Poskromienie pioruna

Poskromienie  pioruna
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości. Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki...
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej
Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)

Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości.

 

Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki elektryczne, zaś pomiędzy nimi a ziemią występuje różnica potencjałów.

 

Powietrze jest dobrym izolatorem i przez pewien czas uniemożliwia przepływ elektryczności. Gdy jednak naładowanie wzrasta, następuje uderzenie pioruna. Szereg błyskawic spada wówczas z chmury zygzakami w dół, a równocześnie podobne wyładowania wzbijają się z ziemi ku górze. W wyniku zetknięcia się obydwu wyładowań otwiera się kanał przewodzący między ziemią a chmurą. Wówczas wzdłuż niego przepływa potężny prąd elektryczny. To drugie wyładowanie wytwarza światło, które widzimy jako błyskawicę.

 

Potężny to żywioł, o czym można się przekonać, gdy piorun uderzy na ziemi w jakiś obiekt. Człowiek może zginąć lub ulec poważnemu poparzeniu, budynek zostaje zniszczony od uderzenia pioruna lub w wyniku pożaru. Wyładowania atmosferyczne są też przyczyną powstawania przepięć (chwilowe skoki napięcia) w elektrycznych sieciach zasilających. A wystarczy taki chwilowy skok, żeby zaburzyć pracę lub uszkodzić wiele urządzeń elektronicznych, w które wyposażone są nasze domy.

 

Instalacja odgromowa

 

Zadaniem instalacji odgromowej (piorunochronu) jest przejęcie prądu piorunowego i bezpieczne odprowadzenie go do ziemi. W niewielkich budynkach, usytuowanych w zwartej zabudowie oraz wśród wysokich drzew, ochrona zewnętrzna przed uderzeniem pioruna jest najczęściej zbędna. Inaczej jest z budynkami samotnymi, a szczególnie tymi będącymi najwyższymi obiektami w okolicy. Przepisy mówią, że obowiązek wykonania instalacji odgromowej spoczywa na wykonawcy budynków przemysłowych, budynków użyteczności publicznej, domu wyższego niż 15 m i o powierzchni większej niż 500 m2 lub domu wykonanego z materiałów łatwopalnych (np. drewna). Zatem zrobienie takiej instalacji w każdej innej sytuacji jest dowolną decyzją inwestora. Warto jednak pomyśleć o instalacji odgromowej dla domu jednorodzinnego, ponieważ zabezpieczy ona instalację elektryczną przed uszkodzeniem przez prąd piorunowy.

 

Instalacja składa się z przewodzących prąd elementów konstrukcyjnych budynku (pokrycia dachowe, obróbki blacharskie, przewody kominowe) oraz elementów systemu odgromowego. W skład systemu odgromowego, tworzonego do zewnętrznej ochrony budynku, wchodzą: zwody, przewody odprowadzające, przewody uziemiające oraz uziom.

 

Zwody – najwyżej położona część instalacji. Montuje się je na najwyższych punktach dachu (na kalenicy, kominie, wystającej nadbudówce) 2. Ładunki elektryczne może też zbierać metalowe pokrycie dachu (wystarczająco grube by nie stopiło się od wyładowania). Zwody przyjmują uderzenie pioruna. Do nich powinny być zatem dołączone wszystkie metalowe elementy dachu, a szczególnie maszty antenowe i baterie słoneczne. Zwodami mogą być wiszące, rozpięte na dachu przewody (system naciągowy) wykonane ze stalowych linek. Drutu raczej się nie używa, gdyż jest mniej wytrzymały. Zwód rozpięty na płaskim dachu będzie wymagał zastosowania elementów dystansowych, utrzymujących linkę w odpowiedniej odległości od podłoża.

 

Na dachach rozbudowanych oraz dachach małych może okazać się niemożliwe zastosowanie naciągu. Wówczas trzeba tradycyjnie zamocować zwód – za pomocą odpowiednich uchwytów dystansowych dobranych do podłoża. Wadą takiego montażu jest dziurawienie dachu, a co za tym idzie, konieczność uszczelnienia tych miejsc. Do niektórych pokryć (blacha powlekana, papa) można zastosować uchwyty przyklejane na lepik lub klej silikonowy. Modne ostatnio dachy kryte strzechą potrzebują, rzecz jasna, szczególnej ochrony. Tu odległość zwodów od pokrycia musi wynosić min. 40 cm, co wymaga montowania ich na wysokich wspornikach.

 

Przewody odprowadzające – z linki stalowej, miedzianej lub aluminiowej – tworzą drogę, po której wyładowanie transportowane jest do ziemi. Układa się je na ścianach zewnętrznych budynków. Ale nie wolno tego robić w sposób dowolny.

 

Trzeba zachować pomiędzy nimi odległość 15-20 m, prowadzić je z dala od okien i drzwi, unikać załamań przewodów – to zabezpieczenia na wypadek niekontrolowanego przeskoku iskry podczas wyładowania. Wyładowanie jest odprowadzane do ziemi przez tzw. uziom.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:

Ogranicznik klasy C (fot. Moeller)

Przewody odprowadzające muszą być przynajmniej dwa. Układa się je systemem naciągowym lub standardowym i powinny być prowadzone w linii prostej, aby do uziomu biegła jak najkrótsza droga – najlepsze są narożniki. Przewody mogą też być naturalne, wtedy gdy wykorzystamy wzajemnie połączone elementy stalowe budynku lub metalowe elementy fasad i szyn profilowanych.

 

Prąd piorunowy można odprowadzić za pomocą uziomu sztucznego lub naturalnego. W pierwszej grupie rozróżnia się uziomy punktowe poziome lub pionowe oraz uziomy otokowe. Uziomy pionowe (tzw. szpilki) są zalecane do gruntów, w których oporność maleje z głębokością. Uziom otokowy (metalowa taśma, tzw. bednarka) zakopuje się na głębokości minimum 0,5 m, nie bliżej niż 1 m od ścian zewnętrznych budynku. Na uziomy naturalne możemy wykorzystać znajdujące się w pobliżu metalowe rurociągi.

 

Instalacja alternatywna

 

Tradycyjna instalacja odgromowa ma wiele zwodów, a miejsce uderzenia pioruna jest przypadkowe, nieprzewidywalne. Okazuje się, że można jednak nad tym zapanować i służy temu system odgromowy z aktywnym masztem oraz ostrzem. Dzięki niemu z góry możemy przewidzieć miejsce uderzenia pioruna, bo maszt z ostrzem przechwytuje wyładowanie i to w dodatku w czasie zdecydowanie krótszym niż typowa instalacja. Aktywna instalacja nie jest skomplikowaną konstrukcją, co rzutuje również na łatwość jej montażu. A przy okazji nie szpeci domu, gdyż jedynym rzucającym się w oczy jej elementem jest jeden maszt

 

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

 

Nazywa się je również ochroną wewnętrzną budynku – chodzi o ochronę „domowego” sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Urządzenia te są bowiem bardzo czułe na przepięcia powstające w zasilającej je instalacji. Uderzenie pioruna bądź wyładowanie w odległości do około 1,5 km mogą spowodować powstanie przepięć i iskier wtórnych. Zjawiska takie mogą również dotknąć budynki wyposażone w instalacje odgromowe – w przewodach ochrony zewnętrznej płynie wówczas prąd rzędu tysięcy amperów. Wszystko to przemawia za tym, żeby instalację przeciwprzepięciową stosować niezależnie od instalacji odgromowej.

 

Urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej muszą wytrzymać przepływ prądu piorunowego o określonych parametrach, ograniczyć przepięcia do bezpiecznych poziomów i zgasić prądy następcze. Parametry ograniczników przepięć wykorzystywanych do połączeń wyrównawczych powinny być dobierane indywidualnie. Dlatego z zaprojektowaniem i wykonaniem takiej instalacji powinniśmy się zwrócić do specjalisty (najlepiej z odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi).

 

Instalacja powinna obejmować połączenia wyrównawcze i aparaturę do trzystrefowej ochrony. Instalacja wyrównawcza polega na zainstalowaniu tzw. szyny wyrównawczej (ekwipotencjalnej). Podłącza się do niej wszystkie metalowe elementy wyposażenia domu (np. wannę, brodzik, rury i jeżeli jest – uziom instalacji odgromowej). Szyna taka wyrównuje wszystkie potencjały, co wyklucza powstanie napięć niebezpiecznych dla człowieka.

 

Ochrona strefowa sprowadza się do wykonania w domu stref o różnym stopniu ochrony. Służą do tego ograniczniki przeciwprzepięciowe przeznaczone do ochrony w klasach B, C i D. Ich zadaniem jest przyjęcie przepięcia i przekazanie go do uziomu. Elementami ograniczników są warystory (elementy, których rezystancja – opór, zmniejsza się wraz ze wzrostem napięcia). Gdy przepięcie przekracza wartość graniczną, następuje gwałtowny spadek oporu i nadmiar napięcia zostaje odprowadzony do uziomu. Gdy zakłócenie znika, warystor wraca do stanu pierwotnego.

 

Ograniczniki klasy B – pierwszego stopnia – montowane są przy głównej rozdzielnicy budynku. Ich zadaniem jest wstępne wytłumienie fali przepięciowej. Rozwiązanie to stosuje się w domach jednorodzinnych z napowietrznym przyłączem elektrycznym lub instalacją odgromową. W zależności od sposobu wykonania instalacji, zakłada się je wyłącznie na przewodach fazowych lub na przewodach fazowych i neutralnym.

 

Ograniczniki klasy C – drugiego stopnia – montuje się również przy głównej rozdzielnicy budynku. Obniżają one wartość przepięcia do wielkości bezpiecznej dla ograniczników typu D.

 

Ograniczniki klasy D – trzeciego stopnia – lokuje się bezpośrednio przy chronionych urządzeniach. Tłumią one przepięcie do wartości bezpiecznej dla tych urządzeń. Mogą być montowane w puszcze podtynkowej lub w przewodzie zasilającym, rozgałęźniku, a nawet we wtyczce pośredniej.

 

Zapobiega to ewentualnemu przeskokowi iskry elektrycznej. Na rynku są obecnie dostępne ochronniki kompleksowe, które w jednym urządzeniu zawierają ograniczniki wszystkich trzech stopni.

opracowanie: Monika Czechowska

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom nr 03/2006


Pobierz wersję pdf: Poskromienie pioruna
Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom w mgnieniu oka
Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową. Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone....
Dom w mgnieniu oka
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Wielu projektantów odradza budowanie piwnic, gdyż zwiększa to koszty budowy całego domu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy mieć piwnicę tylko pod częścią domu. A są przecież sytuacje, w których piwnica okazuje się niezbędna.
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też "dopasować" rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jesli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd. Co to jest cokół? Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian. Osłania ona elewację przed...
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Ściany zewnętrzne
Od ścian zewnętrznych w dużej mierze zależy, czy dom będzie solidny, ciepły i wystarczy na pokolenia. A przecież takie właśnie są oczekiwania większości inwestorów. Ściany muszą więc być zbudowane z odpowiednich materiałów oraz włąściwie izolowane - i to nie tylko termicznie. Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej? Ciepłochroność ściany jednowarstwowej zależy od grubości...
Ściany zewnętrzne
Pomyśl o kominie
Kominy są najczęściej wielokanałowe; o takiej konstrukcji świadczą m.in. widoczne w górnej części komina otwory (fot. Stema). W jednym kominie znajduje się kilka kanałów. Giętkie przewody wpuszcza się w komin od góry (fot. Poujoulat).Do niedawna kominy murowano z cegieł. Dziś często montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy....
Pomyśl o kominie
Skrzydła z plastiku
Komory liczymy w linii prostej od zewnętrznej do wewnętrznej strony profilu (rys. MS Pomorska Fabryka Okien). fot. DrutexTanie, praktyczne i kolorowe – to najczęstsze powody dla których decydujemy się na okna z tworzyw sztucznych. Ale stolarka z PVC ma też wiele wad. Jak kupić plastiki, żeby potem nie żałować? Jednym z powodów, dla których...
Skrzydła z plastiku
Kotły stałopalne - reaktywacja
Ekologiczny, opłacalny, prosty w użytkowaniu – jeszcze kilka lat temu nikt nie opisałby w ten sposób kotła na paliwo stałe. Dziś może być on tak nowoczesny, jak gazowy, chociaż nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni. Na początku był kocioł na węgiel, drewno, trociny. Użytkowanie go, dostarczanie i...
Kotły stałopalne - reaktywacja
Drzwi z klasą
fot. DormetDom oprze się włamywaczom tylko wtedy, gdy zabezpieczymy jego wszystkie słabe miejsca. Kombinacje mogą być różne – od krat w oknach, poprzez system alarmów, do firmy ochrony mienia. Jednego nie unikniemy na pewno – montażu drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że w dzisiejszym świecie...
Drzwi z klasą
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Pytanie CzytelnikaPytałem znajomych, mających domy jednorodzinne. Jednak nie potrafili mi jednoznacznie podpowiedzieć, czy skuteczniejszym ociepleniem jest styropian czy wełna mineralna. A jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ w tej chwili mogę nawet zmienić technologię ścian. Dom dopiero jest w sferze pomysłu! Podpowiedzcie, co wybrać. Do ocieplania wszystkich elementów budynku, a nie...
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Oszczędność i wygoda
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – stero- wanie wyposażeniem garażu (rys. Peha) Dzięki palmtopowi steruje się pracą inteligentnego domu z każdego miejsca poza nim (fot. Merten)I nie może...
Oszczędność i wygoda
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf) Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)Pytanie CzytelnikaZastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić...
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Dom pod kontrolą
System ochrony posesji składa się z kilku strefNiektórzy właściciele otwarcie mówią o tym, że w pewnym sensie stali się niewolnikami własnego, chociaż wymarzonego domu. Strach wyjść na dłużej, podczas wakacji trzeba szukać lokatorów zastępczych, w nocy ciarki przechodzą na podejrzane odgłosy z domu. Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w system alarmowy będzie czuwał za nas, a...
Dom pod kontrolą
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Urok drewna
Wiem, kto idzie
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex) Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu. Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała...
Wiem, kto idzie
Twarde jak...
Wszyscy producenci materiałów podłogowych, w tym także gresu, chętnie sięgają po wzór drewna (fot. Ceramika Paradyż) Płytki ceramiczne mają największy wybór kolorów i wzorów (fot. Ceramika Tubądzin)Posadzki, które można nazwać umownie twardymi, mają coraz więcej zwolenników. Architekci wnętrz wprowadzają je nawet do salonów. Posadzki z ceramiki i naturalnego kamienia są odporne na zabrudzenia...
Twarde jak...
Woda w górę
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos) Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć. Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie...
Woda w górę
Wiosna bez kałuż
Beton porowaty z daleka niczym nie różni się od zwykłego (fot. EHL) Z kostki betonowej można układać także wzory koliste (fot. Rouwdach) Granitowa kostka rustykalna ma sfazowane krawędzie (fot. Rustykal Granit)Kostka brukowa jest materiałem powszechnie używanym do budowy ścieżek i podjazdów dla samochodów. Efektowną ścieżkę możemy ułożyć też z płyt chodnikowych, a nawet... wylać...
Wiosna  bez kałuż
Zajrzyj pod posadzkę
Podłoga składa się z kilku warstw Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomieZwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu. W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw...
Zajrzyj pod posadzkę
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Drzwi lustrzane powiększają pomieszczenie (fot. Estima). Ciekawe połączenie drewna i szkła (fot. Technidoor).Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wnętrza. Spójrzmy na nie jak na element aranżacyjny, a może raczej jak na mebel... I wcale nie jest...
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Ciągle pada...
Elementy orynnowania Miedziany rzygacz będzie ozdobą dachu (fot. Perez) Powlekane rynny stalowe mają bogatą gamę kolorystyczną (fot. Lindab) Rynny miedziane są chyba najtrwalsze – wytrzymają nawet 100 lat (fot. Perez) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają 80 lat bez konserwacji (fot. Rheinzink)Dach może nie mieć rynien, jeśli okap jest odpowiednio daleko wysunięty poza ściany. W większości domów...
Ciągle pada...
Płasko na dachu
W niskie, trudno dostępne przestrzenie wdmuchuje się materiały izolacyjne w postaci włókien lub granulatów (fot. Eco Service) Taka jest budowa stropodachu wentylowanego Dach płaski niewentylowanyPłaskie dachy źle nam się kojarzą, chociaż w innych krajach są popularnym zwieńczeniem nowoczesnego domu. Może warto więc zmienić swoje nastawienie, gdyż mają one kilka istotnych zalet. Dachy płaskie, czyli stropodachy, w przeciwieństwie do użytkowych...
Płasko na dachu
Dach ciepły i suchy
Wełna mineralna musi być wkładana między krokwie na wcisk (fot. Rockwool) Wysokoparoprzepuszczalna folia ułożona bezpośrednio na wełnie mineralnej; potrzebna jest jedna szczelina wentylacyjna Niskoparoprzepuszczalna folia umieszczona między dwiema szczelinami wentylacyjnymi; nie powinna dotykać do wełny mineralnej Grubość ocieplenia można zwiększyć, mocując drugą warstwę wełny mineralnej do spodu krokwi Folia paroprzepuszczalna umożliwia odparowanie wilgoci z...
Dach ciepły i suchy
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Jaka ściana, taki dom
Dzięki żłobieniom na bocznych powierzchniach, do cegły kratówki lepiej przylega zaprawa (fot. Hadykówka) Dzięki dużym wymiarom, ściany z pustaków drążonych wznosi się szybko i łatwo (fot. Cerpol Kozłowice) Elewacja z klinkieru jest trwała i efektowna (fot. EkoKLINKIER) Z klinkieru produkowane są również cegły drążone (fot. Wienerberger) Ten pustak służy do wznoszenia ścian zewnętrznych, bez...
Jaka ściana, taki dom
Betonowe i drewniane
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice) Strop Teriva Strop Fert Strop typu Ceram Strop Porotherm (rys. Wienerberger) Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów budynku. Przenosi obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Betonowe i drewniane
Drewniany szkielet dachu
Z drewna można przygotować więźbę nawet bardzo skomplikowanego dachu (fot. MTM Styl) Taki dach z lukarnami i wieloma połaciami jest dość skomplikowany Złącza konstrukcyjne ułatwiają budowę konstrukcji z drewna (fot. Simpson Strong-Tie)W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich kształty i wielkość bywają bardzo różne. Dzięki dużej ofercie pokryć naprawdę jest na co popatrzeć....
Drewniany szkielet dachu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz