Przyjazny dla ludzi, roślin i zwierząt

Przyjazny dla ludzi, roślin i zwierząt

Pomysł na ten wielki ogród był prosty. Dosadzona roślinność, czy to na rabatach w ogrodzie, czy to na dachu domu i skarpach przy jego ścianach, miała nawiązywać do krajobrazu i nie obciążać właścicieli nadmiarem prac pielęgnacyjnych. Po dodaniu malowniczego stawu oraz zagród z miniaturową świnką teacup oraz owcami wrzosówkami, powstał niekonwencjonalny ogród.

Irena i Piotr nie chcieli mieć w ogrodzie tui, bo nie są to rośliny z naturalnego rodzimego krajobrazu. Kupując pole i sad (o pow. 1 ha), przepięknie usytuowane przy Chojnowskim Parku Krajobrazowym, w przyszłości widzieli je tylko jako przedłużenie istniejącego pejzażu. Stąd kręgosłup ozdobnej kompozycji, rozciągającej się na pow. aż 5000 m2, tworzą drzewa i krzewy liściaste, pasujące do okolicznych mieszanych lasów. Niewiele jest tu iglaków! Chojaki, sadzone w ogrodzie po każdym Bożym Narodzeniu, zdążyły jedynie uformować świerkowo-jodłowy lasek. Natomiast kosodrzewiny, widoczne na dachu i przydomowych skarpach, znalazły się tam z racji sentymentu Ireny do gór. Ale w przypadku sosen to wyjątek potwierdzający zasadę, że w tym ogrodzie sadzi się głównie rodzime rośliny, charakterystyczne dla tej części mazowieckiej równiny. Zakładanie ogrodu nie było jednak łatwe!

 

Zanim ogrodnicy rozpoczęli jakiekolwiek prace, musieli wpierw pozbyć się tzw. roślinności ruderalnej, która po budowie nagle rozpanoszyła się wokół domu (wskutek rozsiewu i rozrastania przez rozłogi korzeniowe). W grupie tych gatunków niepodzielnie królowały wrotycz pospolity i nawłoć kanadyjska, co roku pochłaniając coraz to więcej przestrzeni. W końcu doszło do tego, że właściciele nie mogli wyjść do ogrodu dalej, niż na odległość 5 m! Dostępu do reszty posesji broniły bowiem gęste i wysokie jak człowiek kępy roślin, uważane przez fachowców za pospolite i inwazyjne chwasty. Przełom nastąpił 6 lat temu, kiedy Irena i Piotr zgromadzili fundusze na założenie ogrodu i wezwali na ratunek architekta krajobrazu z ekipą. Wkrótce znowu mogli cieszyć się otwartymi widokami na działkę, bo przecież częścią radości z tak dużej przestrzeni powinna być możliwość jej obserwowania!

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Instalacje OZE - Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne
Słońce jest potężnym źródłem energii, którą dostajemy za darmo. Szkoda więc z niego nie skorzystać. Najpopularniejsze są kolektory ale ogniwa fotowoltaiczne też stopniowo zdobywają rynek.
Instalacje OZE - Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne
Taras
Taras to strefa przejściowa między ogrodem a wnętrzem domu. Nawet jesienią może być komfortowym miejscem spotkań, zabaw i odpoczynku, jeśli zostanie właściwie zaplanowany, zadaszony oraz wyposażony.
Taras
Oświetlenie zewnętrzne domu
Nadeszła jesień i chętnie spędzamy w ogrodach ostatnie ciepłe dni. Szybko jednak robi się ciemno, dlatego tak dużą rolę odgrywa teraz zewnętrzne oświetlenie domu.
Oświetlenie zewnętrzne domu
Centrale wentylacyjne - porównanie 44 modeli
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, bo tradycyjna grawitacyjna jest w wielu domach po prostu nieskuteczna, a do tego energochłonna. W nowych budynkach wymiana powietrza powoduje nawet połowę całkowitych strat ciepła. Żeby je ograniczyć, najlepiej zdecydować się na rekuperator.
Centrale wentylacyjne - porównanie 44 modeli
Rynny
Wybierając rynny, w pierwszej kolejności musimy rozstrzygnąć dylemat dotyczący materiału, z jakiego mają być wykonane: PVC czy stal. Aby system odprowadzania wody z dachu służył przez lata, trzeba też dobrać odpowiednią liczbę elementów i ich przekrój. Warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak siatki ochronne, bariery przeciwśnieżne i instalacja przeciwoblodzeniowa, które zapobiegają uszkodzeniu rynien.
Rynny
Bramy garażowe
Podczas wyboru bramy garażowej pamiętajmy, że liczy się zarówno jej funkcjonalność, jak i estetyka. Kupmy taką, która będzie odporna na próby włamania oraz bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.
Bramy garażowe
Ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno harmonizować z otoczeniem, mieć wygodnie rozwiązany wjazd i służyć nam przez długie lata. Zastanówmy się, czy potrzebna jest szczelna czy ażurowa przegroda, oraz ile czasu będziemy w stanie poświęcać na jej renowację.
Ogrodzenie domu
Termomodernizacja ścian
Dzięki ociepleniu ścian mniej zapłacimy za ogrzewanie, a dom zyska na urodzie. Metoda lekka sucha jest dość prosta – w ten sposób mury możemy ocieplić nawet samemu. Przy stosowanej najczęściej metodzie lekkiej mokrej łatwo o błędy – radzimy, na co zwrócić uwagę, kontrolując pracę wykonawców.
Termomodernizacja ścian
Warstwowe ocieplenie dachu
Większość nowych domów jednorodzinnych ma poddasza użytkowe. Oznacza to, że ich dachy wymagają ocieplenia. Jednak ocieplona połać dachu to konstrukcja warstwowa, zawierająca nie tylko termoizolację.
Warstwowe ocieplenie dachu
Składane schody strychowe
Schody strychowe umożliwiają łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe, bez konieczności wykonywania drogich i zajmujących dużo miejsca schodów stałych. Rodzajów schodów jest kilka, różnią się głównie materiałem, z jakiego są wykonane oraz ilością miejsca, potrzebną do ich rozłożenia. Niezależnie od wyboru, konieczny jest prawidłowy montaż, gwarantujący bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.
Składane schody strychowe
Okna i parapety
Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero przed wyborem dostawcy większość inwestorów pochyla się nad tematem. Dobranie parapetów też nie jest łatwe, choć w ich przypadku decydują głównie względy estetyczne.
Okna i parapety
Podniesienie ścianki kolankowej
Dlaczego inwestorzy podnoszą ścianki kolankowe? Bo im wyższa ścianka, tym więcej przestrzeni na poddaszu. Z dodawaniem kolejnych centymetrów i warstw pustaków trzeba jednak uważać – podniesienie ścianki kolankowej zmienia proporcje budynku i może sprawić, że będzie źle wyglądał.
Podniesienie ścianki kolankowej
Remont dachu
Każdy dach wymaga co pewien czas remontu. Jego zakres zależy od tego, jak poważne są usterki. Najmniej pracochłonna jest likwidacja drobnych nieszczelności i wymiana pojedynczych elementów uszkodzonego pokrycia. Znacznie więcej środków i nakładów pracy pochłonie ocieplenie konstrukcji czy ułożenie nowego materiału dachowego. Jeśli zaś bardzo zniszczona jest także więźba, trzeba przygotować się na duże wydatki i poważny remont.
Remont dachu
Wełna mineralna
Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym w naszym kraju. Zdecydowanie dominuje przy ocieplaniu poddaszy i ścian szkieletowych. Jednak występuje również w odmianach przeznaczonych do ścian zewnętrznych, podłóg pływających i wielu innych.
Wełna mineralna
Ceramika poryzowana
Podstawowym składnikiem ceramiki budowlanej jest glina. Wykorzystuje się ją od tysiącleci, bo dzięki swym właściwościom tworzy trwałe i ciepłe materiały budowlane. O walorach ceramicznych cegieł i dachówek, ich trwałości i wytrzymałości, można przekonać się podziwiając wiele zabytków architektury. Do dziś w różnych zakątkach świata spotyka się historyczne obiekty z cegły, które możemy podziwiać przede wszystkim dlatego, że wykonane zostały przed wiekami z tak trwałego budulca.
Ceramika poryzowana
Murowanie z betonu komórkowego
Budowanie z betonu komórkowego to, od wielu lat, jeden z najpopularniejszych sposobów wznoszenia domów w technologii murowanej. Jego liczne zalety użytkowe, np. izolacyjność cieplna i akustyczna oraz trwałość, przesądzają o tym, że jest on chętnie wybierany przez inwestorów. Z kolei niewielka masa elementów, ich duże rozmiary, systemowe rozwiązania oraz łatwość i szybkość budowania, to argumenty zachęcające wykonawców.
Murowanie z betonu komórkowego
Kominy bez błędów
Kominy odprowadzają dym i spaliny, odpowiadają za jakość powietrza we wnętrzach oraz za bezpieczeństwo pożarowe budynku. Powinny więc być szczelne, trwałe, odporne na obciążenia i przystosowane do różnych paliw. Aby spełniały swoje zadania przez długie lata muszą być solidnie zbudowane. Oto błędy, jakich należy unikać.
Kominy bez błędów
Instalacja elektryczna, alarmowa i inteligentna
Czasy, gdy instalacja elektryczna ograniczała się do lamp na suficie i 2–3 gniazd w każdym pokoju dawno minęły. Dziś standard jest o wiele wyższy. Układanie przewodów elektrycznych to też najlepszy moment, żeby pomyśleć o domofonie, alarmie i zintegrowanym sterowaniu rozmaitymi urządzeniami w ramach tzw. inteligentnego domu.
Instalacja elektryczna, alarmowa i inteligentna
Przydomowe oczyszczalnie ścieków naszych Czytelników
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wyjątkowo pożyteczne i ekologiczne urządzenie dla domów, położonych w gminach, w których zbudowanie zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalne. Zalety takich oczyszczalni wskazało kilkoro naszych Rozmówców.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków naszych Czytelników
Pompy ciepła naszych Czytelników
Pompa ciepła dostarcza darmowe ciepło z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej. Może również ogrzewać wodę użytkową, a w upały chłodzić wnętrza. Do jakich celów przeznaczyli swoje pompy nasi Czytelnicy? Jaki rodzaj urządzenia zainstalowali, ile kosztowało na etapie instalacyjnym i czy rzeczywiście teraz tanio ogrzewa i chłodzi dom?
Pompy ciepła naszych Czytelników
Wymiana starego kotła na nowoczesny system grzewczy
Wymiana kotła połączona z uzyskaniem dotacji na ten cel istotnie różni się od zwykłego remontu ogrzewania. Nie będzie to zmiana na nowsze urządzenie tego samego rodzaju lecz najczęściej przejście na inne paliwo. To z kolei oznacza, że mniejszych lub większych przeróbek będzie wymagał cały system grzewczy.
Wymiana starego kotła na nowoczesny system grzewczy
Smog w Polsce
O smogu mówi się coraz głośniej – że jest szkodliwy, a nawet zabija. Że w naszym kraju to już poważny problem, szczególnie na południu. I coraz częściej, jako winnych jego powstawania, wskazuje się właścicieli domów jednorodzinnych palących w starych piecach byle czym. Pora zatem wyjaśnić, jak smog powstaje, czy rzeczywiście jest taki groźny i jak możemy z nim walczyć?
Smog w Polsce
Zamiast parterowego
Stella i Rafał starannie projektowali ze znajomymi architektami swój dom, bo musieli uwzględnić trudne warunki na działce oraz chcieli w ładnej bryle rozrysować komfortowo wygodny układ wnętrz. Postarali się, żeby wygląd i funkcje budynku podobały się i domownikom, i ewentualnym przyszłym nabywcom.
Zamiast parterowego
Z przestronną werandą
Dom Uli i Maćka ma tradycyjną i bardzo prostą bryłę, której główną ozdobą jest przestronna otwarta weranda. W lecie skupia się na niej życie rodzinne i towarzyskie.
Z przestronną werandą
Z przestronną werandą
Dom Uli i Maćka ma tradycyjną i bardzo prostą bryłę, której główną ozdobą jest przestronna otwarta weranda. W lecie skupia się na niej życie rodzinne i towarzyskie.
Z przestronną werandą
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe