Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2006
Odzyskujemy ciepło
Zasada działania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła Budowa centrali z odzyskiem ciepła z wymiennikiem krzyżowym (fot. Elektra)Analizując problem wentylacji stajemy często przed wyborem: albo dobrej jakości powietrze i wysokie koszty ogrzewania, albo niższe koszty ogrzewania i mniej świeżego powietrza w domu. A przecież można mieć i jedno i drugie. Trzeba tylko zastosować wentylację z...
Zasada działania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła
Budowa centrali z odzyskiem ciepła z wymiennikiem krzyżowym (fot. Elektra)

Analizując problem wentylacji stajemy często przed wyborem: albo dobrej jakości powietrze i wysokie koszty ogrzewania, albo niższe koszty ogrzewania i mniej świeżego powietrza w domu. A przecież można mieć i jedno i drugie. Trzeba tylko zastosować wentylację z odzyskiem ciepła.

Domy jednorodzinne budowane w nowych technologiach są coraz bardziej „nieprzepuszczalne” i ciepłe. Zmniejszanie strat ciepła, spowodowanych m.in. napływem powietrza wentylacyjnego, a więc i ograniczenie wydatków na ogrzewanie domu, często odbywa się kosztem jakości powietrza wewnętrznego. Szczelna stolarka drzwiowa oraz okienna powodują również wyraźne ograniczenie lub całkowite odcięcie dopływu świeżego powierza. Efektem tego może być zawilgocenie ścian, prowadzące do rozwoju pleśni i grzybów oraz przyspieszonej destrukcji budynku, wzrasta zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców.

 

Wietrzenie oraz infiltracja nie zapewniają równomiernej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu i są mało efektywne. Konieczne jest więc zastosowanie systemów wentylacji pozwalających kontrolować natężenie przepływu powietrza i dostosowywać je do aktualnych potrzeb domowników. Najlepszym rozwiązaniem jest system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepła

 

Powietrze jest pobierane przez czerpnię i kanałem trafia do centrali wentylacyjnej. Tam, poprzez filtr powietrza, jest kierowane na wymiennik ciepła. Zimą napływające powietrze zostaje w nim podgrzane, latem – ochłodzone. Jego przepływ wymuszany jest przez wentylator wbudowany w centralę.

 

Po wyjściu z centrali wentylacyjnej powietrze jest rozprowadzane po budynku siecią przewodów, a do pomieszczeń wpływa nawiewnikami. Natomiast kratki wywiewne wyciągają z pomieszczenia powietrze zużyte i poprzez sieć kanałów wywiewnych przesyłają z powrotem do centrali. Tam wentylator wyciągowy kieruje powietrze poprzez filtr do wymiennika. Z centrali jest ono kierowane do wyrzutni, umieszczonej na dachu. Wyrzutnia powinna być oddalona od czerpni o co najmniej 15 m, aby powietrze świeże, pobierane przez system wentylacji, nie było zanieczyszczane przez powietrze usuwane z budynku.

 

Budowa centrali wentylacyjnej

 

Centrala wentylacyjna jest sercem systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. To dzięki niej możliwe jest dostarczenie do wnętrza domu odpowiedniej ilości świeżego, przefiltrowanego i wstępnie podgrzanego powietrza zewnętrznego oraz usunięcie zużytego.

 

W skład typowej centrali wchodzą następujące elementy:
  • wymiennik ciepła – ciepło z powietrza usuwanego jest w nim przekazywane do powietrza nawiewanego; powinien być wyposażony w pojemnik na skropliny, powstające w czasie jego pracy;
  • wentylator nawiewny – wymusza przepływ powietrza w sieci kanałów nawiewnych;
  • wentylator wywiewny – wymusza przepływ powietrza w sieci kanałów wywiewnych;
  • filtry – oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, które mogłyby zatkać wymiennik;
  • system rozmrożeniowy – zapobiega szronieniu wymiennika przy ujemnej temperaturze otoczenia,
  • nagrzewnica elektryczna – dogrzewa powietrze po wstępnym ogrzaniu w wymienniku ciepła;
  • automatyka sterująca – steruje pracą centrali wentylacyjnej, utrzymuje wymaganą temperaturę i ilość powetrza.
Centrala wentylacyjna może być także wyposażona w:
  • filtry dokładne – montowane za wymiennikiem ciepła, służą do dokładnego oczyszczenia powietrza z zanieczyszczeń; zaleca się je stosować w domach osób cierpiących na alergię i choroby dróg oddechowych lub w budynkach znajdujących się na terenach przemysłowych o wysokim zanieczyszczeniu powietrza;
  • nawilżacz parowy – stosowany w okresie zimowym, w celu nawilżenia suchego powietrza nawiewanego.

Iwona Małkowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Odzyskujemy ciepło
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny