Przetrwa(ły)ją wieki

Przetrwa(ły)ją wieki
Dachówki mogą mieć nie tylko różne kolory – mogą też być cieniowane (fot. FCB). Przygotowanie dachu pod dachówki (fot. Paroc Polska).Zaczęło się od karpiówki, potem były holenderki, marsylki, romańskie... To nie nazwy odmian rogacizny czy też cukierków – to tylko najstarsze typy dachówek ceramicznych. I nie był to chyba zły wynalazek – karpiówkę szacuje się...
Dachówki mogą mieć nie tylko różne kolory – mogą też być cieniowane (fot. FCB).
Przygotowanie dachu pod dachówki (fot. Paroc Polska).

Zaczęło się od karpiówki, potem były holenderki, marsylki, romańskie... To nie nazwy odmian rogacizny czy też cukierków – to tylko najstarsze typy dachówek ceramicznych. I nie był to chyba zły wynalazek – karpiówkę szacuje się na 5 tys. lat – skoro do dzisiaj mają zastosowanie i są inspiracją do uzupełniania tej grupy o nowoczesne produkty.

Wydawałoby się, że skoro dach podziwia się na ogół z pewnej odległości, z której najczęściej nie widać szczegółów pokrycia, powinno być wszystko jedno czym jest wykończony, oby tylko był trwały, nie przeciekał i na wierzchu miał materiał odpowiedni dla jego konstrukcji. Być może tak bywa, ale niektórzy mają do tego tematu całkiem odmienne podejście. Dla najbardziej wymagających najwłaściwsze będą właśnie dachówki ceramiczne lub cementowe. Można nimi pokryć dach o najbardziej wyszukanej formie, a dzięki znakomitym parametrom obu materiałów uzyskuje się bardzo trwałe pokrycie i znakomite warunki wewnątrz budynku.

 

Rozpoznajemy typy

 

Karpiówki są najlepiej znane. Najbardziej popularne są dzisiaj płytki o rozmiarach 18x38 cm i zaokrąglonym lub prostokątnym u dołu wykroju. Dachy kryte karpiówkami (nazwa pochodzi od kształtu płytek przypominającego rybią łuskę) sprawiają wrażenie delikatnych i lekkich, mimo że ciężar metra kwadratowego takiego pokrycia – ok. 45 kg lub przy przykryciu podwójnym nawet 80 kg – jest największy spośród wszystkich pokryć.

 

Karpiówkę układa się na dwa sposoby – „w łuskę” (każdy rząd dachówek wisi na pojedynczej łacie) lub „w koronkę” (na jednej łacie wiszą dwa rzędy przesunięte względem siebie o pół dachówki). Szczelniejsze jest oczywiście krycie podwójne.

 

Dachówka holenderka znana jest też pod nazwą „esówka”, gdyż jej przekrój poprzeczny przypomina nieco literę S. Spotkamy też dachówki holenderskie płaskie nazywane czasami rzymskimi. Jest to spłaszczona dachówka holenderka z wyraźnymi zamkami (zaczepami). Poszczególne jej modele mogą różnić się proporcjami części płaskiej w stosunku do wypukłej fali. Dachówki marsylki to tzw. dachówki zakładkowe, których najbardziej znanymi przedstawicielami są mnich-mniszka. Układa się je parami, na podłożu wklęsłą mniszkę, a na niej wypukłego mnicha. Dachówki zaczepia się o wyżłobienia na krawędziach elementów z poprzedniego rzędu. Zamki mogą być boczne – wzdłuż dłuższej krawędzi elementu lub dolne/górne – wzdłuż krótszego boku.

 

Dachówki przesuwne (suwakowe) spotkamy w odmianach: reńska, staroniemiecka, grecka oraz rzymska. Możliwość nasuwania jednej płytki na drugą pozwala regulować szerokość pokrycia. Kolejne dachówki zaczepia się w wybranym miejscu. Są to dachówki o lekko wklęsłym profilu. Natomiast wąską i płaską częścią środkową oraz wysokim wysklepieniem fali charakteryzuje się dachówka romańska, kryjąca się również pod nazwami: toskańska, grecka, śródziemnomorska.

 

Z naszej typologii wynika, że zdecydowany prym w historii dachówek wiodą kraje południa Europy, bo to właśnie tam znajduje się kolebka naszej kultury, a jak widać – również kultury technicznej. Współcześni producenci dachówek nie są już utożsamiani z regionami ich powstawania – teraz liczą się oryginalne kształty, niespotykane kolory, nietypowe formaty, a na wymyślanie takich „cudów” nie ma żadnych, tym bardziej geograficznych, granic.

 

Ceramiczne w ofensywie

 

Dachówki od zarania były wypalane z gliny. Aż do XIX wieku wytwarzano je ręcznie, za pomocą specjalnych form. Potem pojawiły się pierwsze maszyny. Dzisiaj produkcja dachówek wspomagana jest nowoczesnymi technologiami.

 

Do gliny dodaje się również składniki podwyższające parametry i jakość masy. Są to np. kwarc oraz mączka ceglana. Wszystkie składniki rozdrabnia się, miesza i napowietrza, aż do uzyskania plastycznej masy. Formowanie odbywa się metodą ciągnienia lub wytłaczania. Metoda ciągnienia polega na wyciskaniu pasm masy na odpowiednio wyprofilowanych prasach. Potem uformowane pasy tnie się precyzyjnie na pojedyncze dachówki. W metodzie wytłaczania dachówki tłoczy się na prasach stemplowych. Po wysuszeniu trafiają do pieca, gdzie są wypalane w temperaturze 900-1200°C. Porowata struktura, którą uzyskują dachówki podczas obróbki termicznej powoduje, że stają się paroprzepuszczalne.

 

Wyroby mogą mieć kolor naturalny (który zależy od mniejszej lub większej zawartości tlenków żelaza), ale dzisiaj jest raczej trend do poszerzania ich kolorystyki 2. Jest to możliwe dzięki dodawaniu do mas naturalnych barwników.

 

Dodatkowe efekty wykończeniowe dachówki ceramiczne uzyskują dzięki angobowaniu i glazurowaniu.

 

Angobowanie polega na powlekaniu ich powierzchni rozwodnioną glinką z dodatkami uszlachetniającymi. Dzięki nim właśnie dachówki otrzymują ciekawe kolory (mogą być ceglaste, czerwone, brązowe, zielone, grafitowe, nawet czarne), a nałożenie dwóch rodzajów glinki tworzy powierzchnię cieniowaną. Angobowanie przeprowadza się przed wypalaniem. Za to po wypaleniu dachówki są gładsze, przez co szybciej spływa po nich woda.

 

Natomiast glazurowaniu – czyli szkliwieniu – poddaje się dachówki bezpośrednio po wypaleniu. Masa powlekająca jest podobna do angoby, ale zawiera więcej szklanych domieszek, które nadają szczególny połysk i gładkość. Właśnie to czyni dachówki glazurowane jeszcze bardziej odporne na zawilgocenie i zabrudzenia – woda i brud nie mają się po prostu do czego „przyczepić”.

 

Pokrycie z dachówek ceramicznych jest uznawane za najcięższe - 45-80 kg/m2. Układa się je jednowarstwowo lub dwuwarstwowo (co dla uzyskania większej szczelności pokrycia zalecane jest na dachach o mniejszym kącie nachylenia).

 

Przyjmuje się, że dachówki ceramiczne najlepiej sprawdzają się na dachach spadzistych o pochyleniu 35-45° 4. Co wcale nie oznacza, że nie można ich ułożyć na dachach bardziej płaskich lub stromych. Trzeba tylko wykonać odpowiednie zabezpieczenia. Przy spadku poniżej 35° (ale nie mniejszym niż 10°) dachówki układa się na sztywnym podłożu zabezpieczonym papą lub folią. Natomiast powyżej 45° trzeba je dodatkowo, pojedynczo, mocować do łat drutem lub gwoździami – ma to zapobiec ewentualnemu strącaniu dachówek przez silne porywy wiatru.

 

Dach ceramiczny, prawidłowo ułożony oraz konserwowany, może wytrzymać bez poważnego remontu nawet 100 lat.

Pochylenie dachu w stopniach i procentach dla dachówek cementowych.
Dachówki pod pewnymi warunkami można układać nawet na wieżyczkach (fot. ProDach).

Cementowa alternatywa

 

Na pierwszy rzut oka w zasadzie trudno odróżnić dachówkę cementową od tej tradycyjnej. Chociaż znawcy od razu zauważą, że cementowa ma nieco większe wymiary, a poza tym jest lżejsza i tańsza. Ale niczym nie ustępuje w jakości.

 

Dachówki cementowe produkuje się z mieszaniny cementu, piasku o odpowiedniej granulacji i zawartości minimum 85% kwarcu oraz wody. Różne kolory otrzymuje się przez dodanie do masy naturalnych pigmentów, czyli związków zawierających najczęściej tlenki żelaza lub pokrywanie farbami na bazie akrylu. Przed wypalaniem masę, w postaci wstęgi, wytłacza się w aluminiowych formach, następnie odpowiednio się ją kroi. Dachówek cementowych nie wypala się tylko suszy w wysokotemperaturowych komorach obrotowych. Powłokami ochronnymi maluje się je dwukrotnie – przed i po suszeniu. Po takich zabiegach dachówki są trwałe, mrozoodporne, niepalne, zabezpieczone przed porastaniem mchem i glonami. Powłoki dodatkowo sprawiają, że powierzchnia wyrobów jest bardzo gładka, a więc trudno osadzają się na niej wszelkie zabrudzenia, oraz błyszcząca, przez co dach wygląda jak mokry, o niezwykle intensywnej barwie.

 

Dachówki cementowe są nieco lżejsze – 35-50 kg/m2 – i stosuje się je na takich samych dachach, co ceramiczne. Trwałość dobrze wykonanego dachu liczona jest na 70-100 lat.

 

Układanie

 

Oczywiste jest, że nie można w ostatniej chwili zdecydować o pokryciu dachu dachówką ceramiczną czy cementową. Ich ciężar wymaga bowiem przemyślanej, odpowiednio mocnej jego konstrukcji. Na pewno byłby on inaczej zaprojektowany pod lekkie gonty bitumiczne czy blachę.

 

Przed zabraniem się do „wykańczania” dachu, najpierw wykonuje się na nim obróbki blacharskie, a komin poddaje zabiegom kosmetycznym (tynkowanie lub okładzina). Teraz krokwie trzeba pokryć warstwą folii wysokoparoprzepuszczelnej (lub papy) i zamocować na krokwi drewniane kontrłaty lub łaty, na których zawisną dachówki 6. Drewno powinno być zaimpregnowane, żeby nie „ciągnęło” wody i nie butwiało – musi przecież utrzymać rzędy ciężkich elementów. Rozstaw łat musi być dostosowany do rodzaju dachówek (od 13,5 cm dla karpiówki układanej w łuskę do 40 cm dla dachówek zakładkowych typu mnich-mniszka).

 

Dachówki zawiesza się na zamkach (od spodu profilowane zaczepy), przybija gwoździami a nawet przymocowuje do łat drutem (o ile mają, oczywiście, fabrycznie wykonane w tym celu otwory). Te dwa ostanie sposoby są zalecane dla dachów o większych kątach nachyleniach, dają również gwarancję stabilności dachówek przy większych porywach wiatru.

 

Układanie rozpoczyna się od dołu (od okapu) 6. Elementy zahacza się o łaty zamkami. Kolejne rzędy muszą zachodzić na siebie, bo tylko wtedy uzyskamy szczelne pokrycie.

Karol Gawron

Pozostałe artykuły z tego numeru
Budujemy schody wewnętrzne
Schody to ważny element domu. Muszą być wygodne i bezpieczne, bo korzystamy z nich przynajmniej kilka razy dziennie. Trzeba je bardzo dokładnie zaprojektować i wykonać. Kiedy najlepiej wykonać schody na poddasze? Schody betonowe związane są konstrukcyjnie ze stropem i podciągiem poprzez zakotwienie w nim zbrojenia i oparcie płyty schodowej. Na dole schody spoczywają na...
Budujemy schody wewnętrzne
Ścianki szczytowe i kolankowe
Jaką wysokość może mieć ścianka kolankowa? Wysokość ścianki kolankowej zależy przede wszystkim od przeznaczenia poddasza, wpływa bowiem na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Projektant musi też uwzględnić szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci dachowej. Poddasze nieużytkowe przeznaczamy zazwyczaj na rzadziej wykorzystywane pomieszczenia gospodarcze, dlatego wysokość ścianki kolankowej zwykle nie...
Ścianki szczytowe i kolankowe
Strop nad parterem
Przechadzka pod gotowym stropem działa na wyobraźnię i już widzimy wykończone wnętrze parteru. Jednak tylko wtedy będziemy czuć się bezpiecznie, gdy przenoszący duże obciążenia strop będzie dobrze zaprojektowany i wykonany. Jak wykonać strop na belkach stalowych? Główne elementy stropu to dwuteowe belki stalowe, najczęściej wysokości 14-20 cm. Są ciężkie - metr bieżący...
Strop nad parterem
Praktyczna "wyprawka"
Żaluzja wewnątrz szyby zespolonej (fot. Fakro) Żaluzje poziome mogą być dokładnie wpasowa ne w szybę; na zdjęciu żaluzja drewniana (fot. Vox Industrie) Wertikale mogą być istotnym elementem wystroju wnętrza (fot. Adams)Wszyscy kochamy słońce, również wtedy, gdy zagląda radośnie do naszego domu. Jednak nadmiar jego promieni i płynącego z nimi światła...
Praktyczna "wyprawka"
Dach na tip-top
Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne (fot. Klöber) Wentylowane wykończenie kalenicy sprzyja przewietrzaniu powierzchni pod pokryciem (fot. Lafarge Dachy (Braas)Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomy-śleć o elementach umożliwiających...
Dach na tip-top
Wanna czy prysznic?
Wanna narożna może być wpuszczona w podłogę (fot. Ravak). Wanna wolno stojąca wymaga odpowiedniej baterii (fot. Armatura Kraków). W tej kabinie tafle szkła hartowanego są mocowane punktowo (fot. Hüppe). Ta luksusowa kabina ma w wyposażeniu m.in. GSM, radio i oświetlenie (fot. Pamos).Pytanie Czytelnika Gdy architekt zadał nam pytanie, jak ma być wyposażona łazienka naszego przyszłego domu – nasza...
Wanna czy prysznic?
Olej to paliwo!
Kiedy do sieci gazowej daleko, a warunki zabudowy wykluczają ogrzewanie domu przy pomocy paliwa stałego, można zamontować kocioł na olej opałowy. Kotły olejowe są wygodne i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki, co oznacza dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz...
Olej to paliwo!
Prosto ze słońca
Paliwo do kolektorów to jedna z niewielu rzeczy, którą możemy dostać za darmo. Płatność obowiązuje nas tylko raz – podczas zakupu i montażu urządzenia. Kolektory słoneczne używane są najczęściej do podgrzewania c.w.u – rzadziej do wspomagania centralnego ogrzewania. W polskiej strefie klimatycznej oparcie systemu grzewczego jedynie na takim rozwiązaniu jest niewystarczające, ponieważ nie pozwala pokryć...
Prosto ze słońca
Rynny metalowe czy z PVC?
Rynny miedziane są trwałe, ale nie powinno się ich łączyć z innym metalami (fot. Lindab). Wykonywane na budowie rynny charakteryzuje mocowanie niewidoczne z dołu (fot. DTC). Kolor orynnowania warto dopasować do koloru pokrycia dachowego, a nawet do elementów elewacji (fot. Gamrat).Pytanie Czytelnika Jestem na etapie studiowania ofert cenowych rynien z PVC i metalowych – projekt pozostawia bowiem dowolność...
Rynny metalowe czy z PVC?
Taras
Warstwy betonowego tarasu naziemnego Dylatacja tarasu: a) ocieplonego Dylatacja tarasu: b) nieocieplonegoTrudności związane z prawidłowym wybudowaniem tarasu często są bagatelizowane, co sprawia, że już po kilku latach może nadawać się on do remontu. Najczęściej wykonywane są tarasy betonowe, ale też ich uszkodzenia są najpoważniejsze. Mamy szczęście, jeśli reperacja może ograniczyć się do usunięcia miejscowych...
Taras
Zielony salon
Duże przeszklenia łączą oranżerię z ogrodem (fot. Kwadrum) Zaleca się, aby wysokość ogrodu zimowego nie sięgała wyżej niż do drugiej kondygnacji (fot. Solarlux)Ogród zimowy najczęściej jest traktowany jako „zielony salon”. Budując go możemy jednak nie tylko powiększyć swoją przestrzeń życiową, ale też docieplić dom. Ogród zimowy można dobudować niemal do każdego domu....
Zielony salon
Kąpiel przez cały rok
W tym basenie da się popływać (fot. Basen Pool Świta). Nawet basen z elementów stalowych może mieć ładny kształt (fot. Stefpol). Z basenu trzeba wyjść – schody są ładniejsze od drabinek (fot. Instal Basen).Możliwość zażywania kąpieli we własnym ogrodzie i to przez cały rok to nie lada atrakcja. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Musimy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie... Tradycyjny basen, nawet...
Kąpiel przez cały rok
Odzyskujemy ciepło
Zasada działania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła Budowa centrali z odzyskiem ciepła z wymiennikiem krzyżowym (fot. Elektra)Analizując problem wentylacji stajemy często przed wyborem: albo dobrej jakości powietrze i wysokie koszty ogrzewania, albo niższe koszty ogrzewania i mniej świeżego powietrza w domu. A przecież można mieć i jedno i drugie. Trzeba tylko zastosować wentylację z...
Odzyskujemy ciepło
Garażu - otwórz się!
Zamykanie i otwieranie nie wymaga siły, ale jeszcze wygodniejsza jest brama z napędem (fot. Firma WIŚNIOWSKI). Gdy są nierozsunięte do końca, powstają drzwi serwisowe (fot.Siebau).O wyborze bramy garażowej mogą przesądzić przeznaczone na nią fundusze. Być może decyzję zdeterminują określone warunki jej funkcjonowania lub architektura domu, albo najważniejsza okaże się po prostu wygoda użytkowania… Producenci oferują rozwiązania od tanich...
Garażu - otwórz się!
Energooszczędna i sprawna
Przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej w domu jednorodzinnym Zasada działania wentylacji grawitacyjnej. Nawiewnik zapewnia wentylację pomieszczenia (fot. Brevis) Higrosterowany nawiewnik i kratka wywiewna (www.aereco.com.pl)Głównym celem wentylacji jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Proces wentylacji to również konieczność ciągłego podgrzewania powietrza w pomieszczeniach. A to oznacza duże koszty. Czy można pogodzić potrzebę wentylowania pomieszczeń z ideą energooszczędności? Do czego potrzebna w...
Energooszczędna i sprawna
A gdzie odkurzacz?
W mieszkaniu widoczny jest tylko wąż ssący i gniazda (fot. Beam). Nawet do wyczyszczenia klawiatury komputerowej dobierzemy odpowiednią końcówkę (fot. Aertecnica).Dzięki centralnemu odkurzaczowi domownicy zyskują spokój, zaś alergicy – mniejsze zagrożenie alergenami. Dlaczego? Przeczytajcie. Sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku....
A gdzie odkurzacz?
Dwa w jednym
Niezbyt urodziwe „tyły kominka” można zupełnie ukryć i zamaskować płaską ścianą (fot. Austroflamm). Kominek w prawie tradycyjnym klimacie (fot. Jotul).W kominku możemy rozpalić dla przyjemności i delektować się ciepłem bijącym bezpośrednio od płomienia. Niestety, większość ciepła, bo aż 80-90% ucieka przez komin! To podstawowa wada kominków tradycyjnych, czyli z otwartą komorą spalania. Kominek jest tanim źródłem ciepła, ponieważ można palić...
Dwa w jednym
Poddasze z oknami
Szpaleta nie ogranicza strumienia światła (fot. Roto) Okno obrotowe jest bardzo popularne; w tym miejscu "wchodzenie" skrzydła do pomieszczenia nie przeszkadza (fot. Velux) Okno wysokoosiowe (Roto) Otwierany na bok wyłaz dachowy ma okucia, które muszą utrzymać okno w pełnym otwaciu (fot. Roto Frank) Wyżej umieszczone okna otwiera się drążkiem (fot. Velux) Świetlik rurowy doprowadza światło...
Poddasze z oknami
Dom będzie "oddychał"
Gonty (fot. Roof Reed) Wióry (fot. Spinpol)Jeszcze do niedawna dachy kryte gontami czy strzechą uchodziły za symbol ubóstwa. Dzisiaj naturalne materiały to szczyt elegancji i modny powrót do tradycyjnych rozwiązań. A eksperci od tworzenia standardów tzw. sztuki budowlanej sprawili, że są one dodatkowo trwałe, chociaż wymagają szczególnych środków bezpieczeństwa. Zapewne obawa przez łatwopalnością w pewnym momencie spowodowała zdecydowane odejście od naturalnych...
Dom będzie "oddychał"
Cicho jak w domu
Dźwięki powietrzne najskuteczniej izoluje się układając materiał tłumiący na ścianach i sufitach pomieszczeń, w których są wytwarzane. Lekkie ściany szkieletowe to dobre rozwiązanie do wydzielenia pomieszczeń na piętrach (rys. Ursa). Schemat ściany gipsowo kartonowej o dobrej izolacyjności akustycznej.W domu tzw. cichym hałas powstający wewnątrz budynku słyszy się wyraźniej niż w blokach stojących w pobliżu ruchliwych...
Cicho jak w domu
Na płaskim wygrają z dachówką
Rozgrzewanie papy zgrzewalnej (fot. Bauder) Wielowarstwowa budowa współczesnej papy Papy wcale nie muszą być czarne (fot. Icopal)Lekkie, nieskomplikowane w układaniu, łatwe w transporcie, na każdy dach, odporne na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu i na dodatek w przystępnej cenie. To nie litania dobrych życzeń, to tylko skrócona charakterystyka nowoczesnych materiałów bitumicznych przeznaczonych...
Na płaskim wygrają z dachówką
Dachy z blachy
Dachy pokryte ocynkowaną blachą mają jednolitą kolorystykę (fot. Lindab) Można sobie "wybrać dach" niemal w dowolnym kolorze (fot. Huta Mikołaj) Produkcja arkuszy blachy powlekanej imitującej tłoczeniem dachówki ceramiczne (fot. Huta Mikołaj) Producenci dachówek metalowych z posypką ceramiczną często zalecają układanie ich od góry (fot. AHI Roofing)Współczesne pokrycia dachowe z blachy są znakomitym przykładem wykorzystania nowoczesnych...
Dachy z blachy
Ścieki dobrze oczyszczone
Typowo ułożony drenaż rozsączający (fot. Nevexpol). Schemat oczyszczalni ze złożem biologicznym: z lewej – osadnik gnilny, z prawej – zloże biolo- giczne (fot. Ekofinn-Pol).Na terenach, gdzie nie ma kanalizacji zbiorczej, właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie rozwiązać problem utylizacji ścieków. Chociaż szamba są nadal powszechnie stosowane, coraz większą popularność zyskują przydomowe oczyszczalnie. Zanim zdecydujesz, jaka... W...
Ścieki dobrze oczyszczone
Oczyszczalnia czy szambo?
Instalacja kanalizacyjna rozdzielna. Szambo z nadstawką o pojemności 3m3 wykonane z polietylenu (fot. Wobet-Hydret).Ponieważ wciąż większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana, często trudnym problemem do rozstrzygnięcia przez inwestorów jest sposób usuwania ścieków z domu i posesji. Żeby dobrze „ugryźć” ten temat, trzeba pamiętać, że w pojęciu „ścieki” mieszczą się: woda zużyta lub...
Oczyszczalnia czy szambo?
Sztuka składania
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa). Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Sztuka składania
Parametr prawdę ci powie
Duża powierzchnia okien to potencjalnie słaby punkt w naszym bilansie strat ciepła, dlatego ważna jest ich dobra termoizolacyjność (fot. Tarkett).Okno nie tylko musi być ładne i funkcjonalne, musi też być odpowiednim buforem dla ciepła, hałasu i... intruza. O tym, czy wybrane przez nas okno spełnia te wymagania, zadecyduje kilka jego istotnych właściwości. Okno jest bowiem specyficzną...
Parametr prawdę ci powie
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
W stronę światła
Duży pokój dziecinny dobrze doświetlą okna umieszczone na dwóch ścianach (fot. Stolbud Włoszczowa). Znawcy tematu zalecają sytuowanie sypialni od wschodu, gdyż poranne słońce „daje” pozytywną energię na cały dzień (fot. Komandor). Jeżeli przy kuchni znajduje się jadalnia, dobrze całość będzie się prezentowała w świetle okien narożnych (fot. Quick-Step). W kuchni konieczne jest światło, które oświetli blat roboczy (fot. IKEA). Przestrzeń i „dobry kontakt”...
W stronę światła
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz