Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2006
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet)
Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)

Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału.

Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych, stosowane zarówno w mieszkaniach i domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej to: parkiet, mozaika, lite deski i panele drewniane. Często sięgamy też po panele laminowane. Są łatwe do utrzymania w czystości, a podłogę można z nich ułożyć samodzielnie. Funkcjonujące w powszechnej opinii przeświadczenie, że panele są głośne, jest znacznie przesadzone. Należy tylko zastosować podkład wytłumiający.

 

Krajowe i egzotyczne

 

Drewno charakteryzuje się małą przewodnością ciepła, dużą wytrzymałością i ogromnymi możliwościami dekoracyjnymi. Cenione jest głównie za swój wygląd i niepowtarzalność wzoru. Od lat stosowane jest praktycznie we wszystkich rodzajach pomieszczeń. Odporne na wilgoć gatunki drewna nadają się nawet do kuchni i łazienek.

 

Parkiet Jest to posadzka wykonywana z deszczułek litego drewna. Deszczułki mają długość 200-450 mm, szerokość 30-100 mm i grubość 13-22 mm. Produkowane są z różnych gatunków drewna liściastego: dębu, jesionu, klonu, wiązu, buku, brzozy, jawora oraz iglastego: sosny i świerka, a także z niektórych gatunków drzew egzotycznych. Klepki układane są w jodełkę, szachownicę lub cegiełkę. Można też tworzyć skomplikowane wzory, zestawiając różne gatunki i kolory drewna. Elementy łączy się ze sobą na wpust i pióro przyklejane są do podłoża klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Tak ułożoną podłogę trzeba wycyklinować, uzupełnić szpachlą drobne ubytki i szczeliny oraz trzykrotnie polakierować. Do wykończenia posadzki z parkietu stosuje się drewniane listwy przypodłogowe, cokołowe i ćwierćwałki. Podłoga wyłożona parkietem jest bardzo trwała i można ją wielokrotnie odnawiać.

 

Mozaika

 

Są to płyty wykonane z niewielkich listewek (lameli) ułożonych w kwadratowe segmenty. Mają grubość 8 lub 10 mm. Wzór kwadratu może być wykonany z klepek tego samego lub wielu gatunków drewna ułożonych w różnych kierunkach. Tak skonstruowany segment naklejony jest na siatkę mocującą klepki na swoich miejscach.

 

Posadzkę przykleja się do betonowej podłogi (siatką do wierzchu) bezwodnym klejem do mozaiki i parkietów, łącząc na styk kolejne bloki. Po ułożeniu podłogi siatkę zrywa się. Wzór mozaiki układa się automatycznie, co jest ogromnym ułatwieniem, gdyż nie ma potrzeby samodzielnego komponowania deseniu podłogi.

 

Po wyschnięciu kleju podłogę cyklinujemy, szpachlujemy masą wykonaną z pyłu pozostałego po cyklinowaniu zmieszanego z płynem do szpachlowania, a następnie lakierujemy. Podłogę można kilkakrotnie odnawiać.

 

Należy pamiętać, aby płyty mozaikowe nie dochodziły do samej ściany. Powinno się zostawić ok. 10-mm dylatację. Rzędy płyt układa się zaczynając od narożnika pomieszczenia, a nie równolegle do ściany.

 

Deski

 

Podłogę z desek wykonuje się z litego drewna liściastego oraz iglastego: sosnowego lub świerkowego, aczkolwiek coraz częściej na rynku można spotkać deski z innych gatunków, np. egzotycznych, a także traw (bambus) 2. Deski produkowane są w różnej długości i szerokości. Ich grubość może mieć 9-35 mm. Poszczególne deski, łączone na pióro i wpust, układa się na legarach, stropie z belek drewnianych lub na tzw. ślepej podłodze. Następnie powierzchnia posadzki jest szlifowana oraz lakierowana lub, w celu uzyskania naturalnego koloru drewna, woskowana i pokrywana olejem do drewna.

 

Mniej znane

 

Poza wspomnianymi, najpopularniejszymi rodzajami posadzek, na rynku znajdziemy też inne wyroby.

 

Kostki drewniane. Elementy przycinane są z bali prostopadle do ich długości, dzięki czemu widoczne jest poprzeczne usłojenie drewna. Najlepsze drewno to dąb, buk i jesion. Kostki mają najczęściej grubość 2,5-8 cm i boki długości 4 cm. Łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) i naklejane na siatkę termoplastyczną. Mocuje się je do podłoża klejem do parkietów, a po ułożeniu siatkę zrywa. Dzięki dużej grubości kostek, taka posadzka jest niezwykle trwała. Ułożenie na sztorc (słoje drewna ustawione są prostopadle do podłoża) zapewnia dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, niepolakierowany „bruk” jest bardzo nasiąkliwy. Do wykończenia posadzki trzeba zużyć dużo lakieru.

 

Parkiet pałacowy. Wygląda jak tradycyjny parkiet, ale nie układa się go z deszczułek, lecz z gotowych większych elementów, które mocuje się do podłoża. Deszczułki nie mają piór i wpustów. Podklejone są na papierze tak, by tworzyły kwadraty (np. 50×50, 47×47, 33×33 cm). Kwadraty te łączy się na obce pióro. Taki parkiet ma grubość 22, 16, 14, 12, a nawet 10 mm. Cyklinuje się go i wykańcza po ułożeniu.

 

Duoparkiet. Są to posadzki dwuwarstwowe, klejone z drewna litego. Produkowane są w dwóch wersjach: lakierowanej, po ułożeniu gotowej do użytkowania (powierzchnia duoparkietu jest już pokryta pięcioma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV) lub nielakierowanej (z powierzchnią do samodzielnego wykończenia, np. przez olejowanie lub woskowanie). Duoparkiet można użytkować zaraz po położeniu, gdyż nie wymaga cyklinowania. Taka podłoga pasuje do każdego wnętrza – także do kuchni oraz przedpokoju.

opracowanie: Agnieszka Kologrecka

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Urok drewna
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny