Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 04/2006
Wanna czy prysznic?
Wanna narożna może być wpuszczona w podłogę (fot. Ravak). Wanna wolno stojąca wymaga odpowiedniej baterii (fot. Armatura Kraków). W tej kabinie tafle szkła hartowanego są mocowane punktowo (fot. Hüppe). Ta luksusowa kabina ma w wyposażeniu m.in. GSM, radio i oświetlenie (fot. Pamos).Pytanie Czytelnika Gdy architekt zadał nam pytanie, jak ma być wyposażona łazienka naszego przyszłego domu – nasza...
Wanna narożna może być wpuszczona w podłogę (fot. Ravak).
Wanna wolno stojąca wymaga odpowiedniej baterii (fot. Armatura Kraków).
W tej kabinie tafle szkła hartowanego są mocowane punktowo (fot. Hüppe).
Ta luksusowa kabina ma w wyposażeniu m.in. GSM, radio i oświetlenie (fot. Pamos).

Pytanie Czytelnika

 

Gdy architekt zadał nam pytanie, jak ma być wyposażona łazienka naszego przyszłego domu – nasza rodzina wstąpiła na ścieżkę „wojny domowej”. Starszyzna preferuje rozwiązanie z wanną, młodzież optuje za prysznicem. Każda ze stron zgłasza słuszne, wynikające z upodobań, racje. Postanowiłem podejść do tematu obiektywnie, stąd moja prośba do Redakcji o dostarczenie mi bardziej praktycznych oraz technicznch argumentów. A zatem – wanna czy prysznic?

 

Na to pytanie można odpowiedzieć krótko: co kto lubi. W domu jednorodzinnym najczęściej mamy co najmniej dwie łazienki, albo jedną dużą i, przy obecnej ofercie rynkowej, da się pogodzić oba te warianty. Pod prysznicem wygodnie jest umyć się rano, gdy trzeba iść do pracy. W wannie zaś poleżeć w obłoku piany i zrelaksować się. Ale rzeczywiście warto też zastanowić się nad kosztami eksploatacji i możliwościami tych rozwiązań.

Redakcja BD

Wanny

 

Wanny mogą być jedno- lub kilkuosobowe. W tej drugiej grupie przeważają urządzenia dla dwojga. Niezależnie od wielkości i kształtu, powinno się wybierać taką wannę, która pozwoli efektownie urządzić łazienkę i umożliwi wygodną eksploatację urządzenia.

 

Drewno? Czemu nie…

 

Współczesne wanny produkowane są głównie z emaliowanej stali, akrylu i quarylu.

 

Wanny stalowe emaliowane – powłoka z emalii jest trwała i odporna na środki chemiczne używane w domu. Niektóre wanny stalowe mają antypoślizgowe dno oraz możliwość zainstalowania hydromasażu. Jednak są zimne w dotyku, a wpadająca woda hałasuje.

 

Wanny akrylowe są niezwykle popularne m.in. dlatego, że materiał, z którego są wykonane można formować w niemal dowolne kształty. Również łatwość jego barwienia ma wpływ na szeroką gamę kolorystyczną wyrobów. Wanny są lekkie i sprzedawane najczęściej wraz z obudową. Wnętrze może mieć wyprofilowane siedzisko, podgłówek, podłokietnik. Na przylegającym do ściany brzegu wanny może być wyprofilowana mydelniczka. W wyposażeniu często są także uchwyty. Dno może być antypoślizgowe.

 

Quaryl jest materiałem składającym się z akrylu i kwarcu, dzięki czemu wanna jest sztywna – nie wymaga, tak jak akrylowa, dodatkowych wzmocnień. Również te wanny są produkowane w różnych kolorach, kształtach, z profilowanym wnętrzem i dodatkowymi akcesoriami, takimi samymi jak w przypadku wanien z akrylu. Są jednak od nich droższe i jeszcze mało popularne.

 

Drewno – oferta takich wanien nie jest duża, ale są to urządzenia niezwykle efektowne. W tej grupie spotyka się najczęściej wanny wolno stojące. Drewno pochodzi z gatunków egzotycznych, musi być bowiem szczególnie odporne na wilgoć. Drewno jest dodatkowo olejowane, co zmniejsza jego nasiąkliwość.

 

Serce dla dwojga

 

Kształt wanny w dużej mierze zależy od tego, w którym miejscu łazienki chcemy ją ustawić. Są więc urządzenia do umieszczenia przy ścianie, w narożniku pomieszczenia oraz po środku. Wanny narożne mogą być symetryczne – oba przylegające do ścian boki są równej długości – lub asymetryczne. Te mają jeden bok krótszy, drugi dłuższy. Odpływ i przelew są umieszczane w krótszym boku. Wanny narożne mogą mieć wnętrze owalne lub w kształcie muszli. Znaleźć możemy też takie, których wnętrze jest uformowane w kształt serca. Pamiętajmy, że im większa wanna, tym więcej wody potrzeba do jej napełnienia. Warto więc przeanalizować koszt eksploatacji (a czasami również wytrzymałość na ciężar podłoża, na którym wanna będzie eksploatowana).

 

Wanny do ustawienia na środku pomieszczenia zazwyczaj są owalne, często w stylistyce retro, oparte na mosiężnych nogach, np. w kształcie lwich łap. Drugi trend we wzornictwie wanien wolno stojących to surowa prostota formy.

 

Wypasiona... Duża jest oferta wanien z hydromasażem i wcale nie muszą to być bardzo drogie urządzenia. Pamiętajmy tylko, że konieczne jest doprowadzenie w ich pobliże – oprócz wody i kanalizacji - także instalacji elektrycznej. Niektórzy producenci zwracają uwagę, aby nie myć się w takiej wannie, ponieważ resztki mydła mogą zatkać dysze.

 

Masażem mogą sterować systemy pneumatyczne lub elektroniczne. Pneumatyczne są tańsze i proste, ale mają mniejsze możliwości. Hydromasaż jest uruchamiany „uderzeniem” powietrza po wciśnięciu przycisku. Sterowanie elektroniczne jest zamknięte w panelu umieszczanym na brzegu wanny. Jest do niego doprowadzone napięcie bezpieczne (24 V). System pozwala na uruchamianie poszczególnych funkcji hydromasażu pojedynczo lub sekwencyjnie.

 

Wanna wyposażona jest w kilka do kilkunastu dysz, których rozmieszczenie pozwala na masowanie różnych partii ciała. Dysze mogą być nieruchome lub umożliwiać regulację kierunku wypływu strumienia wody. Do podstawowego wyposażenia hydromasażu można dokupić system automatycznej dezynfekcji uruchamiający się po każdej kąpieli, system osuszania oraz dodatkowe dysze. W wypasionych modelach znajdziemy wbudowane radio, odtwarzacz CD, podwodne oświetlenie do światłoterapii oraz system automatycznego dozowania olejków do aromaterapii. A zewnętrzny bok wanny może być przezroczysty...

 

Kabiny prysznicowe Jest kilka rozwiązań urządzenia w domu natrysku. Rozwiązanie mniej pracochłonne to kupienie gotowej kabiny. Ale tu możliwości wyboru mogą przyprawić o ból głowy.

Wanna akrylowa z kabiną mazażowo-parową; z przodu wanny efektowne przeszklenie (fot. Technic Industry).
Panel prysznicowy z drewna prezentuje się bardzo efektownie (fot. Artweger).
Taca pod nogami

 

Brodziki są wytwarzane z emaliowanej stali – najwięcej i najtańsze – drewna oraz lakierowanego proszkowo aluminium. Drogie, ale przyjemnie ciepłe w dotyku są brodziki z konglomeratu marmurowego. Największa jest oferta brodzików z akrylu. Brodziki mogą być kwadratowe, prostokątne, w kształcie elipsy, wielokąta, do ustawienia przy ścianie, w narożniku oraz wolno stojące. Wśród tych ostatnich najwięcej bazuje na kształcie koła. Brodziki prostokątne mogą być spore – nawet 70x120 cm. Wysokość brodzików też jest zróżnicowana. Najniższe – nazywane przez producentów tacami – mają ok. 10 cm. Najgłębsze, w których można nawet wykąpać małe dziecko – ponad 30 cm. Do najniższych są potrzebne specjalne syfony, o wysokości ok. 8 cm. Standardowe brodziki mają 7-15 cm głębokości.

 

Z łezką w ściance

 

Kabiny najczęściej sprzedawane są z komplecie z brodzikami o wymiarach 80x80 lub 90x90 cm. Urządzenia mogą przylegać jednym bokiem do ściany – kabina ma dwie ścianki i drzwi, są też narożne (jedna ścianka i drzwi) oraz pełne. Te ostatnie mogą być również wolno stojące. Trzeba do nich doprowadzić instalacje, tak jak do wolno stojących wanien.

 

Kabina najczęściej ma konstrukcję ramową – z lakierowanego proszkowo aluminium, ale też np. z drewna. Ramy wypełnione są szkłem lub przeszkleniami z tworzyw sztucznych, mogą też być jedynie mocowane punktowo. Najczęściej spotykane jest tzw. szkło akrylowe. Przeszklenia mogą być bezbarwne przezroczyste lub barwione i najczęściej mają różną fakturę – np. łezki, krople deszczu, pęcherzyki powietrza czy fale.

 

Może dwie główki?

 

W brodziku możemy zainstalować zwykłą baterię prysznicową. Jednak zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem jest tzw. panel, w tym także taki z hydromasażem. Większość paneli jest z akrylu, ale mogą być też ze szkła, aluminium, marmuru, granitu, konglomeratu np. granitowego oraz drewna. Najprostsze panele wyposażone są w prysznic i baterię. Najczęściej bateria jest ukryta pod panelem – na zewnątrz widoczne są tylko pokrętła. Strumień wypływającej wody może mieć różne natężenie i skupienie, umożliwia więc najprostszy masaż. Panel może też mieć dwie główki prysznicowe: jedną umieszczoną na stałe u góry i drugą, ruchomą, na wężu. Niektóre modele akrylowych paneli mają wyprofilowane półeczki oraz siedziska.

 

Wejdź do łaźni

 

Również pod natryskiem możemy korzystać z dobrodziejstw hydromasażu. Zależnie od wielkości (wysokości) panelu jest od trzech do kilkunastu dysz, rozmieszczonych na trzech ściankach. Dysze mogą być ustawione centralnie w jednym rzędzie lub symetrycznie. Zależnie od rodzaju dysz uzyskuje się różne strumienie wypływającej wody. W droższych kabinach są również dysze do masażu stóp, umieszczane najczęściej pod siedziskiem. Sterowanie hydromasażem może być ręczne lub automatyczne.

 

W modelach luksusowych znajdziemy, oprócz dozownika do olejków zapachowych, także wbudowane oświetlenie do chromoterapii, radio, a nawet mały telewizor oraz telefon.

 

Jeszcze więcej „atrakcji” umieszczono w kabinach masażowo-parowych.

 

Kabina, nazywana też łaźnią rzymską oferuje, oprócz wszystkich funkcji hydromasażu, także natrysk imitujący deszcz oraz kąpiel w gorącej parze. Jest ona od wierzchu przykryta kopułą, zatrzymującą ciepło i wilgoć. Funkcją łaźni steruje się z panelu umieszczonego na zewnątrz przy drzwiach kabiny.

 

Kabina „z górnej półki” może kosztować nawet tyle, co średniej klasy samochód. Jest dodatkowo wyposażona w bicze szkockie – masowanie ciała na przemian zimną i gorącą wodą - oraz masaż Kneippa, czyli punktowy natrysk zimną wodą. Kabinę możemy wstępnie podgrzać przed kąpielą, zaprogramować jej włączenie z dobowym wyprzedzeniem oraz zaprogramować wszystkie funkcje, które będą używane w czasie kąpieli.

 

Kabiny masażowo-parowe mogą być jedno- lub kilkuosobowe. Wszystkie sterowane są elektronicznie, za pośrednictwem pilota.

 

Dwa w jednym

 

Jeśli nie możemy się zdecydować na wybór konkretnego urządzenia do kąpieli lub preferencje domowników są rozbieżne, wybierzmy rozwiązania łączące w sobie kilka funkcji.

 

Skryj się za parawanem

 

Parawan możemy kupić oddzielnie i zamontować na wannie lub od razu kupić taką, z którą tworzy komplet. Parawany mogą być częściowo lub całkowicie składane. Te drugie mogą mieć nawet pięć ruchomych ścianek. Są przesuwane, składane w harmonijkę lub otwierane wahadłowo. Wysokość parawanu to 130-150 cm, a szerokość 70-180 cm. Parawany są produkowane także do wanien narożnych. Osłaniają wannę tylko od strony łazienki lub wygradzają w niej „kabinę prysznicową”. Przeszklenie, najczęściej ze szkła hartowanego lub tworzyw sztucznych (akrylu albo polistyrenu) usztywnia aluminiowa lakierowana rama.

 

Wanno-brodziki

 

To tak, jak meblościanki. Brzmi strasznie, ale precyzyjnie definiuje temat. Są to wanny akrylowe z uformowanym z jednej strony głębokim brodzikiem. Część brodzikową wyposaża się w panel prysznicowy – także z hydromasażem – i osłania kabiną opartą na krawędzi wanny. Składane lub przesuwne ścianki kabiny pozwalają odgrodzić prysznic nie tylko od łazienki, ale też od pozostałej części wanny.

 

Znaleźć można też prawdziwe wielofunkcyjne kombajny. Wanna jest całkowicie zamykana ściankami i drzwiami kabiny. Od góry jest przykryta kopułą. Wewnątrz zaś mieści się „wannowy” hydromasaż i łaźnia masażowo-parowa. Całość może być wbudowana w ściankę, w której znajdują się półeczki na kosmetyki, ręczniki i drobiazgi.

 

Apla

 

W przypadku wanny bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o zużycie wody, ma jej wielkość i kształt. Przykładowo, wanna prostokątna, długości 140 cm i szerokości 70 cm mieści 115 l wody, wanna 90x190 cm już 190 l. Wanna narożna asymetryczna do 230 l, zaś symetryczna – nawet 270 l.

 

Powszechnie uważa się, że na kąpiel w wannie zużywamy więcej wody niż pod prysznicem. Nie jest to prawdą, jeśli porównamy ten sam czas kąpieli. Wtedy okaże się, że w średniej wielkości, napełnionej do 2/3 wannie mieści się do 90 l wody, podczas, gdy przy korzystaniu z prysznica do kanalizacji ucieka nawet 100 l. Tyle bowiem zużyjemy w kabinie z hydromasażem – w zwykłych kabinach ilość zużytej wody jest nieco mniejsza.

 

Podsumowanie

 

Trudno powiedzieć, który punkt w rozważaniach dotyczących wyboru jest najważniejszy. Zacząć jednak chyba trzeba od preferencji domowników i ich wieku. Do wanny ciężko jest wejść osobie starszej, z kolei w brodziku trudno wykąpać dziecko.

 

Sprawdźmy, czy wielkość łazienki pozwoli na zainstalowanie w niej wanny, czy tylko prysznica. W dużych łazienkach możemy ustawić oba te urządzenia. Takie rozwiązanie cieszy się zresztą coraz większą sympatią właścicieli domów jednorodzinnych.

 

I kolejna ważna decyzja - cena. Wanna z obudową najczęściej jest tańsza niż kabina prysznicowa z brodzikiem. Ale też wanna z hydromasażem wcale nie musi być droższa od kabiny natryskowej z panelem do hydromasażu. A koszt zależy przede wszystkim od wielkości urządzenia, materiału, z którego jest wykonane i wyposażenia.

Hanna Czerska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny