Dom w mgnieniu oka

Dom w mgnieniu oka

Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową. Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone....

Ściana kanadyjczyka ma budowę warstwową.
Jedno z rozwiązań bali prefabrykowanych (rys. wg Magnus)

Większości z nas wydaje się, że domy w innych technologiach niż tradycyjne murowane – np. kanadyjczyki czy domy z bali – są mniej trwałe i mniej ciepłe. Nie jest to prawdą, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i ocieplone. Jeśli dodamy do tego zdrowy mikroklimat i bardzo szybkie tempo budowy, warto się nad takim domem zastanowić...

 

Ogromną zaletą wspomnianych technologii jest przede wszystkim bardzo szybkie tempo prac i „czystość” montażu. Budowa domu kanadyjskiego wykonywanego systemem gospodarczym, wraz z oczekiwaniem na zamówiony materiał, trwa zwykle 4-8 miesięcy. Na dom prefabrykowany trzeba czekać od miesiąca do trzech, w zależności od firmy, projektu, stopnia wykończenia. Przygotowanie wszystkich potrzebnych elementów domu z bali także trwa około miesiąca. Budowa nie przekracza trzech tygodni, gdy ma być wykończony pod klucz – trwa do 3 miesięcy. Niektóre technologie, np. z bali prefabrykowanych, pozwalają na zmontowanie domu w rewelacyjne krótkim czasie – kilkudziesięciu godzin. Ważne jest także to, że montaż domu – zarówno szkieletowego, jak i z bali – można przeprowadzić nawet w zimie, na przygotowanych wcześniej fundamentach. Teren budowy nie jest zdewastowany, a pozostałości po pracach łatwo można uprzątnąć. Producenci obu rodzajów domów udzielają na nie kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletniej gwarancji. Obejmuje ona elementy konstrukcyjne, a czasem także wykończeniowe.

 

Projekt to podstawa

 

Większość firm sprzedających domy, zarówno prefabrykowane kanadyjczyki, jak i z bali, dysponuje katalogiem projektów gotowych, przeznaczonych do realizacji w danej technologii. Można je dostosować do własnych potrzeb z pomocą przedstawiciela firmy. Prawie wszyscy producenci realizują też projekty indywidualne, dostarczone przez klientów. Ich adaptacja do potrzeb konkretnej technologii zazwyczaj nic nie kosztuje, może jedynie nieco wydłużyć czas realizacji zamówienia.

 

Formalności

 

Umowę z firmą zawieramy dopiero po zakupieniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę. Powinien być w niej dokładnie wyszczególniony zakres robót, rodzaj użytych materiałów i termin oddania budynku. Umowa musi też jasno wskazać, co powinien ze swej strony zapewnić inwestor (dostęp do prądu, wody, dogodny dojazd do posesji, miejsce do zaparkowania samochodów i dźwigu). Firma wydeleguje na naszą budowę kierownika robót. My możemy zatrudnić dobrego inspektora nadzoru, który będzie kontrolował przebieg prac.

 

Solidna baza

 

Prefabrykowane domy szkieletowe i domy z bali montuje się na przygotowanej uprzednio płycie fundamentowej lub na ścianach fundamentowych. Zarówno płyta, jak i ściany są odpowiednio zaizolowane przeciwwilgociowo i termicznie. Najczęściej obowiązek wykonania fundamentów spoczywa na inwestorze. Firma może oczywiście je wykonać, ale za dopłatą. Jednak mimo zwiększonych kosztów, to rozwiązanie jest rozsądniejsze. Fundament będzie wtedy należycie przygotowany i wypoziomowany, co jest niezwykle istotne w przypadku tego rodzaju konstrukcji domów.

 

Kanadyjska technologia

 

Konstrukcją popularnych kanadyjczyków jest drewniany szkielet. Elewacja domu może być wykonana z desek tzw. szalówek, sidingu winylowego, płytek elewacyjnych imitujących klinkier. Można wykończyć ściany panelami termoizolacyjnymi na bazie pianki poliuretanowej, z warstwą zewnętrzną z płytek klinkierowych. W ten sposób, zyskując ładną elewację, ocieplamy dodatkowo nasz dom. Dom szkieletowy może być też wykończony z zewnątrz ścianką osłonową z klinkieru lub tynkiem. Izolacyjność termiczna ścian szkieletowych jest wystarczająco dobra. Ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi przeważnie 0,3-0,2 W/(m2•K). Zwiększając grubość ścian i warstwy ociepleniowej można osiągnąć współczynnik U równy nawet 0,13 W/(m2•K). Taka izolacyjność termiczna pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Zapewnia też domownikom odpowiedni komfort cieplny. Jak każda technologia, również szkieletowa ma pewne wady. Domy budowane w tym systemie nie są tak wytrzymałe i trwałe jak domy murowane. Chociaż te wykonane bez błędów postoją 100 i więcej lat. Dom budowany w technologii lekkiego szkieletu drewnianego ma mniejszą odporność na działanie ognia i podwyższonych temperatur. Jednak zastosowanie od zewnątrz elewacji z materiałów niepalnych, a od wewnątrz wykończenie ogniochronną płytą g-k (o oznaczeniu GKF) zabezpieczy go przed ewentualnym pożarem.

Dom szkieletowy niemal gotowy do wykończenia (fot. Kronopol).
Wykończenie ścian tynkiem całkowicie zakrywa szkieletową konstrukcję domu (fot. Dworek Polski)

Konstrukcja pod lupą

 

Konstrukcja ścian, stropów oraz dachów wykonana jest z drewna sosnowego, suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Elementy mają sfazowane krawędzie. Tak przygotowana tarcica odznacza się dużą wytrzymałością na korozję biologiczną i działanie ognia. Nie wymaga także impregnacji.
Ściany budowane są z paneli przygotowanych w fabryce 2. Ich drewniany szkielet wypełniony jest najczęściej wełną mineralną, ale mogą to być też płyty ze styropianu lub z włókien drzewnych. Od zewnątrz domu ocieplenie osłonięte jest folią wiatroizolacyjną. Jej paroprzepuszczalność jest wysoka (około 1200-1600 g/24h/m2), nie hamuje więc ona przepływu pary wodnej wydostającej się z domu. Od wewnątrz termoizolacja osłonięta jest szczelnie folią paroizolacyjną (paroprzepuszczalność – ok. 3-6 g/24h/m2). W ten sposób ewentualne skraplanie się pary wodnej w warstwie wełny mineralnej lub w płytach z włókien drzewnych jest w bardzo dużym stopniu ograniczone. Ściany zewnętrzne obite są drewnopochodnymi wilgocioodpornymi płytami OSB, które usztywniają konstrukcję i stanowią podłoże pod materiał elewacyjny (siding, szalówkę drewnianą, tynk, płytki elewacyjne itp.) 3. Od środka ściany wykańcza się przeważnie płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub boazerią drewnianą. Do obustronnego wykończenia ścian zewnętrznych można też stosować płyty gipsowo-włóknowe. W ścianach wewnętrznych warstwa wełny mineralnej jest cieńsza i nie osłania jej folia. Obłożone są zaś jedną lub dwiema warstwami płyt g-k lub g-w albo boazerią. Materiał ociepleniowy w ścianach działowych zamontowany jest po to, by tworzył izolację akustyczną i ograniczał przepływ dźwięków między pomieszczeniami.
Stropy są konstruowane z belek drewnianych lub dwuteowych – drewniano-płytowych. Elementy stropowe są także wypełnione materiałem termoizolacyjnym, który pełni funkcję izolacji akustycznej. Belki są oklejone taśmami tłumiącymi drgania i obite obustronnie płytami g-k, g-w lub płytami drewnopochodnymi.
Dach w domu prefabrykowanym to najczęściej konstrukcja krokwiowa, krokwiowo-jętkowa lub kratownicowa. Prefabrykowane elementy połaci, przygotowywane pod konkretny rodzaj pokrycia, są fabrycznie ocieplone i, tak jak ściany, osłonięte folią wiatro- i paroizolacyjną. Od wewnątrz wykończone są płytami g-k, g-w albo boazerią. Pokrycie dachowe jest układane na budowie.

Drewniane ściany domu szczególnie dobrze komponują się z dachem pokrytym strzechą (fot. Misoni Trade House).
Konstrukcja węgłowa
Konstrukcja sumikowo-łątkowa

Naturalne piękno drewna

 

Domy z bali wznosi się z drewna sosnowego, ale też świerkowego, jodłowego lub olchowego. Szczególnym uznaniem cieszy się drewno sosny polarnej. Jest ono bardzo włókniste, przesycone żywicą i ma zwartą budowę. Zapewnia to wyjątkową wytrzymałość i dobre właściwości konstrukcyjne. Zastosowane do budowy domu drewno musi być wysuszone – wilgotność 14-18% i zaimpregnowane. Po wybudowaniu ścian trzeba je pomalować bejcą, farbą lub impregnatem dekoracyjnym uodporniającym na działanie promieniowania UV.
Ściany wznoszone są z bali o przekroju prostokątnym, okrągłym lub zbliżonym do okrągłego – w terminologii fachowej jest to bal dwustronnie zaokrąglony. Wysokość bali prostokątnych wynosi od 14 do 22 cm, a szerokość od 6 do 10 cm. Średnica bali okrągłych może wynosić od 14 do 23 cm. Jeżeli wewnętrzna powierzchnia ścian ma być równa, stosuje się bale z jednej strony zaokrąglone, z drugiej zaś płaskie. Bale mają fabrycznie wycięte pióra i wpusty, lub zamki, które umożliwiają szczelne połączenie elementów, po ułożeniu jednego na drugim. Zamki mogą być pojedyncze, podwójne, czasem nawet potrójne. Zamiast zamków można zastosować połączenie na obce pióro. Bale są łączone w narożnikach na złącza ciesielskie, np. na jaskółczy ogon. Jest to tak zwana konstrukcja węgłowa 4. Niekiedy ściany wykonuje się w konstrukcji sumikowo-łątkowej 5. Wówczas w narożnikach ustawia się słupy drewniane z przygotowanymi wycięciami, w które po kolei wsuwa się od góry poszczególne bale. Słupy takie montuje się także w połowie długich ścian oraz po bokach okien i drzwi. Ściany wewnętrzne buduje się w podobny sposób jak zewnętrzne, jednak używa się bali o mniejszym przekroju.
Dachy Konstrukcja jest tradycyjna – krokwiowo-jętkowa. Połacie kryje się materiałami, które dobrze harmonizują z drewnianymi ścianami – strzechą słomianą lub trzcinową, gontem drewnianym bądź wiórami drzewnymi, gontem bitumicznym, a także dachówkami ceramicznymi albo cementowymi.

 

Ocieplone lub nie

 

Ściany domów z bali można ocieplać lub pozostawić bez ocieplenia. W pierwszym przypadku, 10-15 cm okładzinę termoizolacyjną (najczęściej z wełny mineralnej) montuje się od wewnątrz domu i obudowuje ją drewnianą boazerią, panelami boazeryjnymi, albo płytami g-k lub g-w. Ściany ocieplone powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,3 W/(m2•K). Taki parametr można np. uzyskać w przypadku ściany z bali grubości 80 mm, z pustką powietrzną 20 mm i izolacją cieplną grubości min. 120 mm. Natomiast ściany nieocieplane, by osiągnęły wymagany współczynnik U nie większy niż 0,5 W/(m2•K), powinny być zrobione z bali o grubości 30 cm. Między balami o przekroju zbliżonym do okrągłego powinien się wówczas znaleźć materiał uszczelniający – na przykład warkocz ze słomy lub taśma rozprężna z pianki poliuretanowej.

 

Bale prefabrykowane

 

Oprócz domów z naturalnych bali budowane są też domy z bali lub półbali prefabrykowanych. Bale są z obu stron półokrągłe, zaś półbale z jednej strony płaskie, a z drugiej zaokrąglone. Wykonane są – odpowiednio – z dwóch zaokrąglonych korytek lub z korytka i deski. Elementy łączone są śrubami. Pomiędzy ściankami bala znajduje się materiał termoizolacyjny – pianka poliuretanowa, styropian, wełna mineralna. Bale takie łączy się ze sobą za pomocą metalowych szpil. Bale prefabrykowane mają znacznie lepszą izolacyjność cieplną niż tradycyjne (U od 0,24 do 0,18 W/(m2•K) i są od nich o wiele lżejsze, a co za tym idzie łatwiejsze i szybsze w montażu.

 

Koszt zależy od standardu

 

Chcąc zapłacić jak najmniej za dom prefabrykowany można wybrać najtańszy z oferowanych standardów. Obejmuje on przygotowanie poszczególnych elementów domu i zmontowanie ich na przygotowanym przez inwestora fundamencie. Dom zostaje więc doprowadzony do tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Zrobione są ściany, stropy i dach (niekiedy bez pokrycia). W ścianach są pozostawione otwory drzwiowe oraz okienne. Firma montuje okna i drzwi przeważnie już na budowie, by nie uległy zniszczeniu w czasie transportu. W ścianach są poprowadzone przewody instalacyjne, zrobione są też schody oraz kominy. Wnętrza wymagają wykończenia. Trzeba wykonać przyłącza instalacyjne i wyposażyć dom w grzejniki, piece oraz inne niezbędne elementy wyposażenia. Domy o wyższym standardzie są całkowicie wykończone od zewnątrz. Od wewnątrz mają płyty g-k, które wymagają wykończenia. Firmy zapewniają ułożenie pokrycia dachowego i zainstalowanie orynnowania. Niekiedy również oferują zamontowanie parapetów oraz rolet zewnętrznych. Można także zamówić dom wykończony. Będzie on dodatkowo wyposażony w kompletną instalację sanitarną, elektryczną i grzewczą. Znajdą się w nim wszelkie elementy wykończeniowe – podłogi, posadzki, parapety wewnętrzne itp. Najdroższe są domy wybudowane „pod klucz”. Mają one wszystko, co potrzeba.

 

Uwaga! Różni producenci oferują różne standardy. To, co u jednego będzie określane „wykończeniem pod klucz”, u innego mieścić się będzie w standardzie „dom częściowo wykończony”. Zamawiając dom w którymś z oferowanych standardów prawie zawsze trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Oddzielnie bowiem trzeba zapłacić za projekt i ewentualnie za zrobienie fundamentów. Czasami dodatkowe pieniądze trzeba wyłożyć na modyfikację projektu gotowego lub na adaptację projektu indywidualnego do potrzeb danej technologii. Bywa i tak, że jeśli decydujemy się na najtańszy z dostępnych standardów domu, firma każe sobie płacić za transport i wynajęcie dźwigu. Usługi te są wliczone w cenę wyłącznie w przypadku droższego standardu. Niektórzy producenci pobierają oddzielną opłatę za transport niezależnie od standardu.

