Wiem, kto idzie

Wiem, kto idzie
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex) Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu. Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała...
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex)
Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego
Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)

Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu.

 

Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała gama domofonów i, bardziej zaawansowanych, wideofonów. Wobec szerokiej oferty tych produktów, warto zapoznać się z najważniejszymi elementami poszczególnych rozwiązań, a wtedy wybór tego najlepszego na pewno będzie łatwiejszy.

 

Praktyczna wiedza Wybierając domofon zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego funkcje i skonfrontujmy je z naszymi potrzebami.

 

Im bardziej skomplikowane urządzenie, tym jego cena jest, oczywiście, wyższa. Wideofon kosztuje kilka, a nawet kilkanaście razy drożej niż domofon 1. Ale, jeśli z wnętrza domu nie widzimy furtki, jego zakup jest uzasadniony. Na pewno powinniśmy kupić urządzenie z tak wykonaną kasetą rozmówną, aby była odporna na warunki atmosferyczne (kasety hermetyczne lub z daszkiem osłaniającym urządzenie). Trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne będzie kaseta metalowa, zabezpieczona antykorozyjnie lub nierdzewna. Kasety z tworzywa sztucznego są mniej trwałe i nadają się raczej do instalowania wewnątrz. Wszelkie bramofony są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i akty wandalizmu, jeśli mają klawiaturę sensorową (dotykową).

 

Kamera – w przypadku wideofonu – powinna być tak umieszczona i zabezpieczona, aby trudno było ją zniszczyć. Sprawdźmy też, w jakich temperaturach urządzenie może pracować. Typowa kamera wytrzyma mróz do -10°C. W naszych warunkach klimatycznych trzeba przewidzieć temperaturę nawet poniżej – 20°C. Sprawność zapewni wówczas kamerze układ ogrzewania.

 

Bramofony są produkowane w wersji na- i podtynkowej. Można też znaleźć urządzenia bardzo wąskie, przeznaczone do montażu na słupkach ogrodzeniowych.

 

Najprostsze wideofony oraz te, w których odległość między kasetą rozmówną a unifonem (zaraz rozszyfrujemy terminologię!) przekracza 50 m, mogą być instalowane na tych samych przewodach co domofony. Natomiast wideofony o bardziej rozbudowanych funkcjach i rozmieszczone w większej odległości, wymagają przewodów koncentrycznych. Przy wymianie starego urządzenia na właśnie takie, należy się więc liczyć z koniecznością ponownego układania instalacji.

 

Wiele domofonów i wideofonów jest oferowanych z bramofonem połączonym ze skrzynką na listy. Inna propozycja to domofon, w którym kaseta rozmówna jest wyposażona w mikroprocesor, trwale zapamiętujący kod bezpieczeństwa. Ten sam kod musi być wprowadzony do unifonu – w przypadku ukradzenia kasety nie da się jej podłączyć do innego unifonu. Satysfakcja, że nikt nie skorzysta z ukradzionej części jest jednak marną pociechą.

 

Domofony i wideofony mogą być urządzeniami analogowymi, cyfrowymi lub analogowo-cyfrowymi. W przypadku analogowych aparatów każdy unifon musi być połączony z bramofonem oddzielnym kablem. Najczęściej nie podłącza się wówczas więcej niż dwa-trzy unifony. W rozwiązaniach cyfrowych liczba przewodów jest stała, niezależna od liczby użytkowników. Domofony cyfrowe oferują więcej funkcji dodatkowych, w porównaniu z urządzeniami analogowymi. Są to m.in. otwieranie drzwi wejściowych za pomocą kodu, dźwiękowa sygnalizacja niedomkniętych drzwi, możliwość podłączenia domofonu do systemu inteligentnego domu oraz automatyczne wykrywanie usterek.

 

Połączeniem obu wymienionych rozwiązań jest system analogowo-cyfrowy: analogowe unifony współpracują z cyfrowym bramofonem. Często do otwierania zamka może służyć, oprócz kodu wprowadzanego na klawiaturze numerycznej, także karta kodowa.

 

Domofon

 

To niewątpliwie urządzenie elektroniczne, dzięki któremu porozumiemy się z osobą znajdującą się na zewnątrz przy furtce lub drzwiach wejściowych, ale również umożliwia ono komunikację między mieszkańcami wewnątrz budynku. To taki specyficzny układ: nadajnik – odbiornik – nadajnik. Ktoś dzwoni – kontroluję kto to jest i – wysyłam sygnał otwarcia furtki lub drzwi.

 

Najprostsze systemy domofonowe (nazywane simplex) umożliwiają tylko rozmowę naprzemienną – osoba przy furtce w trakcie mówienia nie słyszy nas. Natomiast rozmowę jednoczesną umożliwia system duplex. Łatwo się domyślić, że jest to rozwiązanie wygodniejsze.

 

Od strony mieszkania znajduje się unifon – beztarczowy aparat telefoniczny. Jego konstrukcja jest dosyć prosta, a najważniejsze elementy to głośnik, słuchawka i przycisk zwalniający rygiel zamka elektromagnetycznego. Obudowy unifonów zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego.

 

Unifon montuje się najczęściej przy drzwiach wejściowych. Jeśli mamy dom kilkukondygnacyjny, zainstalowanie go na każdym piętrze oszczędzi nam biegania po schodach. To również możemy zaplanować na etapie projektowania domu. Drzwi zewnętrzne lub/i furtkę otwiera się po naciśnięciu przycisku. Niektóre unifony mają sygnalizację świetlną, informującą o tym, czy zostały one zamknięte. Unifon może mieć również funkcję interkomu, umożliwiającą np. porozumiewanie się z osobą znajdującą się w innym pomieszczeniu.

 

Od strony zewnętrznej mamy do czynienia z bramofonem. Jest to niewielki panel montowany w ogrodzeniu lub na słupku przy furtce. Wyposażony jest w mikrofon i głośnik oraz przycisk wywołujący unifon. Odpowiadając na taki sygnał w większości unifonów trzeba posłużyć się słuchawką, ale dostępne są też urządzenia głośnomówiące. Korzysta się wtedy z głośnika umieszczonego na panelu urządzenia.

 

Bramofon – przez profesjonalistów nazywany również kasetą rozmówną – może mieć jeden lub kilka przycisków wywołania. W wielu modelach domofonów są one podświetlane diodami. Kasety z jednym przyciskiem mogą być połączone z kilkoma unifonami znajdującymi się np. na różnych kondygnacjach domu jednorodzinnego. Kasety z kilkoma przyciskami stosuje się co prawda najczęściej w domach wielorodzinnych, ale znakomicie się sprawdzają w strzeżonych osiedlach domów jednorodzinnych. Każdy przycisk przypisany jest do innego mieszkania lub domu. Jeśli osiedlem opiekuje się ochroniarz, możliwe jest takie skonfigurowanie domofonu, że dźwięk wywołania odezwie się najpierw w portierni.

 

Kasety bramofonów produkowane są z blachy stalowej lakierowanej lub nierdzewnej – aluminiowej bądź mosiężnej.

Wideofon

 

Jeśli nazwy domofon, unifon, bramofon są poprzedzone członem „wideo”, oznacza to, że mamy do czynienia z urządzeniem, dzięki któremu nie tylko porozmawiamy z osobą przy furtce, ale również ją zobaczymy. Wideofon zachowuje wszystkie funkcje domofonu, jednak umożliwia także odbiór obrazu – służą do tego kamera na bramofonie oraz monitor na unifonie.

 

Kamera wideofonu umieszczana jest w kasecie. Wiele modeli jest wyposażonych w diody podczerwieni, które emitują światło niewidzialne dla oka ludzkiego, ale rejestrowane przez przetwornik kamery. Dzięki temu osoba stojąca w odległości do 1 m od kasety jest dobrze widoczna na ekranie monitora wbudowanego w unifon. Dostępne też są małe obiektywy, dzięki którym kamera jest w zasadzie całkowicie ukryta przed wzrokiem gościa. Kasety bramofonowe z kamerami produkowane są w wersjach natynkowych i podtynkowych. Obudowy natynkowe ze zrozumiałych względów są wzmocnione.

 

Obraz wygenerowany przez kamerę transmitowany jest do unifonu. Włączenie przekazu następuje w momencie naciśnięcia przycisku wezwania na kasecie. Najprostsze systemy pozwalają jedynie przekazać obraz, natomiast te bardziej rozbudowane umożliwiają dołączenie dodatkowych kamer, sekwencyjne przeglądanie obrazów, instalowanie dodatkowych monitorów i magnetowidu. Na jakość transmitowanego sygnału wpływa odległość między kasetą a unifonem. Producenci dopuszczają najczęściej dystans do 100 m. Przy odległości do 50 m do połączenia urządzeń używa się typowego przewodu płaskiego, większa oznacza konieczność zastosowania przewodu koncentrycznego. Optymalna wysokość, na jakiej powinna znaleźć się kamera to ok. 160 cm nad poziomem terenu.

 

Monitor umieszczony na panelu unifonu nie jest zbyt duży, najczęściej ma 4”, choć zdarzają się też monitory 5-calowe. Wyświetlają obraz monochromatyczny lub kolorowy. W tej drugiej opcji najczęściej stosuje się płaskie monitory LCD.

 

Wybór instalacji

 

W domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się instalacje przewodowe. Na zewnątrz stosuje się kable teletechniczne, przeznaczone do układania w ziemi. W zależności od tego, w jakim gruncie będzie kładziona instalacja i czy zostanie zabezpieczona rurą osłonową lub tylko przysypana ziemią, konieczne będzie zrobienie wykopu o głębokości od 80 do 20 cm.

 

Instalację wewnętrzną układa się w bruzdach pod tynkiem lub prowadzi na powierzchni ściany. Wymagane jest zachowanie określonych odległości tej instalacji od rur gazowych, kanalizacyjnych, wodociągowych oraz kabli elektrycznych. W miejscach krzyżowania się instalacji, domofonowa musi znaleźć się 50 cm ponad innymi.

 

Domofon bezprzewodowy, zwany jest też radiofonem, gdyż jego systemy są sterowane drogą radiową. Jest zasilany własnymi bateriami, więc nie wymaga żadnych robót ziemnych. Najczęściej kaseta rozmówna i moduł odbiorczy zasilane są zwykłymi bateriami, zaś słuchawka akumulatorkiem, który ładuje się, gdy spoczywa na „matce”. Takie domofony mają najczęściej zasięg ok. 400 m. W systemie można podłączyć kilka słuchawek do sterowania wejściem (działają wtedy na zasadzie pilota). W przypadku radiofonów konieczne jest zastosowanie w furtce zamka wyposażonego w elektrozaczep z pamięcią, który jest zwalniany po otrzymaniu krótko trwającego impulsu napięcia. Takie rozwiązanie ogranicza zużycie baterii w słuchawce.

Anna Grocholska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom w mgnieniu oka
Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową. Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone....
Dom w mgnieniu oka
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Wielu projektantów odradza budowanie piwnic, gdyż zwiększa to koszty budowy całego domu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy mieć piwnicę tylko pod częścią domu. A są przecież sytuacje, w których piwnica okazuje się niezbędna.
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też "dopasować" rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jesli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd. Co to jest cokół? Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian. Osłania ona elewację przed...
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Ściany zewnętrzne
Od ścian zewnętrznych w dużej mierze zależy, czy dom będzie solidny, ciepły i wystarczy na pokolenia. A przecież takie właśnie są oczekiwania większości inwestorów. Ściany muszą więc być zbudowane z odpowiednich materiałów oraz włąściwie izolowane - i to nie tylko termicznie. Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej? Ciepłochroność ściany jednowarstwowej zależy od grubości...
Ściany zewnętrzne
Pomyśl o kominie
Kominy są najczęściej wielokanałowe; o takiej konstrukcji świadczą m.in. widoczne w górnej części komina otwory (fot. Stema). W jednym kominie znajduje się kilka kanałów. Giętkie przewody wpuszcza się w komin od góry (fot. Poujoulat).Do niedawna kominy murowano z cegieł. Dziś często montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy....
Pomyśl o kominie
Skrzydła z plastiku
Komory liczymy w linii prostej od zewnętrznej do wewnętrznej strony profilu (rys. MS Pomorska Fabryka Okien). fot. DrutexTanie, praktyczne i kolorowe – to najczęstsze powody dla których decydujemy się na okna z tworzyw sztucznych. Ale stolarka z PVC ma też wiele wad. Jak kupić plastiki, żeby potem nie żałować? Jednym z powodów, dla których...
Skrzydła z plastiku
Kotły stałopalne - reaktywacja
Ekologiczny, opłacalny, prosty w użytkowaniu – jeszcze kilka lat temu nikt nie opisałby w ten sposób kotła na paliwo stałe. Dziś może być on tak nowoczesny, jak gazowy, chociaż nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni. Na początku był kocioł na węgiel, drewno, trociny. Użytkowanie go, dostarczanie i...
Kotły stałopalne - reaktywacja
Drzwi z klasą
fot. DormetDom oprze się włamywaczom tylko wtedy, gdy zabezpieczymy jego wszystkie słabe miejsca. Kombinacje mogą być różne – od krat w oknach, poprzez system alarmów, do firmy ochrony mienia. Jednego nie unikniemy na pewno – montażu drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że w dzisiejszym świecie...
Drzwi z klasą
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Pytanie CzytelnikaPytałem znajomych, mających domy jednorodzinne. Jednak nie potrafili mi jednoznacznie podpowiedzieć, czy skuteczniejszym ociepleniem jest styropian czy wełna mineralna. A jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ w tej chwili mogę nawet zmienić technologię ścian. Dom dopiero jest w sferze pomysłu! Podpowiedzcie, co wybrać. Do ocieplania wszystkich elementów budynku, a nie...
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Oszczędność i wygoda
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – stero- wanie wyposażeniem garażu (rys. Peha) Dzięki palmtopowi steruje się pracą inteligentnego domu z każdego miejsca poza nim (fot. Merten)I nie może...
Oszczędność i wygoda
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf) Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)Pytanie CzytelnikaZastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić...
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Dom pod kontrolą
System ochrony posesji składa się z kilku strefNiektórzy właściciele otwarcie mówią o tym, że w pewnym sensie stali się niewolnikami własnego, chociaż wymarzonego domu. Strach wyjść na dłużej, podczas wakacji trzeba szukać lokatorów zastępczych, w nocy ciarki przechodzą na podejrzane odgłosy z domu. Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w system alarmowy będzie czuwał za nas, a...
Dom pod kontrolą
Poskromienie pioruna
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości. Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki...
Poskromienie  pioruna
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Urok drewna
Twarde jak...
Wszyscy producenci materiałów podłogowych, w tym także gresu, chętnie sięgają po wzór drewna (fot. Ceramika Paradyż) Płytki ceramiczne mają największy wybór kolorów i wzorów (fot. Ceramika Tubądzin)Posadzki, które można nazwać umownie twardymi, mają coraz więcej zwolenników. Architekci wnętrz wprowadzają je nawet do salonów. Posadzki z ceramiki i naturalnego kamienia są odporne na zabrudzenia...
Twarde jak...
Woda w górę
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos) Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć. Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie...
Woda w górę
Wiosna bez kałuż
Beton porowaty z daleka niczym nie różni się od zwykłego (fot. EHL) Z kostki betonowej można układać także wzory koliste (fot. Rouwdach) Granitowa kostka rustykalna ma sfazowane krawędzie (fot. Rustykal Granit)Kostka brukowa jest materiałem powszechnie używanym do budowy ścieżek i podjazdów dla samochodów. Efektowną ścieżkę możemy ułożyć też z płyt chodnikowych, a nawet... wylać...
Wiosna  bez kałuż
Zajrzyj pod posadzkę
Podłoga składa się z kilku warstw Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomieZwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu. W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw...
Zajrzyj pod posadzkę
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Drzwi lustrzane powiększają pomieszczenie (fot. Estima). Ciekawe połączenie drewna i szkła (fot. Technidoor).Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wnętrza. Spójrzmy na nie jak na element aranżacyjny, a może raczej jak na mebel... I wcale nie jest...
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Ciągle pada...
Elementy orynnowania Miedziany rzygacz będzie ozdobą dachu (fot. Perez) Powlekane rynny stalowe mają bogatą gamę kolorystyczną (fot. Lindab) Rynny miedziane są chyba najtrwalsze – wytrzymają nawet 100 lat (fot. Perez) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają 80 lat bez konserwacji (fot. Rheinzink)Dach może nie mieć rynien, jeśli okap jest odpowiednio daleko wysunięty poza ściany. W większości domów...
Ciągle pada...
Płasko na dachu
W niskie, trudno dostępne przestrzenie wdmuchuje się materiały izolacyjne w postaci włókien lub granulatów (fot. Eco Service) Taka jest budowa stropodachu wentylowanego Dach płaski niewentylowanyPłaskie dachy źle nam się kojarzą, chociaż w innych krajach są popularnym zwieńczeniem nowoczesnego domu. Może warto więc zmienić swoje nastawienie, gdyż mają one kilka istotnych zalet. Dachy płaskie, czyli stropodachy, w przeciwieństwie do użytkowych...
Płasko na dachu
Dach ciepły i suchy
Wełna mineralna musi być wkładana między krokwie na wcisk (fot. Rockwool) Wysokoparoprzepuszczalna folia ułożona bezpośrednio na wełnie mineralnej; potrzebna jest jedna szczelina wentylacyjna Niskoparoprzepuszczalna folia umieszczona między dwiema szczelinami wentylacyjnymi; nie powinna dotykać do wełny mineralnej Grubość ocieplenia można zwiększyć, mocując drugą warstwę wełny mineralnej do spodu krokwi Folia paroprzepuszczalna umożliwia odparowanie wilgoci z...
Dach ciepły i suchy
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Jaka ściana, taki dom
Dzięki żłobieniom na bocznych powierzchniach, do cegły kratówki lepiej przylega zaprawa (fot. Hadykówka) Dzięki dużym wymiarom, ściany z pustaków drążonych wznosi się szybko i łatwo (fot. Cerpol Kozłowice) Elewacja z klinkieru jest trwała i efektowna (fot. EkoKLINKIER) Z klinkieru produkowane są również cegły drążone (fot. Wienerberger) Ten pustak służy do wznoszenia ścian zewnętrznych, bez...
Jaka ściana, taki dom
Betonowe i drewniane
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice) Strop Teriva Strop Fert Strop typu Ceram Strop Porotherm (rys. Wienerberger) Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów budynku. Przenosi obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Betonowe i drewniane
Drewniany szkielet dachu
Z drewna można przygotować więźbę nawet bardzo skomplikowanego dachu (fot. MTM Styl) Taki dach z lukarnami i wieloma połaciami jest dość skomplikowany Złącza konstrukcyjne ułatwiają budowę konstrukcji z drewna (fot. Simpson Strong-Tie)W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich kształty i wielkość bywają bardzo różne. Dzięki dużej ofercie pokryć naprawdę jest na co popatrzeć....
Drewniany szkielet dachu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz