Oczyszczalnia czy szambo?

Oczyszczalnia czy szambo?

Instalacja kanalizacyjna rozdzielna. Szambo z nadstawką o pojemności 3m3 wykonane z polietylenu (fot. Wobet-Hydret).Ponieważ wciąż większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana, często trudnym problemem do rozstrzygnięcia przez inwestorów jest sposób usuwania ścieków z domu i posesji. Żeby dobrze „ugryźć” ten temat, trzeba pamiętać, że w pojęciu „ścieki” mieszczą się: woda zużyta lub...

Instalacja kanalizacyjna rozdzielna.
Szambo z nadstawką o pojemności 3m3 wykonane z polietylenu (fot. Wobet-Hydret).

Ponieważ wciąż większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana, często trudnym problemem do rozstrzygnięcia przez inwestorów jest sposób usuwania ścieków z domu i posesji.

Żeby dobrze „ugryźć” ten temat, trzeba pamiętać, że w pojęciu „ścieki” mieszczą się: woda zużyta lub zanieczyszczona w gospodarstwie domowym oraz wody opadowe. W wyniku zużywania wody do celów higienicznych oraz gospodarczych, powstają ścieki bytowo-gospodarcze. Wody opadowe, inaczej zwane ściekami deszczowymi, z dachu zbierane są systemem rynien, a z terenu posesji rurami drenarskimi i odwodnieniami liniowymi. Drenaż zbiera wody opadowe z terenu posesji, a odwodnienia liniowe – z utwardzonych powierzchni np. podjazdów, czy chodników.

 

Sytuacja Komfortowa

 

Dla każdego inwestora najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej do sieci zewnętrznej. Naszym jedynym zadaniem jest wykonanie przyłącza i ...regularne uiszczanie opłat za odprowadzanie ścieków. To właściwie jedyny mankament tego rozwiązania. Ale nie mamy alternatywy. Jeżeli działka znajduje się na terenie skanalizowanym, trzeba korzystać z sieci kanalizacyjnej.

 

Jeżeli podłączamy się do systemu kanalizacji zewnętrznej, musimy zwrócić uwagę, czy system ten jest ogólnospławny czy rozdzielny. W systemie ogólnospławnym, zarówno ścieki opadowe, jak i bytowo-gospodarczo odprowadzane są jedną rurą. W przypadku rozdzielenia, ścieki bytowo-gospodarcze muszą być odprowadzane jedną rurą, natomiast opadowe drugą. Zaletą systemu rozdzielnego, z punktu widzenia ochrony środowiska, jest możliwość zrzucania ścieków opadowych bezpośrednio do rzek, nie powodując ich zanieczyszczenia. Natomiast w przypadku kanalizacji ogólnospławnej wszystkie ścieki powinna przyjąć oczyszczalnia, co podczas burz i intensywnych opadów zmusza zakłady komunalne do odprowadzania nadmiaru zanieczyszczonych ścieków bezpośrednio do rzeki, powodując jej zanieczyszczenie.

 

Przewód odprowadzający ścieki z nieruchomości do przewodu kanalizacji zewnętrznej lub zbiornika bezodpływowego nazywany jest przykanalikiem. W jego skład wchodzi główna studzienka połączeniowa i przewód kanalizacyjny. Wewnętrzna sieć kanalizacyjna zlokalizowana w budynku i na terenie posesji aż do studzienki głównej jest własnością właściciela posesji. Natomiast przykanalik jest z reguły własnością odbiorcy ścieków i powinien być przez niego naprawiany i oczyszczany. Przykanalik, zgodnie z przepisami, powinien mieć średnicę nie mniejszą niż 150 mm i być prowadzony ze spadkiem 2%. Dla każdego domu powinno być indywidualne podłączenie kanalizacyjne (czyli przykanalik) do sieci kanalizacyjnej. Jedynie ze względów uzasadnionych technicznie lub ekonomicznie można wykonać jeden przykanalik wspólny dla kilku posesji. Jednak zgodę na to wydać musi lokalne przedsiębiorstwo zarządzające siecią kanalizacyjną.

 

Właściciel domu musi dbać o stan instalacji kanalizacyjnej, tak by nie nastąpiło jej uszkodzenie lub zatkanie. Najczęstszym problemem jest bowiem zatykanie przewodów, np. z powodu wyrzucania zanieczyszczeń stałych do instalacji lub przedostawanie się piasku przez nieprawidłowo wykonane połączenia przewodów ułożonych w gruncie, a nawet wrośnięcie korzeni drzew do wnętrza przewodów.

 

Własnym sumptem

 

Gdy nie ma możliwości podłączenia własnej instalacji kanalizacyjnej do zewnętrznej sieci, ścieki bytowo-gospodarcze należy gromadzić w bezodpływowym zbiorniku potocznie zwanym szambem lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków (ścieki opadowe zazwyczaj możemy odprowadzać do gruntu na terenie posesji stosując studnie chłonne). Rozwiązanie pierwsze jest o tyle uciążliwe, że konieczne jest stosunkowo częste opróżnianie zbiornika przez wóz asenizacyjny. Jest to duży wydatek. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność dostosowania się do terminów i godzin pracy przedsiębiorstwa wywożącego ścieki. W przypadku przydomowych oczyszczalni „zneutralizowane” ścieki odprowadzane są do ziemi lub wód powierzchniowych. Co 2-3 lata konieczne jest usuwanie jedynie osadów powstających w ściekach.

 

Przydomowe oczyszczalnie

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków 2 jest rozwiązaniem tanim w eksploatacji i ekologicznym. Ścieki są oczyszczone w ponad 90% i mogą być odprowadzane do wód powierzchniowych. Firmy oferujące przydomowe oczyszczalnie wykonują z reguły kompleksową usługę od projektu, poprzez załatwienie formalności po wykonanie i odbiór. Oprócz niewątpliwej zalety, jaką jest niezatruwanie środowiska, taka oczyszczalnia jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Bieżąca obsługa sprowadza się głównie do podawania biopreparatu przyspieszającego rozkład nieczystości oraz czyszczenia filtra. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest godnym polecenia rozwiązaniem proekologicznym, dlatego w następnym artykule zamieściliśmy opisy poszczególnych rodzajów oczyszczalni, zasadę działania oraz praktyczne porady.

 

Niestety, dosyć istotną barierą w powszechności takiego rozwiązania, jest koszt wykonania oczyszczalni. Mimo, że są one coraz tańsze, nie każdego stać na taki wydatek. Oczyszczalni nie wybudujemy również wtedy, gdy nie ma możliwości odprowadzenia oczyszczonych ścieków (nie ma odpowiedniego dla nich odbiornika), oraz wówczas, gdy wymiary działki są takie, że uniemożliwiają zachowanie wymaganych minimalnych odległości elementów oczyszczalni od domu, działki sąsiada, studni itp. Ponadto nasza działka może znajdować się na terenie, na którym oczyszczanie ścieków jest zabronione przez gminę. Wtedy pozostaje nam jedynie... budowa szamba.

Przydomowa oczyszczalnia skutecznie rozwiązuje trudny problem ścieków. Najtańszą i najbardziej popularną metodą oczyszczania jest pokazany na zdjęciu drenaż rozsączający (fot. Poz-Plast)
Lokalizacja szamba, jeżeli jego pojemność nie przekracza 10 m3. Na rysunku pokazane są minimalne wymagane odległości.

Szamba, czyli zbiorniki bezodpływowe

 

Ścieki z domu jednorodzinnego są gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych i okresowo wywożone wozem asenizacyjnym do zbiorczej oczyszczalni ścieków. Koszty wykonania szamba są stosunkowo niskie, ale eksploatacja – bardzo droga. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że każdy z nas produkuje średnio 150 l ścieków w ciągu doby (jest to wariant przeciętny, wszelkie dodatkowe urządzenia, jak np. dwuosobowa wanna czy 10-minutowy masaż wodny oznaczają większe ilości ścieków w szambie). Czteroosobowa rodzina „wytwarza” ich zatem dziennie około 600 litrów. Po dwóch tygodniach w szambie zbierze się 8400 litrów, czyli 8,4 m3 ścieków. Ta ilość odpowiada jednemu przyjazdowi wozu asenizacyjnego, a jest to wydatek rzędu 90-100 zł. W ciągu roku na opróżnianie szamba wydamy w przybliżeniu 3500 zł, co jest sumą niebagatelną. A przy okazji musimy pamiętać o sprawdzaniu, czy szambo jest już pełne, gdyż inaczej może się z niego wylać... Możemy wprawdzie kupić tzw. sygnalizator napełnienia szamba, informujący nas o zbliżającej się konieczności jego opróżnienia, ale oznacza to dodatkowy wydatek.

 

Dochodzi jeszcze aspekt ekologiczny. My płacimy, a ktoś wylewa nasze ścieki do pobliskiego lasu. Przecież to też jest realny obraz naszej rzeczywistości.

 

Ale są sytuacje, które mogą przesądzić o zainstalowaniu szamba. Jest ich przynajmniej kilka: nie ma możliwości odprowadzenia oczyszczonych ścieków, koszt budowy oczyszczalni lub jej utrzymania jest tak wysoki, że jest ona nieuzasadniona ekonomicznie, w niedalekiej przyszłości dom zostanie podłączony do sieci kanalizacyjnej, nasza działka znajduje się na terenie, na którym oczyszczanie ścieków jest zabronione przez gminę...

 

Zbiorniki przeznaczone na szamba mogą być wykonane z betonu, cegły, żelbetu lub z tworzyw sztucznych. Najbardziej popularne jest wykonywanie zbiorników na miejscu. Przepisy prawne obligują właścicieli do wykonania szczelnego zbiornika, gdyż nieszczelny zbiornik stanowi potencjalne źródło zanieczyszczenia wody i gleby. Właściciel nieszczelnego szamba może z pewnością sam odczuć skutki zanieczyszczania środowiska, gdyż będzie korzystał ze skażonej ściekami wody i jadł np. zanieczyszczone warzywa z ogródka.

 

Pojemność zbiornika zależy od liczby mieszkańców domu, ilości produkowanych ścieków oraz częstotliwości opróżniania szamba. Zaleca się, żeby ścieki były wywożone raz na 10-14 dni.

 

Przyjęliśmy, że czteroosobowa rodzina produkuje 600 l ścieków na dobę.

 

Zatem przy częstotliwości opróżniania zbiornika raz na 10 dni pojemność szamba powinna wynieść 10 dni x 0,6 m3/dobę = 6 m3, a przy wywożeniu raz na dwa tygodnie 14 dni x 0,6 m3/dobę = 8,4 m3/dobę.

 

Budowę należy zgłosić w starostwie powiatowym 30 dni przed jej rozpoczęciem.

Iwona Małkowska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Budujemy schody wewnętrzne
Schody to ważny element domu. Muszą być wygodne i bezpieczne, bo korzystamy z nich przynajmniej kilka razy dziennie. Trzeba je bardzo dokładnie zaprojektować i wykonać. Kiedy najlepiej wykonać schody na poddasze? Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na...
Budujemy schody wewnętrzne
Ścianki szczytowe i kolankowe
Jaką wysokość może mieć ścianka kolankowa? Wysokość ścianki kolankowej zależy przede wszystkim od przeznaczenia poddasza, wpływa bowiem na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Projektant musi też uwzględnić szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci dachowej. Poddasze nieużytkowe przeznaczamy zazwyczaj na rzadziej wykorzystywane pomieszczenia gospodarcze, dlatego wysokość ścianki kolankowej zwykle nie...
Ścianki szczytowe i kolankowe
Strop nad parterem
Przechadzka pod gotowym stropem działa na wyobraźnię i już widzimy wykończone wnętrze parteru. Jednak tylko wtedy będziemy czuć się bezpiecznie, gdy przenoszący duże obciążenia strop będzie dobrze zaprojektowany i wykonany. Jak wykonać strop na belkach stalowych? Główne elementy stropu to dwuteowe belki stalowe, najczęściej wysokości 14-20 cm. Są ciężkie - metr bieżący...
Strop nad parterem
Praktyczna "wyprawka"
Żaluzja wewnątrz szyby zespolonej (fot. Fakro) Żaluzje poziome mogą być dokładnie wpasowa ne w szybę; na zdjęciu żaluzja drewniana (fot. Vox Industrie) Wertikale mogą być istotnym elementem wystroju wnętrza (fot. Adams)Wszyscy kochamy słońce, również wtedy, gdy zagląda radośnie do naszego domu. Jednak nadmiar jego promieni i płynącego z nimi światła...
Praktyczna "wyprawka"
Dach na tip-top
Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne (fot. Klöber) Wentylowane wykończenie kalenicy sprzyja przewietrzaniu powierzchni pod pokryciem (fot. Lafarge Dachy (Braas)Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomy-śleć o elementach umożliwiających...
Dach na tip-top
Przetrwa(ły)ją wieki
Dachówki mogą mieć nie tylko różne kolory – mogą też być cieniowane (fot. FCB). Przygotowanie dachu pod dachówki (fot. Paroc Polska).Zaczęło się od karpiówki, potem były holenderki, marsylki, romańskie... To nie nazwy odmian rogacizny czy też cukierków – to tylko najstarsze typy dachówek ceramicznych. I nie był to chyba zły wynalazek – karpiówkę szacuje się...
Przetrwa(ły)ją wieki
Wanna czy prysznic?
Wanna narożna może być wpuszczona w podłogę (fot. Ravak). Wanna wolno stojąca wymaga odpowiedniej baterii (fot. Armatura Kraków). W tej kabinie tafle szkła hartowanego są mocowane punktowo (fot. Hüppe). Ta luksusowa kabina ma w wyposażeniu m.in. GSM, radio i oświetlenie (fot. Pamos).Pytanie Czytelnika Gdy architekt zadał nam pytanie, jak ma być wyposażona łazienka naszego przyszłego domu – nasza...
Wanna czy prysznic?
Olej to paliwo!
Kiedy do sieci gazowej daleko, a warunki zabudowy wykluczają ogrzewanie domu przy pomocy paliwa stałego, można zamontować kocioł na olej opałowy. Kotły olejowe są wygodne i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki, co oznacza dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz...
Olej to paliwo!
Prosto ze słońca
Paliwo do kolektorów to jedna z niewielu rzeczy, którą możemy dostać za darmo. Płatność obowiązuje nas tylko raz – podczas zakupu i montażu urządzenia. Kolektory słoneczne używane są najczęściej do podgrzewania c.w.u – rzadziej do wspomagania centralnego ogrzewania. W polskiej strefie klimatycznej oparcie systemu grzewczego jedynie na takim rozwiązaniu jest niewystarczające, ponieważ nie pozwala pokryć...
Prosto ze słońca
Rynny metalowe czy z PVC?
Rynny miedziane są trwałe, ale nie powinno się ich łączyć z innym metalami (fot. Lindab). Wykonywane na budowie rynny charakteryzuje mocowanie niewidoczne z dołu (fot. DTC). Kolor orynnowania warto dopasować do koloru pokrycia dachowego, a nawet do elementów elewacji (fot. Gamrat).Pytanie Czytelnika Jestem na etapie studiowania ofert cenowych rynien z PVC i metalowych – projekt pozostawia bowiem dowolność...
Rynny metalowe czy z PVC?
Taras
Warstwy betonowego tarasu naziemnego Dylatacja tarasu: a) ocieplonego Dylatacja tarasu: b) nieocieplonegoTrudności związane z prawidłowym wybudowaniem tarasu często są bagatelizowane, co sprawia, że już po kilku latach może nadawać się on do remontu. Najczęściej wykonywane są tarasy betonowe, ale też ich uszkodzenia są najpoważniejsze. Mamy szczęście, jeśli reperacja może ograniczyć się do usunięcia miejscowych...
Taras
Zielony salon
Duże przeszklenia łączą oranżerię z ogrodem (fot. Kwadrum) Zaleca się, aby wysokość ogrodu zimowego nie sięgała wyżej niż do drugiej kondygnacji (fot. Solarlux)Ogród zimowy najczęściej jest traktowany jako „zielony salon”. Budując go możemy jednak nie tylko powiększyć swoją przestrzeń życiową, ale też docieplić dom. Ogród zimowy można dobudować niemal do każdego domu....
Zielony salon
Kąpiel przez cały rok
W tym basenie da się popływać (fot. Basen Pool Świta). Nawet basen z elementów stalowych może mieć ładny kształt (fot. Stefpol). Z basenu trzeba wyjść – schody są ładniejsze od drabinek (fot. Instal Basen).Możliwość zażywania kąpieli we własnym ogrodzie i to przez cały rok to nie lada atrakcja. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Musimy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie... Tradycyjny basen, nawet...
Kąpiel przez cały rok
Odzyskujemy ciepło
Zasada działania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła Budowa centrali z odzyskiem ciepła z wymiennikiem krzyżowym (fot. Elektra)Analizując problem wentylacji stajemy często przed wyborem: albo dobrej jakości powietrze i wysokie koszty ogrzewania, albo niższe koszty ogrzewania i mniej świeżego powietrza w domu. A przecież można mieć i jedno i drugie. Trzeba tylko zastosować wentylację z...
Odzyskujemy ciepło
Garażu - otwórz się!
Zamykanie i otwieranie nie wymaga siły, ale jeszcze wygodniejsza jest brama z napędem (fot. Firma WIŚNIOWSKI). Gdy są nierozsunięte do końca, powstają drzwi serwisowe (fot.Siebau).O wyborze bramy garażowej mogą przesądzić przeznaczone na nią fundusze. Być może decyzję zdeterminują określone warunki jej funkcjonowania lub architektura domu, albo najważniejsza okaże się po prostu wygoda użytkowania… Producenci oferują rozwiązania od tanich...
Garażu - otwórz się!
Energooszczędna i sprawna
Przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej w domu jednorodzinnym Zasada działania wentylacji grawitacyjnej. Nawiewnik zapewnia wentylację pomieszczenia (fot. Brevis) Higrosterowany nawiewnik i kratka wywiewna (www.aereco.com.pl)Głównym celem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Proces wentylacji to również konieczność ciągłego podgrzewania powietrza w pomieszczeniach. A to oznacza duże koszty. Czy można pogodzić potrzebę wentylowania pomieszczeń z ideą energooszczędności? Do czego potrzebna w...
Energooszczędna i sprawna
A gdzie odkurzacz?
W mieszkaniu widoczny jest tylko wąż ssący i gniazda (fot. Beam). Nawet do wyczyszczenia klawiatury komputerowej dobierzemy odpowiednią końcówkę (fot. Aertecnica).Dzięki centralnemu odkurzaczowi domownicy zyskują spokój, zaś alergicy – mniejsze zagrożenie alergenami. Dlaczego? Przeczytajcie. Sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku....
A gdzie odkurzacz?
Dwa w jednym
Niezbyt urodziwe „tyły kominka” można zupełnie ukryć i zamaskować płaską ścianą (fot. Austroflamm). Kominek w prawie tradycyjnym klimacie (fot. Jotul).W kominku możemy rozpalić dla przyjemności i delektować się ciepłem bijącym bezpośrednio od płomienia. Niestety, większość ciepła, bo aż 80-90% ucieka przez komin! To podstawowa wada kominków tradycyjnych, czyli z otwartą komorą spalania. Kominek jest tanim źródłem ciepła, ponieważ można palić...
Dwa w jednym
Poddasze z oknami
Szpaleta nie ogranicza strumienia światła (fot. Roto) Okno obrotowe jest bardzo popularne; w tym miejscu "wchodzenie" skrzydła do pomieszczenia nie przeszkadza (fot. Velux) Okno wysokoosiowe (Roto) Otwierany na bok wyłaz dachowy ma okucia, które muszą utrzymać okno w pełnym otwaciu (fot. Roto Frank) Wyżej umieszczone okna otwiera się drążkiem (fot. Velux) Świetlik rurowy doprowadza światło...
Poddasze z oknami
Dom będzie "oddychał"
Gonty (fot. Roof Reed) Wióry (fot. Spinpol)Jeszcze do niedawna dachy kryte gontami czy strzechą uchodziły za symbol ubóstwa. Dzisiaj naturalne materiały to szczyt elegancji i modny powrót do tradycyjnych rozwiązań. A eksperci od tworzenia standardów tzw. sztuki budowlanej sprawili, że są one dodatkowo trwałe, chociaż wymagają szczególnych środków bezpieczeństwa. Zapewne obawa przez łatwopalnością w pewnym momencie spowodowała zdecydowane odejście od naturalnych...
Dom będzie "oddychał"
Cicho jak w domu
Dźwięki powietrzne najskuteczniej izoluje się układając materiał tłumiący na ścianach i sufitach pomieszczeń, w których są wytwarzane. Lekkie ściany szkieletowe to dobre rozwiązanie do wydzielenia pomieszczeń na piętrach (rys. Ursa). Schemat ściany gipsowo kartonowej o dobrej izolacyjności akustycznej.W domu tzw. cichym hałas powstający wewnątrz budynku słyszy się wyraźniej niż w blokach stojących w pobliżu ruchliwych...
Cicho jak w domu
Na płaskim wygrają z dachówką
Rozgrzewanie papy zgrzewalnej (fot. Bauder) Wielowarstwowa budowa współczesnej papy Papy wcale nie muszą być czarne (fot. Icopal)Lekkie, nieskomplikowane w układaniu, łatwe w transporcie, na każdy dach, odporne na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu i na dodatek w przystępnej cenie. To nie litania dobrych życzeń, to tylko skrócona charakterystyka nowoczesnych materiałów bitumicznych przeznaczonych...
Na płaskim wygrają z dachówką
Dachy z blachy
Dachy pokryte ocynkowaną blachą mają jednolitą kolorystykę (fot. Lindab) Można sobie "wybrać dach" niemal w dowolnym kolorze (fot. Huta Mikołaj) Produkcja arkuszy blachy powlekanej imitującej tłoczeniem dachówki ceramiczne (fot. Huta Mikołaj) Producenci dachówek metalowych z posypką ceramiczną często zalecają układanie ich od góry (fot. AHI Roofing)Współczesne pokrycia dachowe z blachy są znakomitym przykładem wykorzystania nowoczesnych...
Dachy z blachy
Ścieki dobrze oczyszczone
Typowo ułożony drenaż rozsączający (fot. Nevexpol). Schemat oczyszczalni ze złożem biologicznym: z lewej – osadnik gnilny, z prawej – zloże biolo- giczne (fot. Ekofinn-Pol).Na terenach, gdzie nie ma kanalizacji zbiorczej, właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie rozwiązać problem utylizacji ścieków. Chociaż szamba są nadal powszechnie stosowane, coraz większą popularność zyskują przydomowe oczyszczalnie. Zanim zdecydujesz, jaka... W...
Ścieki dobrze oczyszczone
Sztuka składania
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa). Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Sztuka składania
Parametr prawdę ci powie
Duża powierzchnia okien to potencjalnie słaby punkt w naszym bilansie strat ciepła, dlatego ważna jest ich dobra termoizolacyjność (fot. Tarkett).Okno nie tylko musi być ładne i funkcjonalne, musi też być odpowiednim buforem dla ciepła, hałasu i... intruza. O tym, czy wybrane przez nas okno spełnia te wymagania, zadecyduje kilka jego istotnych właściwości. Okno jest bowiem specyficzną...
Parametr prawdę ci powie
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
Najnowsze wydanie