opracowanie: Anna Grocholska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Wielu projektantów odradza budowanie piwnic, gdyż zwiększa to koszty budowy całego domu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy mieć piwnicę tylko pod częścią domu. A są przecież sytuacje, w których piwnica okazuje się niezbędna.
Ważne informacje o budowie piwnicy - jak wykonać ściany?
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Część cokołowa ścian zewnętrznych pełni bardzo istotną rolę. Za jej pośrednictwem można skorygować krzywe fundamenty i narożniki budynku. Można też "dopasować" rozstaw ścian do planowanej rozpiętości stropu, jesli już w trakcie budowy zauważyliśmy błąd. Co to jest cokół? Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian. Osłania ona elewację przed...
Gdy dom na poprawnym cokole stoi
Ściany zewnętrzne
Od ścian zewnętrznych w dużej mierze zależy, czy dom będzie solidny, ciepły i wystarczy na pokolenia. A przecież takie właśnie są oczekiwania większości inwestorów. Ściany muszą więc być zbudowane z odpowiednich materiałów oraz włąściwie izolowane - i to nie tylko termicznie. Jak obliczyć izolacyjność ściany jednowarstwowej? Ciepłochroność ściany jednowarstwowej zależy od grubości...
Ściany zewnętrzne
Pomyśl o kominie
Kominy są najczęściej wielokanałowe; o takiej konstrukcji świadczą m.in. widoczne w górnej części komina otwory (fot. Stema). W jednym kominie znajduje się kilka kanałów. Giętkie przewody wpuszcza się w komin od góry (fot. Poujoulat).Do niedawna kominy murowano z cegieł. Dziś często montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej, odporne na wilgoć i kwasy....
Pomyśl o kominie
Skrzydła z plastiku
Komory liczymy w linii prostej od zewnętrznej do wewnętrznej strony profilu (rys. MS Pomorska Fabryka Okien). fot. DrutexTanie, praktyczne i kolorowe – to najczęstsze powody dla których decydujemy się na okna z tworzyw sztucznych. Ale stolarka z PVC ma też wiele wad. Jak kupić plastiki, żeby potem nie żałować? Jednym z powodów, dla których...
Skrzydła z plastiku
Kotły stałopalne - reaktywacja
Ekologiczny, opłacalny, prosty w użytkowaniu – jeszcze kilka lat temu nikt nie opisałby w ten sposób kotła na paliwo stałe. Dziś może być on tak nowoczesny, jak gazowy, chociaż nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni. Na początku był kocioł na węgiel, drewno, trociny. Użytkowanie go, dostarczanie i...
Kotły stałopalne - reaktywacja
Drzwi z klasą
fot. DormetDom oprze się włamywaczom tylko wtedy, gdy zabezpieczymy jego wszystkie słabe miejsca. Kombinacje mogą być różne – od krat w oknach, poprzez system alarmów, do firmy ochrony mienia. Jednego nie unikniemy na pewno – montażu drzwi antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że w dzisiejszym świecie...
Drzwi z klasą
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Pytanie CzytelnikaPytałem znajomych, mających domy jednorodzinne. Jednak nie potrafili mi jednoznacznie podpowiedzieć, czy skuteczniejszym ociepleniem jest styropian czy wełna mineralna. A jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ w tej chwili mogę nawet zmienić technologię ścian. Dom dopiero jest w sferze pomysłu! Podpowiedzcie, co wybrać. Do ocieplania wszystkich elementów budynku, a nie...
Czym ocieplić ściany zewnętrzne?
Oszczędność i wygoda
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – stero- wanie wyposażeniem garażu (rys. Peha) Dzięki palmtopowi steruje się pracą inteligentnego domu z każdego miejsca poza nim (fot. Merten)I nie może...
Oszczędność i wygoda
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Ścianki działowe muszą wytrzymać obciążenie ciężkimi przedmiotami (fot. Knauf) Ścianki działowe najszybciej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Sparky)Pytanie CzytelnikaZastanawiam się, z czego wybudować ścianki działowe. Czy istotny jest tylko materiał, czy może coś jeszcze? Czy są jakieś przepisy, dotyczące pochłaniania przez ściany dźwięków z sąsiadujących pomieszczeń? Na co jeszcze trzeba zwrócić...
Ścianki działowe szkieletowe czy murowane?
Dom pod kontrolą
System ochrony posesji składa się z kilku strefNiektórzy właściciele otwarcie mówią o tym, że w pewnym sensie stali się niewolnikami własnego, chociaż wymarzonego domu. Strach wyjść na dłużej, podczas wakacji trzeba szukać lokatorów zastępczych, w nocy ciarki przechodzą na podejrzane odgłosy z domu. Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w system alarmowy będzie czuwał za nas, a...
Dom pod kontrolą
Poskromienie pioruna
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej Instalacja odgromowa poprowadzona wzdłuż kalenicy (fot. Cerabud)Burza jest zjawiskiem dobrze znanym, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Niebezpieczne jest bowiem nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także wyładowanie z większej odległości. Wyładowania elektryczne powstają wówczas, gdy w chmurach burzowych (cumulonimbus) nagromadzą się ładunki...
Poskromienie  pioruna
Urok drewna
Drewno jest cenione ze względu na wygląd (fot. Profi-Parkiet) Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała (fot. Parkiety Kaźmierczak)Wiele osób lubi wygląd drewna, dlatego w domach chce mieć posadzki drewniane lub z łatwych w ułożeniu paneli tak łudząco podobnych do tego materiału. Drewno, z racji, że jest materiałem naturalnym, ma licznych zwolenników. Najpopularniejsze...
Urok drewna
Wiem, kto idzie
Domofony do domu jednorodzinnego (fot. Laskomex) Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Zewnętrzne kasety wideofonu mogą być wykonane w tradycyjnej obudowie lub w wersji wzmocnionej – wandaloodpornej (fot. Volta)Furtka to symboliczny łącznik ze światem zewnętrznym. Kontrola wejść na naszą posesję jest integralną częścią struktury bezpiecznego domu. Wygodne komunikowanie się z osobami stojącymi u naszych wrót umożliwia cała...
Wiem, kto idzie
Twarde jak...
Wszyscy producenci materiałów podłogowych, w tym także gresu, chętnie sięgają po wzór drewna (fot. Ceramika Paradyż) Płytki ceramiczne mają największy wybór kolorów i wzorów (fot. Ceramika Tubądzin)Posadzki, które można nazwać umownie twardymi, mają coraz więcej zwolenników. Architekci wnętrz wprowadzają je nawet do salonów. Posadzki z ceramiki i naturalnego kamienia są odporne na zabrudzenia...
Twarde jak...
Woda w górę
Budowa pompy głębinowej (fot. Grundfos) Zestaw hydroforowy ze sterownikiem (fot. KSB Pompy i Armatura)Wykopanie studni to dopiero początek drogi do posiadania własnego ujęcia wody. Trzeba wodę wyprowadzić na powierzchnię. Nie ma z tym dzisiaj problemu, niezależnie od tego, z jakiej głębokości będziemy tę wodę ciągnąć. Wodę z poziomu niższego na wyższy podniesie...
Woda w górę
Wiosna bez kałuż
Beton porowaty z daleka niczym nie różni się od zwykłego (fot. EHL) Z kostki betonowej można układać także wzory koliste (fot. Rouwdach) Granitowa kostka rustykalna ma sfazowane krawędzie (fot. Rustykal Granit)Kostka brukowa jest materiałem powszechnie używanym do budowy ścieżek i podjazdów dla samochodów. Efektowną ścieżkę możemy ułożyć też z płyt chodnikowych, a nawet... wylać...
Wiosna  bez kałuż
Zajrzyj pod posadzkę
Podłoga składa się z kilku warstw Izolacja przeciwwilgociowa na stropie i w ścianach powinna być na tym samym poziomieZwykle nie zastanawiamy się nad tym, co znajduje się pod posadzką. Tymczasem jest ona tylko wierzchnią warstwą podłogi – jednego z istotnych elementów konstrukcyjnych domu. W budownictwie terminem podłoga określa się układ kilku warstw...
Zajrzyj pod posadzkę
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Kolor drzwi może wpływać na stylizacje wnętrza (fot. Masonite). Drzwi lustrzane powiększają pomieszczenie (fot. Estima). Ciekawe połączenie drewna i szkła (fot. Technidoor).Drzwi wewnętrzne są integralną częścią wnętrza. Spójrzmy na nie jak na element aranżacyjny, a może raczej jak na mebel... I wcale nie jest...
Pasowanie drzwi... na mebel i do ościeżnicy
Ciągle pada...
Elementy orynnowania Miedziany rzygacz będzie ozdobą dachu (fot. Perez) Powlekane rynny stalowe mają bogatą gamę kolorystyczną (fot. Lindab) Rynny miedziane są chyba najtrwalsze – wytrzymają nawet 100 lat (fot. Perez) Rynny z blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają 80 lat bez konserwacji (fot. Rheinzink)Dach może nie mieć rynien, jeśli okap jest odpowiednio daleko wysunięty poza ściany. W większości domów...
Ciągle pada...
Płasko na dachu
W niskie, trudno dostępne przestrzenie wdmuchuje się materiały izolacyjne w postaci włókien lub granulatów (fot. Eco Service) Taka jest budowa stropodachu wentylowanego Dach płaski niewentylowanyPłaskie dachy źle nam się kojarzą, chociaż w innych krajach są popularnym zwieńczeniem nowoczesnego domu. Może warto więc zmienić swoje nastawienie, gdyż mają one kilka istotnych zalet. Dachy płaskie, czyli stropodachy, w przeciwieństwie do użytkowych...
Płasko na dachu
Dach ciepły i suchy
Wełna mineralna musi być wkładana między krokwie na wcisk (fot. Rockwool) Wysokoparoprzepuszczalna folia ułożona bezpośrednio na wełnie mineralnej; potrzebna jest jedna szczelina wentylacyjna Niskoparoprzepuszczalna folia umieszczona między dwiema szczelinami wentylacyjnymi; nie powinna dotykać do wełny mineralnej Grubość ocieplenia można zwiększyć, mocując drugą warstwę wełny mineralnej do spodu krokwi Folia paroprzepuszczalna umożliwia odparowanie wilgoci z...
Dach ciepły i suchy
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Ciepłe i mocne
Ściany fundamentowe w technologii szalunku traconego mogą być zbrojone Wykonanie niskiej ściany fundamentowej w deskowaniu nie jest trudneŚciany fundamentowe i piwniczne to konstrukcyjne elementy domu, przekazujące obciążenia ze ścian, stropów i dachu na ławy oraz stopy fundamentowe. Od ich wytrzymałości i trwałości zależy bezpieczeństwo całej budowli. Muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane, ale...
Ciepłe i mocne
Jaka ściana, taki dom
Dzięki żłobieniom na bocznych powierzchniach, do cegły kratówki lepiej przylega zaprawa (fot. Hadykówka) Dzięki dużym wymiarom, ściany z pustaków drążonych wznosi się szybko i łatwo (fot. Cerpol Kozłowice) Elewacja z klinkieru jest trwała i efektowna (fot. EkoKLINKIER) Z klinkieru produkowane są również cegły drążone (fot. Wienerberger) Ten pustak służy do wznoszenia ścian zewnętrznych, bez...
Jaka ściana, taki dom
Betonowe i drewniane
Stropy gęstożebrowe najczęściej wypełnia się elementami ceramicznymi: wyżej – pustak Ackermana, poniżej – pustak Ceram (fot. Cerpol Kozłowice) Strop Teriva Strop Fert Strop typu Ceram Strop Porotherm (rys. Wienerberger) Strop AckermanaStrop to jeden z najważniejszych elementów budynku. Przenosi obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty, musi więc być odpowiednio wytrzymały. Nie może się uginać, a...
Betonowe i drewniane
Drewniany szkielet dachu
Z drewna można przygotować więźbę nawet bardzo skomplikowanego dachu (fot. MTM Styl) Taki dach z lukarnami i wieloma połaciami jest dość skomplikowany Złącza konstrukcyjne ułatwiają budowę konstrukcji z drewna (fot. Simpson Strong-Tie)W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich kształty i wielkość bywają bardzo różne. Dzięki dużej ofercie pokryć naprawdę jest na co popatrzeć....
Drewniany szkielet dachu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz