|
Szamba, czyli zbiorniki bezodpływowe
Ścieki z domu jednorodzinnego są gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych i okresowo wywożone wozem asenizacyjnym do zbiorczej oczyszczalni ścieków. Koszty wykonania szamba są stosunkowo niskie, ale eksploatacja – bardzo droga. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że każdy z nas produkuje średnio 150 l ścieków w ciągu doby (jest to wariant przeciętny, wszelkie dodatkowe urządzenia, jak np. dwuosobowa wanna czy 10-minutowy masaż wodny oznaczają większe ilości ścieków w szambie). Czteroosobowa rodzina „wytwarza” ich zatem dziennie około 600 litrów. Po dwóch tygodniach w szambie zbierze się 8400 litrów, czyli 8,4 m3 ścieków. Ta ilość odpowiada jednemu przyjazdowi wozu asenizacyjnego, a jest to wydatek rzędu 90-100 zł. W ciągu roku na opróżnianie szamba wydamy w przybliżeniu 3500 zł, co jest sumą niebagatelną. A przy okazji musimy pamiętać o sprawdzaniu, czy szambo jest już pełne, gdyż inaczej może się z niego wylać... Możemy wprawdzie kupić tzw. sygnalizator napełnienia szamba, informujący nas o zbliżającej się konieczności jego opróżnienia, ale oznacza to dodatkowy wydatek.
Dochodzi jeszcze aspekt ekologiczny. My płacimy, a ktoś wylewa nasze ścieki do pobliskiego lasu. Przecież to też jest realny obraz naszej rzeczywistości.
Ale są sytuacje, które mogą przesądzić o zainstalowaniu szamba. Jest ich przynajmniej kilka: nie ma możliwości odprowadzenia oczyszczonych ścieków, koszt budowy oczyszczalni lub jej utrzymania jest tak wysoki, że jest ona nieuzasadniona ekonomicznie, w niedalekiej przyszłości dom zostanie podłączony do sieci kanalizacyjnej, nasza działka znajduje się na terenie, na którym oczyszczanie ścieków jest zabronione przez gminę...
Zbiorniki przeznaczone na szamba mogą być wykonane z betonu, cegły, żelbetu lub z tworzyw sztucznych. Najbardziej popularne jest wykonywanie zbiorników na miejscu. Przepisy prawne obligują właścicieli do wykonania szczelnego zbiornika, gdyż nieszczelny zbiornik stanowi potencjalne źródło zanieczyszczenia wody i gleby. Właściciel nieszczelnego szamba może z pewnością sam odczuć skutki zanieczyszczania środowiska, gdyż będzie korzystał ze skażonej ściekami wody i jadł np. zanieczyszczone warzywa z ogródka.
Pojemność zbiornika zależy od liczby mieszkańców domu, ilości produkowanych ścieków oraz częstotliwości opróżniania szamba. Zaleca się, żeby ścieki były wywożone raz na 10-14 dni.
Przyjęliśmy, że czteroosobowa rodzina produkuje 600 l ścieków na dobę.
Zatem przy częstotliwości opróżniania zbiornika raz na 10 dni pojemność szamba powinna wynieść 10 dni x 0,6 m3/dobę = 6 m3, a przy wywożeniu raz na dwa tygodnie 14 dni x 0,6 m3/dobę = 8,4 m3/dobę.
Budowę należy zgłosić w starostwie powiatowym 30 dni przed jej rozpoczęciem. Iwona Małkowska |