Ciepłe i mocne

Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone
Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudne

Ściany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale i właściwie wykonane. Wilgotny grunt bowiem, w którym są zagłębione, nie jest sprzyjającym środowiskiem dla materiałów, z jakich mogą być wzniesione.

Domy jednorodzinne najczęściej posadawia się na fundamencie w postaci ławy i opartych na niej ścian fundamentowych. W budynkach podpiwniczonych ściany te są jednocześnie ścianami piwnic. Piszemy o nich w Przewodniku Dom od A do Z, na str. 44. W tym raporcie natomiast omawiamy szerzej ściany fundamentowe oraz wznoszone na nich ściany zewnętrzne.

 

Ściany fundamentowe

 

Ściany te wykonuje się na ławach, wznoszących się na 30-50 cm powyżej terenu – najczęściej sięgają do poziomu podłogi parteru. Szerokość ścian fundamentowych zależy od grubości ścian nośnych. Zazwyczaj wynosi ona 25-45 cm.

 

Charakterystyczną cechą ścian fundamentowych jest to, że przynajmniej częściowo są zagłębione w gruncie. Wymagają więc ochrony cieplnej oraz przeciwwilgociowej.

 

Nie tylko z betonu

 

Materiały użyte do wznoszenia ścian fundamentowych muszą być wytrzymałe, mrozoodporne i mało nasiąkliwe. Muszą też być pełne lub pozbawione otworów. Murowanie z innych materiałów jest możliwe, gdy grunt nie jest agresywny, a producent dopuszcza stosowanie wyrobów do tego celu.

 

Nadal często stosuje się beton monolityczny lub żelbet. Dopuszczalne są również technologie murowane – najczęściej z pełnych bloczków betonowych lub z pełnych cegieł. Ściany fundamentowe można też wznosić z pustaków ceramicznych i betonowych lub materiałów porowatych (betonu komórkowego, silikatów) – pod warunkiem, że ściany fundamentowe całkowicie zostaną zabezpieczone szczelną izolacją przeciwwilgociową. Musi ona wypełniać swoją funkcję przez przynajmniej 20 lat. Stosunkowo nowym i łatwym do wykonania rozwiązaniem są ściany w technologii tzw. szalunku traconego.

 

Szerzej o materiałach ściennych piszemy w artykule „Jaka ściana, taki dom”.

 

Rodzaje ścian fundamentowych

 

Ściany fundamentowe są jedno-, dwu- i trójwarstowe. W ścianach warstwowych ociepleniem może być styropian lub polistyren ekstrudowany.

 

Izolacja ułożona na zewnątrz ściany fundamentowej powinna mieć odpowiednią twardość, jest bowiem narażona na uszkodzenie w wyniku parcia gruntu.

 

Ściany fundamentowe ociepla się od zewnątrz lub od wewnątrz.

 

Jak zbudować ściany

 

Murowane z bloczków to coraz częściej stosowany sposób wykonania fundamentów. Betonowe bloczki fundamentowe mają zazwyczaj wymiary 12×25×38 cm, co umożliwia budowanie ścian różnej grubości, zarówno jednorodnych, jak i z ociepleniem. Bloczki należy murować na zaprawie cementowej.

 

Ściany fundamentowe z silikatów na ogół wykonuje się z bloczków o grubości 25 cm. Mogą to być ściany dwu- lub trójwastwowe.

 

Technologia szalunku traconego to wygodny sposób fundamentowania, ułatwiający również ułożenie ocieplenia. Pustaki – najczęściej żwirobetonowe – po wymurowaniu wypełnia się zwykłym betonem lub betonem z dodatkiem lekkiego kruszywa (keramzytu). W razie potrzeby mur może być zbrojony: pionowo – w otworach pustaków lub poziomo – w spoinach 1. Dostępne są pustaki z podłużnym podziałem komór, pozwalającym na wypełnienie jednej części np. betonem, a drugiej granulatem styropianowym.

 

Ściany monolityczne, czyli wylewane, wymagają deskowania – najlepiej wielokrotnego użytku (można je wypożyczyć). Wykonanie jednorazowego szalunku jest pracochłonne i drogie. Ściany monolityczne mogą być dodatkowo zbrojone. Zazwyczaj stosuje się beton klasy B15-B20.

 

Ściany w deskowaniu tradycyjnym to jedno z najtańszych rozwiązań, dość często stosowanych przy budowie betonowych ścian fundamentowych. Niewielka wysokość konstrukcji sprawia, że wykonanie szalunku jest stosunkowo łatwe. Zbrojenia może w ogóle nie być, ale warto zrobić wieniec (4 pręty f 12 mm połączone strzemionami f 6 mm w rozstawie co 30 cm), co w znacznym stopniu zabezpiecza ściany przed pękaniem na skutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych (podobnie jak w ławach betonowych).

 

Przed betonowaniem trzeba usunąć z szalunku wszelkie zanieczyszczenia, a następnie obficie zwilżyć go wodą. Betonowanie powinno się odbywać w sposób ciągły. Dlatego najkorzystniej jest zamówić beton w wytwórni, a na budowie układać go przy użyciu wynajętej pompy do betonu. Wtedy praca przebiegnie szybko, jakość mieszanki będzie gwarantowana, a ryzyko jej rozwarstwienia w czasie układania znikome.

Układ warstw w ścianie trójwarstwowej
W metodzie lekkiej mokrej termoizolacja jest chroniona przed uszkodzeniem przez tynk układany na siatce tynkarskiej
Metoda lekka sucha jest najkorzystniejsza dla osób samodzielnie budujących dom
Ściany jednowarstwowe często wznosi się z ceramiki poryzowanej

Ściany zewnętrzne

 

Bez względu na to, jaki materiał wybierzemy, ściany zewnętrzne budynku muszą spełniać określone wymagania. Ponieważ są to ściany nośne, więc oprócz swojego własnego ciężaru przenoszą jeszcze inne obciążenia.

 

Na ścianach tych opierają się dachy, stropy, balkony. Ściany te muszą wytrzymać nie tylko obciążenie od ich konstrukcji, warstw podłogowych i izolacyjnych, ale także obciążenie użytkowe od stojących na stropach ścianek działowych, mebli i urządzeń, ludzi korzystających z różnych pomieszczeń w budynku, od śniegu na dachu i od działania wiatru na dach stromy. Nie mogą się przy tym zniszczyć, ani odkształcić.

 

Dodatkowo powinny zapewnić określoną izolacyjność termiczną. Muszą więc być wykonane z materiałów o dostatecznej wytrzymałości, mieć odpowiednią grubość i konstrukcję. Tak więc ściany zewnętrzne wznosi się jako jedno-, dwu- i trójwarstwowe.

 

Wymagania cieplne

 

Grubość ściany zewnętrznej zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału będzie wykonana. Prawo budowlane określa wymagania cieplne dla budynków. Są one ustalone w taki sposób, aby zużycie energii na ich ogrzanie było jak najmniejsze.

 

Izolacyjność cieplna ściany powinna być jak najlepsza, ponieważ ma bezpośredni wpływ na koszty użytkowania domu. Określana jest przez współczynnik przenikania ciepła U, którego wartość powinna być jak najniższa. Zgodnie z obowiązującymi normami jest to:
  • dla ścian jednowarstwowych
    U < 0,5 W/m2K;
  • dla ścian warstwowych
    U < 0,3 W/m2K.

Ale trzeba też zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie za kilka lat przepisy zostaną zmienione i wartości te kolejny raz będą zaostrzone. Należy również uwzględnić stosunek ponoszonych nakładów do osiąganych efektów. Dlatego obecnie za najbardziej racjonalne uważa się ściany o współczynniku U = 0,2 do 0,25 W/m2K, choć technicznie możliwe jest wykonanie przegród o współczynniku U < 0,10 W/m2K. Dla porównania: ściany wielu domów budowanych jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku mają współczynnik
U > 1,0 W/m2K.

 

O ile więc dawniej można było wybudować dom o jednowarstwowych ścianach zewnętrznych z cegły ceramicznej, o tyle obecnie taki budynek musiałby mieć bardzo grube ściany, żeby spełnić wymagania cieplne. Czy to znaczy, że nie można już budować ścian zewnętrznych z cegły? Oczywiście, można. Jednak takie ściany trzeba dodatkowo ocieplić.

 

Dlatego właśnie zaczęto wznosić ściany dwu- i trójwarstwowe.

 

Ściany trójwarstwowe

 

Składają się z trzech warstw: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Warstwa wewnętrzna, nośna, przejmuje obciążenie od dachu, stropów i balkonów. Warstwa środkowa to izolacja termiczna. Gwarantuje ona nie tylko bardzo dobre właściwości cieplne muru, ale też nadproży i wieńców stropowych. Usuwa więc ryzyko powstania mostków cieplnych. Niezbędna w tym układzie szczelina wentylacyjna zapewnia optymalny poziom wilgotności. Warstwa zewnętrzna pełni rolę osłonową, chroni warstwy wewnętrzne przed działaniem czynników atmosferycznych i dodatkowo usztywnia na działanie sił poziomych od wiatru lub parcia gruntu (w przypadku ścian piwnic). Jest jednocześnie warstwą elewacyjną i jej wygląd decyduje o wyglądzie całego budynku.

 

Zależnie od tego, jakie materiały wybierzemy, uzyskamy różne właściwości całej ściany. Ściany masywne, wykonane z materiałów o dużej gęstości (z cegły pełnej lub silikatów), mają gorszą izolacyjność termiczną, ale za to lepiej kumulują ciepło i zapewniają dobrą izolację akustyczną. Ściany z materiałów o niskiej gęstości (beton komórkowy) lepiej izolują cieplnie, ale w mniejszym stopniu kumulują ciepło (budynek szybciej się wychładza).

 

Ściany dwuwarstwowe

 

Ściany dwuwarstwowe składają się z konstrukcyjnej warstwy wewnętrznej (nośnej) i przymocowanej do niej od zewnątrz warstwy izolacyjnej.

 

Izolację cieplną wykonuje się z płyt styropianowych, polistyrenu ekstrudowanego, z wełny mineralnej lub szklanej (metoda lekka mokra lub sucha) oraz z pianki poliuretanowej.

 

Izolację cieplną mocuje się metodą lekką mokrą (BSO, czyli bezspoinowy system ociepleń) lub lekką suchą. W metodzie lekkiej mokrej płyty izolacyjne (ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, wełny mineralnej, wełny szklanej) przykleja się do podłoża masą klejącą, czasami dodatkowo mocuje kołkami. Następnie pokrywa się je cienką warstwą wyprawy zbrojonej siatką szklaną, a na koniec warstwą elewacyjną – najczęściej z tynku.

 

W metodzie lekkiej suchej ścianę ociepla się płytami z wełny mineralnej, szklanej lub ze sztywnej pianki poliuretanowej, pokrywa wiatroizolacją z włókniny, a następnie elewacją, którą mocuje się do ściany na ruszcie drewnianym (z łat pionowych i poziomych) lub stalowym (z zimnogiętych profili). Płyty izolacyjne umieszcza się między elementami rusztu i mocuje do ściany kołkami lub wkrętami. Izolację z płyt z pianki poliuretanowej przykręca się bezpośrednio do ściany. Na elewację stosuje się najczęściej siding winylowy lub deski drewniane.

 

Ściany jednowarstwowe

 

W ścianach zewnętrznych jednowarstwowych materiał pełni jednocześnie dwie funkcje: konstrukcyjną i izolacyjną. Dlatego przy obecnych wymaganiach cieplnych, ściany jednowarstwowe można budować tylko z wybranych materiałów o odpowiednio niskim współczynniku U. Są to pustaki ceramiczne poryzowane, beton komórkowy, prefabrykaty z betonu zwykłego z wypełnieniem, elementy gipsowe lub styropianowe.

 

Niestety, koszt wybudowania dobrych (ciepłych) ścian jednowarstwowych wcale nie jest niski, a prostota wykonania iluzoryczna. Nowoczesne technologie wymagają bowiem od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia, a to trudno uzyskać i wyegzekwować na niewielkich budowach domów jednorodzinnych. Poza tym poprawne wykonanie (ocieplenie) nadproży i wieńców stropowych wcale nie jest takie łatwe i dość często powstają w tych miejscach mostki cieplne. Zaś o dozbrojeniu fragmentów podokiennych, zapobiegającym pękaniu ścian, niewielu wykonawców wie, a jeszcze mniej stosuje je w praktyce.

opracowanie: Tadeusz Lipski

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom w mgnieniu oka
Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową. Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone....
Dom w mgnieniu oka
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Wielu projektantów odradza budowanie piwnic, gdyż zwiększa to koszty budowy całego domu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy mieć piwnicę tylko pod częścią domu. A są przecież sytuacje, w których piwnica okazuje się niezbędna.
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też "dopasować" rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jesli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd. Co to jest cokół? Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian. Osłania ona elewację przed...
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Ściany zewnętrzne
Od ścian zewnętrznych w dużej mierze zależy, czy dom będzie solidny, ciepły i wystarczy na pokolenia. A przecież takie właśnie są oczekiwania większości inwestorów. Ściany muszą więc być zbudowane z odpowiednich materiałów oraz włąściwie izolowane - i to nie tylko termicznie. Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej? Ciepłochroność ściany jednowarstwowej zależy od grubości...
Ściany zewnętrzne
Pomyśl o kominie
Kominy są najczęściej wielokanałowe; o takiej konstrukcji świadczą m.in. widoczne w górnej części komina otwory (fot. Stema). W jednym kominie znajduje się kilka kanałów. Giętkie przewody wpuszcza się w komin od góry (fot. Poujoulat).Do niedawna kominy murowano z cegieł. Dziś często montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy....
Pomyśl o kominie
Skrzydła z plastiku
Komory liczymy w linii prostej od zewnętrznej do wewnętrznej strony profilu (rys. MS Pomorska Fabryka Okien). fot. DrutexTanie, praktyczne i kolorowe – to najczęstsze powody dla których decydujemy się na okna z tworzyw sztucznych. Ale stolarka z PVC ma też wiele wad. Jak kupić plastiki, żeby potem nie żałować? Jednym z powodów, dla których...
Skrzydła z plastiku
Kotły stałopalne - reaktywacja
Ekologiczny, opłacalny, prosty w użytkowaniu – jeszcze kilka lat temu nikt nie opisałby w ten sposób kotła na paliwo stałe. Dziś może być on tak nowoczesny, jak gazowy, chociaż nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni. Na początku był kocioł na węgiel, drewno, trociny. Użytkowanie go, dostarczanie i...
Kotły stałopalne - reaktywacja
Drzwi z klasą
fot. DormetDom oprze się włamywaczom tylko wtedy, gdy zabezpieczymy jego wszystkie słabe miejsca. Kombinacje mogą być różne – od krat w oknach, poprzez system alarmów, do firmy ochrony mienia. Jednego nie unikniemy na pewno – montażu drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że w dzisiejszym świecie...
Drzwi z klasą
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Pytanie CzytelnikaPytałem znajomych, mających domy jednorodzinne. Jednak nie potrafili mi jednoznacznie podpowiedzieć, czy skuteczniejszym ociepleniem jest styropian czy wełna mineralna. A jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ w tej chwili mogę nawet zmienić technologię ścian. Dom dopiero jest w sferze pomysłu! Podpowiedzcie, co wybrać. Do ocieplania wszystkich elementów budynku, a nie...
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Oszczędność i wygoda
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – stero- wanie wyposażeniem garażu (rys. Peha) Dzięki palmtopowi steruje się pracą inteligentnego domu z każdego miejsca poza nim (fot. Merten)I nie może...
Oszczędność i wygoda
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf) Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)Pytanie CzytelnikaZastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić...
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Dom pod kontrolą
System ochrony posesji składa się z kilku strefNiektórzy właściciele otwarcie mówią o tym, że w pewnym sensie stali się niewolnikami własnego, chociaż wymarzonego domu. Strach wyjść na dłużej, podczas wakacji trzeba szukać lokatorów zastępczych, w nocy ciarki przechodzą na podejrzane odgłosy z domu. Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w system alarmowy będzie czuwał za nas, a...
Dom pod kontrolą
Poskromienie pioruna
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości. Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki...
Poskromienie  pioruna
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Urok drewna
Wiem, kto idzie
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex) Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu. Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała...
Wiem, kto idzie
Twarde jak...
Wszyscy producenci materiałów podłogowych, w tym także gresu, chętnie sięgają po wzór drewna (fot. Ceramika Paradyż) Płytki ceramiczne mają największy wybór kolorów i wzorów (fot. Ceramika Tubądzin)Posadzki, które można nazwać umownie twardymi, mają coraz więcej zwolenników. Architekci wnętrz wprowadzają je nawet do salonów. Posadzki z ceramiki i naturalnego kamienia są odporne na zabrudzenia...
Twarde jak...
Woda w górę
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos) Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć. Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie...
Woda w górę
Wiosna bez kałuż
Beton porowaty z daleka niczym nie różni się od zwykłego (fot. EHL) Z kostki betonowej można układać także wzory koliste (fot. Rouwdach) Granitowa kostka rustykalna ma sfazowane krawędzie (fot. Rustykal Granit)Kostka brukowa jest materiałem powszechnie używanym do budowy ścieżek i podjazdów dla samochodów. Efektowną ścieżkę możemy ułożyć też z płyt chodnikowych, a nawet... wylać...
Wiosna  bez kałuż
Zajrzyj pod posadzkę
Podłoga składa się z kilku warstw Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomieZwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu. W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw...
Zajrzyj pod posadzkę
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Drzwi lustrzane powiększają pomieszczenie (fot. Estima). Ciekawe połączenie drewna i szkła (fot. Technidoor).Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wnętrza. Spójrzmy na nie jak na element aranżacyjny, a może raczej jak na mebel... I wcale nie jest...
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Ciągle pada...
Elementy orynnowania Miedziany rzygacz będzie ozdobą dachu (fot. Perez) Powlekane rynny stalowe mają bogatą gamę kolorystyczną (fot. Lindab) Rynny miedziane są chyba najtrwalsze – wytrzymają nawet 100 lat (fot. Perez) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają 80 lat bez konserwacji (fot. Rheinzink)Dach może nie mieć rynien, jeśli okap jest odpowiednio daleko wysunięty poza ściany. W większości domów...
Ciągle pada...
Płasko na dachu
W niskie, trudno dostępne przestrzenie wdmuchuje się materiały izolacyjne w postaci włókien lub granulatów (fot. Eco Service) Taka jest budowa stropodachu wentylowanego Dach płaski niewentylowanyPłaskie dachy źle nam się kojarzą, chociaż w innych krajach są popularnym zwieńczeniem nowoczesnego domu. Może warto więc zmienić swoje nastawienie, gdyż mają one kilka istotnych zalet. Dachy płaskie, czyli stropodachy, w przeciwieństwie do użytkowych...
Płasko na dachu
Dach ciepły i suchy
Wełna mineralna musi być wkładana między krokwie na wcisk (fot. Rockwool) Wysokoparoprzepuszczalna folia ułożona bezpośrednio na wełnie mineralnej; potrzebna jest jedna szczelina wentylacyjna Niskoparoprzepuszczalna folia umieszczona między dwiema szczelinami wentylacyjnymi; nie powinna dotykać do wełny mineralnej Grubość ocieplenia można zwiększyć, mocując drugą warstwę wełny mineralnej do spodu krokwi Folia paroprzepuszczalna umożliwia odparowanie wilgoci z...
Dach ciepły i suchy
Jaka ściana, taki dom
Dzięki żłobieniom na bocznych powierzchniach, do cegły kratówki lepiej przylega zaprawa (fot. Hadykówka) Dzięki dużym wymiarom, ściany z pustaków drążonych wznosi się szybko i łatwo (fot. Cerpol Kozłowice) Elewacja z klinkieru jest trwała i efektowna (fot. EkoKLINKIER) Z klinkieru produkowane są również cegły drążone (fot. Wienerberger) Ten pustak służy do wznoszenia ścian zewnętrznych, bez...
Jaka ściana, taki dom
Betonowe i drewniane
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice) Strop Teriva Strop Fert Strop typu Ceram Strop Porotherm (rys. Wienerberger) Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów budynku. Przenosi obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Betonowe i drewniane
Drewniany szkielet dachu
Z drewna można przygotować więźbę nawet bardzo skomplikowanego dachu (fot. MTM Styl) Taki dach z lukarnami i wieloma połaciami jest dość skomplikowany Złącza konstrukcyjne ułatwiają budowę konstrukcji z drewna (fot. Simpson Strong-Tie)W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich kształty i wielkość bywają bardzo różne. Dzięki dużej ofercie pokryć naprawdę jest na co popatrzeć....
Drewniany szkielet dachu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz