej 3-18 kW – zależy od wielkości basenu. Grzałka wymaga zasilania trójfazowego.

 

Ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem kosztownym w eksploatacji. Alternatywą są wymienniki ciepła. Jeżeli dom ogrzewamy przy użyciu kotła gazowego lub olejowego, takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze. Wymienniki mogą być zasilane jedno- lub trójfazowo. W skład zestawu wchodzi pompa obiegowa oraz zasobnik sterowany elektronicznie.

 

Trzecia możliwość to basenowe systemy solarne. Na najbardziej nasłonecznionej części dachu domu lub na ziemi w pobliżu basenu – najczęściej od strony południowej – umieszcza się kolektory słoneczne. Wtłacza się do nich wodę basenową, krążąc, nagrzewa się, po czym wraca do basenu. Taki system ogrzewania pozwala podnieść temperaturę wody w basenie o ok. 8°C. Koszty użytkowania są wtedy niewielkie, jednak sam system i jego montaż są drogie.

 

Woda pod dachem

 

Przykrycie basenu zmniejsza parowanie wody i spowalnia jej stygnięcie. Można więc ograniczyć koszty związane z dopuszczaniem świeżej wody, jej uzdatnianiem i ogrzewaniem, ale też przedłużyć sezon kąpielowy. Wszystko zależy od rodzaju przykrycia.

 

Folia bąbelkowa – rozwijana jest na powierzchni wody, a zwijana na mechanizm taki, jak w roletach okiennych. Folie z filtrem UV ograniczają rozwój glonów. Powietrze zawarte w „bąbelkach” ogranicza straty ciepła.

 

Plandeka z tkaniny polietylenowej – tkanina jest odporna na promienie UV i chlor. Podczepia się ją do krawędzi basenu. Można też zamocować plandekę na metalowych szynach ułożonych wzdłuż basenu. Wtedy zwija się ją na roler.

 

Namiot basenowy – przedłuża sezon kąpieli o 2-3 miesiące. Wykonana z anodowanego aluminium konstrukcja jest przykryta zbrojoną przezroczystą folią PVC. Namiot powinien być o 1-1,5 m większy od długości niecki. System jezdny, po którym poruszają się panele, umożliwia obsługiwanie namiotu jednej osobie.

 

Balon – przykrycie wykonane z częściowo zbrojonej folii PVC, która może być w różnych kolorach. Balon, napełniany powietrzem przez małą sprężarkę, jest wyposażony w drzwi zamykane na zamki błyskawiczne, dmuchawę, zaworek ciśnienia oraz zestaw kotwiczek mocujących do podłoża.

 

Żaluzje z profili PVC – nawijane na wałek ręcznie lub przy użyciu pilota. Wałek może być zamocowany na skraju basenu lub pod lustrem wody.

 

Zadaszenie segmentowe – może być wykonane np. z płyt poliwęglanowych na konstrukcji metalowej lub z folii rozpiętej na szynach zamontowanych wzdłuż basenu. Elementy mogą być rozsuwane w jeden koniec basenu lub na dwie strony.

Przeciwprąd, nazywany także sztucznym nurtem, pozwala pływać nawet w minibasenie SPA (fot. Kompleks).

Tańsza wersja basenu

 

Koszt basenu wkopanego jest o ok. 20% większy niż basenu takiej samej wielkości, ustawionego na powierzchni. Jest kilka rozwiązań, spośród których szczególnie godne uwagi są konstrukcje z grubej folii montowanej na stelażu oraz tzw. baseny rozporowe, wewnątrz wykładane folią, a na zewnątrz wzmacniane stalowymi panelami. Basen można rozstawić bezpośrednio na trawie, a na zimę złożyć.

 

Stelaż basenu wykonany jest z giętkich rur ze stali ocynkowanej. Na stelażu rozpina się wzmacnianą folię. Jest ona najczęściej zabezpieczona przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz odporna na promienie UV.

 

Taki basen także działa na zasadzie zamkniętego obiegu wody i jest wyposażony w układ filtracyjny. Skimery mają filtry workowe, które zatrzymują zanieczyszczenia. Ze skimera woda przechodzi do pompy, potem do drugiego filtra i wraca do basenu. Jest tu również przewidziany mechanizm do dezynfekcji wody środkami chemicznymi.

 

Możliwości Minibasenów

 

Możliwość całorocznej kąpieli będziemy mieli kupując wannę, a tak naprawdę minibasen SPA 7. SPA są kilkuosobowe – może się w nich kąpać jednocześnie od dwóch do ośmiu osób. Niecki mogą być wyposażone w półki do siedzenia, ale są też takie, w których jedna osoba będzie mogła popływać (długie na ponad 4,5 m i niezbyt szerokie). Oczywiście, im większa wanna, tym większa pojemność, a zatem nie tylko koszt zakupu, ale też eksploatacji.

 

Wanny SPA mogą być wolno stojące, tzw. kompaktowe lub przeznaczone do zabudowy. Opróżnioną z wody małą wannę kompaktową kilka osób z łatwością przeniesie w inne miejsce. Wannę do zabudowy można wpuścić w podłoże lub ustawić na specjalnym stelażu i obudować trwałą konstrukcją. Wanny SPA napełnia się z węża ogrodowego, ale cała instalacja umożliwiająca masaż, obieg i czyszczenie wody znajduje się w obudowie wanny. Lepszy system filtracji, stosowany w wannach do zabudowy, pozwala na rzadszą wymianę wody – nawet raz na pół roku. Z kolei rynna przelewowa, której pozbawione są wanny kompaktowe, pozwala „ratować” wychlapaną podczas kąpieli wodę. Przekazuje ją bowiem do filtra, skąd wpompowywana jest z powrotem do niecki.

 

Minibaseny różnią się wielkością, wyposażeniem, liczbą dysz masujących, barwą niecek i obudów 8. Największą atrakcją jest, oczywiście, możliwość hydromasażu. Najczęściej stosuje się dysze punktowe – z regulowanym kierunkiem strumienia wody, kilkupunktowe – z jednej dyszy wypływa kilka strumieni – oraz wirowe (obracają się, gdy przepływa przez nie napowietrzona woda). Oprócz tego możemy mieć bicze podwodne – dysze wpuszczające do wanny wodę z bardzo dużą siłą czy kaskady, montowane na krawędzi wanny.

 

Oprócz hydromasażu w wannie SPA możemy też korzystać z innych rodzajów terapii.

 

Aromaterapia to leczenie zapachem. Polega na dodawaniu bezpośrednio do wody w wannie lub do wtłaczanego przez dysze powietrza olejków zapachowych. Jest ich cała gama i warto najpierw poznać działanie poszczególnych aromatów.

 

Chromoterapia – czyli leczenie światłem, polega na umieszczeniu w wannie podwodnego oświetlenia. Może ono mieć różne kolory. Także w tym przypadku warto dowiedzieć, się, jak oddziałują one na organizm człowieka.

 

Muzykoterapia – polega na kojącym działaniu muzyki. Systemy audio są wyposażane w wysokiej klasy głośniki umieszczane w obudowie wanny. Mogą być połączone z własnym odtwarzaczem lub z domowych sprzętem grającym. Ale stojący obok urządzenia tradycyjny odtwarzacz też spełni swoje zadanie.

 

Gdy śnieg wokół

 

Woda w wannie SPA może być podgrzewana do temperatury ok. 40°C. Jej stygnięciu zapobiega izolacja cieplna z pianki poliuretanowej, którą jest otoczona niecka. W wannach kompaktowych jest fabrycznie umieszczona pod obudową. W przypadku wanny do zabudowy izolację trzeba będzie dokupić.

 

Również pokrywy w zimie opóźniają stygnięcie, a poza tym zabezpieczają wodę przed liśćmi oraz zanieczyszczeniami i zmniejszają jej parowanie.

 

Planując kąpiele w zimie pamiętajmy jednak o najważniejszym – jeżeli nie mamy duszy morsa, warto tak ustawić nasz minibasen, aby droga do domu była jak najkrótsza.

Hanna Czerska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Budujemy schody wewnętrzne
Schody to ważny element domu. Muszą być wygodne i bezpieczne, bo korzystamy z nich przynajmniej kilka razy dziennie. Trzeba je bardzo dokładnie zaprojektować i wykonać. Kiedy najlepiej wykonać schody na poddasze? Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na...
Budujemy schody wewnętrzne
Ścianki szczytowe i kolankowe
Jaką wysokość może mieć ścianka kolankowa? Wysokość ścianki kolankowej zależy przede wszystkim od przeznaczenia poddasza, wpływa bowiem na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Projektant musi też uwzględnić szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci dachowej. Poddasze nieużytkowe przeznaczamy zazwyczaj na rzadziej wykorzystywane pomieszczenia gospodarcze, dlatego wysokość ścianki kolankowej zwykle nie...
Ścianki szczytowe i kolankowe
Strop nad parterem
Przechadzka pod gotowym stropem działa na wyobraźnię i już widzimy wykończone wnętrze parteru. Jednak tylko wtedy będziemy czuć się bezpiecznie, gdy przenoszący duże obciążenia strop będzie dobrze zaprojektowany i wykonany. Jak wykonać strop na belkach stalowych? Główne elementy stropu to dwuteowe belki stalowe, najczęściej wysokości 14-20 cm. Są ciężkie - metr bieżący...
Strop nad parterem
Praktyczna "wyprawka"
Żaluzja wewnątrz szyby zespolonej (fot. Fakro) Żaluzje poziome mogą być dokładnie wpasowa ne w szybę; na zdjęciu żaluzja drewniana (fot. Vox Industrie) Wertikale mogą być istotnym elementem wystroju wnętrza (fot. Adams)Wszyscy kochamy słońce, również wtedy, gdy zagląda radośnie do naszego domu. Jednak nadmiar jego promieni i płynącego z nimi światła...
Praktyczna "wyprawka"
Dach na tip-top
Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne (fot. Klöber) Wentylowane wykończenie kalenicy sprzyja przewietrzaniu powierzchni pod pokryciem (fot. Lafarge Dachy (Braas)Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomy-śleć o elementach umożliwiających...
Dach na tip-top
Przetrwa(ły)ją wieki
Dachówki mogą mieć nie tylko różne kolory – mogą też być cieniowane (fot. FCB). Przygotowanie dachu pod dachówki (fot. Paroc Polska).Zaczęło się od karpiówki, potem były holenderki, marsylki, romańskie... To nie nazwy odmian rogacizny czy też cukierków – to tylko najstarsze typy dachówek ceramicznych. I nie był to chyba zły wynalazek – karpiówkę szacuje się...
Przetrwa(ły)ją wieki
Wanna czy prysznic?
Wanna narożna może być wpuszczona w podłogę (fot. Ravak). Wanna wolno stojąca wymaga odpowiedniej baterii (fot. Armatura Kraków). W tej kabinie tafle szkła hartowanego są mocowane punktowo (fot. Hüppe). Ta luksusowa kabina ma w wyposażeniu m.in. GSM, radio i oświetlenie (fot. Pamos).Pytanie Czytelnika Gdy architekt zadał nam pytanie, jak ma być wyposażona łazienka naszego przyszłego domu – nasza...
Wanna czy prysznic?
Olej to paliwo!
Kiedy do sieci gazowej daleko, a warunki zabudowy wykluczają ogrzewanie domu przy pomocy paliwa stałego, można zamontować kocioł na olej opałowy. Kotły olejowe są wygodne i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki, co oznacza dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz...
Olej to paliwo!
Prosto ze słońca
Paliwo do kolektorów to jedna z niewielu rzeczy, którą możemy dostać za darmo. Płatność obowiązuje nas tylko raz – podczas zakupu i montażu urządzenia. Kolektory słoneczne używane są najczęściej do podgrzewania c.w.u – rzadziej do wspomagania centralnego ogrzewania. W polskiej strefie klimatycznej oparcie systemu grzewczego jedynie na takim rozwiązaniu jest niewystarczające, ponieważ nie pozwala pokryć...
Prosto ze słońca
Rynny metalowe czy z PVC?
Rynny miedziane są trwałe, ale nie powinno się ich łączyć z innym metalami (fot. Lindab). Wykonywane na budowie rynny charakteryzuje mocowanie niewidoczne z dołu (fot. DTC). Kolor orynnowania warto dopasować do koloru pokrycia dachowego, a nawet do elementów elewacji (fot. Gamrat).Pytanie Czytelnika Jestem na etapie studiowania ofert cenowych rynien z PVC i metalowych – projekt pozostawia bowiem dowolność...
Rynny metalowe czy z PVC?
Taras
Warstwy betonowego tarasu naziemnego Dylatacja tarasu: a) ocieplonego Dylatacja tarasu: b) nieocieplonegoTrudności związane z prawidłowym wybudowaniem tarasu często są bagatelizowane, co sprawia, że już po kilku latach może nadawać się on do remontu. Najczęściej wykonywane są tarasy betonowe, ale też ich uszkodzenia są najpoważniejsze. Mamy szczęście, jeśli reperacja może ograniczyć się do usunięcia miejscowych...
Taras
Zielony salon
Duże przeszklenia łączą oranżerię z ogrodem (fot. Kwadrum) Zaleca się, aby wysokość ogrodu zimowego nie sięgała wyżej niż do drugiej kondygnacji (fot. Solarlux)Ogród zimowy najczęściej jest traktowany jako „zielony salon”. Budując go możemy jednak nie tylko powiększyć swoją przestrzeń życiową, ale też docieplić dom. Ogród zimowy można dobudować niemal do każdego domu....
Zielony salon
Odzyskujemy ciepło
Zasada działania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła Budowa centrali z odzyskiem ciepła z wymiennikiem krzyżowym (fot. Elektra)Analizując problem wentylacji stajemy często przed wyborem: albo dobrej jakości powietrze i wysokie koszty ogrzewania, albo niższe koszty ogrzewania i mniej świeżego powietrza w domu. A przecież można mieć i jedno i drugie. Trzeba tylko zastosować wentylację z...
Odzyskujemy ciepło
Garażu - otwórz się!
Zamykanie i otwieranie nie wymaga siły, ale jeszcze wygodniejsza jest brama z napędem (fot. Firma WIŚNIOWSKI). Gdy są nierozsunięte do końca, powstają drzwi serwisowe (fot.Siebau).O wyborze bramy garażowej mogą przesądzić przeznaczone na nią fundusze. Być może decyzję zdeterminują określone warunki jej funkcjonowania lub architektura domu, albo najważniejsza okaże się po prostu wygoda użytkowania… Producenci oferują rozwiązania od tanich...
Garażu - otwórz się!
Energooszczędna i sprawna
Przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej w domu jednorodzinnym Zasada działania wentylacji grawitacyjnej. Nawiewnik zapewnia wentylację pomieszczenia (fot. Brevis) Higrosterowany nawiewnik i kratka wywiewna (www.aereco.com.pl)Głównym celem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Proces wentylacji to również konieczność ciągłego podgrzewania powietrza w pomieszczeniach. A to oznacza duże koszty. Czy można pogodzić potrzebę wentylowania pomieszczeń z ideą energooszczędności? Do czego potrzebna w...
Energooszczędna i sprawna
A gdzie odkurzacz?
W mieszkaniu widoczny jest tylko wąż ssący i gniazda (fot. Beam). Nawet do wyczyszczenia klawiatury komputerowej dobierzemy odpowiednią końcówkę (fot. Aertecnica).Dzięki centralnemu odkurzaczowi domownicy zyskują spokój, zaś alergicy – mniejsze zagrożenie alergenami. Dlaczego? Przeczytajcie. Sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku....
A gdzie odkurzacz?
Dwa w jednym
Niezbyt urodziwe „tyły kominka” można zupełnie ukryć i zamaskować płaską ścianą (fot. Austroflamm). Kominek w prawie tradycyjnym klimacie (fot. Jotul).W kominku możemy rozpalić dla przyjemności i delektować się ciepłem bijącym bezpośrednio od płomienia. Niestety, większość ciepła, bo aż 80-90% ucieka przez komin! To podstawowa wada kominków tradycyjnych, czyli z otwartą komorą spalania. Kominek jest tanim źródłem ciepła, ponieważ można palić...
Dwa w jednym
Poddasze z oknami
Szpaleta nie ogranicza strumienia światła (fot. Roto) Okno obrotowe jest bardzo popularne; w tym miejscu "wchodzenie" skrzydła do pomieszczenia nie przeszkadza (fot. Velux) Okno wysokoosiowe (Roto) Otwierany na bok wyłaz dachowy ma okucia, które muszą utrzymać okno w pełnym otwaciu (fot. Roto Frank) Wyżej umieszczone okna otwiera się drążkiem (fot. Velux) Świetlik rurowy doprowadza światło...
Poddasze z oknami
Dom będzie "oddychał"
Gonty (fot. Roof Reed) Wióry (fot. Spinpol)Jeszcze do niedawna dachy kryte gontami czy strzechą uchodziły za symbol ubóstwa. Dzisiaj naturalne materiały to szczyt elegancji i modny powrót do tradycyjnych rozwiązań. A eksperci od tworzenia standardów tzw. sztuki budowlanej sprawili, że są one dodatkowo trwałe, chociaż wymagają szczególnych środków bezpieczeństwa. Zapewne obawa przez łatwopalnością w pewnym momencie spowodowała zdecydowane odejście od naturalnych...
Dom będzie "oddychał"
Cicho jak w domu
Dźwięki powietrzne najskuteczniej izoluje się układając materiał tłumiący na ścianach i sufitach pomieszczeń, w których są wytwarzane. Lekkie ściany szkieletowe to dobre rozwiązanie do wydzielenia pomieszczeń na piętrach (rys. Ursa). Schemat ściany gipsowo kartonowej o dobrej izolacyjności akustycznej.W domu tzw. cichym hałas powstający wewnątrz budynku słyszy się wyraźniej niż w blokach stojących w pobliżu ruchliwych...
Cicho jak w domu
Na płaskim wygrają z dachówką
Rozgrzewanie papy zgrzewalnej (fot. Bauder) Wielowarstwowa budowa współczesnej papy Papy wcale nie muszą być czarne (fot. Icopal)Lekkie, nieskomplikowane w układaniu, łatwe w transporcie, na każdy dach, odporne na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu i na dodatek w przystępnej cenie. To nie litania dobrych życzeń, to tylko skrócona charakterystyka nowoczesnych materiałów bitumicznych przeznaczonych...
Na płaskim wygrają z dachówką
Dachy z blachy
Dachy pokryte ocynkowaną blachą mają jednolitą kolorystykę (fot. Lindab) Można sobie "wybrać dach" niemal w dowolnym kolorze (fot. Huta Mikołaj) Produkcja arkuszy blachy powlekanej imitującej tłoczeniem dachówki ceramiczne (fot. Huta Mikołaj) Producenci dachówek metalowych z posypką ceramiczną często zalecają układanie ich od góry (fot. AHI Roofing)Współczesne pokrycia dachowe z blachy są znakomitym przykładem wykorzystania nowoczesnych...
Dachy z blachy
Ścieki dobrze oczyszczone
Typowo ułożony drenaż rozsączający (fot. Nevexpol). Schemat oczyszczalni ze złożem biologicznym: z lewej – osadnik gnilny, z prawej – zloże biolo- giczne (fot. Ekofinn-Pol).Na terenach, gdzie nie ma kanalizacji zbiorczej, właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie rozwiązać problem utylizacji ścieków. Chociaż szamba są nadal powszechnie stosowane, coraz większą popularność zyskują przydomowe oczyszczalnie. Zanim zdecydujesz, jaka... W...
Ścieki dobrze oczyszczone
Oczyszczalnia czy szambo?
Instalacja kanalizacyjna rozdzielna. Szambo z nadstawką o pojemności 3m3 wykonane z polietylenu (fot. Wobet-Hydret).Ponieważ wciąż większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana, często trudnym problemem do rozstrzygnięcia przez inwestorów jest sposób usuwania ścieków z domu i posesji. Żeby dobrze „ugryźć” ten temat, trzeba pamiętać, że w pojęciu „ścieki” mieszczą się: woda zużyta lub...
Oczyszczalnia czy szambo?
Sztuka składania
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa). Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Sztuka składania
Parametr prawdę ci powie
Duża powierzchnia okien to potencjalnie słaby punkt w naszym bilansie strat ciepła, dlatego ważna jest ich dobra termoizolacyjność (fot. Tarkett).Okno nie tylko musi być ładne i funkcjonalne, musi też być odpowiednim buforem dla ciepła, hałasu i... intruza. O tym, czy wybrane przez nas okno spełnia te wymagania, zadecyduje kilka jego istotnych właściwości. Okno jest bowiem specyficzną...
Parametr prawdę ci powie
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz