Woda w górę

Woda w górę
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos) Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć. Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie...
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos)
Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)

Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć.

 

Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie pompa. Jeżeli ktoś do tej pory nie wnikał w zasadę działania tego urządzenia, przypominamy, że wytwarza ono różnicę ciśnień, która umożliwia podciąganie cieczy na określoną wysokość. W tym kontekście pojęcie cieczy należy potraktować szeroko, gdyż pomp używa się nie tylko do pobierania wody ze studni, ale również przydadzą się do osuszania basenów lub robienia w nich fontann, odprowadzania wody z zalanych piwnic lub garaży, wypompowywania wody z wykopów podczas budowy a także do wypompowywania ścieków. Zastosowanie pompy ma wpływ na jej rozwiązania konstrukcyjne – budowę i materiał, z jakiego została wykonana. Najprostszy podział pomp to urządzenia obsługiwane ręcznie (pompy wyporowe – tzw. abisynki) oraz zasilane elektrycznie (pompy wirnikowe).

 

Do wody ze studni

 

Zanim przystąpimy do wyboru pompy, trzeba dobrze przeanalizować warunki wodne, w jakich będzie ona pracowała (poziom wód gruntowych i planowana głębokość studni) oraz, jakiej wydajności w stosunku do naszych potrzeb będziemy od niej wymagać. Samozasysających pomp używa się do pobierania wody ze studni kopanych, z głębokości kilku metrów, w instalacjach zasilających domy jednorodzinne. Pompa samozasysająca na sucho to taka, która może być zainstalowana nad lustrem cieczy i po uruchomieniu – przy pustym rurociągu ssawnym – opróżni rurociąg z powietrza i zassie ciecz. Pompa samozasysająca na mokro przed uruchomieniem musi zostać zalana cieczą. Dopuszczalna wysokość ssania takiej pompy (odległość między osią pompy a poziomem wody w studni) zależnie od jej typu wynosi od 3 do 8 m. Pompę można umieścić w wydzielonym pomieszczeniu (np. w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym). Wyposażona jest wtedy w rurociąg ssący, wpuszczony do studni i zakończony koszem ssawnym. Taka pompa może być urządzeniem stacjonarnym, zamocowanym do fundamentu i połączonym na sztywno z instalacją wodną domu. Są też pompy przenośne, mające uchwyt, dzięki któremu można je ustawiać na dowolnej podstawie. Z instalacją łączy się je za pomocą elastycznych przewodów (węży).
Pompę samozasysającą można również zastosować do studni wierconej, pod warunkiem, że zwierciadło wody znajduje się płytko pod powierzchnią terenu. Należy przy tym pamiętać, że w czasie poboru wody jej zwierciadło obniża się, zatem trzeba rozpatrywać jego minimalny poziom. Wysokość ssania pompy liczy się od poziomu lustra wody, a nie od dna studni. Zgodnie z prawami fizyki pompa jest w stanie zassać wodę z głębokości około 10 m, w rzeczywistości – ze względu na zjawisko kawitacji – z około 8-8,5 m. Kawitacja – gwałtowne parowanie wody w niskiej temperaturze wskutek podciśnienia w rurociągu ssawnym. Gdy poziom zwierciadła wody w studni znajduje się głębiej niż 8 m pod powierzchnią gruntu, potrzebna będzie pompa głębinowa, której silnik i wirnik, zabezpieczone oczywiście szczelną obudową, umieszczone są pod lustrem wody. Pompę głębinową opuszcza się do studni (nad urządzeniem musi być przynajmniej 1 m wody), a wodę doprowadza się do domu podziemną rurą. Korpus takiej pompy, ze względu na konieczność zachowania odporności na korozję, jest wykonany ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub żeliwa. Prąd jest doprowadzony do urządzenia kablem biegnącym od tablicy rozdzielczej do silnika. Silniki są, oczywiście, wyposażone w zabezpieczenia przed brakiem fazy, przeciążeniem, spadkiem napięcia oraz suchobiegiem. W pompie głębinowej nie spotkamy się z kawitacją. Urządzenie to jest pewniejsze w eksploatacji, ale i droższe od pompy samozasysającej o podobnej wydajności. Pracą pompy można sterować ręcznie lub automatycznie – za pomocą wyłącznika ciśnieniowego. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie korzystniejsze, gdyż pompa włącza się, ilekroć któryś z domowników odkręca wodę. Trzeba jednak wiedzieć, że częste i krótkotrwale pobory małych ilości wody są dla pompy szkodliwe. Nie powinna włączać się częściej niż 20-30 razy na godzinę. Aby nie włączała się za często, instalację trzeba wyposażyć w zbiornik hydroforowy.

W gospodarstwie domowym pompy i urządzenia z nimi współpracujące mogą tworzyć całkiem duży „park maszynowy” (rys. Bel System 1).

W zestawie z hydroforem

 

Zbiorniki hydroforowe akumulują ciśnienie i jednocześnie gromadzą pewien zapas wody. Współpracują z pompami o osi poziomej i głębinowymi. Najlepiej zdecydować się na gotowy zestaw tych urządzeń – pompa i zbiornik wodno-powietrzny. Hydrofor występuje tu jakby w roli separatora i dwustronnie reaguje na dystrybucję wody. W momencie zainicjowania jej poboru powietrze wypycha wodę ze zbiornika do domowej instalacji. Powoduje to spadek ciśnienia powietrza w zbiorniku i gdy osiągnie ono minimalną wartość, zadziała wyłącznik ciśnieniowy, który uruchomi pompę. Niedobór wody w zbiorniku hydrofora zostaje tym sposobem uzupełniony. Przy większym zbiorniku częste włączanie się pompy może zostać znacznie ograniczone.
Na rynku mamy do wyboru hydrofory tradycyjne, ale również i nowoczesne zbiorniki. Pierwsza grupa charakteryzuje się walcowatymi kształtami zbiorników, najczęściej o dużej pojemności (nawet 300 litrów). Duży zapas wody jest, oczywiście, korzystny dla pompy, ale z drugiej strony hydrofory łatwo rozregulowują się (niepotrzebnie zasysają powietrze lub je tracą), niekorzystny jest też w zbiorniku bezpośredni kontakt powietrza z wodą. Hydrofory nowej generacji mają mniejszą pojemność (50-60 litrów), ale w zamian konstruktorzy postarali się o bardziej niezawodne ich działanie. Do wnętrza zbiorników wprowadzono elastyczne membrany gumowe, oddzielające wodę od powietrza (praktycznie woda znajduje się w gumowym worku). Najczęściej spotykane są w zestawach kompaktowych, złożonych ze zbiornika o osi poziomej z zamocowaną na nim pompą. Zestaw włącza się bezpośrednio w instalację wodną. Urządzenia te są również mniej hałaśliwe, a ich standardowa wydajność wystarcza na potrzeby domu jednorodzinnego.

 

Jak dobrać pompę?

 

Pompa ma dostarczyć tyle wody, ile będzie potrzeba. Mają na to wpływ zwyczaje domowników, liczba i charakterystyka punktów poboru wody (zmywarka, pralka, podlewanie ogrodu itd.). Dobór pompy polega na określeniu dwóch podstawowych parametrów – wydajności (ilość wody, jaką pompa może dostarczyć w jednostce czasu) i wysokości podnoszenia (wyrażone w metrach słupa wody ciśnienie, z jakim pompa musi dostarczać wodę, aby w najwyżej położonym punkcie poboru wypływała ona z odpowiednią siłą). Wydajność pompy nie może być większa niż wydajność studni. Ciśnienie będzie zależało od głębokości studni, jej odległości od domu oraz wysokości, na jaką woda ma być transportowana. Trzeba też przewidzieć straty ciśnienia na drodze pompowania. Wydajność pompy dla czteroosobowej rodziny można szacować średnio – dla małego domu na 2,5 m3/h wody, dla dużego – na 3,0 m3/h. Rzadko się zdarza, by wszystkie punkty poboru były używane jednocześnie, ale obliczając nasze zapotrzebowanie na wodę, bierze się pod uwagę taką możliwość.
Moc pompy musi być tym większa, im większą chcemy uzyskać wydajność oraz wysokość podnoszenia. Dla każdej pompy producent określa tzw. charakterystykę (zależność wysokości podnoszenia – H od wydajności – Q), na podstawie której dobiera się pompę do warunków, w jakich ma ona pracować. Trzeba pamiętać, że zbyt mocne urządzenie będzie niepotrzebnie zużywało energię, a gdy będzie pracowało w bardzo krótkim cyklu włączania/wyłączania, dojdzie do jego szybkiego wyeksploatowania. Zbyt słaba pompa nie zdoła podnieść wody na pożądaną wysokość albo będzie miała niewystarczającą wydajność.
Moc domowych pomp na ogół nie przekracza 2,5 kW. Urządzenia te podlegają obowiązkowej certyfikacji na znak bezpieczeństwa – B. Zbiorniki hydroforowe, dla których iloczyn ciśnienia i objętości przekracza 0,005 MPa·m3, muszą mieć świadectwo Urzędu Dozoru Technicznego. Pompy i zestawy hydroforowe do wody pitnej muszą mieć atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. Lepiej nie dobierać pompy na własną rękę, lecz powierzyć to zadanie instalatorowi.

 

Do wody brudnej

 

Urządzenia z tej grupy należałoby nazwać pompami do przetłaczania. Wykorzystywane są do takich celów jak, przykładowo, wypompowywanie wody z zalanych piwnic, wykopów budowlanych, ale również zużytej wody z gospodarstwa domowego, ścieków i szamba. Najczęściej stosuje się pompy zatapialne – wraz z silnikiem zamknięte są w szczelnej obudowie, co pozwala na ich pracę w zanurzeniu. Takie pompy dostępne są w wersjach stacjonarnych lub wolno stojących. Wolno stojące wyposażone są w stojaki, które stabilizują urządzenia po wstawieniu ich do zbiornika z nieczystościami. Z instalacją łączy się je elastycznymi przewodami. Urządzenia stacjonarne wprowadza się do zbiorników na specjalnych prowadnicach i tzw. stopą sprzęgającą łączy się je ze sztywnym przewodem tłocznym.
Kolejnym podziałem pomp jest rozróżnienie: do wody brudnej, do ścieków. Jest to ważne ze względu na przepustowość pomp. Woda brudna (z pralek, wanien, umywalek i zlewozmywaków) nie może zawierać dużych cząstek, gdyż standardowy tzw. swobodny przelot dla takich urządzeń wynosi 10-50 mm – jest to najmniejsza średnica króćca tłocznego lub kanału wewnątrz wirnika pompy. Pompy zatapialne do ścieków (również zwierających fekalia) nadają się do wszelkiego rodzaju ścieków domowych. Urządzenia do przetłaczania takich nieczystości muszą mieć większy swobodny przelot (>50 mm) albo być wyposażone w rozdrabniacz części stałych. Trzeba je stosować również wszędzie tam, gdzie ze względu na różnicę wysokości lub odległość nie jest możliwe odprowadzenie ścieków domowych w układzie grawitacyjnym. Wówczas instalowane są poza budynkiem, w studzienkach zbiorczych wykonanych z kręgów betonowych. Do wewnątrz budynków przeznaczone są tzw. zestawy kompaktowe do pojedynczych przyborów sanitarnych, w których następuje rozdrobnienie ścieków i przepompowanie ich do ogólnej kanalizacji. Szczególnym rodzajem pomp zatapialnych są pompy fontannowe, które wstawia się do oczka wodnego. Za pomocą wymiennych końcówek można uzyskać rozmaite kształty strumienia wody.
Wysokość podnoszenia cieczy przez pompy zatapialne sięga 5-8 m, głębokość ich zanurzenia wynosi 7-10 m, w tym 2 m dla pomp fontannowych. Korpusy i wirniki pomp zatapialnych wykonuje się ze stali nierdzewnej, żeliwa, brązu oraz technopolimeru. Można do nich dokupić wyposażenie sterujące, m.in. wyświetlacz, kontrolkę fazy lub czujnik poziomu zanieczyszczeń.
Pompę do przetłaczania zużytej wody i ścieków również dobiera się według planowanej wydajności urządzenia. Ilość ścieków może być nieco większa w porównaniu ze średnim zapotrzebowaniem na wodę (patrz wyżej). Szacuje się tę wielkość na 5,54 m3/h dla małego domu i dla większego – 6,98 m3/h.

opracowanie: Monika Czechowska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom w mgnieniu oka
Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową. Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone....
Dom w mgnieniu oka
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Wielu projektantów odradza budowanie piwnic, gdyż zwiększa to koszty budowy całego domu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy mieć piwnicę tylko pod częścią domu. A są przecież sytuacje, w których piwnica okazuje się niezbędna.
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też "dopasować" rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jesli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd. Co to jest cokół? Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian. Osłania ona elewację przed...
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Ściany zewnętrzne
Od ścian zewnętrznych w dużej mierze zależy, czy dom będzie solidny, ciepły i wystarczy na pokolenia. A przecież takie właśnie są oczekiwania większości inwestorów. Ściany muszą więc być zbudowane z odpowiednich materiałów oraz włąściwie izolowane - i to nie tylko termicznie. Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej? Ciepłochroność ściany jednowarstwowej zależy od grubości...
Ściany zewnętrzne
Pomyśl o kominie
Kominy są najczęściej wielokanałowe; o takiej konstrukcji świadczą m.in. widoczne w górnej części komina otwory (fot. Stema). W jednym kominie znajduje się kilka kanałów. Giętkie przewody wpuszcza się w komin od góry (fot. Poujoulat).Do niedawna kominy murowano z cegieł. Dziś często montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy....
Pomyśl o kominie
Skrzydła z plastiku
Komory liczymy w linii prostej od zewnętrznej do wewnętrznej strony profilu (rys. MS Pomorska Fabryka Okien). fot. DrutexTanie, praktyczne i kolorowe – to najczęstsze powody dla których decydujemy się na okna z tworzyw sztucznych. Ale stolarka z PVC ma też wiele wad. Jak kupić plastiki, żeby potem nie żałować? Jednym z powodów, dla których...
Skrzydła z plastiku
Kotły stałopalne - reaktywacja
Ekologiczny, opłacalny, prosty w użytkowaniu – jeszcze kilka lat temu nikt nie opisałby w ten sposób kotła na paliwo stałe. Dziś może być on tak nowoczesny, jak gazowy, chociaż nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni. Na początku był kocioł na węgiel, drewno, trociny. Użytkowanie go, dostarczanie i...
Kotły stałopalne - reaktywacja
Drzwi z klasą
fot. DormetDom oprze się włamywaczom tylko wtedy, gdy zabezpieczymy jego wszystkie słabe miejsca. Kombinacje mogą być różne – od krat w oknach, poprzez system alarmów, do firmy ochrony mienia. Jednego nie unikniemy na pewno – montażu drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że w dzisiejszym świecie...
Drzwi z klasą
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Pytanie CzytelnikaPytałem znajomych, mających domy jednorodzinne. Jednak nie potrafili mi jednoznacznie podpowiedzieć, czy skuteczniejszym ociepleniem jest styropian czy wełna mineralna. A jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ w tej chwili mogę nawet zmienić technologię ścian. Dom dopiero jest w sferze pomysłu! Podpowiedzcie, co wybrać. Do ocieplania wszystkich elementów budynku, a nie...
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Oszczędność i wygoda
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – stero- wanie wyposażeniem garażu (rys. Peha) Dzięki palmtopowi steruje się pracą inteligentnego domu z każdego miejsca poza nim (fot. Merten)I nie może...
Oszczędność i wygoda
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf) Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)Pytanie CzytelnikaZastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić...
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Dom pod kontrolą
System ochrony posesji składa się z kilku strefNiektórzy właściciele otwarcie mówią o tym, że w pewnym sensie stali się niewolnikami własnego, chociaż wymarzonego domu. Strach wyjść na dłużej, podczas wakacji trzeba szukać lokatorów zastępczych, w nocy ciarki przechodzą na podejrzane odgłosy z domu. Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w system alarmowy będzie czuwał za nas, a...
Dom pod kontrolą
Poskromienie pioruna
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości. Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki...
Poskromienie  pioruna
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Urok drewna
Wiem, kto idzie
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex) Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu. Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała...
Wiem, kto idzie
Twarde jak...
Wszyscy producenci materiałów podłogowych, w tym także gresu, chętnie sięgają po wzór drewna (fot. Ceramika Paradyż) Płytki ceramiczne mają największy wybór kolorów i wzorów (fot. Ceramika Tubądzin)Posadzki, które można nazwać umownie twardymi, mają coraz więcej zwolenników. Architekci wnętrz wprowadzają je nawet do salonów. Posadzki z ceramiki i naturalnego kamienia są odporne na zabrudzenia...
Twarde jak...
Wiosna bez kałuż
Beton porowaty z daleka niczym nie różni się od zwykłego (fot. EHL) Z kostki betonowej można układać także wzory koliste (fot. Rouwdach) Granitowa kostka rustykalna ma sfazowane krawędzie (fot. Rustykal Granit)Kostka brukowa jest materiałem powszechnie używanym do budowy ścieżek i podjazdów dla samochodów. Efektowną ścieżkę możemy ułożyć też z płyt chodnikowych, a nawet... wylać...
Wiosna  bez kałuż
Zajrzyj pod posadzkę
Podłoga składa się z kilku warstw Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomieZwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu. W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw...
Zajrzyj pod posadzkę
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Drzwi lustrzane powiększają pomieszczenie (fot. Estima). Ciekawe połączenie drewna i szkła (fot. Technidoor).Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wnętrza. Spójrzmy na nie jak na element aranżacyjny, a może raczej jak na mebel... I wcale nie jest...
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Ciągle pada...
Elementy orynnowania Miedziany rzygacz będzie ozdobą dachu (fot. Perez) Powlekane rynny stalowe mają bogatą gamę kolorystyczną (fot. Lindab) Rynny miedziane są chyba najtrwalsze – wytrzymają nawet 100 lat (fot. Perez) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają 80 lat bez konserwacji (fot. Rheinzink)Dach może nie mieć rynien, jeśli okap jest odpowiednio daleko wysunięty poza ściany. W większości domów...
Ciągle pada...
Płasko na dachu
W niskie, trudno dostępne przestrzenie wdmuchuje się materiały izolacyjne w postaci włókien lub granulatów (fot. Eco Service) Taka jest budowa stropodachu wentylowanego Dach płaski niewentylowanyPłaskie dachy źle nam się kojarzą, chociaż w innych krajach są popularnym zwieńczeniem nowoczesnego domu. Może warto więc zmienić swoje nastawienie, gdyż mają one kilka istotnych zalet. Dachy płaskie, czyli stropodachy, w przeciwieństwie do użytkowych...
Płasko na dachu
Dach ciepły i suchy
Wełna mineralna musi być wkładana między krokwie na wcisk (fot. Rockwool) Wysokoparoprzepuszczalna folia ułożona bezpośrednio na wełnie mineralnej; potrzebna jest jedna szczelina wentylacyjna Niskoparoprzepuszczalna folia umieszczona między dwiema szczelinami wentylacyjnymi; nie powinna dotykać do wełny mineralnej Grubość ocieplenia można zwiększyć, mocując drugą warstwę wełny mineralnej do spodu krokwi Folia paroprzepuszczalna umożliwia odparowanie wilgoci z...
Dach ciepły i suchy
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Jaka ściana, taki dom
Dzięki żłobieniom na bocznych powierzchniach, do cegły kratówki lepiej przylega zaprawa (fot. Hadykówka) Dzięki dużym wymiarom, ściany z pustaków drążonych wznosi się szybko i łatwo (fot. Cerpol Kozłowice) Elewacja z klinkieru jest trwała i efektowna (fot. EkoKLINKIER) Z klinkieru produkowane są również cegły drążone (fot. Wienerberger) Ten pustak służy do wznoszenia ścian zewnętrznych, bez...
Jaka ściana, taki dom
Betonowe i drewniane
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice) Strop Teriva Strop Fert Strop typu Ceram Strop Porotherm (rys. Wienerberger) Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów budynku. Przenosi obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Betonowe i drewniane
Drewniany szkielet dachu
Z drewna można przygotować więźbę nawet bardzo skomplikowanego dachu (fot. MTM Styl) Taki dach z lukarnami i wieloma połaciami jest dość skomplikowany Złącza konstrukcyjne ułatwiają budowę konstrukcji z drewna (fot. Simpson Strong-Tie)W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich kształty i wielkość bywają bardzo różne. Dzięki dużej ofercie pokryć naprawdę jest na co popatrzeć....
Drewniany szkielet dachu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz