|
Drzwi składane, nazywane też łamanymi, mają skrzydło podzielone na dwie lub więcej pionowych części, połączonych zawiasami. Nie zajmują dużo miejsca, ale po złożeniu zmniejszają szerokość otworu drzwiowego. Otwiera się je i zamyka jak parawan. Skrzydło porusza się po szynie za pomocą ślizgaczy lub wózków. Szyna ma długość równą szerokości otworu i przytwierdza się ją od spodu do górnej części ościeżnicy. Jednoskrzydłowe drzwi łamane najczęściej montowane są w wąskich przejściach (np. do garderoby czy spiżarni), ale mogą także być bardziej okazałe i składać się z dwóch skrzydeł (jednakowej lub różnej szerokości). Wtedy znakomicie będą prezentowały się w salonie, oddzielając go od holu czy biblioteki.
Z czego zrobione
Jak nie było wyboru, to i nowe drzwi z dykty z „mrożoną” szybą pośrodku i pomalowane żółknąca z czasem białą farbą, uchodziły za piękne. Teraz sytuacja skomplikowała się – z korzyścią dla klienta. Drzwi wewnętrzne wykonuje się z drewna, płyt drewnopochodnych, PVC i szkła.
Trochę o konstrukcji
Potocznie drzwiami nazywamy samo ich skrzydło, tymczasem są one zbudowane z kilku części, których liczba i rodzaj będą zależały od przeznaczenia oraz sposobu otwierania drzwi. Klasyczne drzwi wewnętrzne uchylne składają się z jednego skrzydła, ościeżnicy oraz okuć. |
|
Okucia to elementy, na których mocuje się drzwi do ościeżnicy, oraz klamki. Drzwi uchylne zawiesza się na dwóch zawiasach (niektórzy producenci dodają trzeci po środku). Jakość zawiasów i ich zamocowanie decydują o komforcie eksploatacji drzwi. Nie zapominajmy, że te elementy dźwigają ciężar skrzydła i od nich zależy, czy z łatwością i bez skrzypienia drzwi będą się poruszały.
Efekt daje wykończenie
To, w jaki sposób powierzchnia drzwi może zostać wykończona, zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Drzwi drewniane można kupić lakierowane bezbarwną powłoką, pokryte okleiną lub pomalowane farbami akrylowymi. Najbardziej efektowne jest wykończenie powłoką podkreślającą naturalny rysunek słojów drewna. Temu również służą drewnopodobne laminaty albo okleiny naturalne, czyli forniry !. Farby kryjące stosuje się rzadziej, ale to właśnie one we wnętrzu „kolorystycznym” nadają drzwiom charakter. Drzwi z płyt drewnopochodnych również pokrywa się farbami akrylowymi lub okleiną. Do wyboru są okładziny drewnopodobne lub z jednobarwnego laminatu oraz farby kryjące. Firmy oferują drzwi w kolorach podstawowych, np. białym, brązowym czy popielatym, oraz na zamówienie – np. w zielonym czy fioletowym. Za te drugie trzeba zapłacić od 15 do 20% więcej. Amatorzy samodzielnego wykańczania mogą poszukać drzwi z „surową” powierzchnią. Po zamontowaniu można je pomalować na dowolny kolor, pasujący do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, albo też okleić okleiną jednobarwną czy imitującą buk, orzech, jesion, dąb, mahoń.
Warto wiedzieć, że…
Drzwi niestandardowe. Wymiar takich drzwi niewielkie firmy najczęściej ustalają same. Pomiary zazwyczaj wykonuje się na miejscu, jeszcze w takcie budowy. Drzwi są montowane po wykończeniu podłogi i ścian. Żeby uniknąć błędnych pomiarów otworu przy wymianie drzwi, też bezpieczniej jest poprosić przedstawiciela firmy na wizję lokalną. Więksi producenci mają bogatą ofertę i można próbować znaleźć u nich drzwi o wymiarach, uznawanych przed mniejszego wytwórcę za nietypowe.
Drzwi do łazienki
Dzielą pomieszczenia o różnej temperaturze i wilgotności. Powinny być zatem przede wszystkim odporne na wilgoć. Są też zabezpieczeniem strefy o większej prywatności, dlatego powinny izolować to pomieszczenie, tak optycznie jak i akustycznie. Zgodnie w przepisami* drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy. W dolnej części, dla zapewnienia dopływu powietrza, muszą mieć otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 (220 cm2). Zamiast drzwi z otworami można zamontować krótsze skrzydła, aby między nimi a podłogą powstała szczelina o wymaganej powierzchni wentylacyjnej. W łazienkach i ustępach, z wyjątkiem ogólno dostępnych, dopuszcza się montowanie drzwi przesuwnych lub składanych. Na koniec słowo o drzwiach kuchennych – muszą mieć między podłogą a dolną krawędzią szczelinę szeroką przynajmniej na 2,5 cm, która pozwala na równomierny przepływ powietrza.
Wytyczne na podstawie Rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z 12.04.2002, Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm. z 15.06.2002, tekst jednolity – aktualizacja z 27.05.2004) opracowanie: Monika Czechowska |