Zajrzyj pod posadzkę

Zajrzyj pod posadzkę
Podłoga składa się z kilku warstw Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomieZwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu. W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw...
Podłoga składa się z kilku warstw
Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomie

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu.

W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw umieszczonych na stropie lub gruncie. Są to: izolacja, podkład, warstwa wyrównująca i wierzchnia, czyli posadzka.

 

Projekt podłogi powinien zawierać zestawienie poszczególnych jej warstw, ich grubości oraz wskazywać zalecane materiały i przewidziane dylatacje. Niezbędne są też rysunki ważnych szczegółów konstrukcyjnych, a także – w razie potrzeby – opis technologiczny wykonania podłóg o szczególnych wymaganiach, np. sprężystych czy odpornych na środki chemiczne.

 

Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami konstrukcji: podłogą ułożoną na gruncie oraz z podłogą na stropie.

 

Podłoga na gruncie jest łatwiejsza do zaprojektowania, ponieważ nie obciąża ław fundamentowych. Może być jednak narażona na działanie wód gruntowych, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe i staranne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i, oczywiście, termicznej.

 

Dla podłóg na stropie jest kilka rozwiązań. Jeśli przestrzeń pod stropem nie jest ogrzewana – np. znajduje się on nad nieogrzewanym garażem lub bramą – niezbędne jest umieszczenie na nim warstwy izolacji termicznej. Z kolei podłogi na stropach międzypiętrowych, szczególnie tych o stosunkowo niewielkiej wadze, powinny mieć izolację akustyczną. Wykonywane są w technologii podłogi pływającej, czyli nie złączonej trwale z innymi elementami konstrukcyjnymi budynku. Jeszcze inne wymagania są stawiane podłogom w pomieszczeniach tzw. mokrych. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na izolację przeciwwilgociową.

 

Chronią przed wilgocią

 

To, jaką izolację musimy zastosować, zależy od warunków w konkretnym budynku i powinno to być zawarte w projekcie budowlanym.

 

Przed wodą i wilgocią chronią powłoki bezspoinowe (szlamy), masy powłokowe (bitumiczne i dyspersyjne) oraz materiały rolowe – papy asfaltowe oraz folie (polietylenowe i z PVC), najczęściej folia z polietylenu (PE).

 

Izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędna przy układaniu podłogi na gruncie, np. w piwnicy lub w pomieszczeniach niepodpiwniczonych.

 

Izolacja przeciwwodna zabezpiecza leżące poniżej warstwy podłogi przed wodą. Układa się ją bezpośrednio pod posadzką. Jest niezbędna np. w łazience i pralni.

 

Izolację paroszczelną powinniśmy zastosować w pomieszczeniach znajdujących się nad pralnią czy sauną.

 

W przypadku podłóg na gruncie wskazane jest, żeby izolacja była na tym samym poziomie w podłodze i w ścianach. Wtedy bowiem ryzyko nieszczelności, jest najmniejsze.

 

Nienasiąkliwe materiały termoizolacyjne można układać bezpośrednio na gruncie i wtedy izolację przeciwwilgociową wykonuje się nad nimi. Natomiast materiały o większej nasiąkliwości muszą być chronione przed wilgocią z gruntu. Trzeba zatem najpierw wykonać właściwą izolację przeciwwilgociową. Można też ułożyć warstwę zagęszczonego mechanicznie żwiru (min. 15 cm), która powoduje odcięcie podciągania kapilarnego. Ewentualnie może to być odpowiednio dobrana warstwa betonu bądź zagęszczonego piasku i folia budowlana. Właściwą izolację przeciwwilgociową wykonuje się wtedy nad termoizolacją.

Miejsce izolacji termicznej w podłodze na gruncie
Płyty z wełny mineralnej i maty podparkietowe dobrze izolują akustycznie (fot. Paroc, Cemex)

Ciepło i cicho

 

Jak wspomnieliśmy, nad pomieszczeniami nieogrzewanymi konieczna jest warstwa izolująca termicznie. Z kolei warstwa dźwiękochłonna w domu jednorodzinnym nie jest niezbędna. Chociaż, gdy mamy nastoletnie dzieci, może okazać się bardzo przydatna.

 

Izolacja termiczna

 

Zabezpiecza pomieszczenia przed stratami ciepła i jest niezbędna nad nieogrzewanymi piwnicami. Wymagania dotyczące ochrony cieplnej podłóg określane są przez ich minimalny opór cieplny (Rmin), a nie przez współczynnik przenikania ciepła (U) – jak w przypadku ścian. Zaleca się takie ocieplanie podłóg, aby wartość R była zbliżona do 3 (m2•K)/W, co odpowiada współczynnikowi U równemu 0,3 W/(m2•K).

 

Stosuje się różne materiały. Płyty styropianowe EPS 100 038 Dach/Podłoga (dawniej FS 20) – do pomieszczeń mieszkalnych, EPS 200 036 Dach/Podłoga/Parking (FS 30) – do ocieplania podłogi w garażu (przeniosą znacznie większe obciążenia). Oba rodzaje płyt są produkowane w wersji zwykłej lub o obniżonej chłonności. Te drugie są szczególnie zalecane do ocieplania podłóg na gruncie, narażonych na zawilgocenie. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego, przenoszące większe obciążenia niż styropian – nadają się do wszystkich pomieszczeń. Płyty z pianki poliuretanowej – do izolowania podłóg na gruncie używa się płyt o symbolach PUR lub PIR. Warstwa aluminium lub włókna szklanego zmniejsza ich paroprzepuszczalność i poprawia izolacyjność cieplną. Płyty z wełny mineralnej – nadają się tylko płyty twarde o dużej gęstości. Ten materiał musi być izolowany przeciwwilgociowo zarówno od gruntu, jak i warstw wierzchnich podłogi. Keramzyt – do izolacji podłóg na gruncie zaleca się kruszywo o wielkości granulek 8-16 lub 10-20 mm. Nie powinno ono być cięższe niż 400-500 kg/m3. Odpowiednio dobrana grubość warstwy zwalnia z obowiązku układania izolacji przeciwwilgociowej. Keramzyt sprzedawany jest luzem lub w workach. W drugim przypadku, na wyrównanym podłożu układamy całe worki.

 

Izolację termiczną z płyt układa się na izolacji przeciwwilgociowej na podłożu, na gruncie lub na stropie nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. Izolację z płyt trzeba układać mijankowo; często stosuje się dwie warstwy materiału.

 

Izolacja akustyczna

 

Można wykonać ją na stropie międzypiętrowym o lżejszej konstrukcji, w celu poprawienia dźwiękochłonności tej przegrody. Jako podkład tłumiący dźwięki używane są płyty ze styropianu i wełny mineralnej oraz maty z tworzywa sztucznego.

 

Właściwie wykonana izolacja akustyczna powinna być ułożona poziomo pod warstwą podkładową oraz w płaszczyźnie pionowej między podłogą a ścianami pomieszczenia. Ułożone na niej pozostałe warstwy podłogi nie powinny stykać się z elementami konstrukcyjnymi budynku. Od stropu i ścian bocznych oddziela się je pasami płyt pilśniowych, styropianu lub wełny mineralnej – grubości 0,5-2 cm.

Dzięki wylewce samopoziomującej łatwo jest osiągnąć pożądaną równość podłogi (fot. Henkel Bautechnik)
Szczególnie przy wodnym ogrzewaniu podłogowym podkład musi mieć dużą grubość

Równa i gładka

 

Podkład podłogowy odpowiada za nośność, równość i poziomą powierzchnię podłogi 5. Ochrania również znajdujące się pod spodem warstwy izolacji.

 

W domach jednorodzinnych spotyka się podkłady podłogowe monolityczne, wylewane. W tej grupie znajdują się tradycyjne podkłady cementowe oraz samopoziomujące wylewki anhydrytowe. Drugi rodzaj to podkłady gotowe – prefabrykowane, nazywane suchym jastrychem.

 

Przed wylaniem podkładu należy tzw. reperami wyznaczyć grubość warstwy tak, aby była ona zgodna z projektem oraz, aby ułatwić sobie późniejsze prace wykończeniowe.

 

Przy podkładach monolitycznych zaleca się wykonać dylatacje:
  • w miejscach przebiegu dylatacji budynku;
  • w miejscach styku podkładu ze ścianą (dylatacje przyścienne lub brzegowe) i innymi elementami konstrukcji budynku (np. przy słupach, fundamencie kominka, przy schodach i w innych miejscach mogących ograniczać ruchy podłogi);
  • w miejscach zmiany grubości podkładu lub łączenia się dwóch różnych konstrukcji podłóg;
  • w przypadku ogrzewania podłogowego – na styku powierzchni ogrzewanych i nieogrzewanych.
Wylewki cementowe

 

Wykonywane są z zapraw cementowych (cement portlandzki) o konsystencji gęstej lub betonu o konsystencji gęstoplastycznej. Zaprawę można wytwarzać na placu budowy lub kupować jako suchą mieszankę w workach i następnie rozrabiać wodą według przepisu podanego przez producenta.

 

W niektórych przypadkach zaprawa powinna być odpowiednio modyfikowana – np. uplastyczniona, jeśli w podkładzie ma być umieszczona instalacja ogrzewania podłogowego, lub wodoszczelna – w pomieszczeniach mokrych. Podczas dojrzewania jastrychu cementowego warto na kilka dni nakryć go folią PE, aby skraplająca się pod nią para wodna samoistnie nawilżała powierzchnię podkładu, co pozwoli osiągnąć jego maksymalną wytrzymałość. Wysychanie jastrychu cementowego trwa zazwyczaj 4-6 tygodni.

 

Podkład można wylewać bezpośrednio na stropie. W takim przypadku wystarcza, by miał grubość 2,5-3 cm. Jeśli podkład oddziela od podłoża warstwa izolacji, np. termicznej, minimalna grubość podkładu wynosi 3,5-4 cm. Gdy zaś planujemy ogrzewanie podłogowe, podkład musi być znacznie grubszy. W przypadku ogrzewania wodnego sięga niekiedy ponad 6 cm 6. Z kolei w pomieszczeniu mokrym, w którym będzie otwór odpływowy w podłodze, konieczne jest uformowanie w jego kierunku spadku. Zwykle nie powinien być on mniejszy niż 1,5 cm na 1 m.b. Przykładowo, jeśli maksymalna odległość od odpływu wynosi 2 m, podkład musi być o 3 cm grubszy od wymaganego minimum.

Płyty gipsowo-włóknowe mogą mieć warstwę izolacyjną z wełny mineralnej (fot. Xella Fels-Werke)
Suchy jastrych można układać na starej posadzce (fot. Knauf)

Podkłady samopoziomujące

 

Produkowane są jako grubo- i cienkowarstwowe. Są to suche mieszanki, gotowe do użycia po wymieszaniu z wodą i pozwalające uzyskać końcowy efekt znacznie przewyższający cechy podkładów tradycyjnych. Stosuje się podkłady anhydrytowe – spoiwem jest odwodniony siarczan wapnia, czyli anhydryt. Podkład anhydrytowy związany z podłożem może mieć tylko 1-2,5 cm grubości, niezwiązany 2,5-3 cm. Pływający powinien mieć 3,5-5 cm, zależnie od ściśliwości materiału izolacyjnego.

 

Niewielka grubość jastrychu znacznie zmniejsza obciążenie stropu i ilość zużytych materiałów.

 

Wylewki samopoziomujące są bardzo wrażliwe na wszelkie odstępstwa od reżimu technologicznego. Jednak oprócz przestrzegania zaleceń producenta ważna jest grubość warstwy. Wylewka grubowarstwowa nie będzie się dobrze rozlewała w warstwach cieńszych. Cienkowarstwowa zaś, ułożona warstwą grubszą, będzie miała skłonność do spękań skurczowych.

 

Zaprawy samopoziomujące są kilkakrotnie droższe od zwykłych cementowych. Dlatego warto z nich formować tylko cienkie warstwy wierzchnie, grubości do 1 cm. Główną część podkładu lepiej wylać z materiałów tradycyjnych.

 

Suchy jastrych

 

Jest znakomitą alternatywą dla podkładów wylewanych. Nie wymaga bowiem prowadzenia prac mokrych na miejscu budowy i zaraz po wykonaniu można go użytkować. Jedną z jego zalet jest niewielka waga, co pozwala układać go na drewnianych stropach belkowych, których użytkowe obciążenie nie może przekraczać 200 kg/m2.

 

Suchy jastrych znajduje zastosowanie zarówno w domach nowo budowanych, jak i starych – remontowanych lub modernizowanych. Można go bowiem układać także na istniejącej posadzce.

 

Typowe płyty mają szerokość 60 cm i długość 200-240 cm. Używa się płyt wiórowych, porowatych (miękkich) pilśniowych, gipsowych, anhydrytowych oraz, najchętniej stosowanych, gipsowo-kartonowych (g-k) i gipsowo-włóknowych (g-w). Płyty z udziałem gipsu dostępne są także jako zespolone z warstwą izolacji akustycznej lub termicznej – ze styropianu, miękkiej płyty pilśniowej lub wełny mineralnej. Płyty mają krawędzie profilowane na pióro i wpust lub na zakład. Ułatwia to układanie, a połączenie jest równe.

 

Przy układaniu suchego jastrychu na istniejacych deskach należy wcześniej położyć papier pakowy lub bitumowany, ewentualnie folię budowlaną w celu uszczelnienia podłoża. Na starych, ale równych posadzkach, wystarczy ułożyć tekturę falistą lub cienką warstwę pianki polietylenowej (grubości do 5 mm).

 

Suchy jastrych układa się z zachowaniem mijankowego układu spoin, jako podłogę pływającą, z zachowaniem dylatacji, które wypełnia się pasami pianki polietylenowej, styropianu lub korka.

 

Układanie płyt rozpoczyna się od drzwi lub lewego narożnika pomieszczenia – wymuszają to wyprofilowane krawędzie elementów. Połączenia należy skleić oraz docisnąć. Czasami dodatkowo wzmacnia się je systemowymi wkrętami.

 

Jeśli planujemy zrobić posadzkę z paneli podłogowych czy mozaiki drewnianej – powierzchnie jastrychu należy zagruntować. Natomiast w przypadku cienkich wykładzin dywanowych lub z PVC konieczne jest jeszcze zaszpachlowanie całej powierzchni.

opracowanie: Hanna Czerska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom w mgnieniu oka
Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową. Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone....
Dom w mgnieniu oka
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Wielu projektantów odradza budowanie piwnic, gdyż zwiększa to koszty budowy całego domu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy mieć piwnicę tylko pod częścią domu. A są przecież sytuacje, w których piwnica okazuje się niezbędna.
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też "dopasować" rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jesli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd. Co to jest cokół? Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian. Osłania ona elewację przed...
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Ściany zewnętrzne
Od ścian zewnętrznych w dużej mierze zależy, czy dom będzie solidny, ciepły i wystarczy na pokolenia. A przecież takie właśnie są oczekiwania większości inwestorów. Ściany muszą więc być zbudowane z odpowiednich materiałów oraz włąściwie izolowane - i to nie tylko termicznie. Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej? Ciepłochroność ściany jednowarstwowej zależy od grubości...
Ściany zewnętrzne
Pomyśl o kominie
Kominy są najczęściej wielokanałowe; o takiej konstrukcji świadczą m.in. widoczne w górnej części komina otwory (fot. Stema). W jednym kominie znajduje się kilka kanałów. Giętkie przewody wpuszcza się w komin od góry (fot. Poujoulat).Do niedawna kominy murowano z cegieł. Dziś często montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy....
Pomyśl o kominie
Skrzydła z plastiku
Komory liczymy w linii prostej od zewnętrznej do wewnętrznej strony profilu (rys. MS Pomorska Fabryka Okien). fot. DrutexTanie, praktyczne i kolorowe – to najczęstsze powody dla których decydujemy się na okna z tworzyw sztucznych. Ale stolarka z PVC ma też wiele wad. Jak kupić plastiki, żeby potem nie żałować? Jednym z powodów, dla których...
Skrzydła z plastiku
Kotły stałopalne - reaktywacja
Ekologiczny, opłacalny, prosty w użytkowaniu – jeszcze kilka lat temu nikt nie opisałby w ten sposób kotła na paliwo stałe. Dziś może być on tak nowoczesny, jak gazowy, chociaż nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni. Na początku był kocioł na węgiel, drewno, trociny. Użytkowanie go, dostarczanie i...
Kotły stałopalne - reaktywacja
Drzwi z klasą
fot. DormetDom oprze się włamywaczom tylko wtedy, gdy zabezpieczymy jego wszystkie słabe miejsca. Kombinacje mogą być różne – od krat w oknach, poprzez system alarmów, do firmy ochrony mienia. Jednego nie unikniemy na pewno – montażu drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że w dzisiejszym świecie...
Drzwi z klasą
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Pytanie CzytelnikaPytałem znajomych, mających domy jednorodzinne. Jednak nie potrafili mi jednoznacznie podpowiedzieć, czy skuteczniejszym ociepleniem jest styropian czy wełna mineralna. A jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ w tej chwili mogę nawet zmienić technologię ścian. Dom dopiero jest w sferze pomysłu! Podpowiedzcie, co wybrać. Do ocieplania wszystkich elementów budynku, a nie...
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Oszczędność i wygoda
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – stero- wanie wyposażeniem garażu (rys. Peha) Dzięki palmtopowi steruje się pracą inteligentnego domu z każdego miejsca poza nim (fot. Merten)I nie może...
Oszczędność i wygoda
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf) Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)Pytanie CzytelnikaZastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić...
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Dom pod kontrolą
System ochrony posesji składa się z kilku strefNiektórzy właściciele otwarcie mówią o tym, że w pewnym sensie stali się niewolnikami własnego, chociaż wymarzonego domu. Strach wyjść na dłużej, podczas wakacji trzeba szukać lokatorów zastępczych, w nocy ciarki przechodzą na podejrzane odgłosy z domu. Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w system alarmowy będzie czuwał za nas, a...
Dom pod kontrolą
Poskromienie pioruna
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości. Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki...
Poskromienie  pioruna
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Urok drewna
Wiem, kto idzie
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex) Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu. Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała...
Wiem, kto idzie
Twarde jak...
Wszyscy producenci materiałów podłogowych, w tym także gresu, chętnie sięgają po wzór drewna (fot. Ceramika Paradyż) Płytki ceramiczne mają największy wybór kolorów i wzorów (fot. Ceramika Tubądzin)Posadzki, które można nazwać umownie twardymi, mają coraz więcej zwolenników. Architekci wnętrz wprowadzają je nawet do salonów. Posadzki z ceramiki i naturalnego kamienia są odporne na zabrudzenia...
Twarde jak...
Woda w górę
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos) Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć. Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie...
Woda w górę
Wiosna bez kałuż
Beton porowaty z daleka niczym nie różni się od zwykłego (fot. EHL) Z kostki betonowej można układać także wzory koliste (fot. Rouwdach) Granitowa kostka rustykalna ma sfazowane krawędzie (fot. Rustykal Granit)Kostka brukowa jest materiałem powszechnie używanym do budowy ścieżek i podjazdów dla samochodów. Efektowną ścieżkę możemy ułożyć też z płyt chodnikowych, a nawet... wylać...
Wiosna  bez kałuż
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Drzwi lustrzane powiększają pomieszczenie (fot. Estima). Ciekawe połączenie drewna i szkła (fot. Technidoor).Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wnętrza. Spójrzmy na nie jak na element aranżacyjny, a może raczej jak na mebel... I wcale nie jest...
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Ciągle pada...
Elementy orynnowania Miedziany rzygacz będzie ozdobą dachu (fot. Perez) Powlekane rynny stalowe mają bogatą gamę kolorystyczną (fot. Lindab) Rynny miedziane są chyba najtrwalsze – wytrzymają nawet 100 lat (fot. Perez) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają 80 lat bez konserwacji (fot. Rheinzink)Dach może nie mieć rynien, jeśli okap jest odpowiednio daleko wysunięty poza ściany. W większości domów...
Ciągle pada...
Płasko na dachu
W niskie, trudno dostępne przestrzenie wdmuchuje się materiały izolacyjne w postaci włókien lub granulatów (fot. Eco Service) Taka jest budowa stropodachu wentylowanego Dach płaski niewentylowanyPłaskie dachy źle nam się kojarzą, chociaż w innych krajach są popularnym zwieńczeniem nowoczesnego domu. Może warto więc zmienić swoje nastawienie, gdyż mają one kilka istotnych zalet. Dachy płaskie, czyli stropodachy, w przeciwieństwie do użytkowych...
Płasko na dachu
Dach ciepły i suchy
Wełna mineralna musi być wkładana między krokwie na wcisk (fot. Rockwool) Wysokoparoprzepuszczalna folia ułożona bezpośrednio na wełnie mineralnej; potrzebna jest jedna szczelina wentylacyjna Niskoparoprzepuszczalna folia umieszczona między dwiema szczelinami wentylacyjnymi; nie powinna dotykać do wełny mineralnej Grubość ocieplenia można zwiększyć, mocując drugą warstwę wełny mineralnej do spodu krokwi Folia paroprzepuszczalna umożliwia odparowanie wilgoci z...
Dach ciepły i suchy
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Jaka ściana, taki dom
Dzięki żłobieniom na bocznych powierzchniach, do cegły kratówki lepiej przylega zaprawa (fot. Hadykówka) Dzięki dużym wymiarom, ściany z pustaków drążonych wznosi się szybko i łatwo (fot. Cerpol Kozłowice) Elewacja z klinkieru jest trwała i efektowna (fot. EkoKLINKIER) Z klinkieru produkowane są również cegły drążone (fot. Wienerberger) Ten pustak służy do wznoszenia ścian zewnętrznych, bez...
Jaka ściana, taki dom
Betonowe i drewniane
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice) Strop Teriva Strop Fert Strop typu Ceram Strop Porotherm (rys. Wienerberger) Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów budynku. Przenosi obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Betonowe i drewniane
Drewniany szkielet dachu
Z drewna można przygotować więźbę nawet bardzo skomplikowanego dachu (fot. MTM Styl) Taki dach z lukarnami i wieloma połaciami jest dość skomplikowany Złącza konstrukcyjne ułatwiają budowę konstrukcji z drewna (fot. Simpson Strong-Tie)W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich kształty i wielkość bywają bardzo różne. Dzięki dużej ofercie pokryć naprawdę jest na co popatrzeć....
Drewniany szkielet dachu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz