Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?

Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf) Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)Pytanie CzytelnikaZastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić...
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf)
Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)

Pytanie Czytelnika

 

Zastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Podpowiedzcie, jakie są ważne cechy ścian działowych.

 

Wybór materiałów i technologii budowy ścianek działowych powinien uwzględniać szereg wymagań formalnych i użytkowych. Ścianki mogą być murowane z różnych elementów ściennych lub szkieletowe – pokryte płytami gipsowo-kartonowymi albo gipsowo-włóknowymi.

Redakcja

Ścianki działowe pełnią rolę przegród akustycznych i funkcjonalnych. Stawiane są niekiedy równocześnie ze ścianami zewnętrznymi, ale częściej wznosi się je, gdy budynek jest już pod dachem. Z kolei podczas modernizacji czy remontu często decydujemy się na zmianę podziału powierzchni mieszkalnej, burząc istniejące i stawiając nowe ścianki.

 

Na co zwrócić uwagę...

 

Choć w odniesieniu do budynków jednorodzinnych, przepisy nie precyzują szczególnych wymagań dla tych przegród, to jednak istnieją zalecenia dotyczące ich izolacyjności akustycznej. Według tych zaleceń ścianki wewnętrzne powinny zapewniać tłumienie hałasu na poziomie co najmniej 30 dB, a przy podwyższonym standardzie domu – 35 dB. Jeszcze lepsza dźwiękochłonność jest wskazana dla ścianek oddzielających łazienki i ubikacje od pomieszczeń mieszkalnych. Wskaźnik tłumienia dźwięków powinien wynosić wtedy 40 dB przy wykończeniu podstawowym lub 45 dB – w podwyższonym standardzie.

 

Kolejny czynnik wpływający na rodzaj stawianej ścianki działowej to jej masa powierzchniowa, zwłaszcza gdy przegroda stawiana będzie na stropie. W projekcie konstrukcyjnym domu przewidziane są z reguły dodatkowe wzmocnienia stropu w miejscach, gdzie będą postawione ścianki. Jeśli więc zdecydujemy się na przestawienie (w stosunku do projektu architektonicznego) ciężkiej przegrody murowanej, to już na etapie wykonywania stropu powinniśmy odpowiednio przesunąć zaprojektowane wzmocnienia. Oczywiście, ciężką przegrodę można zastąpić lekką ścianką szkieletową, albo na istniejącym stropie wykonać żelbetowe żebro wzmacniające. Właśnie z powodu określonej wytrzymałości, na stropach drewnianych montowane są wyłącznie ścianki szkieletowe, gwarantujące niewielkie obciążenie konstrukcji.

 

Wybór materiałów do budowy ścianek działowych powinien również uwzględniać pożądaną ich wytrzymałość na uszkodzenia i możliwość zawieszenia ciężkich przedmiotów. Większość ścianek murowanych charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i można na nich bez problemów zawiesić np. szafki kuchenne, półkę z książkami, umywalkę, bojler. Zamocowanie na ściankach szkieletowych przedmiotów o większym ciężarze wymaga zamontowania dodatkowych wzmocnień przenoszących obciążenie na konstrukcję szkieletową. Ścianki te są też znacznie mniej odporne na uszkodzenia. Łatwo natomiast poprowadzić w nich wszelkie instalacje, bez konieczności czasochłonnego wykuwania bruzd.

 

Istotny wpływ na koszt wykonania ścianki działowej ma sposób ostatecznego jej wykończenia. Ścianki murowane wymagają tynkowania lub zamocowania okładzin ściennych, co trzeba uwzględnić przy porównywaniu kosztów różnych technologii. Uzyskanie dużej równości i gładkości powierzchni na ścianach tynkowanych będzie bardziej pracochłonne niż przy wykańczaniu ścianki szkieletowej pokrytej płytami gipsowo-kartonowymi.

 

ŚCIANKI TRADYCYJNE

 

Ścianki działowe w technologii murowanej wznosi się z materiałów takich samych, jak ściany nośne.

 

Cegły

 

Ścianki działowe wznosi się najczęściej z ceramicznych cegieł pełnych, murowanych na grubość 12 cm lub – rzadziej – 6,5 cm. Ściany te są ciężkie i muszą spoczywać na wzmocnieniach stropów lub stawiane są na dodatkowej belce żelbetowej opartej na ścianach nośnych. Mają dużą wytrzymałość i dobre własności akustyczne, ale ich wykonanie jest dość pracochłonne. Ze względu na nierówną powierzchnię wymagają pokrycia warstwą tynku grubości co najmniej 1,5 cm. Przy grubości muru 12 cm nie trzeba układać zbrojenia w spoinach poziomych. Natomiast dłuższe ścianki o grubości 6,5 cm powinny być wzmocnione prętami zbrojeniowymi, układanymi w co trzeciej spoinie poziomej. Koszty można w niewielkim stopniu obniżyć, budując ścianki działowe z cegły dziurawki. Ściana z tego materiału będzie o ok. 30% lżejsza, ale równocześnie pogorszą się jej własności akustyczne. Kanały w cegłach utrudniają też osadzenie kołków mocujących zwłaszcza cięższe przedmioty. W celu ograniczenia robót tynkarskich i przyspieszenia prac wykończeniowych, zamiast tynków, na ścianach z cegły można przyklejać płyty gipsowo-kartonowe.

 

Betony lekkie

 

Bloczki z lekkich betonów, zwłaszcza komórkowych, grubości 8-12 cm, są chętnie wykorzystywane do stawiania ścianek działowych. Niewielka masa powierzchniowa (ok. 50 kg/m2), duże wymiary (wysokość – 24 cm, długość – 59 cm) i łatwość przycinania sprawiają, że z tego materiału buduje się łatwo i szybko. Dokładne wymiarowo bloczki łączy się na cienkie spoiny, co ułatwia późniejsze wykończenie ściany – nawet tynkami cienkowarstwowymi. Jednak ze względu na słabe tłumienie dźwięków (ok. 33 dB) ściany z betonu komórkowego powinny być pokrywane tynkiem tradycyjnym, co zwiększa ich masę powierzchniową poprawiając własności akustyczne. Alternatywnym rozwiązaniem jest obłożenie tych ścian płytami gipsowo-kartonowymi z warstwą izolacji akustycznej, ale podnosi to znacznie koszty wykonania.

 

Na ściankach z betonu komórkowego mogą wystąpić trudności z zawieszeniem ciężkiego wyposażenia, gdyż niska wytrzymałość materiału nie pozwala na stabilne osadzenie elementów mocujących.

 

Korzystniejsze własności akustyczne oraz większą wytrzymałość mają ścianki stawiane z bloczków keramzytobetonowych. Ich powierzchnię można wykańczać tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym.

W budynkach wznoszonych z pustaków ceramicznych także ścianki działowe są najczęściej z nich wykonywane; do łączenia ścian służą stalowe kotwy
W domach murowanych ściankami szkieletowymi wydziela się pomieszczenia na poddaszach (fot. Velux)

Pustaki ceramiczne

 

W budynkach wznoszonych z pustaków ceramicznych również ścianki działowe najczęściej budowane są z tego materiału, ale o mniejszej grubości. W technologii tradycyjnej wykorzystuje się pustaki DZ 3 grubości 8,8 cm lub K 3 grubości 12 cm. Można je zastąpić wygodniejszymi w murowaniu pustakami poryzowanymi o dużych wymiarach (50x24 cm), łączonymi w pionie na pióro oraz wpust. Ułatwia to wznoszenie ściany i pozwala uzyskać równiejszą powierzchnię, co z kolei zmniejsza zużycie zaprawy tynkarskiej. Takie ścianki coraz częściej wykańcza się pocienionymi (10-12 mm) tynkami gipsowymi nakładanymi z agregatu lub ręcznie.

 

Ściany z pustaków ceramicznych zwykłych i poryzowanych spełniają standardowe wymagania izolacyjności akustycznej dla pomieszczeń mieszkalnych, ale w przypadku sanitarnych zaleca się dodatkowe ich wyciszenie. Na ścianach postawionych z tych materiałów wiesza się wyposażenie na specjalnych kołkach rozprężnych.

 

Bloczki silikatowe

 

Bardzo dobrą izolację akustyczną zapewniają stosunkowo cienkie ścianki z pełnych lub drążonych bloczków wapienno-piaskowych. Już przy grubości 8 cm dźwiękochronność ściany wynosi 45 dB, co spełnia wymagania podwyższonego standardu dla ścianek oddzielających pomieszczenia sanitarne od mieszkalnych. Przy grubości 12 cm wskaźnik izolacyjności akustycznej wynosi ok. 50 dB. Dodatkową zaletą bloczków jest ich duża dokładność wymiarowa (odchyłki poniżej 1 mm) oraz możliwość wykonywania spoin pionowych na pióro i wpust. Niektóre rodzaje bloczków drążonych pozwalają ograniczyć kucie bruzd pod instalacje, np. elektryczne. Zestawione bowiem w odpowiedni sposób kolejne warstwy tworzą pionowe wewnętrzne kanały, w które można wprowadzić przewody elektryczne lub nawet elastyczne rury instalacyjne.

 

Dokładne wymiary i gładka powierzchnia bloczków silikatowych umożliwiają wykończenie ścianki cienkowarstwowym tynkiem gipsowym grubości do 5 mm. W istotny sposób wpływa to na obniżenie kosztów i pozwala uzyskać gładką oraz równą powierzchnię. Prace wykończeniowe można czasem ograniczyć, nakładając jedynie gładź gipsową – po uprzednim zaszpachlowaniu, oszlifowaniu i zagruntowaniu podłoża. Ścian z silikatów można nie wykańczać.

 

Bloczki gipsowe

 

Ścianki działowe z gipsowych bloczków o dużych wymiarach (67x50 cm) i grubości 8 cm są stosunkowo mało popularne, głównie ze względu na dość wysoką cenę materiału. Bloczki produkowane są w dwóch odmianach – jako zwykłe i wodoodporne. Ścianki ze zwykłych bloczków mogą być ustawiane w pomieszczeniach o wilgotności do 70%, natomiast w pomieszczeniach przejściowo wilgotnych (np. łazienkach) należy montować bloczki wodoodporne. Dźwiękochłonność przegrody wynosi 38 dB, a zdolność gipsu do pochłaniania i oddawania pary wodnej wpływa korzystnie na stabilność mikroklimatu w pomieszczeniach.

 

Pojedyncze bloczki ważą ok. 25 kg. Łączy się je klejem gipsowym nanoszonym na boczne krawędzie z ukształtowanym piórem i wpustem. Do czasu związania kleju konieczne jest zaklinowanie ostatniego rzędu płyt do sufitu, a następnie wypełnienie szczeliny zaprawą gipsową.

 

Ścianki z bloczków gipsowych nie wymagają tynkowania. Jedynie przy wysokim standardzie wykończenia zalecane jest nałożenie dodatkowej warstwy gładzi gipsowej.

 

Ścianki szkieletowe

 

Konstrukcja nośna szkieletowej ścianki działowej składa się z profili stalowych ocynkowanych lub – rzadziej – z drewnianych słupków i podłużnic. Ścianki te należą do najlżejszych (1 m2 przegrody grubości 7,5 cm waży ok. 26 kg), co pozwala montować je praktycznie w dowolnym miejscu. Nie jest konieczne sprawdzanie nośności stropów. Poszyciem szkieletu są płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe mocowane do profili nośnych wkrętami. Standardowy szkielet składa się z systemowych profili słupkowych, rozmieszczonych co 60 cm oraz profili w kształcie litery U, mocowanych do podłogi i sufitu. W miejscach osadzenia drzwi oraz tam, gdzie będą mocowane ciężkie przedmioty, umieszcza się dodatkowe profile wzmacniające. W łazienkach, do zamontowania bidetów, sedesów wiszących oraz umywalek, wewnątrz ścianki szkieletowej montowane są specjalne stelaże nośne. Jeśli ściance działowej stawiane są szczególne wymagania (np. podwyższonej dźwiękochłonności czy odporności ogniowej), wykonuje się poszycie z dwóch warstw płyt oraz zwiększa się szerokość profili (do 75 lub 100 mm).

 

Mimo małej masy ścianki szkieletowe dobrze tłumią dźwięki. Po wypełnieniu przestrzeni między profilami wełną mineralną wskaźnik izolacyjności akustycznej wynosi 38 dB, co jest wartością wystarczającą dla przegród np. między pokojami mieszkalnymi.

 

Zaletą technologii szkieletowej jest również ograniczenie do minimum robót mokrych i możliwość niemal natychmiastowego malowania czy tapetowania ścianki. Przy zachowaniu reżimu technologicznego powierzchnie są bardzo równe, gładkie i można je wykończyć dowolnie. Ścianki szkieletowe również ułatwiają i zmniejszają koszt prowadzenia instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i innych, gdyż nie wykonuje się bruzd instalacyjnych.

 

Mimo tych zalet, w budynkach murowanych ścianki te stawiane są głównie w czasie remontu lub modernizacji pomieszczeń oraz przy zabudowie poddaszy. Jest to spowodowane ich niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz ograniczonymi możliwościami zawieszania ciężkich przedmiotów. Należy też liczyć się z powstawaniem rys w miejscach łączenia płyt, zwłaszcza gdy w pomieszczeniach występują duże wahania wilgotności powietrza.

 

Podsumowanie

 

Ścianki murowane można stawiać z różnych materiałów, a więc i ich właściwości będą zróżnicowane. Również konstrukcje szkieletowe można w pewnym zakresie modyfikować, dostosowując ich cechy do stawianych wymagań.

 

W praktyce, wybór między ściankami murowanymi i szkieletowymi zależy przede wszystkim od dopuszczalnego obciążenia stropu, wymaganej wytrzymałości przegrody oraz pracochłonności wykonania. W nowych domach decydujemy się najczęściej na postawienie ścianek murowanych. Jeśli przewidujemy po pewnym czasie zmianę układu pomieszczeń, wtedy lepiej postawić ścianki szkieletowe, które znacznie łatwiej można rozebrać, a część materiałów nadaje się do ponownego wykorzystania. Również przy pracach modernizacyjnych i remontach łatwiej postawić ścianki działowe o konstrukcji szkieletowej, które montuje się szybko i przy znacznym ograniczeniu robót mokrych.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom w mgnieniu oka
Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową. Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone....
Dom w mgnieniu oka
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Wielu projektantów odradza budowanie piwnic, gdyż zwiększa to koszty budowy całego domu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy mieć piwnicę tylko pod częścią domu. A są przecież sytuacje, w których piwnica okazuje się niezbędna.
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też "dopasować" rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jesli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd. Co to jest cokół? Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian. Osłania ona elewację przed...
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Ściany zewnętrzne
Od ścian zewnętrznych w dużej mierze zależy, czy dom będzie solidny, ciepły i wystarczy na pokolenia. A przecież takie właśnie są oczekiwania większości inwestorów. Ściany muszą więc być zbudowane z odpowiednich materiałów oraz włąściwie izolowane - i to nie tylko termicznie. Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej? Ciepłochroność ściany jednowarstwowej zależy od grubości...
Ściany zewnętrzne
Pomyśl o kominie
Kominy są najczęściej wielokanałowe; o takiej konstrukcji świadczą m.in. widoczne w górnej części komina otwory (fot. Stema). W jednym kominie znajduje się kilka kanałów. Giętkie przewody wpuszcza się w komin od góry (fot. Poujoulat).Do niedawna kominy murowano z cegieł. Dziś często montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy....
Pomyśl o kominie
Skrzydła z plastiku
Komory liczymy w linii prostej od zewnętrznej do wewnętrznej strony profilu (rys. MS Pomorska Fabryka Okien). fot. DrutexTanie, praktyczne i kolorowe – to najczęstsze powody dla których decydujemy się na okna z tworzyw sztucznych. Ale stolarka z PVC ma też wiele wad. Jak kupić plastiki, żeby potem nie żałować? Jednym z powodów, dla których...
Skrzydła z plastiku
Kotły stałopalne - reaktywacja
Ekologiczny, opłacalny, prosty w użytkowaniu – jeszcze kilka lat temu nikt nie opisałby w ten sposób kotła na paliwo stałe. Dziś może być on tak nowoczesny, jak gazowy, chociaż nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni. Na początku był kocioł na węgiel, drewno, trociny. Użytkowanie go, dostarczanie i...
Kotły stałopalne - reaktywacja
Drzwi z klasą
fot. DormetDom oprze się włamywaczom tylko wtedy, gdy zabezpieczymy jego wszystkie słabe miejsca. Kombinacje mogą być różne – od krat w oknach, poprzez system alarmów, do firmy ochrony mienia. Jednego nie unikniemy na pewno – montażu drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że w dzisiejszym świecie...
Drzwi z klasą
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Pytanie CzytelnikaPytałem znajomych, mających domy jednorodzinne. Jednak nie potrafili mi jednoznacznie podpowiedzieć, czy skuteczniejszym ociepleniem jest styropian czy wełna mineralna. A jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ w tej chwili mogę nawet zmienić technologię ścian. Dom dopiero jest w sferze pomysłu! Podpowiedzcie, co wybrać. Do ocieplania wszystkich elementów budynku, a nie...
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Oszczędność i wygoda
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – stero- wanie wyposażeniem garażu (rys. Peha) Dzięki palmtopowi steruje się pracą inteligentnego domu z każdego miejsca poza nim (fot. Merten)I nie może...
Oszczędność i wygoda
Dom pod kontrolą
System ochrony posesji składa się z kilku strefNiektórzy właściciele otwarcie mówią o tym, że w pewnym sensie stali się niewolnikami własnego, chociaż wymarzonego domu. Strach wyjść na dłużej, podczas wakacji trzeba szukać lokatorów zastępczych, w nocy ciarki przechodzą na podejrzane odgłosy z domu. Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w system alarmowy będzie czuwał za nas, a...
Dom pod kontrolą
Poskromienie pioruna
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości. Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki...
Poskromienie  pioruna
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Urok drewna
Wiem, kto idzie
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex) Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu. Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała...
Wiem, kto idzie
Twarde jak...
Wszyscy producenci materiałów podłogowych, w tym także gresu, chętnie sięgają po wzór drewna (fot. Ceramika Paradyż) Płytki ceramiczne mają największy wybór kolorów i wzorów (fot. Ceramika Tubądzin)Posadzki, które można nazwać umownie twardymi, mają coraz więcej zwolenników. Architekci wnętrz wprowadzają je nawet do salonów. Posadzki z ceramiki i naturalnego kamienia są odporne na zabrudzenia...
Twarde jak...
Woda w górę
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos) Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć. Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie...
Woda w górę
Wiosna bez kałuż
Beton porowaty z daleka niczym nie różni się od zwykłego (fot. EHL) Z kostki betonowej można układać także wzory koliste (fot. Rouwdach) Granitowa kostka rustykalna ma sfazowane krawędzie (fot. Rustykal Granit)Kostka brukowa jest materiałem powszechnie używanym do budowy ścieżek i podjazdów dla samochodów. Efektowną ścieżkę możemy ułożyć też z płyt chodnikowych, a nawet... wylać...
Wiosna  bez kałuż
Zajrzyj pod posadzkę
Podłoga składa się z kilku warstw Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomieZwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu. W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw...
Zajrzyj pod posadzkę
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Drzwi lustrzane powiększają pomieszczenie (fot. Estima). Ciekawe połączenie drewna i szkła (fot. Technidoor).Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wnętrza. Spójrzmy na nie jak na element aranżacyjny, a może raczej jak na mebel... I wcale nie jest...
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Ciągle pada...
Elementy orynnowania Miedziany rzygacz będzie ozdobą dachu (fot. Perez) Powlekane rynny stalowe mają bogatą gamę kolorystyczną (fot. Lindab) Rynny miedziane są chyba najtrwalsze – wytrzymają nawet 100 lat (fot. Perez) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają 80 lat bez konserwacji (fot. Rheinzink)Dach może nie mieć rynien, jeśli okap jest odpowiednio daleko wysunięty poza ściany. W większości domów...
Ciągle pada...
Płasko na dachu
W niskie, trudno dostępne przestrzenie wdmuchuje się materiały izolacyjne w postaci włókien lub granulatów (fot. Eco Service) Taka jest budowa stropodachu wentylowanego Dach płaski niewentylowanyPłaskie dachy źle nam się kojarzą, chociaż w innych krajach są popularnym zwieńczeniem nowoczesnego domu. Może warto więc zmienić swoje nastawienie, gdyż mają one kilka istotnych zalet. Dachy płaskie, czyli stropodachy, w przeciwieństwie do użytkowych...
Płasko na dachu
Dach ciepły i suchy
Wełna mineralna musi być wkładana między krokwie na wcisk (fot. Rockwool) Wysokoparoprzepuszczalna folia ułożona bezpośrednio na wełnie mineralnej; potrzebna jest jedna szczelina wentylacyjna Niskoparoprzepuszczalna folia umieszczona między dwiema szczelinami wentylacyjnymi; nie powinna dotykać do wełny mineralnej Grubość ocieplenia można zwiększyć, mocując drugą warstwę wełny mineralnej do spodu krokwi Folia paroprzepuszczalna umożliwia odparowanie wilgoci z...
Dach ciepły i suchy
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Jaka ściana, taki dom
Dzięki żłobieniom na bocznych powierzchniach, do cegły kratówki lepiej przylega zaprawa (fot. Hadykówka) Dzięki dużym wymiarom, ściany z pustaków drążonych wznosi się szybko i łatwo (fot. Cerpol Kozłowice) Elewacja z klinkieru jest trwała i efektowna (fot. EkoKLINKIER) Z klinkieru produkowane są również cegły drążone (fot. Wienerberger) Ten pustak służy do wznoszenia ścian zewnętrznych, bez...
Jaka ściana, taki dom
Betonowe i drewniane
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice) Strop Teriva Strop Fert Strop typu Ceram Strop Porotherm (rys. Wienerberger) Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów budynku. Przenosi obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Betonowe i drewniane
Drewniany szkielet dachu
Z drewna można przygotować więźbę nawet bardzo skomplikowanego dachu (fot. MTM Styl) Taki dach z lukarnami i wieloma połaciami jest dość skomplikowany Złącza konstrukcyjne ułatwiają budowę konstrukcji z drewna (fot. Simpson Strong-Tie)W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich kształty i wielkość bywają bardzo różne. Dzięki dużej ofercie pokryć naprawdę jest na co popatrzeć....
Drewniany szkielet dachu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz