Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice)
Strop Teriva
Strop Fert
Strop typu Ceram
Strop Porotherm (rys. Wienerberger)
Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów
budynku. Przenosi
obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice)
Strop Teriva
Strop Fert
Strop typu Ceram
Strop Porotherm (rys. Wienerberger)
Strop Ackermana
Strop to jeden z najważniejszych elementów
budynku. Przenosi
obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a tym bardziej zawalić.
Stropy pełnią też inne funkcje – są przegrodami akustycznymi między piętrami. Te, które oddzielają pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych (np. strop nad piwnicą, garażem lub nad ostatnią kondygnacją mieszkalną w budynku z nieogrzewanym poddaszem) muszą dodatkowo zapobiegać ucieczce ciepła. W razie pożaru powinny utrudnić rozprzestrzenianie się ognia na sąsiednie kondygnacje. Wybór rodzaju stropu leży po stronie projektanta, jednak dobrze będzie jeżeli sami też będziemy mieli wiedzę na ten temat.
Stropy betonowe
W budownictwie jednorodzinnym najbardziej rozpowszechnione są stropy gęstożebrowe. Żebra są w nich rozmieszczone co kilkadziesiąt centymetrów – stąd ich nazwa.
Elementami nośnymi (przenoszącymi obciążenie) są żelbetowe belki o rozstawie nie przekraczającym 90 cm, najczęściej jednak rozstaw żeber wynosi 40-60 cm. Belki mogą być przygotowywane na budowie lub prefabrykowane. Najbardziej rozpowszechnione są stropy z trwałymi i sztywnymi elementami wypełniającymi. Mogą to być pustaki ceramiczne, żwirobetonowe, żużlobetonowe, gruzobetonowe, z betonu lekkiego, ze styropianu, gipsowe itp.
Spotyka się też stropy gęstożebrowe bez wypełnienia – wykonywane na budowie w odpowiednich deskowaniach lub formach.
Górną częścią stropu gęstożebrowego jest płyta betonowa wykonywana na budowie – tak zwany nadbeton. Zabezpiecza on pustaki przed uszkodzeniem i jest podkładem pod podłogę. Płyta ma grubość 3-7 cm. Całkowita grubość stropu – 23-35 cm – zależy od grubości płyty i wysokości pustaków.
Ze względu na sposób wykonania stropy gęstożebrowe dzielimy na monolityczne – betonowane w całości na budowie oraz monolityczno-prefabrykowane – belki są przygotowywane u producenta (ich długość jest dostosowana do standardowych rozpiętości: 240, 300, 420, 480, 540, 600 cm).
Elementy stropu są stosunkowo lekkie (prefabrykowana belka dł. 6 m waży 80-90 kg, pustak – 11-18 kg), dzięki czemu nie ma potrzeby używania specjalistycznego sprzętu. W przypadku stropów z żebrami wykonywanymi na budowie konieczne jest deskowanie.
Teriva – prefabrykowane żebra mają postać belek kratownicowych o rozpiętości 1,2-8 m. Ich zbrojenie jest zabetonowane w stopkach betonowych. Można zamówić belki o dowolnej długości i zbrojeniu zgodnym z indywidualnym projektem technicznym. Wypełnieniem tego rodzaju stropu są pustaki z betonu zwykłego lub lekkiego (np. komórkowego).
Fert – zbrojenie żeber w tym stropie jest zabetonowane w kształtkach ceramicznych. Belki mają rozpiętość 2,7-6 m, z gradacją co 30 cm. Wypełnieniem są pustaki ceramiczne.
Ceram – są to stropy ze stalowych belek kratownicowych zabetonowanych w ceramicznych kształtkach, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych wykonywane na budowie. Produkowane są belki o rozpiętości 2,4-7,2 m, z gradacją co 30 cm. W stropach przeznaczonych do przenoszenia większych obciążeń, w których wysokość żebra musi być powiększona, na górnej powierzchni pustaków układa się pasy płyt styropianowych.
Porotherm – ma konstrukcję podobną do stropów Fert i Ceram, ale inne wymiary i kształt pustaków. Belki mają rozpiętość 1,75-8,25 m.
Ackerman – jest to popularny strop gęstożebrowy monolityczny, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych Ackermana. Żebra mają rozstaw 31 cm. Wysokość pustaków zależy od rozpiętości stropu (im większa rozpiętość oraz obciążenie stropu, tym wyższe pustaki) i wynosi 15, 18, 20 lub 22 cm. Strop ten betonuje się na budowie łącznie z górną płytą o grubości 3 cm.