Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2005
Wanna na wagę... stropu
Wanna z bąbelkami to znakomite urządzenie, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W zasadzie, im większa tym lepiej, gdyż, podobnie jak w saunie, przyjemniejsze, i relatywnie tańsze, są kąpiele grupowe. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozmiarem wanny wzrasta nie tylko ciężar samego urządzenia, ale przede wszystkim masa niezbędnej do...

Wanna z bąbelkami to znakomite urządzenie, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. W zasadzie, im większa tym lepiej, gdyż, podobnie jak w saunie, przyjemniejsze, i relatywnie tańsze, są kąpiele grupowe. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozmiarem wanny wzrasta nie tylko ciężar samego urządzenia, ale przede wszystkim masa niezbędnej do kąpieli wody (nawet do 2 ton!). A to już dla konstrukcji budynku obojętne nie jest.

Kiedy pomijamy ten problem?

 

W zasadzie są dwa takie przypadki.
Po pierwsze, gdy wanna zostanie usytuowana bezpośrednio na gruncie. Oczywiście nie na ziemi, ale na fundamencie lub odpowiednio wzmocnionych (zwykle miejscowo pogrubionych) warstwach podposadzkowych. Wtedy ciężar, nawet bardzo dużych wanien lub minibasenów, będzie przekazywany bezpośrednio na grunt, a nie na elementy konstrukcyjne budynku. Oznacza to jednak, że pokój kąpielowy musi być usytuowany na parterze, ewentualnie w piwnicy domu. A to nie zawsze jest zgodne z oczekiwaniami inwestorów lub architektoniczną koncepcją rozplanowania wnętrz.

 

Po drugie, gdy wanna ma niewielkie rozmiary. Wtedy, zarówno ciężar samego urządzenia, wody, jak i kąpiącej się osoby, raczej nie przekracza 300 kg. Po rozłożeniu tego obciążenia na 4 nogi (zwykle tyle ma wanna) okaże się, że na każdą przypada zaledwie 75 kg - a to przecież ciężar dorosłego człowieka. Nie ma więc obawy, że konstrukcja jakiegokolwiek stropu będzie zagrożona. Wniosek - małe pojedyncze wanny można lokalizować w dowolnym miejscu, nawet na środku łazienki lub pokoju kąpielowego.

 

Kiedy strop trzeba wzmocnić?

 

To zależy od kilku czynników.
Po pierwsze, od wielkości przewidywanego obciążenia, czyli rozmiarów wanny lub minibasenu. Trzeba bowiem pamiętać, że standardowe obciążenie użytkowe (mebli, urządzeń, ludzi) przyjmowane przy obliczaniu stropów to - 150 kg/m2, a obciążenie skupione - 100 kg (ciężar człowieka z narzędziami) i nie powinno się tych wartości przekraczać. Oczywiście, współczynniki bezpieczeństwa stosowane są tak, że chwilowe zwiększenie obciążenia użytkowego nawet o połowę, na pewno nie spowoduje uszkodzenia stropu. Jednak obciążenie ponadnormatywne, działające przez dłuższy czas, na pewno doprowadzi do przekroczenia dopuszczalnego ugięcia konstrukcji, pojawienia się rys, a w skrajnych przypadkach do zniszczenia (pęknięcia) stropu. Oznacza to, że gdy przewiduje się montaż wanien o dużej pojemności - czasami jednoosobowych i prawie zawsze wieloosobowych - konieczne jest przynajmniej sprawdzenie przez uprawnionego konstruktora nośności stropu.

 

Po drugie, od rodzaju stropu, co jest szczególnie ważne w budynkach remontowanych. Dość często zdarza się bowiem, że w ramach modernizacji, strychy są adaptowane na pomieszczenia mieszkalne. A przecież dawniej, szczególnie niewielkie domy, zwykle budowane były dość oszczędnie i strop nad ostatnią kondygnacją obliczano dla obciążenia użytkowego wynoszącego tylko 50 kg/m2. Dlatego, gdy jest to strop Kleina, Akermana, a nawet cienki strop żelbetowy, trzeba być bardzo ostrożnym. Nośność tych stropów może być bowiem bardzo zróżnicowana w zależności od jakości zastosowanych materiałów, średnicy i rozstawu zbrojenia, czy wysokości konstrukcyjnej. Z tego powodu najlepiej byłoby przeprowadzić ekspertyzę takiej konstrukcji, czyli wykonać kilka odkrywek i odpowiednie obliczenia sprawdzające.

 

Po trzecie, gdy rozpiętość stropu przekracza 6,0 m, choć ostrożność należy zachować już powyżej 4,8 m. Chodzi o to, że przy ciężarze obliczeniowym (wanny, obudowy, wody, człowieka) na granicy ciężaru dopuszczalnego, nośność konstrukcji nie musi być przekroczona, ale ugięcie stropu może okazać się za duże - niezgodne z obowiązującymi przepisami. A wtedy, konieczne będzie znalezienie sposobu na usztywnienie stropu. Po czwarte, od miejsca usytuowania wanny, co znowu jest związane z dopuszczalnym ugięciem. Dla każdego przecież jest oczywiste, że gdy wanna znajdzie się na środku pomieszczenia (rozpiętości stropu), to ugięcie konstrukcji będzie znacznie większe niż wówczas, gdy umieści się ją przy podporze (najczęściej ścianie nośnej). Z tym, że warunek ten może mieć najczęściej znaczenie dopiero dla stropów o rozpiętości powyżej 4,8 m.

Tadeusz Lipski

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 10/2005

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny